طرح چابک‌سازی دولت کجا رفت؟

240 هزار مدیر و رییس دولتی داریم!

مسعود طاهری- میلیون‌ها ایرانی در سراسر کشور چشم امید به حقوق خود دارند. حقوقی که با توجه به افزایش وحشتناک قیمت‌ها در کشور، کورسوی امید اقشار مختلف جامعه است تا بتوانند با آن زندگی کنند. از اینها که بگذریم یکی از مشکلات دولت مشخص نبودن تعداد مدیران و رؤسای دولتی حقوق‌بگیر بوده است. در همین ارتباط، جمشید انصاری، رییس سازمان اداری و استخدامی در نشستی خبری آخرین وضعیت حقوق‌بگیران دولت را تشریح کرد.

۷۳۲ هزار حقوق‌بگیر ثبت شد

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، رییس سازمان اداری و استخدامی در ابتدای این نشست خبری گفت: اطلاعات ۷۳۲ هزار حقوق‌بگیر، در سامانه مربوطه ثبت شده است. جمشید انصاری گفت: طراحی سامانه حقوق و مزایا، در سال گذشته در دستور کار سازمان اداری و استخدامی قرار گرفته و در اردیبهشت ماه سال‌جاری نیز، این دستورالعمل برای عضویت دستگاه‌ها در سامانه ابلاغ شده است. رییس سازمان اداری و استخدامی کشور افزود: هنوز هم در برخی از دستگاه‌های اجرایی، کاربران با وجود این‌که آموزش دیده‌اند، دچار ابهام هستند و ما در حال رفع این ابهامات هستیم.

ضرورت دسترسی به حقوق مدیران

رییس سازمان اداری و استخدامی با اشاره به ضرورت دسترسی به حقوق مدیران، گفت: طبق قانون، شرط پرداخت حقوق ثبت در سامانه است؛ بر این اساس، اگر قرار بود مر قانون عمل کرده و از ابتدای سال اعلام می‌کردیم تا زمانی که ثبت نکنید، اجازه پرداخت ندارید، آنگاه 7 تا 8 ماه، حقوق برای این افراد واریز نمی‌شد. انصاری ادامه‌داد: در مهرماه، بخشنامه‌ای صادر کردیم که هر یک از دستگاه‌ها، در سامانه اطلاعاتی خودشان گزینه‌ای ایجاد و پرداختی‌‌ها را ثبت کنند. انصاری با بیان این‌که قوه مجریه، بیش‌ترین ثبت را داشته است، افزود: دستگاه‌های خارج از قوه مجریه، چندان تمایلی به ثبت اطلاعات ندارند؛ به خصوص دستگاه‌هایی که بیش‌ترین ادعا را در این رابطه داشتند، کم‌تر همکاری کردند. یکی از این دستگاه‌ها صدا و سیما است که با وجود مدعی بودن هنوز اطلاعات را ثبت نکرده است.

مجلس اطلاعاتش را ثبت کرد

انصاری گفت: مجلس اولین قوه خارج از قوه مجریه بود که اطلاعات خود را ثبت کرد؛ اما دستگاه‌های وابسته به مجلس همچون دیوان محاسبات و مرکز پژوهش‌ها، اطلاعات را وارد نکرده‌اند. به گفته انصاری، مجموعه قوه قضاییه و نهادهای خارج از قوای سه‌گانه، هنوز اطلاعات خود را بارگذاری نکرده‌اند. وی ادامه‌داد: برای ۱۶۸۳ دستگاه در سامانه، کاربر تعریف شده است؛ در حالی‌که باید ۳۶۴۶ کاربر معرفی می‌شد؛ اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. انصاری ادامه‌داد: ۱۲۷۲ دستگاه، قوانین مورد عمل خود و حدود ۴۰۰ دستگاه اطلاعات حقوق و مزایای خود را وارد کرده‌اند؛ به این معنا که ۷۳۲ هزار و ۹۹۰ نفر از حقوق‌بگیران وارد شده است. رییس سازمان اداری و استخدامی ادامه‌داد: دستگاه‌های آموزش و پرورش و بهداشت و درمان که یک میلیون و ۲۰۰ هزار کارمند دارند، اطلاعات را بارگذاری کرده و برای لینک شدن با سامانه ما، اقدامات لازم در حال انجام است. وی افزود: به‌طورکلی، اطلاعات دو میلیون و ۱۰۰ هزار نفر حقوق‌بگیر، بارگذاری شده است.

240 هزار مدیر و رییس دولتی داریم!

انصاری با بیان این‌که ۲۴۰ هزار نفر در قوه مجریه، با پست سازمانی مدیر و رییس مشغول به‌کار هستند، گفت: در سامانه، حقوق مدیران کل به بالاتر ثبت می‌شود که مجلس ایراد گرفته و اعلام کرد کلمه مدیر در قانون به صورت عام ذکر شده است، از این رو طبق ابلاغیه جدید، حقوق کلیه مدیران و رؤسا ثبت خواهد شد. معاون رییس‌جمهور اظهارداشت: از نظر ما بیش‌تر از ۵۰ درصد اطلاعات، در سامانه ثبت شده است و ما آمادگی فراهم کردن زمینه دسترسی عموم مردم به سامانه را داریم که امیدواریم این موضوع هفته آینده در هیأت دولت مطرح شود.

قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان

انصاری در ادامه در خصوص قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان، گفت: در اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان،  همکاری ۳۲۶ نفر در مجموعه دولت خاتمه داده شد. وی افزود: از این تعداد ۱۱۰ نفر از مقامات و ۵۲ نفر از شرکت‌های وابسته به صندوق بازنشستگی کشور و مابقی نیز در مشاغل دیگری بودند. معاون رییس‌جمهور ادامه‌داد: به فعالیت ۲۰۰ نفر در سازمان صدا و سیما و ۶۵۰ نفر در نیروهای مسلح خاتمه داده شد. وی گفت: در مجموع به فعالیت ۱۱۷۶ نفر در راستای اجرای قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان خاتمه داده شد. انصاری اظهارداشت: برای دو نفر در وزارت بهداشت، یک نفر در وزارت راه و شهرسازی، یک نفر در وزارت نفت و یک نفر در وزارت جهاد کشاورزی مجوز ادامه کار گرفته شد. وی ادامه‌داد: البته این 5 نفر به غیر از اجازه‌هایی است که به صورت کلی برای دستگاه‌ها گرفته شده است. به عنوان مثال دستگاهی برای تداوم فعالیت ۲۰ نفر مجوز گرفته که البته با توجه به این‌که هنوز نهایی نشده است، در اختیار ما نیست. وی در خصوص نقطه نظرات مقام‌معظم‌رهبری در رابطه با این قانون، گفت: ابتدا نیز این نقطه نظر بود که نمی‌توان این قانون را صفر و یک دید؛ برخی از افراد تخصصی دارند که نمی‌توان خلأ وجودی آنها را جبران کرد. مخاطب رهبری نیز مجلس بود. با ابلاغ رییس مجلس مرکز پژوهش‌ها بررسی‌ها را آغاز کرده و هر نتیجه‌ای کسب شود به مجلس تقدیم خواهد شد.

حال سؤالی که مطرح است این‌که با وجود 260 هزار مدیر و رییس دولتی در کشور چگونه می‌توان به کوچک شدن دولت رسید؟ گفتنی است با تصویب قانون منع به‌کارگیری بازنشستگان شاهد مقاومت‌های بسیاری از مدیران و رؤسای دولتی برای کنار رفتن از مناصب خود بودیم و این در حالیست که تکلیف بسیاری از نهادهای دیگر همچون فدراسیون فوتبال و... برای اجرای این قانون مشخص نیست.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد