با اتمام طرح‌های توسعه‌ای محقق می‌شود

ارتقای جایگاه آلومینیم ایران به رتبه 12 جهان

محمد قره داغلی -در جهان صنعت، بعد از آهن، آلومینیم به‌عنوان پرکاربرد‌ترین فلز جهان شناخته می‌شود. با توجه به نیاز روزافزون به این فلز در صنایع مختلف کشور، در سال‌های اخیر مدنظر مسؤولان اقتصادی قرار گرفته و جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد و صنعت به خود اختصاص داده است. کانی بوکسیت مهم‌ترین سنگ معدنی که حاوی این فلز است.

این در حالی است که چشم‌انداز این صنعت در افق 1404 تولید1.5 میلیون تن آلومینیم در کشور می‌باشد و برای تحقق این امر گام‌های مؤثری برای ارتقای صنعت آلومینیم برداشته شده است. ایران در سال 1393 جایگاه نوزدهم تولید آلومینیم جهان را داشته است. همچنین ایران در جمع 26 کشور تولیدکننده اکسید آلومینیم در جهان قرار دارد. عمده تولیدکنندگان اکسید آلومینیم، آمریکا، کانادا و کشورهای صنعتی اروپایی در کنار چین و ژاپن هستند.

در حال‌حاضر ایران از نظر ظرفیت تولید در رتبه18 جهان قرار دارد که با اتمام طرح‌های توسعه آلومینیم جنوب و جاجرم در سال‌جاری به رتبه 12 ارتقا می‌یابد.

گفتنی است که آلومینیم جنوب، به عنوان بزرگ‌‌ترین طرح تولید شمش آلومینیم در ایران، مراحل پایانی اجرا را سپری می‌کند.

همچنین آلومینای جاجرم نیز ظرفیت تولید 40 هزار تن آلومینیم را در سال دارا می‌باشد که با تکمیل طرح‌های توسعه‌ای که در آن انجام شده و در مراحل پایانی قرار دارد، در نهایت به تولید 120هزار تن در سال می‌رسد.

عملکرد تولید آلومینیم نشان می‌دهد که تولید این محصول از 18هزار تن در سال57 به 337 هزار تن در سال96 افزایش یافت که حاکی از رشد 19برابری است. پیش‌بینی می‌شود که تولید آلومینیم ایران در سال 97 به 385 هزار تن افزایش یابد.

سال 57 ظرفیت تولید آلومینیم ایران 18 هزار تن بود که در سال96 به 422هزار تن افزایش یافت و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال 97 به 475 هزار تن برسد.

از سوی دیگر طرح تولید پودر آلومینا با ظرفیت اولیه 800 هزار تن برای تأمین حداقل نیاز استراتژیک صنعت آلومینیم کشور به این ماده معدنی تعریف شده است. برآورد سرمایه‌گذاری این طرح 650 میلیون یورو اعلام شده و بوکسیت مورد نیاز طرح نیز از طریق واردات تأمین خواهد شد.

تأمین بوکسیت مورد نیاز صنایع آلومینیم کشور که از طریق فراخوان بین‌المللی در حال اجرای طرح معدن بوکسیت گینه است یکی از اقدامات ایمیدرو در این حوزه به شمار می‌رود.

از دیگر اقدامات در صنعت آلومینیم می‌توان به تعریف طرح تولید 160هزار تن محصولات عریض آلومینیمی(فویل، پلیت، ورق قوطی) با سرمایه‌گذاری600 میلیون یورو و با هدف ایجاد ارزش‌افزوده در زنجیره آلومینیم اشاره کرد.

تولید بیش از 240هزار تن آلومینا

روند تولید آلومینا طی سال‌های 81 (آغاز تولید آلومینا در ایران) تا 96 حاکی از آن است که تولید آلومینا از 102 هزار تن در سال 81 به 240هزار تن در سال 96 افزایش یافت که رشد 2.5 برابری تولید این محصول را نشان می‌دهد. پیش‌بینی می‌شود میزان تولید آلومینا در سال 97 به 245 هزار تن خواهد رسید.

در این باره چندی پیش خداداد قریبپور، ربیس هیأت عامل ایمیدرو گفت: امروز توسعه صنعت آلومینیم به ویژه تأمین مواد اولیه این صنعت، برای کشور اهمیت استراتژیک دارد.

وی ادامه داد: در نظر داریم تولید آلومینیم را از 380 هزار تن به 1.5 میلیون تن برسانیم در حالی که نیاز امروز ما بیش از 600 هزار تن آلومیناست.

وی همچنین به برنامه تأمین ماده اولیه تولید آلومینیم از خارج کشور اشاره کرد و گفت: در گینه، معدن بوکسیت در اختیار داریم به‌طوری که می‌توان بخشی از نیاز داخلی به بوکسیت را از آن معدن تأمین کرد.

وی بابیان این‌که تولید آلومینا از نفلین سینیت در آمریکا، روسیه، کانادا، چین و هند توجیه اقتصادی دارد پس در ایران هم همین شرایط برقرار است. افزود با عملی شدن طرح تولید آلومینا از نفلینسینیت در سراب، 700 میلیون دلار سرمایه جذب و بیش از 700 شغل ایجاد می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد