رییس سازمان بورس و اوراق بهادار

معاملات الگوریتمی یکی از پیشرفته‌‌ترین روش‌های معامله در دنیا است

مسعود طاهری- امروزه؛ سطح توقع معاملهگران از سرعت و پردازش معاملات تا حدی افزایش یافته که معتقدند دیگر از تصمیمگیری انسان‌ها خارج شده و زمان تصمیمگیری ماشین‌ها فرا رسیده است. حالا زمان آن فرا رسیده که تصمیم‌گیری در ثبت سفارش‌ها در قالب یک الگوریتم رایانهای انجام بگیرد. در این راستا سازمان بورس اوراق بهادار تهران با حمایت گروه مالی پاسارگاد اقدام به برگزاری نخستین مسابقه معاملات الگوریتمی بازار سرمایه کرده است. دیروز نیز رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در جمع خبرنگاران از نخستین رقابت معاملات الگوریتمی کشور بازدید به عمل آورد.

حدود ۱۳ درصد از جمعیت کشور سهامدار هستند

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در حاشیه بازدید از نخستین رقابت معاملات الگوریتمی با اشاره به رشد بازار سرمایه گفت: حدود ۱۳ درصد از جمعیت کشور سهامدار هستند و تا پایان سال جاری تعداد نهادهای مالی در بازار سرمایه به ۶۵۰ نهاد می‌رسد. به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزایده، شاپورمحمدی، در حاشیه بازدید از نخستین رقابت معاملات الگوریتمی که با همکاری سازمان بورس و گروه مالی پاسارگاد در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران گفت: نخستین اوراقی که پیش از انقلاب در بازار عرضه شد اوراق قرضه عباس‌آباد بود و تعداد محدودی سهم معامله می‌شد اما هم‌اکنون علاوه بر سهام، ابزارهای مالی متفاوتی در اختیار اهالی بازار سرمایه قرار گرفته است. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: علاوه بر سهام انواع اوراق همانند اسناد خزانه اسلامی و ابزارهایی مانند اختیار خرید و فروش، معاملات آتی سهام و معاملات الگوریتمی به بازار سرمایه کشور وارد شد. امروز تعداد سهامداران با سال‌های قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست. برای حدود ۱۳ درصد جمعیت کشور کد سهامداری صادر شده و حدود ١٠ میلیون نفر به خانواده بازار سرمایه وارد شده‌اند.

بازار سرمایه از شفاف‌‌ترین بخش‌های اقتصادی است

رییس سازمان بورس اوراق بهادار با تأکید بر این‌که بازار سرمایه از شفاف‌‌ترین بخش‌های اقتصادی است، ادامه‌داد: حجم بازار و میزان تأمین مالی بخش مولد اقتصاد طی این 40 سال ارتقای چشمگیری داشته و نهادهای مالی نیز تا پایان سال به ۶۵٠ می‌رسد. شاپورمحمدی در پاسخ به سؤال دیگری با موضوع راه‌اندازی بورس ارز گفت: دستورالعمل و قوانین مربوط به معاملات ارز مربوط به بانک مرکزی است و بازار نقدی ارز در بازار پولی کشور راه‌اندازی می‌شود و در این مسیر سازمان بورس، بورس تهران و فرابورس کنار بانک مرکزی هستند، اما قرارداد آتی ارز در بازار سرمایه راه‌اندازی می‌شود. هر زمان که بازار نقدی راه‌اندازی شد و قیمت مرجع قابل استخراج بود بازار آتی هم فعالیت خود را آغاز می‌کند. سخنگوی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان این‌که اطلاعات خریداران نفت در بورس انرژی محرمانه باقی می‌ماند، تأکید کرد تمامی اطلاعات در بازار سرمایه محرمانه است و هیچ اطلاعاتی از این بازار در خصوص خریداران به هیچ فردی غیر از مراجع قضایی داده نخواهد شد.

راه‌اندازی مجدد معاملات آتی سکه

دبیر شورای‌عالی بورس در خصوص راه‌اندازی مجدد معاملات آتی سکه نیز عنوان‌کرد: زمانی که قیمت مرجع سکه با ثبات باشد و بازار پول کشور قیمت را قبول کند، بورس کالا آمادگی از سرگیری معاملات را دارد اما قیمت مرجع هم‌اکنون از نوسان قابل ملاحظه‌ای برخوردار است، در نتیجه نمی‌توان زمان مشخصی برای راه‌اندازی معاملات آتی سکه در بورس کالا مشخص کرد. محمدی با تأکید بر این‌که نهادهای مالی در دنیا کم نظیر است، ابرازداشت: بازار سرمایه کشور از لحاظ شرعی از غنای کافی برخوردار است و تمامی ابزارهای موجود در این بازار شرعی است. رییس سازمان بورس اوراق بهادار با اشاره به معاملات الگوریتمی گفت: معاملات الگوریتمی از پیشرفته‌‌ترین روش‌های دادوستد در بازارهای مالی دنیا است و هم‌اکنون در بازار سرمایه پیاده‌سازی شده است.

تأثیر تحریم‌ها بر بازار سرمایه

دبیر شورای‌عالی بورس در پاسخ به پرسشی مبنی بر تأثیر تحریم‌ها بر بازار سرمایه گفت: عوامل بنیادی و مزیت‌های نسبی اقتصاد کشور مشخص است و بازار سرمایه نیز مسیر بلندمدت خود را طی می‌کند. تحریم‌ها اثر چندانی بر بازار ندارد و از آن عبور کرده است. مزایای نسبی بازار سرمایه کوتاه‌مدت نیست و سرمایه‌گذاری در بازار یک امر بلندمدت محسوب می‌شود و بازار از ثبات خوبی برخوردار است. شاپورمحمدی در خصوص راه‌اندازی بورس بین‌الملل در مناطق آزاد نیز گفت: راه‌اندازی این بورس نیازمند دستورالعمل و آیین‌نامه است. این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس و همچنین در دولت بررسی شده و پس از تصویب، نحوه راه‌اندازی آن در شورای‌عالی بورس مطرح می‌شود. محمدی در خصوص فعالیت بازار سرمایه در عرصه بین‌المللی نیز گفت: وقتی عضو نهاد آیسکو می‌شویم مفهوم آن این است که تمامی استانداردهای لازم در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری رعایت می‌شود. به این معنی که حقوق سهامداران خرد و سهامداران بزرگ نیز رعایت می‌شود. به همین دلیل سرمایه‌گذار خارجی می‌تواند به راحتی با افق بلندمدت ۵ و ۱۰ ساله به بازار سرمایه اعتماد داشته باشد.

نفت خام، یک محصول ملی است

وی با اشاره به عرضه نفت در بورس نیز گفت: نفت خام، یک محصول ملی برای کشور است و برای بورس انرژی نیز محصول جدیدی تلقی می‌شود، به همین دلیل باید سازوکار معاملات آن فراهم می‌شد و مشتریان علاقه‌مند وارد میدان معاملاتی می‌شدند. دبیر شورای‌عالی بورس ادامه‌داد: بورس انرژی عهده‌دار کشف قیمت عادلانه است و به همین دلیل هر دو محصول ملی کشور که گاز و نفت است باید در این بازار عرضه شود و صرفنظر از تحریم‌ها این محصولات باید در یک بازار کاملاً شفاف معامله شود. محمدی ادامه‌داد: با همکاری وزارت نفت و تغییر روند اطلاعیه‌ها انعطاف لازم در بورس انرژی ایجاد شده و در این میان محرمانه بودن اطلاعات رعایت می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد