در مراسم رونمایی از 40 جایگاه CNGدر کهریزک مطرح شد

30 میلیارد دلار بهره اقتصادی از مسیر احداث جایگاه‌های CNG

سمیه مهدوی- بهره‌برداری از 40جایگاه CNGدر حالی به صورت همزمان کلید خورد که مقاماتی اعم از وزارت دفاع و وزارت نفت با ایراد سخنانی از پتانسیل‌های فعال در افزایش بهره‌وری در بازار سوخت با همکاری ارگان‌های فعال رونمایی کردند. روی کار آمدن 40 جایگاه سوخت در شرایطی آغاز شد که برای دستیابی به سهم 50 درصدی در سبد سوخت خودرو‌‌ها یک خیز اساسی برداشته است. در حال حاضر سهم سی‌ان‌جی در سبد سوخت 13 درصد است که برنامه مسؤولان برای افزایش دو برابری آن (سهم 22 درصدی) تا پایان سال 1399 می‌باشد.

با راه‌اندازی 40 جایگاه مذکور، ظرفیت سوخت‌رسانی صنعت سی‌ان‌جی 600 هزار مترمکعب در روز افزوده خواهد شد که این رقم ظرفیت کلی دو میلیون و 8 هزار مترمکعبی این صنعت را به 3 میلیون و 400 هزار مترمکعب می‌رساند.

درحال حاضر 128 جایگاه در حال ساخت در کشور وجود دارد که 11 جایگاه آن در پایتخت قرار گرفته است، تعداد جایگاه‌ها در کشور به دوهزار و 449 باب خواهد رسید.

هیچ اقدامی را بدون دعوت دولت انجام ندادیم

سردار تمیزی، معاون وزیر دفاع در مراسم افتتاح همزمان 40 جایگاه CNG در سراسر کشور اظهارداشت: نیروهای مسلح طی 40 سال گذشته با هدف خدمتگزاری به مردم ورود کرده و همواره کنار مردم بوده است. ما افتخار می‌کنیم که نه برای جنگ بلکه ارایه خدمات به مردم فعالیت کنیم.

به گزارش خبرنگار انرژی مناقصه‌مزایده، تمیزی با بیان این‌که نیروهای مسلح هیچ اقدامی بدون دعوت دولت برای سازندگی انجام نداده است، تشریح‌کرد: ما توان ارایه کار به جامعه را نداریم و ضعیف هستیم که نتوانستیم خدماتی را به صورت فنی به مردم ارایه دهیم؛ اما مردم به گردن ما حق دارند، از ما معیشت، امنیت و رفاه می‌خواهند. وظیفه دولت این است که این مأموریت را به خوبی انجام دهد.

بازسازی صنایع در دستور کار برنامه‌های وزارت دفاع

یکی از مسولان ارشد قرارگاه خاتم‌الاوصیا اظهارداشت: این طرحی است که ما را از مشکلات و بحرانی که بیگانگان در بحث واردات بنزین برای ما ایجاد کرده‌اند، نجات می‌دهد.

رجا گفت: این طرح موجب می‌شود 30 میلیارد دلار بهره اقتصادی برای کشور حاصل شود. ما باید از این پیچ و گلوگاه تاریخی عبور کنیم و در این راستا از هر امکانی باید بهره ببریم.

وی با بیان این‌که وزارت دفاع بازسازی صنایع را در برنامه اهداف خود قرارداده است، افزود: البته این بدان معنا نیست که بخواهیم جایگزین بخش خصوصی شویم، بلکه برای راه‌اندازی صنایع ورود کرده‌ایم. ما در بخش احداث واحدهای کوچک مقیاس نیز همکاری‌هایی خواهیم داشت و در این راستا 500 شهر در قالب 770 تجهیز در 666 ایستگاه ساخته شده است.

وی ابراز امیدواری کرد این طرح‌ها قدمی برای سازندگی و ایجاد رفاه اجتماعی در جامعه باشد.

اگر 10 درصد گاز ایران در ایتالیا بود...

مدیر طرح CNG شرکت پخش فرآورده‌های نفتی اظهارداشت: از سال 93 تاکنون یک ریال قیمت گاز افزایش پیدا نکرده است. در سال‌های آتی هم فقط کارمزد‌ها تغییر می‌کند که باعث می‌شود دسترسی به CNGراحت‌تر باشد.

در ادامه این مراسم، حمید‌قاسمی‌ده‌چشمه اظهارداشت: با شرکت‌های خارجی و داخلی زیادی مذاکراتی داشته‌ام. روزی مدیر بازرگانی فیات به بنده گفت اگر10 درصد گاز کشور شما در ایتالیا وجود داشت ما یک اتومبیل بنزین و گازسوز نداشتیم، چرا که اولاً قیمت یک‌پنجم سوخت مایع است و با استفاده از گاز همان میزان مسیر را می‌توانیم طی کنیم.

وی با اشاره به اقدامات وزارت نفت برای توسعه پارس‌جنوبی تصریح کرد: در حال حاضر یک میلیارد مترمکعب گاز در کشور تولید می‌شود اما کل مصرف CNG در کشور 20 میلیون مترمکعب است و این در حالی است که 37 کیلومتر صنعت در پارس‌جنوبی وجود دارد که 24 برابر زاینده‌رود است.

قاسمی با بیان این‌که در برنامه اولیه وزارت نفت در سال 79 احداث 2600 جایگاه دیده شده است، گفت: از این تعداد امروز 2475 جایگاه به تولید رسیده و 121 جایگاه نیز در بخش خصوصی فعال است. یعنی با توجه به پلنی که در ابتدای برنامه در نظر گرفته شده بود، اکنون نگرانی بابت دسترسی به جایگاه‌های CNG وجود ندارد.

وی توسعه جایگاه‌های کوچک مقیاس را از جمله برنامه‌های وزارت نفت برشمرد و افزود: در حال حاضر 24 جایگاه کوچک مقیاس در شهر تهران وجود دارد.

یک و نیم میلیون خودرو تبدیل به دوگانه‌سوز شوند

قاسمی همچنین گفت: تحریک تقاضا در خودرو‌ها از دیگر برنامه‌های ماست. در همان طراحی اولیه قرار بود 8 میلیون خودرو CNG سوز شوند، اما در سال‌های گذشته این تعداد به 3 میلیون و 870 هزار خودرو رسیدند که از 80 درصد این ظرفیت استفاده می‌شود. پیشنهاد ما به شورای اقتصاد این است که یک و نیم میلیون خودرو تبدیل به دوگانه‌سوز شوند.

مدیر طرح CNGیادآورشد: از سال 93 تاکنون یک ریال قیمت گاز افزایش پیدا نکرده است. در سال‌های آتی هم فقط کارمزد‌ها تغییر می‌کند که باعث می‌شود دسترسی به CNGراحت‌تر باشد.

وی با بیان این‌که در هیچ جای دنیا 96 درصد کشور تحت پوشش گاز نیست. تولید و پشتیبانی از یک و نیم میلیون خودروی پایه‌ گازسوز را از دیگر برنامه‌ها برشمرد که براساس آن 55 هزار شغل نیز ایجاد خواهد شد.

وی تأکیدکرد: در سال‌های آتی اگر زیرساخت‌ها خوب باشد با همین ظرفیت می‌توانیم صددرصد از CNG استفاده کنیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد