مهد گردشگری ایران و یک مشکل همیشگی

نقشمحوری مناقصه در راهسازی استان مازندران

گروه راه‌وشهرسازی- مازندران را می‌توان مهد گردشگری در ایران دانست. استانی که با توجه به طبیعت و وسعتش بیشترین مهمان‌پذیری را در بین دیگر استان‌ها دارد. آمار‌ها حاکی از آن است در استان مازندران 3.5برابر سایر استان‌ها تردد جریان دارد و این موضوع به این معنی است که باید برای این استان ایجاد ظرفیت کنیم و یکی از راه‌های ایجاد ظرفیت ساخت آزادراه است. نکته قابل‌تأمل اما این است که با توجه به وضعیت جغرافیایی خاص این استان، خطوط ریلی و هوایی سهم ناچیزی در حمل‌ونقل و جابه‌جایی کالا و مسافر دارند. بنابر آمار تنها سه درصد، سهم حوزه هوایی است، 10درصد از حمل‌ونقل بار و کالا توسط خطوط ریلی و راه‌آهن و ۸۵درصد از حمل‌ونقل و جابه‌جایی کالا و مسافر در جاده‌ها صورت می‌گیرد. در چنین شرایطی جاده‌ها نقشی اساسی در حمل‌ونقل کالا و مسافرین ایفا می‌کنند.

مهم‌ترین راه‌های استان

بدون تردید این استان زیبا‌ترین جاده را در دل خود قرار داده است. جاده چالوس برای بسیاری از ایرانیان جاده‌ای ویژه است. جاده‌ای که بازیگران به‌نام بسیاری در آن به ایفای نقش پرداخته‌اند و تقریباً اکثر ایرانیان مسافر این جاده بوده‌اند. همچنین مسیرهای آمل، بابل، شیرگاه، کندوان، هراز و سوادکوه از جمله مهم‌ترین راه‌های استان مازندران هستند.

ترافیک؛ معضلی همیشگی

یکی از مهم‌ترین مشکلات همیشگی جاده‌های شمالی ایران، ترافیک است. جایی که بیشتر پایتختنشینان طعم ساعت‌ها معطلی را در ترافیک جاده‌هایی همچون چالوس و هراز حس کرده‌اند و برای مردم منطقه نیز این داستان تکرار شده است.

عملیات تعریض جاده‌ها

حال اداره کل راه‌وشهرسازی استان مازندران در نظر دارد تا عملیات تعریض در برخی جاده‌های استان را به انجام رساند. سیدمحمد نظری، مدیرکل راه‌وشهرسازی مازندران در همین ارتباط، می‌گوید: با توجه به مهمان‌پذیر بودن این استان، اداره کل راه‌وشهرسازی استان مازندران در نظر دارد که پروژه‌هایی را برای بهبود وضعیت راه‌ها انجام دهد. در پروژه آزادراه ساری به قائم‌شهر بخش اعظم تملک انجام شده است در همین راستا از ابتدای قائم‌شهر به ساری محدوده باغ کرمانی که متصل به محور ساری به کیاسر است عملیات آزادسازی صورت گرفته و تا این لحظه بیش از ۷۵ درصد از این مسیر عملیات بازگشایی انجام شده است و در ۲۵ درصد باقی مانده در بحث پرداخت مشکلی وجود ندارد. همچنین در مسیر آمل به بابل مطالعه تقاطع غیرهمسطح آمل به فریدونکنار در حال انجام است. در محدوده غرب استان ورودی تنکابن به سمت رامسر سه تقاطع غیرهمسطح در حال مطالعه بوده که با اتمام این پروژه‌ها و مطالعات بسیاری از نقاط گلوگاهی و ترافیکی در ایام تعطیلات مشکلات شان حل می‌شود استان مازندران از حجم انبوهی از تردد برخوردار است که با توجه به عملکرد ملی استان مازندران در این بخش انتظار می‌رود اعتبارات ملی به این استان تعلق گیرد. آزادراه قائم‌شهر به آمل پروژه بعدی است که ارزیابی زیست‌محیطی صورت گرفته و با اجرای فرآیندهای زیست‌محیطی و تصویب این مهم تملک و بازگشایی این پروژه اجرایی می‌شود که به عنوان یکی از ضروریات مهم، پیش‌بینی می‌شود خطوط راه‌آهن هم در این محور عملیاتی شود، چرا که با توجه به حجم ترافیک می‌تواند اقدامی مناسب و کاربردی در کاهش ترافیک باشد.

تعریض جاده بابل- شیرگاه از طریق مناقصه

یکی از مهم‌ترین جاده‌هایی که قرار است عملیات عمرانی در آن صورت گیرد، جاده بابل-شیرگاه است. جاده‌ای معروف که تصویربرداری بسیاری از قسمت‌های سریال معروف پایتخت نیز در آن صورت گرفته است. مدیرکل راه‌وشهرسازی مازندران با بیان این نکته که عملیات اجرایی تعریض وبهسازی چهار خطه کردن محور بابل به شیرگاه از دیگر برنامه‌های مهم می‌باشد گفته : با توجه به مشکلاتی که در زمان پیک ترافیک در این محور صورت می‌گیرد و با پیگیری‌هایی که انجام دادیم پروژه در مرحله مناقصه قرار دارد که انشاا... در ماه آینده پیمانکار این پروژه مشخص خواهد شد.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد