گروه انرژی- با حمله پهپادهای مسلح  به دو تأسیسات نفتی عربستان و به دنبال آن ایجاد تنش های منطقه ای بازار نفت از این اقدامات نظامی متاثر شد و تغییراتی محسوس را در میزان عرضه و تقاضا تجربه کرد. این درحالی است که با ادامه پیدا کردن این وضعیت و ایجاد ناامنی در منطقه پیش بینی می شود قیمت نفت پا را فراتر از قیمت 100 دلار بگذارد. این درحالی است که امریکا تمام تلاش خود را بر مبنای پایین نگه داشتن قیمت نفت قرار داده است امری که با تسری پیدا کردن ناامنی و ادامه حملات نظامی بسیار بعید بنظر می رسد.

یارن شیلدراپ، تحلیلگر ارشد کالا در شرکت SEB در یادداشتی نوشت، حتی تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه‌ها به ۲۵ درصد برای واردات کالاهای چینی نیز نتوانست قیمت‌های نفت را پایین‌تر ببرد و بازار نفت سیگنال‌های بسیار مثبتی را دریافت کردند که تشدید تنش‌های تجاری میان آمریکا و چین را تحت‌الشعاع قرار داد.

 

تنگه هرمز قابلیت منحصربفردی برای به وحشت انداختن معامله گران نفت دارد. حدود ۳۰ درصد از تجارت نفت دریابرد جهان و همچنین یک سوم از تجارت LNG جهان از این تنگه عبور می‌کند و صادرات از سوی کشورهایی شامل عربستان سعودی، کویت، بحرین، امارات متحده عربی، قطر و ایران انجام می‌گیرد.

بازار نفت به حد کافی دچار محدودیت عرضه است و در چنین شرایطی، چنین حادثه‌ای که روی عرضه تأثیر چندانی نداشت معامله گران را برآشفته کرد. در چند سال گذشته عرضه به حد کافی وجود داشته است که وقوع حوادث اخیر چندان به چشم نمی‌آمد. اما حوادث کوچک می‌تواند در شرایطی که عرضه محدود شده است روی قیمت‌ها تأثیر بزرگی داشته باشد.

 

یک نماینده مجلس گفت: تمام تلاش آمریکا این است که با افزایش تولید، قیمت نفت را پایین نگه دارند اما در صورتی که دامنه جنگ یمن به جاهای دیگر کشیده شود با کاهش تولید و افزایش قیمت نفت مواجه می‌شویم که این به نفع مصرف کنندگان، غرب و آمریکا نخواهد بود.

 

عزت الله یوسفیان ملا  با اشاره به حضور ناوهای آمریکا در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه اظهار داشت: این اقدامات و احساس ناامنی در منطقه روی اقتصاد، سیاست و روابط کشورها تاثیر منفی دارد بخصوص در کشورهایی که طرف قرارداد با آمریکا هستند و ناوها و هواپیماهای ایالات متحده در آنجا مستقر هستند، این کشورها بشدت درگیر تغییر فضا در منطقه می‌شوند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه تلاش برای کاهش قیمت نفت با حضور ناوها و جنگنده‌های آمریکا ممکن نیست، به ایلنا گفت: قطعا احساس ناامنی می‌تواند موجب افزایش قیمت نفت شود و چنانچه این شرایط ادامه پیدا کند باعث اختلال در رفت و آمد در مسیرهای عبوری نفت‌کش‌ها و در نتیجه موجب کاهش تولید می‌شود.

 

وی یادآور شد: اگر دامنه جنگ یمن به جاهای دیگر کشیده شود ممکن است با کاهش تولید و افزایش قیمت نفت مواجه شویم و این به نفع مصرف کنندگان، غرب و آمریکا نخواهد بود.

 

یوسفیان ملا همچنین با بیان اینکه تحت تاثیر قرار گرفتن امنیت حمل و نقل و تولید، قیمت‌ها را صعودی می‌کند، گفت: تمام تلاش این است که با افزایش تولید قیمت نفت را پایین نگه دارند اما اگر  همین احساس ناامنی تبدیل به ناامنی در منطقه شود قطعا مشکلاتی برای کشورهای صادرکننده و مصرف کننده خواهد داشت و همه ضرر می‌کنند.

 

وی تاکید کرد: افزایش قیمت نفت به نفع فروشندگان هم نیست چرا که فروشنده نیز باید برخی کالاها را برای تداوم تولید وارد کند بنابراین همه تحت الشعاع قرار می‌گیرند.

 

 

پشتیبانی قیمت ها از تحولات خاورمیانه

 

 

این درحالی است که براثر تحرکات نظامی خلیج فارس قیمت محموله های طلای سیاه نوسانات متعددی را تجربه می کنند و تاثیر قابل ملاحظه ای در بازار عرضه و تقاضا گذاشته است.    قیمت نفت پس از آماری که رشد غیرمنتظره ذخائر نفت آمریکا و رشد کمتر از حد انتظار تولید صنعتی چین را نشان داد، در معاملات دیروز کاهش پیدا کرد، اما قیمت‌ها از تحولات اخیر خاورمیانه پشتیبانی شده‌اند.

 

بهای معاملات آتی نفت برنت ۲۰ سنت یا ۰.۳ درصد نسبت به روز سه‌شنبه کاهش یافت و به ۷۱.۰۴ دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت با ۱.۴ درصد افزایش قیمت بسته شده بود.

 

بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۴۰ سنت یا ۰.۷ درصد کاهش، به ۶۱.۳۸ دلار در هر بشکه رسید. در حالی که روز سه شنبه  ۱.۲ افزایش را به ثبت رسانده بود.

 

گزارش مؤسسه امریکن پترولیوم نشان داد: ذخایر نفت آمریکا هفته گذشته به طور غیرمنتظره‌ای افزایش یافته است. طبق گزارش این گروه صنعتی، ذخایر نفت خام آمریکا در هفته منتهی به ۱۰ مه به میزان ۸.۶ میلیون بشکه رشد کرد و به ۴۷۷.۸ میلیون بشکه رسید، در حالی که تحلیلگران کاهش این ذخایر به میزان ۸۰۰ هزار بشکه را پیش‌بینی کرده بودند.

 

ذخایر نفت در کاشینگ اوکلاماها که قطب تحویل معاملات است ۲.۱ میلیون افزایش داشت. آمار تولید و ذخایر بعد از ظهر روز جاری از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر خواهد شد.

 

به گفته ادوار مویا، تحلیلگر بازار در شرکت OANDA، اگر گزارش این آژانس رشد ذخایر نفت آمریکا را تأیید کند، ممکن است شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم اما بسیاری از ریسک‌های ژئوپلیتیکی که به قوت خود باقی مانده‌اند همچنان از بالا ماندن قیمت‌ها پشتیبانی خواهند کرد.

 

بر اساس گزارش رویترز، قیمت‌های نفت روز سه‌شنبه پس از این‌که عربستان سعودی اعلام کرد پهپادهای مسلح دو تأسیسات نفتی این کشور را هدف حمله قرار دادند جهش پیدا کرد. این حمله در حالی روی داد که دو روز پیش دو نفتکش متعلق به عربستان سعودی در آب‌های امارات متحده عربی هدف حمله قرار گرفته بودند.

 

در این بین اوپک اعلام کرد تقاضای جهان برای نفت این گروه امسال بالاتر از حد انتظار خواهد بود، زیرا رشد عرضه از سوی رقیبان شامل تولید کنندگان شیل آمریکا آهسته شده است. این امر به محدود شدن عرضه در بازار در صورت خودداری این گروه از بالا بردن سطح تولید خود اشاره دارد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد