تسهیلات ارزی کارت نفت را شارژ می‌کند

تزریق 17 میلیارد دلار اعتبار به طرح‌های نفتی و گازی

گروه انرژی- قرار بود براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته در برنامه ششم توسعه 200 میلیارد دلار از طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی در قراردادهای جدید نفتی به این صنعت تزریق شود اما با توجه به تحریم‌ها این امر عملاً متوقف شد. با توجه به اینکه تأمین منابع مالی یکی از ملزومات اولیه در اجرای پروژه‌های عملیاتی و توسعه‌ای است، می‌بایست راهکارهای دیگری برای جبران مافات در این امر پیش‌بینی شود.

براساس برآوردهای مرکز پژوهش‌های مجلس در‌ حال‌حاضر رویه‌های جاری وزارت نفت برای تأمین مالی برای سرمایه‌گذاری عمدتاً از چهار مسیر منابع داخلی وزارت نفت، صندوق توسعه ملی، انعقاد قراردادهای نفتی و انتشار اوراق مشارکت است که هر‌ یک دارای مشکلات ساختاری خاصی است. لذا لازم است رویکردهای جدیدی در دستور کار قرار گیرد که بر چهار محور سرمایه‌گذاری صرفاً از طریق انعقاد قرارداد نفتی از طریق وزارت نفت؛ اعمال تغییرات لازم در قراردادهای نفتی برای عقد قرارداد با شرکت‌های نفتی ایرانی، افزایش مصارف ریالی پروژه‌ها با افزایش مصرف تجهیزات و خدمات داخلی و تأمین مالی ریالی از بازار سرمایه استوار است.

اما درخصوص صندوق توسعه ملی باید گفت: در فرآیند پرداخت تسهیلات ارزی از این منبع به صنعت نفت و گاز اعتباری 17 میلیارد دلاری در نظر گرفته شده است.

در اجرای قراردادهای عاملیت اعطای تسهیلات ارزی از محل صندوق توسعه ملی روال به این ترتیب است که طرح‌هایی که بانک‌ها تأیید و به صندوق ارسال می‌کنند از نظر انطباق با ضوابط ناظر بر اعطای تسهیلات از منابع صندوق بررسی و در صورت تأیید مورد پذیرش قرار می‌گیرند. در ادامه بانک‌عامل می‌تواند قرارداد مشارکت برای اجرای طرح را با متقاضی منعقد و با ارسال مدارک مربوطه نسبت به دریافت مسدودی برای طرح که به مفهوم تخصیص تسهیلات ارزی است، اقدام کند تا از محل آن اعتبارات مربوطه تأمین شود. در صورت عدم ارسال مستندات لازم در مهلت مقرر، اعلام وصول طرح لغو شده و در صورت ارائه دلایل توجیهی کافی از سوی بانک‌عامل مهلت تمدید می‌شود.

ایسنا در این خصوص نوشت؛ بررسی عملکرد صندوق توسعه ملی از ابتدای فعالیت (آغاز دهه ۱۳۹۰) تا پایان سال گذشته نشان می‌دهد که حدود ۳۵۰ فقره با حدود ۴۱ میلیارد دلار طرح در صندوق اعلام وصول شده است. از طرح‌های اعلام وصول شده سهم طرح‌های بالادستی نفت و گاز از حدود 16.8 میلیارد دلار و در قالب ۱۱ فقره طرح بوده که برای تمامی آنها مسدودی صادر شده است.

در مجموع ۱۲ میلیارد دلار برای طرح‌های بالادستی نفت و گاز تأمین اعتبار و 8.8 میلیارد دلار پرداخت شده است. از مبلغ مسدود شده 6.8 میلیارد دلار در چهار فقره طرح مربوط به بخش‌خصوصی و 9.9 میلیارد دلار برای هر فقره طرح در شرکت‌های وابسته به نهادهای عمومی غیردولتی بوده است.

در رابطه با طرح‌های پایین‌دستی نفت و گاز نیز عملکرد صندوق توسعه ملی اینگونه بوده که سهم آنها از طرح‌های اعلام وصول شده ۲۹۸ میلیون دلار و در سه طرح بوده است که برای تمامی آنها مسدودی صادر شده است.

همچنین برای دو فقره از این طرح‌ها در مجموع ۳۶ میلیون دلار گشایش اعتبار انجام شده که بابت یک طرح ۲۸ میلیون دلار به متقاضی پرداخت شده و تمامی طرح‌های مسدود شده در طرح‌های پایین‌دستی نفت و گاز مربوط به بخش‌خصوصی است.

بر این اساس مجموع سهم طرح‌های بالادستی و پایین‌دستی نفت و گاز از طرح‌های اعلام وصول شده صندوق توسعه ملی به حدود ۱۷ میلیارد دلار می‌رسد.

صندوق توسعه ملی در اوایل دهه ۱۳۹۰ و بعد از تجربه نه‌چندان موفق حساب ذخیره ارزی راه‌اندازی شد و با هدف تبدیل بخشی از عوائد ناشی از فروش نفت، گاز، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی به ثروت ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از محل نفت، گاز و فرآورده‌های نفتی شروع به‌کار کرد. سالانه از منابع ارزی ورودی به صندوق نیز تسهیلاتی به صورت عمدتاً ارزی و تا بخشی ریالی براساس موارد درج شده در اساسنامه پرداخت می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد