ستاری مطرح کرد

دامپینگ خارجی‌‌ها برای نابودی دانش‌بنیان‌های داخلی!

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با اشاره به چالش‌های کشور در زمینه واردات محصولات دانش‌بنیان، گفت: در حال‌حاضر ما در حوزه غذا وابستگی‌های شدیدی داریم و در صورتی که کشور به غذای سالم دسترسی نداشته باشد، مهم نیست که چه سلاحی تولید می‌کنیم.

به گزارش مناقصه‌مزایده، سورنا ستاری در اولین مجمع پیشگامان اقتصاد دانش‌بنیان سلامت که در مجتمع شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار شد، با تأکید بر اینکه همدلی دستگاه‌ها موجب می‌شود که ما بیشترین سود را ببریم، افزود: متأسفانه ساختار کشور ما یک ساختار وارداتی است و این فرهنگ را از زمانی که نفت وارد اقتصاد کشور شد، یاد گرفتیم که نفت را بفروشیم و جنس وارد کشور کنیم.

وی با بیان اینکه این ساختار در کشور ما شکل گرفته است، اظهار کرد: وزارت بهداشت تنها نهادی است که اقدام به تولید داخل در کشور کرد و ما آرزو داریم که این الگو وارد سایر حوزه‌ها مانند صنعت نفت شود که یک نهادی مانند سازمان غذا و دارو ایجاد شود و در آن به توسعه فناوری بیندیشد.

ستاری با اشاره به اقدامات سازمان غذا و دارو برای توسعه فناوری، اخذ استاندارد‌ها و تجاری‌سازی، یادآور شد: اما از سوی دیگر این وزارتخانه مشکلات ناشی از فرهنگ وارداتی را تحمل می‌کند.

معاون علمی رئیس‌جمهور اضافه کرد: تا سال قبل همه، مشکلات موجود در گمرک را ناشی از نبودن دستگاه ایکس‌ری می‌دانستند و از یک‌سال‌ونیم گذشته که شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی اقدام به تولید این دستگاه کرده‌اند، حتی یک دستگاه داخلی خریداری نشد.

وی مشابه این اقدام را در حوزه پزشکی و ساخت دارو دانست و یادآور شد: داروی فاکتور8 از سوی یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی تولید شده است، ولی شرکت خارجی اقدام به دامپینگ و کاهش قیمت‌ها کرده است، به‌گونه‌ای که فاکتور8 در کشور ترکیه ۲۰۰ یورو است که قیمت آن را به ۲۰ یورو کاهش داده است.

ستاری این اقدام را نابودی شرکت‌های داخلی دانست و ادامه داد: این دارو در حال‌حاضر در انبار این شرکت انباشته شده و فاکتور8 محصولی نیست که بتوان در درازمدت آن را نگهداری کرد.

معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه باید با بهره‌گیری از قوانین و ضوابط و شبکه‌های موجود در کشور برای حمایت از تولید داخل اقدام کنیم، گفت: در این راستا لازم است تا ساختارهای فکری تقویت شود و اگر همه در کنار هم باشیم، می‌توانیم جبهه‌ای تشکیل دهیم که با آن با وارداتچی مقابله کنیم.

به گفته وی، مقابله با واردات امری نیست که بتوان از طریق یک نهاد پیگیری شود، بلکه به یک عزم ملی نیازمند است.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با تأکید بر اینکه حمایت از تولید داخل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد تا این اقدام از بطن جامعه ظهور کند، ادامه داد: علاوه بر آن ما از یک سال گذشته وارد حوزه بیوتکنولوژی شده‌ایم.

وی این حوزه را شامل امنیت غذایی دانست و اظهار کرد: ما در حوزه غذا وابستگی‌های شدیدی داریم، به‌گونه‌ای که اگر ۹۷ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تولید می‌شود، این میزان در حوزه دام، طیور و آبزیان بسیار کم است.

ستاری با اشاره به چالش‌های موجود در حوزه‌ای مانند پرورش مرغ، افزود: در این زمینه در حوزه‌هایی چون تولید واکسن‌ها، اسیدآمینه‌ها و پروبیوتیک‌‌ها وابسته به خارج هستیم و این در حالی است که ما در فکر توسعه مرغداری‌ها هستیم.

معاون علمی رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه این وضعیت در حوزه‌های دامپروری و آبزیان حاکم است، ادامه داد: حوزه غذا یک حوزه دانشی است و اگر ما به غذای سالم دسترسی نداشته باشیم، مهم نیست که چه سلاحی تولید می‌کنیم.

وی از شرکت‌های فعال در حوزه سلامت درخواست کرد که به این حوزه وارد شوند و حمایت‌های این معاونت نیز مشمول چنین شرکت‌هایی خواهد شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد