در پارس‌جنوبی محقق می‌شود

سرمایه‌گذاری 600 میلیارد تومانی برای احداث مجتمع پسماند صنعتی

مجتمع پسماند صنعتی و ویژه در پارس‌جنوبی با اعتباری بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان در آینده‌ای نزدیک راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش مناقصه‌مزایده، سیدپیروز موسوی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه پارس در ابتدای نشست هم‌اندیشی راه‌اندازی مجتمع پسماند خطرناک منطقه ویژه پارس با اشاره به طرح‌های صنعت نفت در منطقه ویژه پارس گفت: پارس‌جنوبی بزرگ‌‌ترین پروژه تاریخ صنعت نفت است که تاکنون بیش از ۱۵۰ میلیارد دلار در این منطقه سرمایه‌گذاری شده است، بنابراین به جرأت می‌توان گفت، پارس‌جنوبی مهم‌ترین طرح سرمایه‌گذاری کشور در طول تاریخ است.

وی ادامه داد: ساخت پالایشگاه‌ها و افزایش ظرفیت تولید در میدان مشترک پارس‌جنوبی برخاسته از روحیه جهادی در میان کارکنان صنعت نفت است، زیرا غربی‌‌ها تمایلی به نقش‌آفرینی ایران در بازار انرژی دنیا نداشتند، از این‌رو این سطح از پیشرفت در پارس‌جنوبی مرهون تلاش همه مدیران و کارکنان صنعت نفت است.

وی با اشاره به برنامه‌های وزارت نفت برای کاهش آثار زیست‌محیطی طرح‌ها بر مردم و محیط پیرامونی، گفت: وزارت نفت خود را مکلف به رفع دغدغه مردم می‌داند و خوشبختانه در زمینه پروژه پسماندهای صنعتی و ویژه پارس‌جنوبی سرمایه‌گذار طرح انتخاب و اراضی مورد نظر نیز به آنان واگذار شده و انتظار ما نیز این است سرمایه‌گذار این طرح براساس برنامه زمان‌بندی‌شده پروژه را به پایان برساند.

موسوی به بیان ضرورت راه‌اندازی مجتمع پسماند منطقه ویژه پارس پرداخت و گفت: توجه به اینکه وجود پسماند در فرآیند پالایش گاز و تولید اجتناب‌ناپذیر است، یکی از بزرگ‌‌ترین اقدام‌هایی که پس از ابلاغیه سال ۹۵ وزارت نفت در دستور کار قرار گرفت، احداث مجتمع مدیریت پسماندهای صنعتی و ویژه در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس بوده است.

همچنین بهرام دشتی‌نژاد، مدیر ارشد ایمنی، بهداشت، محیط‌زیست، پدافند غیرعامل و مدیریت بحران منطقه ویژه پارس نیز در این نشست، گفت: سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس به نمایندگی از وزارت نفت احداث مجتمع پسماندهای صنعتی و ویژه را در دستور کار قرار داده است که مطالعات مکان‌یابی آن با همکاری دانشگاه شهید بهشتی براساس الزام‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست انجام شد.

براساس گزارش سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، دشتی‌نژاد افزود: مجتمع پسماند در اراضی دو منطقه ویژه پارس و در دو سایت جداگانه احداث می‌شود که می‌تواند سالانه تا ۱۵۰ هزار تن پسماندهای غیرقابل بازیافت را براساس اصول مهندسی و بهداشتی، دفن و انرژی این پسماند‌ها را بازیابی کند.

وی تأکید کرد: قرار است در این طرح ۶۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شود که با بهره‌برداری از آن یکی از معضلات و چالش‌های منطقه حل خواهد شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد