با ریزش 6 هزار و 440 واحدی رخ داد

سقوط آزاد شاخص بورس پایتخت!

گروه بانک، بیمه، بورس- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز(سه‌شنبه) با ریزش شش‌هزار و 440 واحدی به رقم 314 هزار و 469 واحد رسید. به گزارش مناقصه‌مزایده براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل با معیار هم‌وزن نیز امروز دو هزار و 422 واحد کاهش یافته و به رقم 93 هزار و 55 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار تهران در این روز به بیش از یک میلیون و 149 هزار میلیارد تومان رسیده است. معامله‌گران در بورس اوراق بهادر تهران بیش از 4.9 میلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 422 هزار معامله و به ارزش دوهزار و 95 میلیارد تومان دادوستد کردند.

نمادهای قرمزپوش

در این روز عمده نمادهای مهم بورسی قرمزپوش بوده و در کاهش شاخص کل مؤثر بوده‌اند که از مهم‌ترین این نماد‌ها می‌توان به نماد بانک‌ملت، گروه مپنا، فولادمبارکه، مخابرات ایران، سرمایه‌گذاری امید، توسعه معادن و فلزات، خدمات انفورماتیک اشاره کرد. شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 1730 واحد افت کرده و به رقم 84 هزار و 520 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 1621 واحد عقب‌نشینی داشته و به رقم 62 هزار و 291 واحد رسید. شاخص آزاد شناور با کاهش هشت‌هزار و 779 واحد به رقم 364 هزار و 781 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با کاهش پنج هزار و 122 واحد به رقم 226 هزار و 652 واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با کاهش 11 هزار و 113 واحد به رقم 648 هزار واحد رسید.

نمادهای پربیننده

نمادهای پربیننده بورس، مربوط به بانک‌ملت به قیمت هر سهم شش هزار و 144 ریال، بانک‌تجارت 494 ریال، بانک صادرات 586 ریال، سایپا، بانک اقتصاد نوین چهارهزار و 185 ریال، شرکت سرمایه‌گذاری البرز و ایران خودرو بوده‌اند.

کاهش 90 واحد فرابورس

در فرابورس ایران در پایان معاملات شاخص کل 90 واحد کاهش یافته و به رقم چهارهزار و 121 واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس به بیش از 234 هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران فرابورس بیش از 2.2 میلیارد سهام، ‌حق‌تقدم و اوراق مالی به ارزش 1297 میلیارد تومان و در قالب 264 هزار نوبت معامله دادوستد کردند. نمادهای سنگ‌آهن گوهرزمین، ذوب‌آهن اصفهان، پتروشیمی زاگرس، تولید نیروی برق دماوند، فولاد هرمزگان جنوب، میدکو و پالایش نفت شیراز بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. نمادهای پربیننده در بورس تهران شامل ذوب‌آهن اصفهان، بانک‌دی، سرمایه‌گذاری میراث‌فرهنگی، صنایع کاغذ پارس، داروسازی آوه‌سینا، تولید و صادرات ریشمک و بیمه دی بوده‌اند.

توقف و بازگشایی نمادها

با پیام ناظر بازار، برخی نماد‌ها بازگشایی شده و برخی نماد‌ها متوقف شده‌اند که در این زمینه می‌توان به بازگشایی نماد معاملاتی پاکشو مربوط به گروه صنعتی پاکشو اشاره کرد. توقف نماد توسعه معدنی و صنعتی صبانور به علت افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف روی داد. بازگشایی نماد معاملاتی شرکت سیمان قاین، بازگشایی نماد شرکت قند ثابت خراسان، داروسازی رازک و بیمه آسیا روی داد. توقف نماد صنایع کاغذسازی کاوه، توقف نماد گروه خودروسازی بهمن به علت افشای اطلاعات بااهمیت گروه الف روی داد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد