دولت؛ از مصوبه جنجالی تا درمان مقطعی

تزریق مناقصه به بدنه بیمه‌تکمیلی ایثارگران گره‌گشا است؟

مسعود طاهری- برای ایثارگرانی که جانشان را فدای کشورشان کرده‌اند، مشکلات جسمی امری طبیعی است اما آن چیزی که باعث آزرده‌خاطری آنان شده، بیمه‌ای است که طبیعی‌‌ترین حق و نیاز کسانی است که به دلیل مشکلات متعدد جسمانی چشم‌شان به بیمه درمانی خود دوخته شده است. به همین دلیل سال‌هاست که بیمه با همه مشکلاتش از جمله کمبود اعتبار و نبود داروهای خاص و...، یار و یاورشان بوده است. دولت برای تأمین نیازهای ایثارگران دستور داد تا مناقصه بیمه آنان برگزار شود. مناقصه‌ای که بیمه دی در آن برنده شد، اما نتوانست آن طور که باید پاسخگوی نیازهای ایثارگران باشد.

مصوبه جنجالی دولت

دولت همچنین در سال گذشته مصوبه‌ای برای بیمه ایثارگران داشت که جنجال زیادی را به پا کرد. دولت در این مصوبه اعلام کرد که تأمین هزینه‌های بیمه‌تکمیلی ایثارگران برعهده دستگاه‌های اجرایی است. در واقع مصوبه دولت نوعی کمک به بنیاد شهید بود و دولت مصوب کرده بود که با توجه به محدودیت اعتباری بنیاد شهید و امورایثارگران کشور، دستگاه‌های اجرایی می‌توانند هزینه درمانی ایثارگران را تأمین کنند. پیش از مصوبه جدید بیش از یک‌میلیون و 700 هزار نفر از ایثارگران تحت پوشش خدمات بیمه‌ای بنیاد بودند.420 هزار نفر از این ایثارگران، شاغل و بازنشسته دستگاه‌های اجرایی هستند که چند ماهی است می‌بایست تحت پوشش بیمه دستگاه‌ها قرار می‌گرفتند. هرچند بار بیمه‌تکمیلی 420 هزار ایثارگر از دوش بنیاد برداشته شد، اما سؤال اصلی ایثارگران این بوده است که آیا انتقال این بار مسؤولیت از شانه بنیاد به وزارتخانه‌ها و سازمان‌های مختلف باعث کم شدن مشکلات ایثارگران در زمینه هزینه‌های بیمه‌تکمیلی هم می‌شود؟ متأسفانه هنوز بخشی از ایثارگران درگیر مشکلات فاصله زمانی خدمات به ایثارگران از طریق دستگاه خود هستند و برخی دستگاه‌ها در اجرای این قانون تعلل می‌کنند.

اعتراض شدید تشکل‌های ایثارگری

جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی طی نامه‌ای به رئیس‌جمهور خواستار توقف مصوبه دولت درباره هزینه‌های بیمه‌درمانی ایثارگران شد. در مهم‌ترین بخش‌های این نامه چنین آمده است: اصلاح ماده2 آیین‌نامه اجرایی فصل سوم قانون جامع خدمات‌رسانی به ایثارگران در جلسه 11/7/1397 هیأت‌وزیران، همه ایثارگران مشمول این ماده به‌ویژه جانبازان انقلاب اسلامی را سرگردان دستگاه‌های اجرایی، بیمه‌ها و مراکز درمانی کرده به‌طوری‌که دیگر توان و رمقی برای این پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت باقی نگذاشته است. از مدیران سازمان برنامه و بودجه که پیشنهاد تأمین و پرداخت هزینه بیمه‌تکمیلی ایثارگران و افراد تحت تکفل آنان را به دستگاه‌های اجرایی آن هم در میانه سال‌جاری برای تصویب به هیأت دولت داده‌اند گله‌ای نیست اما از جنابعالی که در زمان آتش و خون بخشی از مسؤولیت دفاع مقدس را به عهده داشته‌اید انتظار می‌رفت که به دفاع از این عزیزان برخاسته و جلوی تصویب آن را در هیأت دولت می‌گرفتید. آیا به یاد نداریم که امام راحل خمینی‌کبیر(ره) فرمود: «نگذارید پیشکسوتانِ شهادت و خون در پیچ‌وخم زندگی روزمره خود به فراموشی سپرده شوند»؟ آیا این اقدام هیأت وزیران به معنی به فراموشی سپردن وصیت آن یار سفر کرده نیست؟

اعتراض نماینده‌های مجلس

این مصوبه جنجالی صدای برخی از نماینده‌های مجلس را نیز که خود سابقه ایثاگری داشتند، بلند کرد و آنان خواستار ورود جدی دولت به مشکلات ایثارگران شدند. امیر خجسته، نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی در این‌باره چنین گفت: «باید به بحث بیمه‌تکمیلی و بهداشت و درمان ایثارگران که بلاتکلیف است توجه جدی شود. متأسفانه رئیس‌جمهور موضوع پرداخت بیمه‌تکمیلی را از وظایف بنیاد شهید به وزارتخانه‌ها منتقل کرده، اما در این‌باره مشخص نشده که وزارتخانه‌ها بودجه خود را چگونه تأمین کنند و این موضوع را بلاتکلیف گذاشته است. در حال‌حاضر توجه به مسائل بهداشت و درمان و بیمه‌تکمیلی مربوط به ایثارگران، موضوع سؤال از رئیس‌جمهور مطرح شده است، بنابراین باید رئیس‌جمهور، بنیاد شهید را مکلف به رسیدگی به این موضوع کند. جبار کوچکی‌نژاد، نائب‌رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز با انتقاد از بخشنامه دولت درخصوص بیمه مکمل ایثارگران و سکوت و بی‌تفاوتی شهیدی متذکر شد: بنیاد شهید برای این شکل گرفته است که از ایثارگران دفاع کند، اما در همین قضیه مختصر و نیم‌بند بیمه ایثارگران که در شرایط سخت اقتصادی همه تلاش می‌کنند به نحوی به قشرهای نیازمند جامعه کمک کنند، متأسفانه مسؤول بنیاد در مقابل کوتاهی دولت در بیمه‌تکمیلی جانبازان سکوت کردند. اگر در مورد بیمه مکمل ایثارگران موانع قانونی هست نمایندگان ملت می‌توانند قانونی که به ضرر ایثارگران است را با یک طرح دو فوریتی اصلاح کنند. اگر هم دستگاه‌ها قانون را نمی‌پذیرند هیأت دولت قدرت دارد دستگاه‌های دولتی را بازخواست کند که چرا به آن عمل نمی‌کنند.»

برگزاری مناقصه مجدد

حال بعد از گذشت 10 ماه از آن مصوبه جنجالی، عبدالرضا عباسپور، معاون بهداشت و درمان بنیادشهید و امور ایثارگران می‌گوید که نهاد دولتی مجدداً دست نیاز به سمت مناقصه دراز کرده است. وی دیروز(چهارشنبه) در همایش مدیران کل استانی و معاونین بنیاد شهید و امور ایثارگران با اشاره به اتمام قرارداد فعلی بیمه‌تکمیلی درمان ایثارگران در ابتدای آبان‌ماه، گفت: مناقصه برای انتخاب شرکت بیمه‌گر در حال برگزاری است و تا چند هفته آینده نتیجه آن اعلام می‌شود و به دلیل کمبود زمان قرارداد فعلی بیمه با شرکت بیمه‌دی به مدت یک ماه تا ابتدای آذرماه تمدید شده است تا ایثارگران برای دریافت خدمات درمانی دچار مشکل نشوند. عباسپور با اشاره به انتخاب شرکت بیمه‌گر طرف قرارداد با بنیاد از طریق مناقصه، بیان داشت: این مناقصه به صورت عمومی اطلاع‌رسانی می‌شود و از شرکت‌های بزرگ بیمه نیز برای حضور در این مناقصه به صورت مجزا دعوت به عمل می‌آید. عباسپور با اشاره به اتمام قرارداد فعلی بیمه‌تکمیلی درمان ایثارگران در ابتدای آبان ماه، بیان کرد: مناقصه برای انتخاب شرکت بیمه‌گر در حال برگزاری است و تا چند هفته آینده نتیجه آن اعلام می‌شود و به دلیل کمبود زمان، قرارداد فعلی بیمه با شرکت بیمه‌دی به مدت یک ماه تا ابتدای آذرماه تمدید شده است تا ایثارگران برای دریافت خدمات درمانی دچار مشکل نشوند.

با این تفاسیر باید منتظر ماند و دید که آیا دولت این بار می‌تواند با برگزاری مناقصه‌ گره‌ای از مشکلات متعدد ایثارگران باز کند یا همچنان موج اعتراضات آنان درخصوص معضلات بیمه‌ای پابر جا خواهد ماند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد