آمار قابل تأمل سازمان جنگل‌ها اعلام شد

تشکیل 150000 پرونده تخلف در حوزه جنگل!

مسعود طاهری- جنگل؛ سینه سبز طبیعت است و جایی برای احساس آرامش. طبق آمارها اما، وضعیت جنگل‌های کشور مساعد نیست و هر روز از تعداد درختان جنگل کاسته می‌شود. سازمان جنگل‌ها به عنوان متولی اصلی رسیدگی به وضعیت جنگل‌های کشور تاکنون تلاش‌هایی برای نجات جنگل از دست تخریب‌کنندگان محیط‌زیست انجام داده است اما روند فعلی تخریب جنگل نشان می‌دهد که باید دیگر سازمان‌های مسؤول از جمله سازمان محیط‌زیست نیز پای کار بیایند تا دوباره جنگل نفس‌ساز، نفسی تازه کند! به مناسبت اجرای طرح نهضت سراسری نهال‌کاری در کشور دیروز(دوشنبه) نشست خبری سرپرست سازمان جنگل‌ها برگزار شد که گزیده آن اکنون پیش‌روی شماست.

اجرای طرح نهال‌کاری همگانی

خسرو شهبازی در ابتدای این نشست خبری با اشاره به اینکه حدود ۱۵۰ هزار پرونده در حوزه تخلفات جنگل‌ها داریم که در دست رسیدگی است، از اجرای طرح نهال‌کاری همگانی در سراسر کشور خبر داد. وی با اشاره به اینکه این طرح روز پنجشنبه (۱۴ آذرماه) در سراسر کشور اجرا می‌شود، گفت: برخی اقدامات نظیر چاله‌کنی و... انجام شده تا بستر کار فراهم باشد اما روز پنجشنبه به صورت مردمی‌ و گسترده طرح اجرا می‌شود و در تلاش هستیم تا در همان روز برنامه‌ای که طراحی شده به طور کامل اجرا شود اما با توجه به برخی مسائل مثل آب و هوایی احتمال دارد در برخی استان‌ها کار بیشتر طول بکشد. وی اظهار داشت: در این طرح بیش از ۱۴ میلیون اصله نهال در سطح ۴۷ هزار و ۲۰۸ هکتار در سراسر کشور کاشت می‌شود. در حوزه جنگل و زراعت چوب بیش از ۹ میلیون اصله نهال در حدود ۲۳ هزار هکتار در حوزه بیابان بیش از سه‌میلیون و ۶۰۰ اصله نهال در حدود ۲۰ هزار هکتار و در حوزه مراتع یک‌میلیون و ۱۰۰ هزار اصله نهال کاشت می‌شود.

کاشت ۴۲ میلیون اصله نهال

سرپرست سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه برنامه در نظر گرفته شده تا پایان سال کاشت ۴۲ میلیون اصله نهال است، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده از این میزان برنامه قطعاً تا ۳۴ میلیون اصله نهال کاشت خواهد شد. شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در این طرح نهال‌های جنگلی و بیابانی در سراسر کشور کاشت می‌شود، گفت: کاشت نهال‌های مثمر وظیفه و کار ما نیست اما در مناطقی که می‌خواهیم جنگل‌کاری اقتصادی باشد و قصد کمک به معیشت مردم را داریم از گونه‌هایی مانند بادام کوهی و بلوط نیز برای کاشت استفاده می‌شود همچنین برخی گونه‌های دارویی نیز در این طرح مورد استفاده قرار می‌گیرد اما به دلیل بحث نیاز آبی عمده کاشتی که صورت می‌گیرد از گونه‌های غیرمثمر است. کسانی که می‌خواهند اطلاعات بیشتری از نهضت جنگل‌کاری به دست آورند می‌توانند با ستاد هماهنگی این طرح با شماره‌های ۰۲۱۲۲۴۸۸۵۳۴ و ۰۹۱۹۱۲۳۴۲۱۲ در ارتباط باشند یا اینکه به ستاد ترویج نهال‌کاری در استان‌ها مراجعه کنند.

در بحث احیاء، خیلی کم‌کاری شده است

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در عمده کشورهای پیشرفته جهان، جنگل‌ها یک دور تخریب شده‌اند، گفت: ما در ایران به طور نسبی از جنگل‌های‌مان خوب حفاظت کردیم اما در بحث احیاء خیلی کم‌کاری شده است. اگر دو الی سه برابر تخریبی که در جنگل‌ها انجام شده احیاء و کاشت صورت می‌گرفت به وضعیتی که امروز در آن قرار داریم دچار نمی‌شدیم. همچنین دست‌اندازهایی در این حوزه وجود دارد با وجود اینکه در قوانین ما اجازه تخریب جنگل را نمی‌دهیم مگر اینکه ناچار باشیم و از دسترس ما خارج باشد.

نمی‌توانیم منکر تخریب جنگل شویم

سرپرست سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه نمی‌توانیم منکر شویم تخریب در کشور اصلاً وجود ندارد، گفت: باید با برنامه‌ریزی این تخریب‌ها را به حداقل برسانیم چرا که برخی موارد مانند آتش‌سوزی، برف و... خارج از دسترس ماست و منجر به تخریب جنگل می‌شود. وی با تأکید بر اینکه اجازه ویلاسازی در جنگل‌ها را به هیچ عنوان نمی‌دهیم، گفت: به طور متوسط سالانه ۱۳ هزار پرونده تخلف در حوزه جنگل وجود دارد و شک نکنید اگر ویلاسازی در جنگل‌ها اتفاق افتاده برای آن تشکیل پرونده شده است. هم‌اکنون در حوزه تخلفات در جنگل حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ پرونده در دادگاه داریم که در دست رسیدگی هستند. بالاترین مقام در کشور شخص مقام‌معظم‌رهبری است که ایشان نیز بر حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور تأکید کرده‌اند و حتی فرموده‌اند اگر در جنگل حوزه علمیه نیز ساخته شده باشد باید تخریب شود.

انتقال آب خزر به سمنان

شهبازی در بخش دیگری از سخنان خود درباره اینکه با انتقال آب خزر به سمنان چقدر جنگل تخریب خواهد شد، گفت: از روزی که بنده سرپرستی سازمان را قبول کرده‌ام هیچ درخواستی در این زمینه مطرح نشده است، اگر قرار باشد این مسیر در دل جنگل‌های هیرکانی عبور کند به سازمان ما اعلام می‌شود اما تاکنون چنین اعلامی ‌صورت نگرفته شاید این کار از مسیر هوایی یا تونل انجام شود که آسیبی هم به جنگل‌ها نرسد. فقط در بحث خط دوم راه‌آهن تهران به مشهد چنین مسأله‌ای مطرح شده که در این حوزه نیز باید مسیرها به طور دقیق به ما اعلام شود و کار از مسیری صورت بگیرد که کمترین آسیب را به جنگل وارد می‌کند. سازمان جنگل‌ها ۱۱۴ سال است که برای حفاظت از جنگل‌های کشور تشکیل شده، بنده خود با جنگل بزرگ شده‌ام و دغدغه‌ام همین مسأله است و حاضر هستم چشمم را دربیاورند اما نبینم حتی یک درخت قطع می‌شود.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد