رکوردشکنی بورس با پرش به قله 320 هزار واحدی

گروه بانک، بیمه، بورس- شاخص کل بورس اوارق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز(دوشنبه) در یک رکوردشکنی دیگر با جهش 1524 واحد روبه‌رو شد. به گزارش مناقصه‌مزایده، براساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران، شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران دیروز نیز در ادامه روند روبه رشد روزهای گذشته با جهش 1524 واحد روبه‌رو شده و به رکورد 320 هزار و 194 واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران به بیش از یک‌میلیون و 168 هزار میلیارد تومان رسید و معامله‌گران بیش از چهارمیلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 553 هزار نوبت معامله و به ارزش 2181 میلیارد تومان دادوستد کردند.

علل رکوردشکنی بورس

به اعتقاد کارشناسان از دلایل رکوردشکنی شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران ورود نقدینگی‌های سرگردان در بازار به بورس و نیز رکود دیگر بازارها مانند بازار مسکن، خودرو، سکه و ارز و طلاست که به ناچار سرمایه‌های خرد به بورس سرازیر شده و امیدواریم بتواند سرمایه در گردش واحدهای تولید را تأمین کند و شرکت‌های بورسی نیز متقابلاً پاداش مناسبی برای حضور سرمایه‌گذاران در بورس در قالب سود سهام عادلانه برای آ‌نان در نظر بگیرد.

وضعیت شاخص‌ها

شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی 408 واحد رشد کرده و به رقم 85 هزار و 780 واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم‌وزن 66 واحد رشد کرده و به رقم 64 هزار و 589 واحد رسید. شاخص آزاد شناور با افزایش 1894 واحد به رقم 376 هزار و 200 واحد رسید. شاخص بازار اول بورس با افزایش 814 واحد به رقم 229 هزار و 652 واحد رسید. شاخص بازار دوم بورس با افزایش 4419 واحد به رقم 664 هزار و 948 واحد رسید.

نمادهای تأثیرگذار و پربیننده

نمادهای ملی مس،‌ فولادمبارکه، صنایع پتروشیمی ‌خلیج‌فارس، پتروشیمی‌جم و پتروشیمی‌خارک بیشترین اثر تقویتی در شاخص کل بورس را داشتند و همچنین در این روز نمادهای پربیننده بورسی که مورد اقبال فعالان بازار بودند عمدتاً در گروه شرکت‌های بانکی و خودرویی و نیز شرکت‌های صنایع زیربنایی بوده‌اند. نماد بانک ملت به قیمت هر سهم 5822 ریال، بانک تجارت 450 ریال، بانک اقتصادنوین 2887 ریال از نمادهای پربیننده بانکی بودند. همچنین نماد ماشین‌سازی اراک، صنایع بهشهر، سایپا و داده‌گستر عصرنوین از نمادهای پربیننده بورسی بودند.

افت شاخص فرابورس

در پایان معاملات فرابورس ایران نیز شاخص کل 48 واحد افت داشته و به رقم 4109 واحد رسید. در این روز معامله‌گران در فرابورس بیش از دومیلیارد سهام، حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 339 هزار نوبت معامله و به ارزش 1297 میلیارد تومان دادوستد کردند. همچنین ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس ایران بیش از 235 هزار میلیارد تومان رسید. نمادهای پتروشیمی‌مارون،‌ فولاد ارفع، صنایع کاغذ پارس و پتروشیمی‌زاگرس از نمادهای تقویت‌کننده شاخص بورس بودند و نمادهای صنعتی و معدنی سنگ‌آهن گهرزمین، ذوب‌آهن و مادیران بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. نمادهای پربیننده شامل ذوب‌آهن اصفهان،‌ توسعه مولد نیروگاهی جهرم، صنایع کاغذ پارس،‌ سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، قند شیروان قوچان بجنورد، بانک‌دی، مادیران و جنرال مکانیک و داروسازی آوه سینا بوده‌اند.

توقف و بازگشایی نمادها

همچنین با پیام ناظر بازار برخی نمادها دچار توقف، برخی بازگشایی، برخی مشمول وقفه و برخی هم مشمول حراج شدند. توقف نماد معاملاتی قند ثابت خراسان و بازگشایی نماد جام‌دارو، پلی‌پروپیلن جم روی داد. همچنین بازگشایی نماد ریخته‌گری ایران با پیام ناظر روی داد. وقفه معاملاتی نماد فرآورده‌های نسوز آذر روی داد. در پیام دیگری بازگشایی نماد معاملاتی داروسازی زاگرس فارمد پارس، صورت گرفت. وقفه معاملاتی نماد البرز دارو، بازگشایی نماد هلدینگ داروپخش، ‌بازگشایی سیمان هرمزگان، سرمایه‌گذاری توسعه ملی و مواد اولیه داروپخش صورت گرفت. همچنین در پیام دیگری وقفه معاملاتی نماد لاستیک سهند، وقفه شرکت سایپا شیشه، وقفه معاملاتی نماد ایران‌دارو، وقفه معاملاتی نماد کشت و صنعت پیاذر، حراج مجدد نماد معاملاتی شیشه و گاز و شرکت عمران و توسعه فارس صورت گرفت همچنین در پیام دیگری توقف نماد تولید مواد اولیه داروپخش، وقفه معاملاتی نماد شیر پاستوریزه پگاه اصفهان صورت گرفت.  


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد