وزیر نفت در مجلس

 کاهش گوگرد نفت کوره نیازمند 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است

  

گروه پالایش- وزیر نفت روز گذشته در جلسه علنی مجلس حاضر شد تا به سؤالی بر مبنای برنامه‌ریزی لازم جهت تولید سوخت کم‌سولفور برای شناورها در کشور پاسخ دهد.  

بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به سؤال علی‌اکبر کریمی، نماینده اراک درباره‌ چگونگی تأمین سوخت با سولفور کم گفت: این سؤال یک بار دیگر در اردیبهشتماه سال‌جاری از سوی آقای ساری، نماینده اهواز مطرح شده و من به آن پاسخ دادم اما ظاهراً از نظر آییننامه داخلی مجلس هر چند بار سؤالی مطرح شود باید به آن پاسخ دهیم.

وی افزود:‌ در سال ۲۰۱۷ یک میلیون تن در روز تولید نفت کوره جهان بوده که دو درصد حاوی گوگرد کمتر از نیمدرصد بوده و با استاندارد وضع شده تطابق داشته است. در مجموع دو سوم نفت کوره تولیدی جهان که به عنوان سوخت کشتی‌ها مصرف می‌شود گوگرد بالای دوونیم درصد دارد.

وی ادامه داد:‌ در حال‌حاضر که قرار است گوگرد نفت کوره زیر نیمدرصد بیاید قیمت مازوت کاهش و قیمت نفت کوره کم‌سولفور افزایش یافته است. کشور ما هم در شرایط عادی فعالیت پالایشگاهها مقدار نفت کوره‌ای که در روز تولید می‌کند ۴۰ هزار تن است که ۱۳ هزار تن مربوط به آبادان است و تصفیه مجدد می‌شود و تقریباً ۲۰ هزار تن نفت کوره با سولفور بالا داریم.

زنگنه یادآور شد: راه‌حل تهیه نفت کوره با سولفورکم بهینهسازی پالایشگاههاست تا هم گوگرد نفت کوره و هم تولید نفت کوره کاهش یابد که این نیازمند ۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است و در شرایط فعلی دسترسی به آن به این سادگی امکان‌پذیر نیست.

وزیر نفت تأکید کرد:‌ من بارها گفتم که قیمت سوخت یا نفت کوره کم‌سولفور به شدت بالا می‌رود و این واقعیت بازار است. قیمت کشتیرانی در دنیا هم بالا رفته ما راه‌حل‌هایی داریم که من آنها را خدمت وزیر راه نوشتم. یکی استناد به قانونی که به کشتی‌ها تکلیف می‌کند باید سوخت با گوگرد زیر نیمدرصد استفاده کند. اما اگر کشتی بگوید امکان تأمین سوخت کم‌سولفور را ندارد می‌تواند از سوخت با سولفور بالا استفاده کند. جمهوری اسلامی‌ هم می‌تواند به دلیل شرایط اضطراری به این قانون استناد کند این حق قانونی و حقوقی ماست.

وزیر نفت یکی از راه‌حل‌ها را تجهیز کشتی‌ها به اسکرابر عنوان و خاطر نشان کرد:‌ این سیستمی‌است که بین دو تا هفت میلیون دلار هزینه دارد. حتی از بهینه سازی پالایشگاهها نیز به لحاظ اقتصادی بهتر است ولی هیچ کشتی ایرانی این کار را نکردند. کشتی‌ها در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۲۰ فرصت داشتند اسکرابر نصب کنند. چرا این کار را نکردند. اخیراً هم ضمنی می‌گویند سوخت ارزان و یارانه‌ای به ما بدهید.

زنگنه خاطرنشان کرد:‌ روش بعدی اختلاط است. ما در این باره جلسات متعدد داشتیم و با همکاری شرکت نفت کش به ترکیب سوختی رسیدیم که در موتورهای فعلی جواب می‌دهد. موتوری که نفت کوره مصرف می‌کند نمی‌تواند نفت گاز مصرف کند لذا یک سوخت ترکیبی تولید شد که ۴۰ تا ۵۰ هزار تن در ماه قابل تأمین است. حتی سوخت از بیرون ایران هم قابل تأمین است. روش‌های دیگری هم هست مثل این که با روش‌های شیمیایی مازوت را مخلوط می‌کنند که جدا شود بخش‌خصوصی در این زمینه فعال شده که مازوت با سولفور بالا را از ما بگیرد و مازوتی بدهد که سولفورش کم است.

وی با بیان اینکه مشکل تأمین سوخت با سولفور کم اختلالی در کشتیرانی ایجاد نمی‌کند، یادآور شد: مهم‌ترین بخش کشتیرانی نفتکش است که اختلالی در آن ایجاد نمی‌شود. زیرا اگر این چنین باشد صادرات ما هم دچار مشکل خواهد شد. البته مسائل دیگری هم است که به تحریم‌ها بر می‌گردد و ذکر آن به مصلحت نیست.

زنگنه افزایش قیمت حمل‌ونقل را به دلیل افزایش قیمت‌های بین‌المللی عنوان و خاطرنشان کرد:‌ وقتی نرخ‌های آن طرف آزاد است فکر نمی‌کنم نمایندگان دنبال این باشند که از منابع محدود بودجه یارانه‌ای برای سوخت نفتکش بگذاریم. من اجازه ندارم به کسی که تولید می‌کنم بگویم تولید را از قیمت جهانی کمتر بفروش. مگر این که شما در بودجه چنین چیزی تصویب کنید و دو سه هزار میلیارد تومان یارانه برای آن قرار دهید.

وزیر نفت در پایان گفت: شما در دنیا هر هیدروکربنی را بخواهید می‌توانید بخرید اما قیمتش متفاوت است. ما فعلاً می‌توانیم نیاز کشتی‌های اقیانوس پیما را با سوخت سولفور زیر نیم درصد تأمین کنیم.

گفتنی است، نمایندگان مجلس از پاسخ‌های وزیر نفت به سؤال کریمی، ‌نماینده اراک قانع شدند.

این در حالی بود بعد از پاسخ‌های وزیر نفت، کریمی‌گفت که از این پاسخ‌ها قانع نشده چون معتقد است عملکرد وزیر نفت نسبتی به اقتصاد مقاومتی در طول سال‌های گذشته نداشته است.

این سؤال به رأی نمایندگان گذاشته شد و نمایندگان با ۱۰۶ رأی موافق، ۵۲ رأی مخالف و هشت رأی ممتنع از مجموع ۱۹۲ نماینده حاضر در مجلس اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع شده‌اند.

مسعود پزشکیان نیز بعد از رأی مجلس گفت که نمایندگان از پاسخ‌های وزیر نفت قانع شدند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد