دبیر انجمن قطعه‌سازان

مالیات بر خودروهای لوکس تأثیر ناچیزی در بازار دارد  

گروه خودرو -براساس مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس، انواع خودروهای سواری و وانت دوکابین دارای شماره انتظامی شخصی با ارزش یکمیلیارد تومان و بیشتر براساس ارزش روز خودرو مشمول مالیات بر دارایی می‌شوند. به طوری نسبت به مازاد یک تا یکونیم میلیارد تومان ۵/۰ درصد، نسبت به مازاد یکونیم تا سه میلیارد تومان سه درصد و نسبت به مازاد سه میلیارد تومان به بالا ۵/۱ درصد مایات باید بپردازند. همچنین براین اساس خودروی سه میلیارد تومانی، مالیات سالانه ۱۵ میلیون تومان و خودروی پنج میلیارد تومانی نیز مالیات سالانه ۳۰ میلیون تومان را باید پرداخت کند. البته خودرو و ملک در سال تملک، املاک و خودروهای دولتی، خودروهای مونتاژ شده یا به فروش نرسیده در نمایندگی‌های مجاز از این قاعده مستثنی شده‌اند. این در حالی است که هم‌اکنون ۶۲ هزار خودروی بالای یکمیلیارد تومان در کشور وجود دارد. در این باره محمدرضا نجفی‌منش، دبیر انجمن قطعه‌سازان درباره مصوبه مجلس درخصوص اخذ مالیات از خودروهای بیش از یکمیلیارد تومان اظهار داشت: تأثیر این موضوع بر بازار خودرو بسیار ناچیز و کم است زیرا تنها کمتر از یکدرصد از خودروهای داخل کشور بیش از یکمیلیارد تومان قیمت دارند.

او افزود: در حال‌حاضر بیش از ۲۰ میلیون خودرو در سطح کشور در حال تردد هستند و بنا بر آماری که سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرده، تنها ۶۲ هزار خودرو از این تعداد بیش از یک میلیارد تومان قیمت دارند که رقم ناچیزی است.

دبیر انجمن قطعه‌سازان خاطرنشان کرد: اخذ مالیات از خودروهای بیش از یکمیلیارد تومان خبری نیست که ما را نگران یا خوشحال کند زیرا گوشه بسیار کوچکی از بازار در اختیار اینگونه خودروهاست.

عضو هیأت نمایندگان اتاق ایران ادامه داد: دولت برای جبران کسری بودجه خود در سال آینده که عمدتاً ناشی از عدم فروش نفت است، در تلاش است تا پایه‌های جدید مالیاتی وضع کند که مالیات بر خودروهای گران‌قیمت و لوکس نیز بخشی از این موضوع است.

نجفی منش اظهار داشت: با این حال به نظر نمی‌رسد که تصمیم دولت و مجلس برای اخذ مالیات از خودروهای گران قیمت تأثیر چندانی بر بازار داشته باشد زیرا که ۹۹ درصد خودروهای در حال تردد در کشور کمتر از یک میلیارد تومان قیمت دارند.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد