هدیه دولت به شرکت‌های بیمه

همه واحدهای مسکونی و تجاری بیمه حوادث می‌شوند

گروه بانک، بیمه، بورس- بسیاری از کارشناسان صنعت بیمه ایران را صنعتی ورشکسته می‌دانند، صنعتی که شاید یکی از بزرگ‌ترین مشکلاتش جا نیفتادن انواع بیمه‌ها همچون بیمه عمر و زندگی در بین مردم است و به همین دلیل بسیاری با مشکلاتی بزرگ برای اداره آن مواجه هستند. در چنین شرایطی بیمه‌مرکزی دست به کار شده و پیشنهاد طرحی را داده که براساس آن تمامی ‌واحدهای مسکونی و تجاری ملزم به بیمه حوادث می‌شوند. طرحی که با توجه به آمار سوانح آتش‌سوزی در شکرو، به نفع شرکت‌های بیمه است و بی‌تردید هدیه‌ای ناب از سوی دولت به آنان خواهد بود.

تصویب طرح در دولت

در همین ارتباط رئیس کل بیمه‌مرکزی گفت: براساس طرحی که در هیأت دولت تصویب شده، مشروط به تأیید مجلس و شورای‌نگهبان، در سال آینده همه واحدهای مسکونی و تجاری در برابر حوادث طبیعی بیمه خواهند شد که حق بیمه آن به صورت نصف نصف از سوی مردم و دولت پرداخت می‌شود. به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از پژوهشکده پولی و بانکی، غلامرضا سلیمانی‌امیری در نشست هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران گفت: همان‌طور که در بسیاری از کشورهایی که مستعد حوادث طبیعی هستند صندوق‌هایی برای بیمه واحدهای مسکونی در برابر این حوادث شکل گرفته، در ایران نیز این طرح تصویب شده و در صورت موافقت شورای‌نگهبان و مجلس اجرایی خواهد شد. به گفته وی، در چارچوب این طرح تمام واحدهای مسکونی روستاها و شهرها تحت پوشش بیمه حوادث طبیعی قرار خواهند گرفت که می‌تواند در برابر خطرات احتمالی، بخشی از هزینه‌ها را تأمین کند.

حق بیمه ۱۲۰ هزار تومانی

رئیس کل بیمه‌مرکزی درباره‌ جزئیات این برنامه‌ریزی توضیح داد:‌ در این طرح سالانه ۱۲۰ هزار تومان حق پوشش بیمه در نظر گرفته شده که ۶۰ هزار تومان آن را دولت و ۶۰ هزار تومان را مردم پرداخت می‌کنند و در مقابل تا سقف ۳۰ میلیون تومان تحت پوشش بیمه قرار خواهند گرفت. سلیمانی با بیان اینکه در حال‌حاضر بخش قابل‌توجهی از شرکت‌های بیمه ایرانی را بخش‌خصوصی مدیریت می‌کند، گفت: جز بیمه ایران، ۳۱ شرکت دیگر بیمه‌ای کشور خصوصی هستند و معتقدیم که این روند به خصوصی‌سازی صنعت بیمه کمک خواهد کرد. وی ادامه داد: یکی از چارچوب‌هایی که صنعت بیمه می‌تواند در آن نقش‌آفرینی کند، جمع‌آوری پول‌های خرد مردم است. در بسیاری از کشورها شرکت‌های بیمه، بانک تأسیس می‌کنند تا بتوانند با استفاده از این پول‌ها سرمایه‌گذاری و به اقتصاد کشور کمک کنند. رئیس کل بیمه‌مرکزی خاطر نشان کرد: در حال‌حاضر در ایران حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان پول مردم از طریق شرکت‌های بیمه جمع‌آوری شده اما در قبال آن حدود ۵۰۰ میلیارد دلار تعهد بیمه داریم که نسبت میزان منابع دریافت شده و میزان ریسک پذیرفته شده از سوی شرکت‌های بیمه طبیعی نیست و باید تلاش کنیم که این رابطه تناسب منطقی‌تری پیدا کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد