بخش‌خصوصی، بازیگر کلیدی طرح فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌

طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس کشور با هدف بهره‌مندی از ظرفیت‌‌های معادن کوچک و همچنین افزایش تولید موادمعدنی، ثروت‌آفرینی ملی و اشتغالزایی به‌خصوص در مناطق کمتر برخوردار کشور، از اوخر سال ۱۳۹۶ آغاز شده و از همان زمان توسط وزیر وقت صنعت،‌معدنوتجارت، رئیس هیأت‌عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایعمعدنی ایران به‌عنوان مجری طرح برگزیده شد که متعاقباً نیز این وظیفه از سوی ایمیدرو برعهده شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران قرار گرفت.

سیدرضا عظیمی، مدیر اجرایی و دبیر شورای هماهنگی طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌‌مقیاس در این باره گفت: یکی از اهداف مهم و والای این طرح، شبکه‌سازی گسترده میان سرمایه‌گذاران و دارندگان مجوز‌های معدنی بوده که در این راه بهره‌گیری از ظرفیت‌‌های بالای بخش‌خصوصی یکی از اولویت‌‌های دولت و مجری این طرح است.

وی بهره‌مندی از توان و ظرفیت انجمن‌‌ها و تشکل‌‌های تخصصی بخش‌خصوصی معدن و صنایعمعدنی را به‌عنوان نماینده فعالان بخش‌خصوصی معدن از نقاط قوت و کلیدی این طرح دانست و بیان داشت: این موضوع سبب پایدار ماندن و ضامن اجرای آن خواهد بود. لذا از همان آغاز راه، نمایندگان خانه معدن ایران و همچنین کمیسیون معدن و صنایعمعدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در شورای هماهنگی طرح حضور مستمر داشته و همواره در تمامی‌تصمیم‌گیری‌‌های کلان و خرد طرح مشارکت داشت‌هاند.

عظیمی‌تصریح کرد: در راستای نقش‌آفرینی هرچه بیشتر بخش‌خصوصی و انجمن‌‌ها و تشکل‌‌ها، سعی بر آن شد که در جلسات استانی طرح نیز از نمایندگان انجمن‌‌ها و خانه معدن استان‌‌ها به‌عنوان نماینده تمامی‌فعالان معدنی آن استان دعوت به عمل آید تا بتوانند در کنار سازمان صنعت،‌معدن‌وتجارت استان و نمایندگان مجری طرح، در تصمیم‌گیری‌‌ها و تصمیم‌سازی‌‌های مربوطه نقش پررنگ‌تری داشته باشند.

وی در ادامه افزود: از ابتدای سال ۹۸، با برگزاری جلساتی مستمر با انجمن‌‌های تخصصی و خانه معدن استان‌‌ها از آن‌‌ها دعوت به‌ عمل‌ آمده تا با بررسی معادن به تفکیک هر استان و یا به تفکیک نوع ماده معدنی موضوع فعالیت انجمن، پیشن‌هاد‌‌های خود را مشتمل بر اطلاعات معادن مورد نظر جهت احیاء به دبیرخانه طرح ارسال کنند.

عظیمی‌تصریح کرد: یکی از ورودی‌‌های طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس، مطالعات صورت گرفته از سوی انجمن‌‌های تخصصی مانند انجمن سنگ‌آهن، انجمن سنگ ایران و... بوده که در این راستا همکار‌های بسیار مثبتی برای احیای معادن کوچک سنگ‌آهن، مس و... انجام پذیرفته است.

دبیر شورای هماهنگی طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌‌مقیاس افزود: طرح جامع معادن سنگ تزئینی کشور نیز که چندی پیش توسط رئیس هیأت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایعمعدنی ایران به شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران ابلاغ شد، یکی از مصادیق این همکاری و هم‌افزایی است.

وی در پایان گفت: شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران به‌عنوان مجری طرح احیاء، فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک‌مقیاس همواره سعی بر آن داشته تا با ایجاد هم‌آوایی و هم‌نوایی میان دولت و بخش‌خصوصی فعال در معادن و صنایعمعدنی کشور، ضمن مطالعه جامع معادن کوچک کشور و بررسی‌‌های کلینیکی گسترده در سطح ملی بتواند تا پایان سال ۹۸ مجموعه ۱۵۰ معدن کوچک را در ۳۱ استان کشور احیاء کرده که در این راه تاکنون یک هزار و ۱۶۳ معدن شناسایی، ۳۵۴ پروژه در حال اقدام و تعداد ۱۰۵ معدن احیاء شد‌هاند.

***


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد