رئیس هیأت عامل ایمیدرو برای سال بعد مطرح کرد

دستیابی به ذخایر پنهان معدنی با استفاده از روش‌های نوین اکتشاف

رئیس هیأت عامل ایمیدرو از شناسایی 760 محدوده امیدبخش با انجام اکتشافات جدید طی سال‌جاری خبر داد و گفت: برای دستیابی به ذخایر جدید روش‌های نوینی را برای اکتشاف مورد توجه قرار خواهیم داد.

خداداد غریب‌پور افزود: با اکتشافات انجام شده تاکنون 760 محدوده امیدبخش شناسایی شده است. از این تعداد، ایمیدرو درخواست صدور پروانه برای 280 محدوده را اعلام کرده که تاکنون مجوز 52 پروانه اکتشاف صادر شده است.

وی گفت: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده در این سازمان، دیگر محدوده‌های امیدبخش شناسایی شده در اختیار وزارت صنعت،معدن‌وتجارت قرار گرفت، تا از طریق سازمان صمت استان‌ها به مزایده گذاشته و به بخش‌خصوصی واگذار شود.

مشارکت با بخش‌خصوصی

معاون وزیر صنعت،معدن‌وتجارت با بیان اینکه مجموع مساحت پهنه‌های اکتشافی ایمیدرو به 650 هزار کیلومترمربع رسیده است، ادامه داد: به این ترتیب ایمیدرو علاوه بر شناسایی محدوده برای خود، مشارکت با بخش‌خصوصی را در شمار برنامه‌های خود قرار داده است.

غریب‌پور با بیان اینکه پروانه‌های اخذ شده دارای ذخایر سرب، روی، طلا، مس، آهن، زغال‌سنگ، شورابه، کرومیت و آنتیموآن عناصر نادر خاکی است، عنوان کرد: تعدادی از پهنه‌هایی که به بخش‌خصوصی واگذار کردیم، به مرحله صدور پروانه رسیدند و تعدادی هم در سال آتی تبدیل به گواهی کشف می‌شود.

بهرهبرداری از نخستین معدن واگذار شده؛ از سال آینده

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت: انتظار داریم نخستین معادن بخش‌خصوصی حاصل از واگذاری‌های ایمیدرو، سال آینده به بهره‌برداری برسد. رئیس هیأت عامل ایمیدرو ادامه داد: در این زمینه ایمیدرو دو محدوده سنگ‌آهن در استان کردستان در حال اخذ گواهی کشف مشترک است.

این مقام مسؤول در سازمان ایمیدرو اعلام کرد: شناسایی منابع جدید معدنی در شمار برنامه‌ها قرار دارد و همچنین به دنبال این هستیم، به تعداد مواد معدنی کشور تنوع دهیم.

غریب‌پور با بیان اینکه اکتشافات انجام شده دستاوردهای قابل‌توجهی برای کشور داشته است، اعلام کرد: یکی از موفقیت‌های ما در اکتشافات، معدن شرکت گل‌گهر در سیرجان بود که آنجا توانستیم 537 میلیون تن ذخیره اکتشافی جدید را در اثر اکتشافات تکمیلی به ذخایر گل‌گهر اضافه کنیم.

وی افزود: از سوی دیگر در اکتشافات زرشوران توانستیم 50 درصد به ذخایر جدید این مجموعه اضافه کنیم که این تضمینی برای آغاز فاز2 طلای زرشوران است.

معاون وزیر صنعت،معدن‌وتجارت ادامه داد: همچنین توانستیم ذخایر بوکسیت کشور را از 14 میلیون تن به 38 میلیون تن ارتقاء دهیم که این موضوع موجب پیشبرد اهداف و تأمین خوراک آینده کارخانه آلومینیم جاجرم خواهد شد.

به کارگیری روش‌های نوین اکتشاف

غریب‌پور درخصوص برنامه‌های این سازمان در استفاده از روش‌های نوین اکتشاف، گفت: یکی از برنامه‌های سال آتی ایمیدرو، توسعه و ارتقای بانک اطلاعاتی مکان محور GIS است. این سیستم در حفظ و ذخیره و پردازش داده‌ها به ما کمک می‌کند.

وی افزود: همچنین روش‌های نوینی را برای اکتشاف ذخایر پنهان مورد توجه قرار خواهیم داد.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با اعلام اینکه در نظر داریم از روش‌های نوین دیگری از جمله «الکترومگنتیک» استفاده کنیم، اظهار داشت: با روش فوق می‌توانیم کانسارهای عمیق را با روش‌های مختلفی اکتشاف کنیم.

غریب‌پور تصریح کرد: این سازمان به‌رغم کلیه مطالباتی که از دولت داشته، اقدام به پرداخت بدهی (سود سهم دولت) مربوط به سال‌های 89 تا 97 کرد که این عملکرد تاکنون در مجموعه ایمیدرو سابقه نداشته است.

معاون وزیر صنعت، معدن‌وتجارت یادآور شد: ایمیدرو همواره بابت واگذاری سهام شرکت‌های ذیل اصل44 قانون اساسی، از دولت طلب داشته با این حال در سال‌جاری،‌ اقدام به پرداخت بدهی دوره هشت ساله کرد.

وی افزود: علاوه بر این ایمیدرو، مالیات عملکرد سنوات پیشین که «تعیینتکلیف شده‌اند»، را نیز پرداخت کرده است.

غریب‌پور مجموع پرداختی‌های دیون دولتی توسط ایمیدرو را بالغ بر پنج‌هزار میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: پرداختی‌ها مواردی از جمله مالیات معوق و بدهی سود سهم دولت و حقوق دولتی معادن را دربرمی‌گیرد.

پایش مشکلات اکتشاف و ارائه گزارش به استانداران

غریب‌پور عنوان کرد: سال آینده جلسات مستمری را با کلیه استان‌ها به خصوص استانداران و مقام‌های استان‌ها برگزار خواهیم کرد.

وی افزود: این جلسات به جهت ارائه گزارش فعالیت‌های اکتشافی و همکاری مسؤولان استان‌ها برای رفع مشکلات پیشروی اکتشاف برگزار می‌شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد