بورس؛ کار ناتمام واگذاری سرخابی‌ها را تمام می‌کند؟

مسعود طاهری- مدت‌هاست که بحث واگذاری سرخابی‌ها نُقل محافل ورزشی است. میلیون‌ها هوادار استقلال و پرسپولیس سال‌هاست که به دنبال خصوصی شدن دو غول فوتبال ایران هستند و قرار است که بعد از سال‌ها انتظار امسال آرزوی آنان محقق شود. چندی پیش بود که شورای‌عالی نظارت بر اصل44 پیشنهاد داده تا 10درصد از سهام باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس برای کشف قیمت در بورس و 50درصد به شرکت‌های سهامی‌عام با حداقل 10هزار سهامدار و 40درصد دیگر به تعاونی‌های سهامی ‌و فراگیر کل کشور واگذار شود. اتفاقی که دولت آن را در جهت خصوصی‌سازی واقعی دو تیم قلمداد می‌کند اما بسیاری از کارشناسان، پیشکسوتان و هواداران این دو تیم آن را نمایشی می‌دانند و می‌گویند که خصوصی‌سازی واقعی برای این دو تیم هرگز اتفاق نخواهد افتاد. به هر شکل دولت تصمیم گرفته تا در آخرین سال حضور خود در قدرت هر طور که شده خصوصی‌سازی این دو تیم را کلید بزند. حال سؤال این است که آیا این امر اصلاً شدنی است یا اینکه دولت همچون دیگر شرکت‌ها و اموالش می‌خواهد تنها بخشی از سهام این دو تیم را در بورس واگذار کند و بگوید که در این دولت استقلال و پرسپولیس خصوصی شدند؟ به هر شکل راه واگذاری سرخابی‌ها از بورس می‌گذرد و بعد از مزایدات بی‌نتیجه در دولت اول روحانی، حالا بورس ایران می‌خواهد کار ناتمام واگذاری را به انجام برساند.

دولت از این دو باشگاه دل نمی‌کند!

حسن زمانی؛ عضو پیشین هیأت‌مدیره باشگاه استقلال در رابطه با خصوصی‌سازی سرخابی‌ها چنین گفت:«من در یک برهه مسؤولیت مستقیم در واگذاری‌ها را به‌عهده داشتم و مطمئن هستم این اتفاق به هیچ عنوان نخواهد افتاد. هر وقت دولت از این دو باشگاه دل بکند، خصوصی‌سازی انجام می‌شود. مجلس مجوز واگذاری را صادر کرده است اما دلیل اینکه چرا این اتفاق نمی‌افتد را باید بررسی کرد. من اگر جای وزیر ورزش بودم تمام تلاشم را برای واگذاری این دو باشگاه انجام می‌دادم.»

تا نیمه 99 واگذار می‌شوند

اما مسعود سلطانی‌فر؛ وزیر ورزش و جوانان معتقد است که تا نیمه سال99 تکلیف مشخص می‌شود و سرخابی‌ها واگذار می‌شوند. وی در این خصوص چنین می‌گوید: اهتمام دولت تدبیر و امید، هیأت واگذاری و وزارت اقتصاد و دارایی واگذاری استقلال و پرسپولیس تا نیمه سال۹۹ به بخش‌خصوصی است. از پیگیری‌های کارشناسان در بورس و خصوصی‌سازی درخصوص ورود این باشگاه به بازار بورس قدردانی می‌کنیم و امیدواریم بتوانیم در سقف زمانی که در هیأت عالی مشخص شده، همه اسناد و مدارک را برای ارائه دو باشگاه در بورس اوراق بهار دار فراهم کنیم.

مردادماه سهام سرخابی‌ها واگذار می‌شود

علیرضا صالح؛ رئیس سازمان خصوصی‌سازی صالح در ادامه در مورد واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس، توضیح داد: وزارت ورزش همه تلاش خود را برای این واگذاری به کار گرفته است و مانع خاصی سر راه آن نیست. در حساب و کتاب‌های این دو باشگاه ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود. استقلال و پرسپولیس مشمول ماده۱۴۱ هستند. از این‌رو از وزارت ورزش خواستیم دو ورزشگاه را به نام این دو تیم کند. دارایی‌های فیزیکی و برند دو باشگاه در حال بررسی است و برند پرسپولیس ارزش‌گذاری شده اما هنوز در صورت مالی منتشر نشده است. طبق قول باشگاه استقلال و وزیر ورزش، قرار شد کار تا مردادماه انجام شود.

خصوصی‌سازی در سرخابی‌ها نشدنی است

اما محمد پنجعلی؛ پیشکسوت باشگاه پرسپولیس می‌گوید: این موضوع غیرممکن است. می‌بینیم که پیراهن تیم به راحتی در منیریه به فروش می‌رسد و هیچکس هم برخوردی نمی‌کند. یا هنگامی‌که بازی برگزار می‌شود، تبلیغاتی دور زمین است که هیچ ربطی به پرسپولیس ندارند. کسی جرأت نمی‌کند در مورد پخش بازی حرفی بزند و مثلاً بگوید دو ساعت از وقت سیما با پخش یک بازی پرسپولیس پُر شده! من همیشه این را گفته‌ام که خصوصی‌سازی شدنی نیست چون خیلی روشن است. مثلاً می‌بینیم برای خصوصی‌سازی می‌گویند فلانی اهلیت ندارد پس چرا قبول کردند که به مزایده بیاید؟!

بورس به ورشکسته‌ها اعتنا نمی‌کند

امیر عابدینی؛ مدیرعامل سال‌های دور باشگاه پرسپولیس نیز در این زمینه می‌گوید: «بورس حاضر نیست پای دو مؤسسه ورشکسته سرمایه بگذارد و از سوی دیگر مردم هم حاضر نیستند پولشان را پای آنها بریزند. اگر دولت واقعاً اراده‌ای برای واگذاری داشت، باید روش دیگری را اتخاذ می‌کرد. من که اراده‌ای به این شکل نمی‌بینم که بخواهد گره‌ها را باز کرده و سپس دو تیم را واگذار کند. به نظر شما کدام سرمایه‌گذار حاضر است ۴۰۰ میلیارد پول وسط بگذارد و به‌محض اینکه باشگاه را تحویل گرفت، در سال هم حدود ۱۱۰میلیاردتومان هزینه کند تا اصل پولش را هم حفظ کند. این کار بسیار سخت است و شرایط هم به‌گونه‌ای است که شما کپی‌رایت و پخش تلویزیونی ندارید و از سوی دیگر اپراتورها نیز جیب مردم را شریک خودشان می‌دانند و این درحالی است که از همین درآمد مردمی ‌چیزی به باشگاه‌ها نمی‌رسد. پس درآمد به‌شکلی نیست که هزینه و خرج را دربیاورد و هرکس دیگری هم بیاید، می‌گوید کل برندت را به من واگذار کن تا هر طور که می‌خواهم از طریق آن پول دربیاورم و باشگاه‌ها از این طریق تا امروز درآمدزایی کرده‌اند، اما یک سرمایه‌گذار روی قران‌قران پولش حساب باز می‌کند.»

حال باید منتظر ماند و دید که آیا واگذاری سرخابی‌ها به صورت واقعی انجام می‌شود یا اینکه بعد از دهه‌ها باز هم باید تکلیف دو غول فوتبال ایران در دولت‌های بعد رقم بخورد؛ اتفاقی که بی شک دلخواه علاقه‌مندان به فوتبال نیست و باعث تضعیف روزافزون این دو تیم خواهد شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد