رئيس كميسيون انرژي مجلس

منتقدان از شرایط ویژه فروش و صادرات نفت اطلاعی نداشتند  

گروه انرژي- وزير نفت در دیدار پایانی با اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی (دوره دهم) گفت: من همیشه وقتی نماینده‌ای در بخشی خاص پرسش داشت، در کمیسیون انرژی حاضر می‌شدم و به پرسش‌ها پاسخ می‌دادم، هرچند ممکن بود به نماینده سؤال‌کننده بگویم پاسخ پرسش شما را در صحن علنی می‌دهم، اما به سؤال‌کننده احترام می‌گذاشتم و در نشست کمیسیون حاضر می‌شدم.

بي‍ژن زنگنه از اعضای کمیسیون انرژی مجلس تشکر کرد و گفت: برای شما که برخی از نمایندگان شهرها و مناطق نفت‌خیز کشور بودید تشکر و قدردانی می‌کنم و آرزوی توفیق دارم.

 رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: آنان که پای کار بودند و از شرایط فروش و قیمت نفت آگاهی داشتند متوجه هستند که در این چهار سال، اعضای کمیسیون انرژی مجلس دهم و وزارت نفت با همدلی و همکاری برای رفع مشکلات کشور و نظام فعالیت می‌کردند.

 رئیس و دیگر اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، در دیدار با بیژن زنگنه، وزیر نفت دیدگاه‌های خود را درباره تازه‌ترین تحولات صنعت نفت‌وگاز کشور بیان کردند.

فریدون حسنوند؛ رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در این نشست ضمن تسلیت درگذشت حسین کاظم‌پوراردبیلی، نماینده ایران در هیأت‌عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به وزیر نفت گفت: فرازونشیب‌های بسیاری چه در سطح داخلی و چه بین‌المللی را در طول چهار سال اخیر طی کردیم.

نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز صنعت نفت نوک تحریم اقتصادی قرار گرفته است، افزود: اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی (دوره دهم) و البته وزیر نفت و دیگر معاونان این وزارتخانه همیشه سعی کردند مصالح نظام و کشور را در تصمیم‌های خود در نظر گیرند.

وی تصریح کرد: برخی در طول این چهار سال منتقد ما بودند، البته به نظرم آنها از شرایط ویژه فروش نفت اطلاعی نداشتند و احساس می‌کردند کمیسیون انرژی مجلس دهم به‌نوعی وزارت نفت را تحمل می‌کند، اما آنهایی که پای کار بودند و از شرایط فروش و قیمت نفت نیز آگاهی داشتند متوجه شدند در این چهار سال، اعضای کمیسیون انرژی مجلس دهم و وزارت نفت با همدلی و همکاری برای رفع مشکلات کشور و نظام فعالیت می‌کردند.

حسنوند ادامه داد: در این مجلس، دو بار طرح استیضاح وزیر نفت مطرح شد که ما مصلحت‌های نظام را مدنظر قرار دادیم و استیضاح منتفی شد، اعضای کمیسیون انرژی امروز خوشحال هستند که با سربلندی و پاکدستی مسؤولیت را به دیگران واگذار می‌کنند.

وی با بیان اینکه کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در پی همکاری با وزارت نفت بود، نه به‌نوعی مچ‌گیری، عنوان کرد: در این چهار سال سعی کردیم منافع فردی را کنار گذاریم و منافع منطقه‌ای (حوزه انتخابیه) را مدنظر قرار دهیم.

 

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خطاب به زنگنه گفت: هر جا پرسشی بود شما برای پاسخ به نمایندگان سؤال‌کننده حاضر می‌شدید، اما ای‌ کاش شرایطی به‌وجود می‌آمد که وزیر نفت کشور می‌توانست پشت تریبون صحن علنی مجلس شورای اسلامی حاضر شود و شرایط فروش و قیمت نفت را برای همه نمایندگان تبیین و آشکار کند.

وی با اشاره به اینکه برخی ناجوانمردانه اعضای کمیسیون و دیگر وزیران دولت را زیر سؤال می‌برند که چرا می‌خواهید از فلان نماینده مجلس که رأی نیاورده یا اینکه وی دیگر نماینده نیست در سمت‌هایی استفاده کنید، عنوان کرد: به‌واقع چه ایرادی دارد فردی را که سال‌ها نماینده ملت بوده است و تجربه‌های بسیاری اندوخته در سمتی دیگر بعد از نمایندگی به‌کار بگیریم.

حسنوند تأکید کرد: امیدوارم وزیر نفت با مجلس و کمیسیون انرژی دوره یازدهم نیز همانند چهار سال گذشته همکاری و همراهی داشته باشد، زیرا معتقدم زنگنه همیشه احترام کمیسیون را حفظ می‌کرد که این نشانه بزرگی و منش وی بود.

جلال میرزایی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس نیز در این نشست ضمن تشکر از فعالیت‌های مثبت وزارت نفت، گفت: متأسفانه بسیاری نمی‌توانند مشاهده کنند که این وزارت نفت است که در شرایط کنونی نیازهای ارزی کشور را تأمین می‌کند، یا ندیدند که برداشت ایران از پارس‌جنوبی سبب شد ما از قطر در این حوزه پیشی بگیریم. امیدوارم مجلس آینده قدر زحمات شما را بداند.

اسدا... قره‌خانی؛ عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز تصریح کرد: کمیسیون انرژی در این چهار سال واقع‌بینانه با مسائل برخورد کرد. جایی که باید از وزیر حمایت می‌شد، حمایت کردیم و جایی که سؤالی بود نیز پرسش‌گر بودیم.

وی افزود: خوشحالیم که تصمیم‌های ما مانعی برای توسعه وزارت نفت نبود. همیشه در پی آن بودیم مانعی را از پیش رو برداریم، وزارت نفت نیز برخورد خوب و مناسبی داشت.

حسن بهرام‌نیا؛ عضو دیگر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: نظر و رأی در کمیسیون انرژی براساس مصلحت نظام و کشور بود. باید درک کنیم که شرایط کشور نسبت به دو، سه سال اخیر متفاوت است.

در این نشست که مسعود کرباسیان؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و حسن منتظر تربتی؛ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران نیز حضور داشتند برخی اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی دیدگاه‌های خود را درباره شرایط صنعت نفت‌وگاز کشور بیان و از زحمات و همکاری‌ها و هماهنگی‌های وزیر نفت با کمیسیون انرژی مجلس دهم قدردانی کردند.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد