معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صمت

بهای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا از قیمت‌ جهانی بالاتر نمی‌رود

گروه زمین‌ومعدن -معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صمت تصریح کرد: در جلسه ستاد تنظیم بازار مصوب شد که قیمت محصولات فولادی در بورس کالا بالاتر از قیمت جهانی نباشد.

داریوش اسماعیلی درخصوص بررسی مسائل مرتبط با بازار فولاد در جلسه ستاد تنظیم بازار بیان کرد: در این جلسه ضمن تأکید بر مصوبات قبلی و برخی اصلاحات و تکمیل مصوبات در این حوزه، مصوبه قبلی مبنی بر اینکه تولیدکنندگان شمش 60 درصد از تولید خود را در بورس عرضه نمایند، مورد تأکید قرار گرفت.

وی با اعلام اینکه هرگونه فروش شمش فولادی در خارج از بورس ممنوع شده است، افزود: تولیدکنندگان، شمش فولادی خود را یا باید در بورس عرضه کنند یا نسبت به صادرات آن مبادرت ورزند و در صورت عدم عرضه منظم در بورس، معاونت معدنی می‌تواند محدویت‌هایی را در صادرات و تأمین مواد اولیه و معرفی به نهادهای نظارتی و سازمان تعزیرات حکومتی برای آن‌ها ایجاد نماید.

معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صمت اضافه کرد: مکانیزم عرضه به این صورت است که مثلاً یک ماه به تولیدکنندگان میلگرد برای عرضه فرصت می‌دهیم و به هر میزانی که در بورس عرضه کردند مواد اولیه به همان نسبت به آن‌ها می‌دهیم.

اسماعیلی با اعلام تکمیل برخی قیمت‌های پایه محصولات فولادی در این جلسه، بیان کرد: قیمت پایه شمش قبلاً 83 درصد فوب(میانگین قیمت هفتگی شمش صادراتی ایران) ضربدر میانگین هفتگی ارز نیما بوده است که رقم 83 درصد به 88 درصد افزایش یافته است اما سقف قیمتی 12درصد رقابت بر روی قیمت پایه برای آن تعیین شده است یعنی حداکثر قیمت معامله در بورس قیمت جهانی است.

وی درخصوص محصولات طویل نیز بیان کرد: واحدهای خود مصرف مانند ذوب‌آهن اصفهان و فولاد خراسان باید معادل 60 درصد شمش تولیدی یا محصول نهایی خود را در بورس عرضه کنند و قیمت پایه آنها همان فرمول قبلی است اما سقف رقابت هفت‌درصد برای آن تعیین شده است.

معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صمت درخصوص تعیین قیمت تیرآهن، نبشی و ناودانی نیز گفت: قیمت پایه نیز همان قبلی یعنی 1.14 ضربدر قیمت شمش معامله شده هفته قبل در بورس است که سقف قیمتی و رقابتی آن پنج‌درصد است.

اسماعیلی با اعلام اینکه درخصوص ورق تصمیمات خوبی گرفته شد، افزود: صادرات ورق از زمان تصویب ممنوع اعلام شده است البته یک بازه‌زمانی یک ماه برای تسویه تعهدات به واحدهای تولیدی اعلام شده است و از اوایل تیرماه دیگر اجازه صادرات نخواهند داشت.

وی اضافه کرد: قیمت پایه ورق نیز تغییر کرده و 95 درصد میانگین هفتگی ورق گرم (CIS) ضربدر میانگین قیمت هفتگی ارز نیما شده است و سقف قیمت ورق گرم نیز پنج‌درصد تعیین شده است.

معاون امور معادن و صنایع‌معدنی وزارت صمت درخصوص تصمیمات گرفته شده برای قیمت پایه ورق سرد گفت: قیمت پایه ورق سرد قرار شد 1.2 ضربدر میانگین معامله شده ورق گرم باشد که سقف پنج‌درصد برای آن نیز در نظر گرفته شده است.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: مرجع تعیین میانگین هفتگی ارز نیما سامانه /www.sanarate.ir/در شنبه هر هفته می‌باشد و تعیین قیمت میانگین قیمت شمش صادراتی ایران،CIS برای میلگرد، ورق گرم و سرد فولادی در مجله متال بولتن چهارشنبه هفته قبل در نظر گرفته می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: موضوع رینگ صادراتی در زنجیره فولاد و عدم عرضه محصولات میلگرد در بورس کالا نیز در این جلسه مطرح شد که قرار است روی این موضوعات کار کارشناسی و بحث و بررسی بیشتری انجام شود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد