وزير نفت

شرایط عادی نیست

سعی می‌کنیم دکل‌ها را به‌کار بگیریم  

گروه انرژی- وزیر نفت تأکید کرد: تلاشمان این است که طرح‌های نفت جلو برود. اما همه بدانند شرایط، عادی نیست، شرایط فوق‌العاده سختی است، نه‌تنها به‌خاطر تحریم‌ها که بر تحریم‌ها هم کرونا اضافه شده و درآمدهای ما را کاهش داده است.

به گزارش خبرنگار مناقصه‌مزايده، بیژن زنگنه در حاشیه آیین بزرگداشت حسین کاظم‌پوراردبیلی، نماینده ایران در هیأت‌عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) گفت: مرحوم کاظم‌پور فردی نیک‌خواه، خیرخواه و خدمتگزار بود و من گفته‌ام که ملت ایران فرزند رشیدی را از دست داده است.

وی با بیان اینکه به‌رغم همه ناملایمات و بعضاً بی‌احترامی‌هایی که به وي شد همچنان بی‌ادعا و خالصانه به جمهوری اسلامی‌و مردم خدمت کرد، افزود: آنچه برای او مهم بود اعتلا و سربلندی ایران بود و چیز دیگری برای او اهمیت نداشت.

زنگنه ادامه داد: او فرد صریح و شجاعی بود و در بیان نظراتش هیچ ملاحظه‌ای برای خیر مردم نمی‌کرد. دنبال این نبود که از مقام و سمتی که دارد سود ببرد. عزت و احترام و آبروی انسان‌ها را خداوند عطاء می‌کند و هیچ‌کس هم نمی‌تواند از او بگیرد.

وزیر نفت با بیان اینکه کاظم‌پور انسانی بود که به خدماتی که انجام داد غبطه می‌خورم، تصریح کرد: امیدوارم بتوانم با ره‌توشه مناسب در محضر داور اصلی و حاکم نهایی هستی بایستم و جوابگو باشم.

وي افزود: او به بسیاری از ابزار دسترسی داشت ولی هیچگاه برای منفعت شخصی استفاده نکرد. در معاملات و کارهای نفتی دخالت نمی‌کرد. همیشه در متن بود ولی هیچگاه از این قضیه سوءاستفاده نکرد و این از جمله ارزش‌های انسانی اوست.

 تلاشمان را می‌کنیم 

زنگنه در ادامه در پاسخ به این پرسش که با توجه به کاهش صادرات نفت و شیوع ویروس کرونا آیا طرح‌های توسعه‌ای در صنعت نفت متوقف شده است، گفت: واقعیت را نمی‌توان انکار کرد؛ اکنون در آمریکا هم صدها دکل بیکار شده‌اند، در دنیا هم شرکت‌ها طرح‌های توسعه‌ای خود را کاهش داده‌اند. ما هیچ کارگری را بیکار نکردیم و انشاا... هم کسی را بیکار نمی‌کنیم.

وی ادامه داد: با وجود اینکه مشکلات فوق‌العاده بزرگی در نفت پیشرو داریم، سعی می‌کنیم دکل‌ها را هم به‌کار بگیریم.

وزیر نفت تأکید کرد: تلاشمان این است که طرح‌های نفت جلو برود. فاز ۱۱ هیچ مشکلی ندارد، فازهایی که بنا بود طرح توسعه آنها به اتمام برسد به اتمام می‌رسد، طرح‌های جهش دوم پتروشیمی‌و پالایشی را نیز با تمامی‌تلاش دنبال می‌کنیم. اما همه بدانند شرایط، عادی نیست، شرایط فوق‌العاده سختی است، نه تنها به‌خاطر تحریم‌ها که بر تحریم‌ها هم کرونا اضافه شده و درآمدهای ما را کاهش داده است، زیرا هر چقدر هم صادرات داشته باشیم قیمت‌ها کمتر از یک‌سوم شده است و الان که قیمت نفت کمی‌بالا رفته وضع اندکی بهتر شده است.

وی افزود: قیمت نفت و فرآورده‌ها و محصولات پتروشیمی‌در بازار جهانی هم به‌شدت کاهش یافته است، به دلیل اینکه تقاضا کم است و وضع رشد اقتصادی دنیا نیز بد شده است. به جز دو یا سه کشور رشد اقتصادی همه کشورها و البته اقتصادهای بزرگ دنیا که موتور محرک رشد اقتصادی هستند، منفی شده است.

خريد و ساخت ساختمان ممنوع است

زنگنه درباره اینکه یکی از دستورهای شما صرفه‌جویی بوده آیا ساخت ساختمان شرکت ملی گاز ایران را تأیید می‌کنید؟ اظهار کرد: این یک ایده بوده و چیزی اجرا نخواهد شد. اینجا قاطع به شما می‌گویم ایده و طرحی داشتند، اما اجراء نخواهد شد. در بخشنامه بودجه سال ۹۸ که ارائه داده بودم و دوباره برای سال ۹۹ تجدید شد، خرید ساختمان، ساخت ساختمان و حتی اجاره ساختمان جدید نیز ممنوع شده است.

وزیر نفت ادامه داد: مصوبه‌ای بوده که به سال۹۱ برمی‌گردد و به شرکت گاز اجازه داده شده بود این کار را انجام دهد، اما در این شرایط انجام این کار منطقی نیست، ضمن اینکه شرکت گاز هم پولی برای این کار ندارد.

زنگنه درباره نفتکش‌هایی که بنزین را به سمت ونزوئلا حمل می‌کنند؟ هم گفت: وزارت امورخارجه نظر خود را در این ارتباط گفته است و نظر ما همان آن است که آنها گفته‌اند. ‌

ظريف: آمریکا اجازه ندارد تجارت قانونی را مختل کند

 همچنين وزیر امورخارجه گفت: تجارت قانونی در دنیا ادامه می‌یابد و آمریکا اجازه ندارد تجارت قانونی را مختل کند.

 محمدجواد ظریف در حاشیه آیین بزرگداشت حسین کاظم‌پوراردبیلی، نماینده ایران در هیأت عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) درباره صادرات فرآورده نفتی ایران به ونزوئلا با بیان این مطلب اظهار کرد: این سیاستی است که خطری برای همه دنیاست. خطر برای یک کشور یا دو کشور نیست.

وی تصریح کرد: اگر یک کشور بخواهد براساس سیاست‌های غلط خود اقدامی‌برای اخلال در تجارت قانونی انجام دهد به‌طور حتم با واکنش قانونی روبه‌رو می‌شود.

گفتني است؛ آیین گرامیداشت حسین کاظم‌پوراردبیلی، دیپلمات برجسته کشور در وزارت نفت برگزار شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد