تأثیر شگفت‌انگیز بازارسرمایه بر جذب نقدینگی

گروه بانک، بیمه، بورس- بازارسرمایه به‌رغم مشکلات موجود همچنان پربازده‌ترین بازار ایران است. تنها طی سه ماه اول سال‌جاری این بازار توانسته بیش از 70درصد بازدهی برای سهامدارانش به ارمغان بیاورد و رکوردهای متوالی را جا‌به‌جا کند. در واقع بسیاری از کارشناسان، بازارسرمایه را بستری مناسب برای مهار نقدینگی می‌دانند و حالا علاوه بر مردم، بسیاری از شرکت‌ها نیز وارد بورس شده و یا خواهان ورود به آن هستند. در چنین شرایطی پرسش اصلی این است که بازدهی واقعی بازارسرمایه چقدر بوده است؟

رشد 600 درصدی ارزش بازار سرمایه

در همین رابطه، نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ارزش بازار سرمایه از فروردین‌ماه سال98 تا خردادماه سال99 حدود 600 درصد رشد داشته است. حسین سلاح‌ورزی در جلسه هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با ارائه گزارشی درخصوص بازار بورس و سرمایه گفت: از فروردین‌ماه سال98 تا خرداد 99 ارزش بازار سرمایه از حدود 814 هزار میلیارد تومان به 5683 هزار میلیارد تومان رسیده است و به عبارتی طی این مدت رشد 600درصدی داشته است. نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت:‌ عمده‌ترین دلایل این رشد بی‌سابقه سیل نقدینگی و حجم بسیار زیاد نقدینگی که مسیر خود را به بازار سرمایه پیدا کرده و البته افزایش نرخ ارز و تورم در این موضوع تأثیرگذار بوده است. وی گفت:‌حمایت‌های دولتی و حاکمیت از بورس از جمله معافیت افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها نیز بی‌تأثیر نبوده است.

ورود 72 هزار میلیارد تومان نقدینگی به بازارسرمایه

نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: ‌ورود نقدینگی توسط افراد حقیقی و مردم از فروردین98 تا خرداد99 یعنی طی 14ماه حدود 86 هزار میلیارد تومان بوده که تنها در پنج‌ماهه اخیر 72 هزار میلیارد تومان از این رقم وارد بازار سرمایه شده است. عضو شورای‌عالی بورس بیان داشت: از فروردین 98 تا خرداد97 کدهای فعال بورس 70درصد افزایش یافته و در سه ماهه ابتدای امسال چهارمیلیون و 500 هزار کد بورسی جدید داشته‌ایم.

تفاهم‌نامه ایجاد پنجره واحد در بورس

نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای برای ایجاد پنجره واحد در بورس ایجاد خواهد شد که در این خصوص با وزارت اقتصاد، سازمان بورس و فرابورس هماهنگی‌های لازم انجام شده است. وی گفت: ‌شرکت‌ها برای ورود به بازار سرمایه می‌توانند در این پنجره واحد ثبت‌نام کنند تا در سریع‌ترین زمان ممکن درخواست ورود آنها بررسی شود. وی اظهار داشت:‌ اصلی‌ترین و مؤثرترین راهکار برای کاهش تلاطمات و پاسخ دادن به تقاضای زیاد تقویت بخش عرضه است. لذا افزایش تعداد شرکت‌هایی که در بورس پذیرش می‌شوند بهترین راهکار برای پاسخگویی به تقاضا است.

وی به واگذاری سهام دولت اشاره کرد و گفت:‌ مهم‌ترین مشکل در این خصوص واگذاری مدیریت شرکت‌هاست و باید امکان اداره مدیریت صندوق‌های واگذار شده برای بخش‌خصوصی فراهم شود. نائب‌رئیس اتاق بازرگانی ایران بیان داشت: خواهان تشکیل صندوق پروژه و قرار دادن طرح‌های نیمه‌تمام در بورس هستیم.

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد