به بهانه ارائه طرح خانه‌های 25 متری

تبدیل خانه به سوئیت!

گروه اجتماعی- از زمانی که قرار بود خانه مجانی دریافت کنیم، دهه‌ها گذشته است. طی این مدت اما طرح‌های بسیاری برای ساخت مسکن در کشور به انجام رسیده که طرح مسکن مهر آخرین این طرح‌ها بوده است. از آن زمان تاکنون دیگر طرح ملی برای ساخت مسکن ارائه نشده است و بسیاری از کارشناسان و نمایندگان مجلس این گپ زمانی را عامل اصلی افزایش قیمت مسکن و ارائه طرحی همچون ساخت خانه‌های 25 تا 40 متری در تهران می‌دانند. از سوی دیگر نیز دولت روحانی اعلام کرده که درگیر پروژه مسکن مهر بوده است و خسارات این طرح را به اندازه خسارات جنگ ایران و عراق اعلام کرده است. در چنین شرایطی تولید مسکن دولتی پایین آمده است اما باید این را در نظر گرفت که مسکن‌های غیردولتی رشد فزاینده‌ای طی سال‌های اخیر پیدا کرده‌اند و توانسته‌اند در نبود مسکن دولتی بازار را در دست بگیرند. به هر شکل با توجه به تأیید این طرح و آغاز احتمالی ساخت این نوع مسکن‌ها باید گفت که منبعد باید شاهد کوچ از خانه به سوئیت باشیم و به نظر می‌رسد مسؤولان با طرح اینگونه موارد بیشتر به دنبال پاک کردن صورت مسأله هستند تا....

طرح مسکن 25 متری

آذرماه سال گذشته بود که برای اولین بار طرح مسکن 25متری مطرح شد و عبدالرضا گلپایگانی؛ معاون شهرسازی و معماری شهردار تهران توضیحاتی درباره طرح مسکن ویژه یا همان کوچک‌مقیاس بیان کرد و گفت: این ایده در همه کلانشهرهای دنیا وجود دارد چرا که واحدهای کوچک‌مقیاس یک ضرورت هستند و یک انتخاب محسوب نمی‌شوند. در تهران سرمایه‌های زیادی در حوزه مسکن صرف شده اما به دلیل اینکه درست و به اندازه نبوده است، امروز شاهد حدود 400هزار واحد خالی از سکنه در شهر هستیم. اگر 400هزار واحد مسکونی را در یک‌ونیم میلیارد قیمت آپارتمان کنید، خواهید دید چه سرمایه‌ای از مملکت هزینه شده و اکنون راکد مانده است. وی‌تصریح کرد: این طرح تنها برای افراد فقیر و کم‌درآمد نیست بلکه برای یک زوج جوان که می‌خواهند زندگی تازه‌ای آغاز کنند، مناسب خواهد بود.

مُهر تأیید کمیسیون ماده5

حال خبر رسید که قرار است خانه‌های 25متری در تهران ساخته شود. دستورالعمل‌ها تهیه و به وزارت کشور ارسال شد و در صورت تأیید کار آغاز می‌شود. به گفته مدیران شهری تعدادی از این خانه‌ها فروشی و بخشی هم اجاره‌ای است. مطابق طرح تفصیلی حداقل متراژ واحدهای مسکونی در شهر تهران ۳۵متر است که براساس پیشنهاد ساخت خانه‌های ۲۵متری، این میزان باید به ۲۵متر کاهش پیدا کند. توافق اخیر شهرداری با وزارت کشور نشان می‌دهد که کمیسیون ماده۵ مخالفتی با این کاهش متراژ ندارد. اواخر سال گذشته نیز شهرداری اعلام کرد که برای احداث مسکن استیجاری آماده همکاری با دولت است. در این زمینه ساخت واحدهای کوچک یا کپسولی می‌تواند به طرح مسکن استیجاری اختصاص پیدا کند.

توهین به مردم ایران

حال برخی نمایندگان مجلس از مخالفان سرسخت این طرح هستند. علی‌اصغر عنابستانی؛ عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ‌ساخت واحدهای مسکونی 25متری را توهین و جسارت به مردم ایران دانست و گفت: وقتی به سمت خانه‌های 25متری می‌رویم، یعنی داریم تسلیم می‌شویم زیرا ظرفیت‌ها و توانمندی‌های ما در حوزه مسکن بسیار بالاست و می‌توانیم وضعیت مسکن را سامان دهیم. تا جایی که امکان دارد باید عوارض ساخت مسکن به ویژه عوارضی که شهرداری‌ها می‌گیرند را کاهش و مصالح ساختمانی را در اختیار ساخت مسکن قرار داد و به عبارتی یارانه به تأمین مصالح ساختمانی برای مسکن اختصاص و قیمت تمام‌شده مصالح را کاهش دهیم. امروز قوه‌قضاییه باید با جدیت و قوت با وزیر سابق راه‌وشهرسازی آخوندی؛ وزیر سابق مسکن که با افتخار اعلام کرد در طول دوران فعالیتم حتی یک مسکن نساخته‌ام برخورد کند و او را پای میز محاکمه بکشاند زیرا وضعیت بحرانی فعلی مسکن نتیجه هفت سال بی‌تفاوتی ایشان نسبت به ساخت مسکن است و قوه‌قضاییه امروز باید او را محاکمه کند تا سایر مسؤولان بدانند اگر در مسؤولیتی هستند باید پاسخگو باشند نه اینکه از زیر بار مسؤولیت شانه خالی کنند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد