مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران

به پيمانكاران بدهكار هستيم

قیمت تمام شده آب در هر مترمکعب ۲۵۰۰ تومان است

گروه انرژی- مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اينكه قیمت تمام شده آب در هر مترمکعب ۲۵۰۰ تومان است گفت: چند ماه اخیر به دلیل مشکلاتی که پیش آمده مطالبات ما بسیار افزایش یافت به طوری که در حال‌حاضر بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان از مشترکان خانگی و غیرخانگی طلب داریم. علاوه بر این دو برابر این عدد به پیمانکاران و بخش‌های دیگر بدهکار هستیم. 

 محمدرضا بختیاری در نشستی خبری با بیان اینکه ایران یک کشور فقیر به لحاظ آبی است، اظهار کرد: میزان بارندگی در ایران ۴۵۰ میلیمتر تخمین زده شده است که این عدد تقریباً ۵۰درصد بارندگی دنیاست، بنابراین باید گفت که ایران یک کشور فقیر در حوزه منابع آبی است.

وی افزود: ۹۰درصد کشور در منطقه خشک، فراخشک و نیمهخشک قرار گرفته که سه‌درصد کشور در منطقه مرطوب و هفت‌درصد در منطقه نیمهمرطوب واقع شده است که در این بین تهران در بخش نیمهخشک قرار دارد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وضعیت منابع آبی استان تهران، تصریح کرد: در حال‌حاضر مخازن سدهای تهران یکمیلیون و ۱۸۵میلیون مترمکعب آب دارد که این عدد نسبت به سال قبل کاهش یافته و شاهد ۸۵ میلیون کسری مخازن سدهای تهران هستیم که علت این مسأله استفاده بیش از حد نرمال آب شرب نسبت به سال‌های گذشته است.

به گفته وی، از ابتدای اسفندماه سال۱۳۹۸ با افزایش ۲۵درصدی مصرف آب شرب مواجه بودیم تا جایی که اکنون میزان مصرف به سه‌میلیون و ۷۰۰ مترمکعب افزایش یافته و این میزان مصرف تاکنون در تاریخ آب تهران اتفاق نیفتاده است.

وی با بیان اینکه در حال‌حاضر تمام تصفیه‌خانه‌های تهران با کل ظرفیت مشغول به فعالیت هستند، گفت: از ابتدای اسفندماه که با افزایش مصرف رو‌به‌رو شدیم، حتی لحظه‌ای شاهد قطع آب به دلیل کمبود منابع آب نبودیم و تنها در غرب تهران در برخی مناطق به دلیل بروز مشکلات فنی قطع آب رخ داد که در سریع‌ترین زمان ممکن نیز برطرف شد.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به کیفیت بالای آب تهران گفت: آبی که در حال‌حاضر در استان تهران توزیع می‌شود، بالاترین کیفیت را دارد و این در حالی است که حتی در برخی کشورهای اروپایی در آب غیرشرب ویروس کرونا دیده شده اما در استان تهران نه‌تنها در آب شرب بلکه در فاضلاب خام نیز هیچ اثری از ویروس کرونا نیست و با اطمینان می‌‌توانیم بگویم آبی که در شبکه شرب جریان دارد از بالاترین کیفیت برخوردار است.

او تصریح کرد: بالاترین میزان کلر استاندارد دنیا در آب شرب تهران استفاده می‌شود و مردم با خیال راحت می‌تواند از این آب سالم بهره مند شوند. اما تنها خواهش ما از مردم این است که در مصارف غیرضروری خود صرفه‌جویی داشته باشند. البته در حال‌حاضر بالای ۷۰ درصد مردم رعایت می‌کنند اما بخشی از افزایش مصرفی که شاهد آن هستیم غیرقابل انکار است.

وی با بیان اینکه پیشبینی می‌شود که با افزایش گرما میزان مصرف به چهارمیلیون مترمکعب نیز برسد، گفت: این عدد ۳۰درصد بیشتر از حجم دریاچه چیتگر تخمین زده شده لذا لازم است، مردم مدیریت مصرف را سرلوحه خود قرار دهند.

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با تأکید بر اینکه علی‌رغم افزایش ۱۷درصدی بارش‌ها حجم مخازن تهران کاهش یافته است، تصریح کرد: در هفته گذشته مصرف لحظه‌ای شهر تهران به ۵۲ هزار لیتر در ثانیه افزایش یافت که این اعداد بسیار قابل‌توجه است. البته باید گفت که در حال‌حاضر عمده سازمان‌ها و مشترکان رعایت می‌کنند و دستورالعملی که در این بین برای سازمان‌ها در نظر گرفته‌ایم، آنها را وادار به صرفه‌جویی در مصرف آب کرده است اما اگر سازمانی رعایت نکند، آب آن سازمان را به صورت موقت قطع خواهیم کرد.

بختیاری درخصوص پرداخت قبوض آب مشترکان در استان تهران گفت: به لحاظ رعایت حال مردم تا پایان اردیبهشت‌ماه پرداخت قبوض اختیاری بود که در آن شرایط نیز برخی از مردم نسبت به پرداخت اقدام کردند اما برخی از مناطق تهران همچنان قبوض را نپرداخته‌اند که برای آنها شرایط تقسیط در نظر گرفته شده است. 

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درخصوص نحوه تأمین آب پردیس گفت: شرکت آب و فاضلاب موظف به تأمین آب است. اما در شرق تهران به ویژه در منطقه پردیس مشکل آب وجود دارد به همین دلیل باید به مسأله بارگذاری جمعیت توجه می‌شد.

او افزود: در حال‌حاضر برای تأمین آب پردیس، رودهن و بومهن حدود ۴۰ میلیون مترمکعب آب در سال در نظر گرفته شده که ۱۰میلیون آن متعلق به منطقه و ۳۰میلیون دیگر از سد لتیان تأمین می‌شود. با توجه به اینکه منطقه ظرفیت آب ندارد هیچ راهی به جز اجرای پروژه لار به کلان نداریم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران همچنین درباره تأمین آب منطقه حسن‌آباد و فشاپویه اظهار کرد: این منطقه به لحاظ منابع آبی زیرزمینی فقیر است و به دلیل انتقال زندان به این منطقه شاهد افزایش جمعیت و تقاضا برای آب هستیم، به همین دلیل مشکلات موجود در این عرصه طی یک ماه اخیر برطرف کردیم و قرار شده که از خط ماملو به فشاپویه آبرسانی صورت گیرد.

وی ادامه داد: طبق پیشبینی‌های صورت گرفته ظرف یکسال‌ونیم آینده این منطقه به منابع آب سطحی وصل خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به وجود چاه‌های غیرمجاز در تهران گفت: در حال‌حاضر بیش از ۳۰ هزار چاه غیر مجاز در تهران وجود دارد که برای سروسامان دادن به آن نیز برنامه‌های صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه در چند ماه اخیر به دلیل مشکلاتی که پیش آمده مطالبات ما بسیار افزایش یافت به طوری که در حال‌حاضر بیش از ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان از مشترکان خانگی و غیرخانگی طلب داریم. علاوه بر این دو برابر این عدد به پیمانکاران و بخش‌های دیگر بدهکار هستیم.

 

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: قیمت تمام شده آب در هر مترمکعب ۲۵۰۰ تومان است که از مردم به ازای هر مترمکعب ۷۰۰ تومان اخذ می‌شود و این در حالی است که قیمت آب کانادا یکدهم ایران تخمین زده شده است.

بختیاری با اشاره به تبصره3 نیز، گفت: این تبصره برای مناطق پایین شهر ماهی ۱۰۰۰ تومان و برای مناطق بالاشهر ۲۰۰۰ تومان در نظر گرفته شده که امسال براساس آن چه که تصویب شده مقداری افزایش خواهد داشت اما میزان افزایش بسیار ناچیز خواهد بود.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد