رئیس سازمان زمین‌شناسی اعلام کرد

پی‌جویی بیش از 950 هزار کیلومترمربع از محدوده‌های امیدبخش معدنی

گروه زمین‌ومعدن - معاون وزیر صنعت،معدن‌وتجارت در ایستگاه هشتم پویش ملی «تولید، تداوم امید» گفت: سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان نخستین حلقه از چرخه معدنکاری یعنی اکتشاف، وظیفه اکتشافات موادمعدنی به‌ویژه سنگ‌آهن به عنوان خوراک اولیه شرکت‌های فولادی را به‌عهده دارد و در حال‌حاضر مساحتی بالغ بر 950 هزار کیلومترمربع از کشور را مورد شناسایی و پی‌جویی قرار داده که منجر به شناسایی محدوده‌های امیدبخش در کشور شده است.

علیرضا شهیدی؛ معاون وزیر صنعت،معدن‌وتجارت در آیین افتتاح فاز دوم شرکت فولاد روهینا جنوب در دزفول که به‌صورت ویدیوکنفرانس در ارتباط با رئیسجمهور برگزار شد، اظهار کرد: فاز دوم شرکت فولاد روهینا با محصولات شمش فولاد و سازه کربنی به ظرفیت ۴۵۰ تن و تولید ۴۵۰ تن میلگرد آژدار به‌صورت کلاف و شاخه‌ای در سال به بهره‌برداری رسید.

وی با بیان اینکه حدود 150 میلیون دلار به صورت ارزی و 300 میلیارد تومان به صورت ریالی در این مجتمع سرمایه‌گذاری شده، افزود: اعتبارات توسط بانک‌های عامل صنعت‌ومعدن و صادرات واگذار شده و ماشین‌آلات به‌کار رفته نیز جزء بهترین دستگاه‌ها در نوع خود است.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور با بیان اینکه مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول در زمینی به مساحت 361 و 801 مترمربع تأسیس شده، گفت: زیربنای این مجتمع حدود 32هزار و 140 مترمربع با توان برق 65 مگاوات و میزان آب مصرفی حدود 800هزار مترمکعب است که در مرحله توسعه برای 400 نفر به طور مستقیم و حدود دوهزار نفر بطور غیرمستقیم اشتغالزایی خواهد کرد.

معاون وزیر صنعت،معدن‌وتجارت درباره وضعیت تولیدات میلگرد در کشور، افزود: تعداد 142 واحد تولید میلگرد فولادی در کشور وجود دارد که با احتساب مجتمع فولاد روهینا جنوب دزفول به ظرفیت اسمی‌حدود 21.7 میلیون تن خواهیم رسید.

شهیدی در ادامه اضافه کرد: همچنین 84 واحد بزرگ تولید شمش فولادی در کشور وجود دارد که افتتاح طرح مذکور مجموع تولیدات به38 میلیون تن خواهد رسید.

به گفته وی پیش‌بینی می‌شود در بخش تولید شمش فولادی تا پایان سال 99 تعداد 12 طرح به ظرفیت اسمی‌سالانه حدود 7.6 میلیون تن و حجم سرمایه‌گذاری حدود 15هزار و 200میلیارد و اشتغالزایی برای 6100 نفر در کشور به وجود آید.

غلامرضا شریعتی؛ استاندار خوزستان در ادامه این آیین، اظهار کرد: فاز اول کارخانه فولاد روهینا که در سال 95 به بهره‌برداری رسید با وارد کردن شمش فولاد به‌صورت آماده به تولید میلگرد و نورد می‌پرداخت که خوشبختانه با افتتاح فاز دوم با وارد کردن آن شمش فولاد هم در این کارخانه تولید می‌شود.

وی افزود: این تکنولوژی تا به‌حال در خاورمیانه فعال نبوده و به‌ علت آنکه با نوردگرم آهن قراضه به سمت تولید مستقیم میلگرد می‌رود، 30درصد انرژی کمتر صرف می‌کند که صنعت سبز به‌شمار می‌آید.

استاندار خوزستان گفت:30 میلیون یورو 100 میلیارد تومان در فاز اول، 120 میلیون یورو و 300 میلیارد تومان در فاز2 هزینه شده که در مجموع دو فاز به‌صورت مسقیم برای 900 نفر، به‌صورت مستقیم حدود پنج هزار نفر اشتغالزایی شد.

وی ادامه داد: هر سرمایه‌گذاری که بتواند شغل و سرمایه ایجاد کند، قطعاً از او تا به ثمر نشستن پروژه حمایت خواهیم کرد، همچنین طرح‌های فولادی دیگری همچون طرح زمزم3 خوزستان، یکمیلیون تنی فولاد اندیمشک، طرح یک‌ونیم میلیون تنی خرمشهر و طرح توسعه شادگان در دست اقدام هستند و برخی از آن‌ها امسال افتتاح خواهند شد.

طرح بزرگ و مهم مجتمع فولاد روهینا جنوب با تولید سالانه ۹۰۰ هزار تن محصولات طویل و مفتول فولادی در شهرستان دزفول بهره‌برداری شد. فاز دوم فولادسازی روهینا به طور مستقیم برای ۴۰۰ نفر اشتغالزایی به همراه دارد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد