عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی ایران

جایگاه اتاق در صدور کارت بازرگانی تغییری نکرده است

گروه تجارت -چند روز قبل با اعلام رئیس سازمان توسعه تجارت، صدور کارت بازرگانی جدید در سامانه اتاق بازرگانی ایران متوقف شد و طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، تمدید کارت‌های بازرگانی نیز از ۱۵مردادماه دیگر در سایت اتاق بازرگانی امکان‌پذیر نیست.

براساس ابلاغیهای که حمید زادبوم به رؤسای سازمان‌های صمت ارسال کرده، از این پس صدور کارت‌های بازرگانی جدید صرفاً از طریق سامانه یکپارچه اعتبارسنجی انجام خواهد شد و تمدید زمان کارت‌های بازرگانی قبلی نیز از طریق همین سایت ممکن می‌شود.

با اجرایی شدن این بخشنامه جدید، تعدادی از فعالان بخش‌خصوصی ابراز نگرانی کردند که این برنامه دولت، گامی‌جدید در مسیر محدود کردن فعالیت بخش غیردولتی و افزایش تصدی‌گری است؛ موضوعی که کیوان کاشفی؛ عضو هیأت‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران آن را رد کرده است.

وی توضیح داده: این‌طور از برخی خبرها برداشت می‌شود که اتاق بازرگانی دیگر مسؤولیت صدور کارت بازرگانی را برعهده ندارد و این فرآیند به‌طور کامل به وزارت صمت واگذارشده است که به‌هیچ‌عنوان صحت ندارد. بلکه اتاق بازرگانی همچنان یکی از امضاءکننده‌های اصلی صدور کارت بازرگانی است و بحث‌های مربوط به کارت عضویت و تشکیل پرونده مانند قبل در اتاق ایران پیگیری می‌شود. وزارت صمت از طریق ایجاد «سامانه یکپارچه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی» در نظر دارد صدور و تمدید کارت بازرگانی را پیگیری کند تا نظارت بیشتری هم در همین خصوص به‌عمل آید.

تا پیش از این نیز صدور نهایی کارت‌های بازرگانی، اصطلاحاً فرآیندی دو امضایی را طی می‌کرد. یعنی ابتدا اتاق بازرگانی بخشی از فرآیند ثبت‌نام و اعتبارسنجی را انجام می‌داد و سپس وزارت صمت پس از تأیید اتاق، صدور کارت بازرگانی جدید را نهایی می‌کرد. در چارچوب جدید نیز به نظر همین روال ادامه دارد.

کاشفی در این زمینه عنوان کرد که براساس دستورالعمل جدید، متقاضیان ابتدا درخواست خود را به‌صورت آنلاین ثبت می‌کنند و پس‌ازاینکه وزارت صمت استعلام‌های لازم را انجام داد و مدارک متقاضی را تأیید کرد، اطلاعات متقاضیان برای تشکیل پرونده فیزیکی به اتاق ایران ارسال می‌شود. پس از ارسال اطلاعات متقاضیان صدور کارت بازرگانی از وزارت صمت به اتاق ایران، اتاق برای تأیید نهایی و تکمیل پرونده فیزیکی متقاضیان، اقدامات قبلی خود را که شامل بررسی محل، بررسی اسناد، دوره‌های آموزشی، مصاحبه حضوری و احراز هویت است انجام خواهد داد و درصورتی‌که مغایرتی در تکمیل پرونده وجود نداشته باشد، پرونده متقاضی پس از امضاء برای تأیید نهایی به وزارت صمت ارسال خواهد شد.

به این ترتیب، به نظر می‌رسد اتاق بازرگانی چندان نیز از بخشنامه جدید ناراضی نیست، زیرا از سال ۹۷ که بحث بازگشت ارز و مسائلی مانند کارت‌های بازرگانی یک بار مصرف یا اجاره‌ای مطرح شد، بسیاری از این اتهام را متوجه اتاق بازرگانی کردند که بدون توجه به میزان اعتبار افراد به آنها کارت بازرگانی داده و بخش زیادی از ارز حاصل از صادرات از طریق همین افراد به کشور بازنگشته است.

از اینرو، با محوریت یافتن سامانه یکپارچه اعتبارسنجی، از این پس از سویی اتاق بازرگانی همچنان بحث‌های اجرایی اعتبارسنجی را پیگیری می‌کند و از سوی دیگر با مطرح شدن وزارت صمت، مسؤولیت صدور این کارت‌ها، رسماً میان دولت و بخش‌خصوصی تقسیم خواهد شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد