سرمایه‌گذاری ۱۱میلیون یورویی در یک پروژه نیروگاهی

گروه انرژی- مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به آغاز عملیات ساخت پست GIS جدید نیروگاه ری، گفت:‌ با اجرای این پروژه نخستینگام برای بازنشسته کردن واحدهای قدیمی‌نیروگاه ری برداشته شد.

محسن طرزطلب در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پست GIS ۲۳۰ کیلوولت نیروگاه ری با اشاره به آغاز ساخت واحدهای جدید نیروگاه ری، گفت:‌ نیروگاه جدید ری دارای دو واحد گازی کلاس F و یک واحد بخار با مجموعه ظرفیت یکهزار و ۷۰ مگاوات خواهد بود که با افتتاح این طرح‌ها، واحدهای قدیمی‌نیروگاه ری برچیده خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه پاییز امسال عملیات اجرایی ساخت نیروگاه جدید ری آغاز خواهد شد، ادامه داد:‌ براساس برنامه‌ریزی صورت‌گرفته واحد نخست گازی نیروگاه ۲۴ماه بعد و واحد دوم گازی مجموعه نیز دو ماه پس از افتتاح واحد اول به بهره‌برداری خواهد رسید.

طرزطلب افزود: ‌همچنین بخش بخار نیروگاه نیز ۱۲ماه پس از افتتاح اولین واحد مجموعه وارد مدار خواهد شد تا بر این اساس مجموع نیروگاه جدید ری طی ۳۶ماه به طور کامل به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به قدمت ۵۰ساله این مجموعه، گفت:‌ ظرفیت اولیه نیروگاه ری در زمان احداث حدود ۱۱۷۰ مگاوات با برخورداری از ۴۰ واحد گازی کوچک بوده است.

وی با تأکید بر اینکه ظرفیت فعلی نیروگاه به دلیل قدمت بالا و از کار افتادن برخی از واحدها به حدود ۵۰۰ مگاوات رسیده است، ادامه داد: هم‌اکنون ۲۰ واحد گازی مجموعه با راندمان پایین حدود ۲۰درصد در حال فعالیت هستند که به‌دلیل هزینه‌های بالای تعمیرات و بهره‌برداری، راندمان پایین واحدها و قدمت و فرسودگی مجموعه، پروژه نوسازی و احداث واحدهای جدید نیروگاه ری در دستور کار قرار گرفته است.

طرزطلب به تشریح ترکیب واحدهای نیروگاه ری پرداخت و افزود: در حال‌حاضر این مجموعه با برخورداری از شش‌واحد گازی ۲۵مگاواتی آسک، ۱۱واحد ۱۷مگاواتی هیتاچی، سه واحد ۶۵مگاواتی میتسوبیشی و یک واحد فیات ۲۵مگاواتی در حال تأمین برق منطقه جنوب تهران و پایتخت هستند.

همچنین روح‌ا... اسپنانی؛ مجری طرح بهسازی نیروگاه ری در آیین آغاز عملیات اجرایی احداث پست GIS ۲۳۰کیلوولت نیروگاه ری با تأکید بر اینکه این پست دارای ۱۴فیدر ۲۳۰ کیلوولت است، ادامه داد:‌ با اجرای این پروژه نخستین گام در راستای ایجاد بستر لازم جهت احداث نیروگاه سیکل‌ترکیبی جدید ری با راندمان حدود ۶۰ درصد و بازنشسته کردن واحدهای قدیمی‌این مجموعه با راندمان پایین حدود ۲۰درصد برداشته خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح ظرف ۱۸ماه به بهره‌برداری خواهد رسید، ادامه داد:‌ پیمانکار پروژه شرکت توسعه یک مپنا است و حجم سرمایه‌گذاری ارزی این پروژه حدود ۱۱میلیون یورو و میزان سرمایه‌گذاری بخش ریالی این طرح بالغ بر ۶۷ میلیارد تومان خواهد بود.

اسپنانی با اشاره به ضرورت اجرای این پروژه برای ساخت واحدهای جدید نیروگاه ری، گفت: به جهت حساسیت و موقعیت ویژه این نیروگاه در استان تهران و شبکه برق کشور و به جهت در مسیر بحرانی بودن پست نیروگاه در طرح احداث واحدهای جدید مجموعه، اجرای این پروژه به‌صورت عاجل در دستور کار شرکت برق حرارتی قرار گرفته است.

مجری طرح بهسازی نیروگاه ری ادامه داد:‌ به دلایلی مختلف اعم از نبود فضای کافی در نیروگاه فعلی، وجود تجهیزات و ساختمان‌های گوناگون در قسمت‌های مختلف نیروگاه، قدمت 50ساله پست هوایی موجود، فرسودگی تجهیزات فشار قوی و سیستم حفاظتی و رله‌های آن و عدم پاسخگویی سطح اتصال کوتاه و جریان نامی‌تجهیزات پست موجود این پروژه اجرایی خواهد شد.

وی با اشاره به مشخصات این پروژه، گفت: پست GIS با آرایش شینه‌بندی دوبل با سکسیونربای‌پس طراحی شده است و متشکل از شش‌فیدر خط ۲۳۰ کیلوولت، سه فیدر مربوط به واحدهای جدید نیروگاه، یک فیدر مربوط به واحدهای میتسوبیشی و سه فیدر ترانس ۲۳۰ به ۶۳ کیلوولت است که بخشی از بار مورد نیاز پالایشگاه تهران و مصارف صنعتی، تجاری و خانگی منطقه را تأمین می‌کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد