واردات تلفن همراه در شهریور99؛ صفر!!

مدیر روابط‌عمومی‌انجمن واردکنندگان موبایل با بیان اینکه مهم‌ترین علت افزایش قیمت گوشی همراه عدم تخصیص ارز است، گفت: در حال‌حاضر در شهریورماه نسبت به ماه گذشته ثبت سفارش کالای تلفن همراه ۲۰برابر کاهش یافته است.

محمدرضا عالیان؛ مدیر روابط‌عمومی‌انجمن واردکنندگان موبایل در گفت‌وگو با فارس، با بیان اینکه مهم‌ترین علت افزایش قیمت گوشی همراه عدم تخصیص ارز است، گفت: در حال‌حاضر در ماه شهریور نسبت به ماه گذشته ثبت سفارش ۲۰ برابر کاهش یافته است که مهم‌ترین علت آن عدم تخصیص ارز، محسوب می‌شود.

وی دومین علت وضعیت نابه‌سامان بازار موبایل را مربوط به قانون سقف و سابقه دانست و گفت: تا چند ماه گذشته نزدیک به ۱۸۰ شرکت در حوزه گوشی همراه فعالیت می‌کردند که از این تعداد ۷۰ شرکت به طور مستقیم به کار واردات این محصول پرمتقاضی مشغول بودند. این در حالی است که در حال‌حاضر تعداد شرکت‌های واردکننده با صدور مجوز توسط وزارت صمت به ۳۰۰ شرکت افزایش یافته است.

* شرکت‌های واردکننده موبایل با وجود قانون سقف و سابقه با مشکل جدی روبه‌رو هستند

وی افزود: از آنجایی که بسیاری از شرکت‌های تازه‌وارد، واردکننده موبایل برای نخستینبار وارد چرخه این محصول شده‌اند، با وجود قانون سقف و سابقه با مشکل جدی روبه‌رو می‌شوند. این شرکت‌ها باید دارای سابقه واردات بوده تا بتوانند محصولات خود را وارد کشور کنند که متأسفانه بیشتر آنها تازه‌کار بوده و نمی‌توانند از این قانون عبور کنند در نتیجه ثبت سفارش شرکت‌ها به خاطر سقف و سابقه انجام نمی‌شود.

* در شهریورماه هیچگونه واردات گوشی انجام نشده است

عالیان تصریح کرد: یکی دیگر از علت‌های نابه‌سامانی در بازار موبایل کمبود کالاست؛ چراکه در ماه شهریور هیچ گونه واردات گوشی انجام نشده و هر آنچه که در انبارها و در دست مغازه‌داران بوده به فروش رسیده است. از طرفی باید به این نکته اشاره کنم که کالای گوشی همراه توسط فروشندگان بیش از دو هفته نمی‌تواند نگهداری شود؛ چراکه بلافاصله به فروش رسیده و مبلغ آن برای واردات دوباره کالا هزینه می‌شود.

* ۱۰ تا ۲۵ درصد گوشی‌های همراه با افزایش قیمت مواجه شده‌اند

وی ادامه داد: از زمان بازگشایی مدارس قیمت گوشی‌ها افزایش داشته است، ‌به طوری که اکنون بازارهای موبایل دچار التهاب شده‌اند، درواقع باید بگویم بین ۱۰ تا ۲۵ درصد گوشی‌های همراه با افزایش قیمت مواجه شده‌اند. از طرفی بالا رفتن تقاضای خرید گوشی همراه و از طرف دیگر نبود ارز به این کالای پرمتقاضی از علت‌های دیگر نابه‌سامانی در بازار موبایل است.

* ۵۰۰ هزار گوشی که در گمرکات منتظر مجوز بودند در دو هفته اول مردادماه به فروش رسیدند

عالیان اضافه کرد: نزدیک به ۵۰۰ هزار گوشی که در گمرکات منتظر مجوز برای ورود به بازار بودند در دو هفته اول ماه مرداد آزاد شده و به سرعت به فروش رسیدند. اما دوباره بازار با کمبود کالا مواجه است. از طرفی شرکت‌های واردکننده با توجه به قانون سقف و سابقه نمی‌توانند گوشی‌های همراه وارد کنند. این در حالی است که اگر تصمیم جدی درباره ورود گوشی‌های همراه گرفته نشود، متأسفانه دوباره با مشکل واردات تلفن همراه از طریق مسافری روبه‌رو می‌شویم و همان حوادث سال ۹۷ اتفاق می‌افتد؛ چراکه در آن زمان قوه‌قضاییه به موضوع قاچاق گوشی ورود پیدا کرده و بسیاری از واردکنندگان و بازرگانان را به دلیل قاچاق گوشی مسافری دستگیر کردند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد