ارزش شرکت‌های معدنی در بورس ۶۵ میلیارد دلار است

ایمیدرو، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی را برعهده گرفت

گروه زمین‌ومعدن - سازمان گسترش و نوسازی معادن ایران (ایمیدرو) با همکاری بورس اوراق بهادار، راهبری سبدگردانی شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی بازارسرمایه را برعهده گرفت. این تصمیمی ‌بود که در نشست رئیس سازمان بورس، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، ایمیدرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ معدنی و صنایع‌معدنی با هدف حمایت از سهامداران به ویژه سهامداران خرد اتخاذ شد.

خداداد غریبپور؛ رئیس هیأت عامل ایمیدرو در این جلسه اظهار داشت: طبق موافقت به عمل آمده، مقرر شد شرکت‌هایی که فاقد سبدگردانی در بازار بورس هستند، تا سقف 20درصد از ارزش شناور شرکت متبوع خود را برای تشکیل یک شرکت سبدگردانی، تخصیص دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن‌وتجارت با بیان اینکه این امر با هماهنگی بورس و تمامی‌شرکت‌های معدنی و صنایع‌معدنی و شرکت‌های دارای سبدگردان حاضر در بورس انجام می‌شود، اظهار داشت: مدیریت سبدگردانی توسط ایمیدرو و از سوی قائم‌مقام این سازمان و مدیرعامل شرکت بورس، انجام خواهد شد.

غریب‌پور با اشاره به اینکه کنترل نوسانات و صیانت از سهام سهامداران خرد جزء وظایف اولویتدار این سبدگردانی است، تأکید کرد: در گام نخست، شرکت‌های معدنی و صنعتی چادرملو و گل‌گهر و نیز فولاد خراسان پیشنهاد برای ارائه سهم شناور در این صندوق سبدگردانی را طی روزهای آینده، به سازمان بورس ارائه می‌دهند.

راه‌اندازی «نخستین شرکت سهامی‌عام پروژه» تحت مدیریت ایمیدرو

رئیس هیأت عامل ایمیدرو همچنین خبر داد: شرکت توسعه معادن و فلزات (تحت مدیریت ایمیدرو)، نخستین شرکت بورسی‌ای است که «شرکت سهامی‌عام پروژه» راه‌اندازی کرده است.

غریب‌پور درباره جایگاه شرکت‌های این بخش یادآور شد: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی بورسی ۶۵ میلیارد دلار است که شامل ۸۵ شرکت در بازار بورس هستند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو اظهار داشت: مقایسه P/E نشان می‌دهد که شرکت‌های بخش معدن و صنایع‌معدنی با وجود جذاب بودن، سود کمتری تقسیم کرده و بیشتر سود را به سمت اجرای طرح‌های توسعه‌ای هدایت کرده‌اند.

وی همچنین گفت: در حالی که 14درصد از درآمد شرکت‌های بورسی در اختیار این شرکت‌هاست اما 23درصد از سود را در اختیار دارند.

رئیس هیأت عامل ایمیدرو با تأکید بر اینکه شرکت‌های بزرگ بخشی از سود خود را صرف توسعه کرده‌اند، گفت: در شرکت‌های زیرمجموعه ایمیدرو، شامل فولادمبارکه، مس، گل‌گهر، فولادخوزستان، چادرملو و...، چهارمیلیارد و ۸۷۹ میلیون یورو و ۴۰ هزار میلیارد تومان طرح توسعه‌ای تعریف کرده‌ایم. وی تأکید کرد: این امر نشان از آینده درخشان شرکت‌های معدنی و صنایع‌معدنی در بورس می‌دهد.

غریب‌پور افزود: ارزش شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی در بورس به نرخ ارز نیما، ۷۳ میلیارد دلار است در حالی که کل ارزش بازار ۲۷۴ میلیارد دلار است با احتساب فرابورس به ۳۲۲ میلیارد دلار می‌رسد.

در ادامه امیر صباغ؛ مدیر سرمایه‌گذاری و اقتصادی ایمیدرو به ارائه پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس پرداخت و اظهار داشت: تشکیل صندوق بازارگردانی به ارزش 30هزار میلیارد تومان،‌ اجرای مصوبه بورس درباره مصوبه 10درصد سهام خزانه، اجرای مصوبه بورس اوراق اختیار فروش تبعی و بیمه سهام، تسریع در افزایش سرمایه شرکت‌ها،‌ تجدید ارزیابی در صورت لزوم،‌ افزایش اعتبارات سبدگردانان مستقل،‌ هماهنگی بیشتر با شرکت‌های حقوقی فروشنده سهام برای کنترل هیجانات بازار و هماهنگی بیشتر با بازارگردانان شرکت‌های تابعه ایمیدرو جزء پیشنهادهای این سازمان است.

صباغ تأکید کرد:‌ سهام شرکت‌هایی همچون فولادمبارکه، ملی مس، گل‌گهر، چادرملو، فولاد خوزستان و فولادخراسان، بنیادی است و می‌تواند نجات بخش کل بورس باشد.

وی یادآور شد: افزایش سرمایه شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع‌معدنی از 34هزار میلیارد تومان سال97 به 89هزار میلیارد تومان در سال‌جاری می‌رسد.

سرمایه‌گذاری‌های مس در راه است

در این نشست اردشیر سعدمحمدی؛ مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس با بیان سرمایه‌گذاری‌های این شرکت، گفت: سرمایه‌گذاری‌های شرکت مس از محدوده دومیلیارد یورو به 4.5 میلیارد یورو می‌رسد که این مقیاس حتی برای کشورمان نیز رقم قابل‌توجهی محسوب می‌شود.

سعدمحمدی درباره اکتشافات جدید شرکت مس گفت: امسال معدن ارزشمند با ذخیره 530 میلیون تنی را معرفی خواهیم کرد. وی ادامه داد: سهام مس به‌گونه‌ای است که منافع بالایی برای بازار سهام به ویژه سهامداران حقیقی به همراه خواهد داد.

وی تأکید کرد: حتی در شرایط تحریم هیچ دغدغه‌ای برای فروش کاتد مس نداریم. وی از مدیران بورس خواستار کاهش زمان بروکراسی برای افزایش سرمایه شرکت و همچنین پذیرش پنج شرکت جدید مرتبط با مس در بازارسرمایه شد.

طی نشستی با ایمیدرو و شرکت‌های بزرگ معدنی بورس مطرح شد:

حسن قالیبافاصل؛ رئیس سازمان بورس در این جلسه گفت: از پیشنهاد ایمیدرو برای تشکیل صندوق بازارگردانی حمایت می‌کنیم.

قالیبافاصل، تصریح کرد: ایده تشکیل صندوق با بازارگردانی خوب است و سازمان بورس از پیشنهادهای ایمیدرو برای تقویت بازار بورس حمایت می‌کند.

وی با بیان اینکه اهمیت جلسه در ایمیدرو این است که بازارسرمایه نسبت به گذشته، توجه بیشتری نیاز دارد، اظهار داشت: امسال مصوب کردیم که شرکت‌های بورسی به شرط اینکه دارای رتبه‌بندی +++B باشند، می‌توانند اوراق قرضه بدون ضامن منتشر کنند.

قالیبافاصل افزود: شرکت فولادمبارکه به عنوان نخستین شرکت توانست با این روش، مجوز انتشار ۱۰۰۰ میلیارد تومان اوراق قرضه دریافت کند.

به گفته رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار،‌ شرکت‌های معدن و صنایع‌معدنی از بنیه مالی قابل‌توجهی برای انتشار این نوع اوراق برخوردارند.

وی ادامه داد: از فرصت بازار بورس می‌توان برای تأمین مالی شرکت‌ها به منظور فعالیت‌های اقتصادی در کشور استفاده کرد.

قالیبافاصل خبر داد: هفته گذشته مجوز با بازارگردانی مؤثر در بورس را از شورای بورس دریافت کردیم.

وی تأکید کرد: بازارگردانی در بورس اجباری شده و این سازمان به جد پیگیر آن است. قالیبافاصل با بیان اینکه از توسعه شرکت‌ها و افزایش سرمایه آن‌ها حمایت می‌کند، گفت: شرکت سهامی‌عام پروژه- که برای نخستینبار توسط توسعه معادن و فلزات تشکیل شده- ابزار مناسبی برای حفظ ارزش سهام است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد