سخنگوی گمرک

مزایده 1100 خودروی بدون ثبت سفارش در گمرکات کشور

روح‌ا... لطیفی روز سه‌شنبه (دیروز) در گفت‌وگو با ایرنا، با اشاره به تعیین مهلت سه ماهه از ۲۶خردادماه برای ترخیص خودرو از گمرک، اظهار داشت: در این مدت هزار و ۴۸ خودرو قابلیت ترخیص داشتند که در مهلت‌های پیشین، تمام فرآیندهای قانونی ترخیص خودرو را پشت سر گذاشته اما در زمان مشخص شده موفق به ترخیص خودرو نشده بودند که در این بازه‌زمانی اقدام به خروج خودروهای خود از گمرکات کشور کردند.

سخنگوی گمرک با اشاره به اینکه سه هزار خودرو پرونده قضایی دارند، تصریح کرد: براساس مصوبه هیأت دولت این افراد در هر زمانی که بتوانند از قوه‌قضاییه حکم برائت دریافت کنند پس از طی مراحل قانون، مجوز ترخیص خودرو را دریافت خواهند کرد که ظن به قاچاق، عدم تطابق اسناد و توقیف اموال برای دین به دیگری از جمله علت‌های تشکیل پرونده در قوه‌قضاییه است.

وی خاطرنشان کرد: در این مدت حدود ۳۷۰ خودرو با حکم قضایی ثبت سفارش آنها ابطال شده بود، توانستند بعد از طی مراحل قانونی خودروی خود را از گمرک خارج کنند اما تعداد باقیمانده به دلیل مجوز نداشتن ثبت سفارش در گمرکات کشور باقی می‌ماند.

به گفته لطیفی، خودروهای باقیمانده در گمرکات کشور به این دلیل که زمان زیادی از ورود آن می‌گذرد، امکان بازگشت به مبدأ را ندارند و در صورت تمدید نشدن مهلت تعیین شده برای ترخیص باید در مزایده فروخته شوند یا در اختیار اموال تملیکی قرار بگیرند.

سال گذشته ۱۲هزار و ۶۰۰ دستگاه خودروی وارداتی در گمرکات کشور وجود داشت که حدود هفت هزار دستگاه خودرو تا تیرماه سال گذشته ترخیص و پنج هزار و ۱۰۸ خودرو باقی مانده بود که دارای اسناد ناقص بودند.

با توجه به اتمام مهلت ترخیص خودرو در ۲۶ شهریورماه حدود یک‌هزار و ۵۰۰ خودرو در مسیر تحویل به اموال تملیکی قرار خواهند گرفت که برخی از آنها مربوط به خودروهایی است که نتوانستند حکم برائت از قوه‌قضاییه دریافت کنند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد