ماسک؛ از تخلف سودجویان تا قیمت مصوب 1300 تومانی!

مسعود طاهری- بهترین راه مقابله با ویروس کرونا زدن ماسک است و همه کشورهای جهان این مسائل را به دقت پیگیری می‌کنند. زیرا فعلاً نه واکسنی برای مقابله با این ویروس کشف شده است و نه امیدی به درمان قطعی این ویروس وجود دارد. در چنین شرایطی ماسک می‌تواند نقش منجی میلیارد‌ها انسان را در سراسر جهان ایفاء کند. در کشورمان نیز موج بعدی کرونا در حال گسترش است و این در حالی است که بسیاری از استان‌های کشور در وضعیت قرمز و بعضی همچون قم در وضعیت فوق‌قرمز قرار دارند! حال سؤال این است که آیا ماسک به تعداد کافی برای کل کشور وجود دارد؟ سؤال بعدی این است که آیا می‌توان ماسک را به قیمت خرید یا اینکه سودجویان به دلیل اجبار دولت، با گران کردن ماسک جیبشان را بیشتر از قبل پُر خواهند نمود؟ دیروز(چهارشنبه) محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در نشستی خبری به این سؤالات پاسخ داد که در پی می‌آید:

توزیع ماسک با قیمت مصوب

رئیس سازمان غذا و دارو از توزیع ماسک با قیمت مصوب در داروخانه‌ها خبر داد و گفت: مردم نباید از داروخانه و دیگر اماکن، ماسک سه لایه را بیشتر از قیمت ۱۳۰۰ تومان خریداری کنند. قبل از شیوع بیماری کرونا، میزان تولید و مصرف انواع ماسک در کشور، بسیار محدود بود و در عین حال بخشی از تولید علاوه بر پوشش نیاز داخلی، صادر می‌شد. با شیوع بیماری کرونا در فاز اول، نیاز کشور حدود ۲۰ برابر افزایش یافت که در کوتاه‌مدت امکان تأمین این نیاز وجود نداشت. بر همین اساس یک الی یک‌ماه‌ونیم مشکلاتی را داشتیم که نیروهای مردمی ‌به کمک آمدند و نیاز کشور برطرف شد. نزدیک به ۸۰ تا ۹۰ روز از اعلام رسمی ‌قیمت ماسک برای مصرف‌کننده می‌گذرد، اما متأسفانه شاهدیم که علی‌رغم تولید بسیار زیاد ماسک در کشور، این اقلام با رقم‌های بالاتر از 1300 تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

ماسک را بیشتر از قیمت 1300 تومان نخرید

شانه‌ساز با بیان اینکه طبق دستور رئیس‌جمهور حتماً باید این قیمت رعایت شود، افزود: بر همین اساس ظرف چند هفته گذشته پیگیری‌هایی با جدیتی بیشتر انجام شد و امروز اعلام می‌کنم که در فاز اول برنامه‌ریزی کردیم تا بیش از ۶۰ میلیون ماسک را که توسط ۲۳ شرکت تولیدی، تولید می‌شود و از طریق شرکت‌های پخش سراسری به داروخانه‌های سراسر کشور توزیع می‌کنند. امروز می‌خواهم به مردم اطلاع‌رسانی کنم که نباید در داروخانه و جاهای دیگر، ماسک سه لایه را بیشتر از قیمت ۱,۳۰۰ تومان خریداری کنند. در مواردی شاهدیم که عملاً ماسک ۱۳۰۰ تومانی با قیمت بیشتری به دست مصرف‌کننده می‌رسد اما از مردم می‌خواهیم اجازه ندهند ماسک سه‌لایه با قیمت بیشتر عرضه شود. از نظر تعداد تولید هیچ مشکلی در کشور نداریم و روزانه ۲۱میلیون ماسک در کشور تولید می‌شود که روزانه پنج تا شش میلیون ماسک در اختیار داروخانه‌ها به عنوان مرکز اصلی عرضه ماسک قرار داده می‌شود. این باور در تمام اعضای ستاد وجود دارد تا ماسک به وفور و با قیمت مصوب عرضه شود.

احتمال گران‌فروشی به داروخانه‌ها

رئیس سازمان غذا و دارو درباره احتمال گران‌فروشی به داروخانه‌ها و در نتیجه عرضه گران‌تر ماسک به مردم از سوی این واحدها، گفت: مدت زیادی است که قیمت مصوب ماسک را اعلام کردیم. اگر مرکزی ماسکی را گران‌تر تهیه کرده باشد باید جنس را مرجوع کند که با قیمت مصوب ارائه دهد و یا اینکه فاکتورها اصلاح شوند. نباید تاوان گران‌فروشی را مردم و مصرف‌کننده بپردازد. از تولیدکننده، توزیع‌کننده و عرضه‌کننده خواسته‌ایم که این قیمت‌ها را رعایت کنند.

تخلفات را به ۱۹۰ و معاونت‌های غذا و دارو اعلام کنید

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه حداقل ۱۰اکیپ در شهر و استان تهران برای بازرسی مشخص شده است، گفت: در همه استان‌ها به فراخور شرایط استان، بازرسی‌ها آغاز شده است. اگر مردم با تخلفی در این حوزه مواجه شدند، می‌توانند به معاونت‌های غذا و داروی دانشگاه‌های علوم پزشکی محل مراجعه کنند که در آنجا بلافاصله رسیدگی شده و اگر مورد تخلفی باشد برخورد انتظامی ‌و قضایی از سوی معاونت‌ها انجام می‌شود. مردم می‌توانند از ۱۹۰ هم استفاده کنند اما توصیه ما این است که برای سرعت بیشتر به معاونت غذا و دارو دانشگاه مراجعه کرده و تماس بگیرند.

فروش اینترنتی داروهای تقلبی کرونا

رئیس سازمان غذا و دارو همچنین در این نشست با اشاره به اینکه فروش اینترنتی داروهای کرونا تخلف است، گفت: داروهای درمان کرونا، خصوصاً رمدسیویر بیمارستانی است و نباید در داروخانه‌های سرپایی وجود داشته باشد. در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود. هنوز سازوکار لازم برای فروش اینترنتی دارو فراهم نشده است. زیرا دارو باید یا براساس نسخه پزشک درخواست داده شده و تحویل شود و یا باید از سوی داروساز از بیمار شرح حال کامل دریافت شود و دارو تحویل شود. آنچه تحت عنوان فروش داروهای مختلف به ویژه داروهای کرونا به صورت اینترنتی فروخته می‌شود، حتماً غیرقانونی بوده و قصد سوء‌استفاده در آن است و حتماً تقلبی پشت این قضیه است. این داروها خصوصاً رمدسیویر بیمارستانی است و نباید در داروخانه‌های سرپایی وجود داشته باشد، در غیر این صورت تخلف محسوب می‌شود.

عرضه داروخانه‌ای واکسن آنفلوآنزا

شانه‌ساز درباره زمان عرضه داروخانه‌ای واکسن آنفلوآنزا نیز گفت: امسال به دلیل کارشکنی‌هایی که انجام شد و مواداولیه به دلیل تحریم‌ها نرسید، متأسفانه نتوانستند واکسن آنفلوآنزا تولید داخل را به موقع برسانند و به نظر می‌آید امسال زمان طلایی تولید داخلی واکسن آنفلوآنزا را از دست دادیم و بیشتر از طریق واردات اقدام می‌کنیم. تاکنون یک‌ونیم میلیون دوز واکسن آنفلوآنزا وارد شده و به معاونت بهداشتی تحویل شده است. امسال تأکید کردیم که مردم به دنبال استفاده از واکسن آنفلوآنزا نباشند. زیرا به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی احتمال شیوع آنفلوآنزا بسیار کم است. آمار نیم کره‌جنوبی هم نشان داد که میزان شیوع آنفلوآنزا بسیار پایین‌تر از سال‌های قبل بوده است. با این حال باز هم عده زیادی اصرار به استفاده از واکسن آنفلوآنزا دارند که اجازه می‌دهیم مقداری از واکسن با ارز نیمایی هم وارد شود که به‌زودی وارد کشور می‌شود که برای همه مردم قابل تهیه است و نیازی به ثبت و ضبط کد ملی هم ندارد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد