بانک‌مرکزی و فشار 3 هفته‌ای بر بازار ارز!

گروه بانک، بیمه، بورس- قیمت دلار این روزها از مرز 31 هزار تومان نیز فراتر رفته است و این در حالی است که وعده درمانی مسؤولان برای کاهش قیمت آن نتیجه‌ای معکوس داشته و به عبارتی بهتر، مردم اعتماد چندانی به وعده‌ها نشان نمی‌دهند. همچنین تحریم‌های مالی آمریکا که از امروز(پنجشنبه) به طور گسترده باعث محدودیت مالی برای کلیه شبکه بانکی کشور اعمال خواهد شد، باعث شد تا قیمت این کالا روندی روبه افزایش را نشان دهد. عبدالناصر همتی که پس از حضورش بر مسند ریاست کل بانک‌مرکزی توانسته بود تا قیمت دلار را از مرز 20 هزار تومان به کانال 9 هزار تومان نیز هدایت کند، نگران بازار ارز است. وی که چندی پیش به عراق رفته بود تا بتواند پول‌های بلوکه شده ارز کشورمان را از آن‌ها بگیرد، می‌گوید که 21روز سخت در انتظار بازار ارز ایران است؛ اشاره‌ای غیرمستقیم به آغاز انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا.

افزایش فشارها طی 3 هفته آینده

عبدالناصر همتی؛ رئیس کل بانک‌مرکزی گفت: طی سه هفته آینده فشارها به ایران زیاد خواهد شد و من همواره تأکید کرده‌ام که بازار ارز پُرریسک‌ترین بازار است و هرچه مردم خودشان تشخیص دادند انجام بدهند؛ هر لحظه ممکن است اتفاقی در این بازار بیفتد. رئیس کل بانک‌مرکزی در حاشیه نشست هیأت دولت و در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تحریم‌ها که در چارچوب فشار حداکثری دولت آمریکا به تدریج علیه ما عملیاتی می‌شود. بنابراین اتفاقاتی رخ داده و متأسفانه انتظارات منفی در جامعه به همین دلیل در جامع شکل گرفته است. وی افزود: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم که این وضعیت را به ثبات برسانیم و تعدیل کنیم. همتی به برخی نَقل‌قول‌ها از سوی خود مبنی بر اینکه دلار پایین می‌آید، گفت: من عرض کرده‌ام که شرایط بسیار پیچیده و در حال تغییر است. محدودیت‌هایی بر روی منابع ما گذاشته‌اند و اکنون ده‌ها میلیارد دلار از درآمد ارزی ما در خارج از کشور مسدود شده است و بسیاری از کشورهایی که روابط خوبی با ما دارند به دلیل فشار آمریکا اجازه استفاده ایران از آنها را نداده‌اند، در حالی که پیش‌بینی من این بود که ما امسال بتوانیم از آنها بهره‌برداری کنیم. خوشبختانه اقدامات خوبی را شروع کرده‌ایم و من نسبت به آینده خوش‌بین هستم.

در برابر فشارها، مقاومت‌مان را بیشتر می‌کنیم

همتی با اشاره به پایان دولت دونالدترامپ؛ رئیس‌جمهور آمریکا و آغاز ماراتن انتخابات بین دموکرات‌ها و جمهوریخواهان در این کشور، گفت: در پایان دولت رئیس‌جمهور فعلی آمریکا فشارها بیشتر شده است، اما ما در عوض مقاومت‌مان را بیشتر می‌کنیم و بسیار امیدوارم که بتوانیم این مسائل را حل کنیم، بنابراین یکی از اقدامات مهمی‌ که در این زمینه صورت دادیم، مذاکره با مناطقی بوده که پول‌های ما در آن کشورها مسدود است و من چند روز پیش سفری به عراق داشتم و خوشبختانه سفر موفقی بود و امیدواریم بتوانیم از منابع‌مان در عراق که بیش از پنج میلیارد دلار است، استفاده کنیم. در مراکز دیگر نیز ما پاسخ مثبت شنیدیم، انشاا... به تدریج تجار و واردکنندگان ما متوجه خواهند شد که ما در کجاها به منابع‌مان دسترسی پیدا کردیم و وقتی به درخواست‌های آنها پاسخ داده می‌شود، آنها در بازار خواهند دید. در مورد اسکناس نیز ما عرضه‌های کافی را صورت می‌دهیم، بخش نیمایی ما بسیار خوب شده است عرضه صادرکنندگان رشد خوبی داشته است و من امیدوارم با اقداماتی که در دست اجراأ داریم به تدریج شاهد ثبات بهتر و بیشتر باشیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد