میلیارد‌ها دلارِ باقی مانده، دست کیست؟

مسعود طاهری

کار، کار دشمن است! این پاسخ رییس کل بانک مرکزی به افزایش نرخ ارز بود. سیف دیروز در مجلس، تلگرام و دشمنان را مقصر افزایش قیمت ارز معرفی کرد.

داستان افزایش نرخ ارز، البته داستان جدیدی نیست و این افزایش از سال قبل شروع و در ماه‌های پایانی سال اوج گرفت. مسؤولان ارشد اقتصادی نیز اعلام می‌کردند که این افزایش قیمت انواع نرخ ارز «مخصوصاً» دلار آمریکا ناشی از آغاز سال نو میلادی و سفر‌ها است و جای نگرانی نیست.

این پایان کار نبود و داستان افزایش رشد قیمت ارز به آخرین ماه سال نیز کشیده شد و این بار هم آغاز سال نو شمسی و آغاز سفرهای نوروزی دلیل اصلی افزایش عنوان شد؛ در اولین روز کاری در سال جدید دلار با جهشی 500 تومانی چشم‌ها را خیره و زنگ‌ها را به صدا درآورد تا گوش‌ها را تیز کند.

دلار این پول آمریکایی هر روز قیمت جدیدی از خود بر جای می‌گذاشت و این مسأله باعث شده بود تا خیلی‌ها نگران آینده باشند. از تولیدکنندگانی که برای تهیه مواداولیه نگران افزایش قیمت‌ها بودند، گرفته تا حتی دانشجویانی که برای تحصیل خود نیاز به ارز داشتند.

دلار، یورو و پوند به عنوان پول‌های قدرتمند در کشور اما دست از رکوردزنی بر نمی‌داشتند و هر روزه رکورد خود را بهبود می‌بخشیدند! در این بین مردم منتظر عکس‌العمل دولت بودند اما کم‌تر صدایی شنیده شد تا این که دلار مرز 6000 تومان را نیز درنوردید تا ترس بر پیکره اقتصاد بیمار کشور مستولی شود.

مردم از ترس بی‌ارزش‌تر شدن پول و سرمایه خود هر طور شده به خرید دلار مبادرت می‌ورزیدند و با تشکیل صف‌های طولانی سعی در حفظ سرمایه‌های خود داشتند.

نگاهی به وضعیت بازار ارز پس از تعطیلات به خوبی گویای نگرانی مردم از آینده مالی خود بود. آینده‌ای که خطری به نام ترامپ و خروج آمریکا از برجام نیز به آن اضافه می‌شد.

سرآخر با رسیدن دلار به قیمت نجومی 6300 تومان، دولت با تشکیل جلسه فوق‌العاده اقتصادی خود قیمت دلار را 4200 تومان اعلام کرد. در این بین مردمی که طی این روز‌ها به خرید ارز و خصوصاً دلار مشغول بودند، ظرف یک دستورالعمل ارزش سرمایه خود را از دست رفته دیدند و دیروز پیاده‌روهای خیابان فردوسی را اشغال کرده تا بتوانند سر از کار تصمیم جدید دولت در بیاورند!

در این بین سؤالی مطرح است، این‌که افزایش نجومی قیمت ارز بیش از همه چه کسی را خوشحال می‌کند؟ آیا دولت به عنوان دارنده اصلی دلار و ارز در کشور از وضعیت فعلی سود خواهد برد؟ بی‌شک پاسخ به این سؤال مثبت است و این مسأله‌ای است که نمایندگان ملت دیروز آن را از رییس کل بانک مرکزی سؤال کردند. البته سیف هم اعلام کرد که این مابه‌التفاوت به حساب خزانه ریخته خواهد شد اما باز هم سؤال این است که آیا التهاب فعلی ارزش سود بردن خزانه را داشت؟ پاسخ به این سؤال نیز قطعاً منفی است و این موارد باعث شد تا دیروز برخی از نمایندگان مجلس خواستار استعفای سیف و حتی پاسخگویی روحانی به وضعیت فعلی باشند.

پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی مجلس پیشتر اعلام کرده بود که بیش از 22 میلیارد دلار پول نقد در خانه‌های مردم موجود است و این باعث می‌شود که بازار دچار التهاب شود و دولت باید فکری به حال این موضوع کند. حال با توجه به وضعیت فعلی و با یک حساب و کتاب ساده می‌توان دریافت که این افزایش قیمت دلار برای خواص یعنی دو برابر شدن سرمایه خود و به قول یحیی‌آل‌اسحاق، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق برای جامعه یعنی کاهش 40 درصدی ارزش پول ملی! حال اگر صف‌های خرید مردم را در این روز‌ها نگاهی بیندازیم، می‌بینیم که نهایتاً ممکن است رقمی نزدیک به دو میلیارد دلار روانه بازار ارز شده باشد.

سؤال مهم این است که میلیارد‌ها دلار باقی مانده در اختیار چه کسانی است؟ آن هم در شرایطی که بانک مرکزی به صورت قطره چکانی دلار به بازار تزریق کرده و هنوز نتوانسته آن را مهار کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد