تفاوت  EPCسازمان برنامه و بودجه با صنعت نفت 

 

  تدوین: علیرضا میلانی‌زاده

به نام اولین مهندس هستی

با سلام

با توجه به ابلاغیه شماره 123787/98 مورخ 26/03/1398 معاون مهندسی پژوهش و فناوری جناب آقای سعید محمدزاده موافقتنامه، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان‌های مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب (EPC) اختصاصی صنعت نفت و با توجه به بخشنامه شماره 7105/54-18929/105 مورخ 14/11/80 موافقتنامه، پیوست‌ها، شرایط عمومی و شرایط خصوصی پیمان‌های مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، ساختمان و نصب به صورت توأم (EPC).

در چارچوب نظام فنی و اجرایی طرح‌های عمرانی کشور (مصوب شماره 14898 هـ مورخ 04/04/1375 هیأت‌وزیران) به استناد آئین‌نامه استانداردهای اجرایی طراح‌های عمرانی موضوع ماده23 قانون برنامه و بودجه که متولی پروژه‌های عمرانی سازمان برنامه و بودجه کشور می‌باشد، شایسته بود که بخشنامه شرکت نفت را با بخشنامه سازمان مدیریت تلفیق و به صورت یک بخشنامه جامع با تجربیات دو سازمان موازی به صورت یکپارچه، قرارداد فوق تنظیم و در سطح کل کشور اجرایی می‌گردید.

همچنین از تعدد بخشنامه‌ها و آئین‌نامه‌ها که دست و پاگیر پروژه‌های عمرانی می‌باشد جلوگیری بعمل می‌آمد.

سازمان برنامه و بودجه کشور رسالت تاریخی خود را در طرح‌های عمرانی به سرانجام می‌رساند.

به پیوست اختلافات و تغییرات دو بخشنامه جهت یکسان نمودن بخشنامه‌های آتی ارسال می‌گردد.

باشد که با این اقدام گام مثبتی در راه سازندگی این مرزوبوم برداشته باشیم.

 

تاریخچه EPC و مناقصه

مدیرعامل شرکت میلان افزار؛ مشاور فنی و حقوقی پیمانکاران و مهندسین مشاور؛ مدرس بیش از 800 سمینار و دوره‌های آموزشی متره و برآورد، شرایط عمومی‌و خصوصی پیمان، قراردادهای طرح و ساخت EPC، اصول تنظیم و مدیریت قرارداد و... در سازمان‌های در مرکز تحقیقات زمین و مسکن، سازمان نظام مهندسی خراسان، سازمان برنامه و بودجه استان‌های خراسان، هرمزگان، اصفهان، یزد و...، وزارت کشور، نوسازی مدارس کشور خراسان و کرمانشاه، اداره کل بنادر و کشتیرانی خوزستان و بندر امام، شرکت ملی گاز استان خراسان و لرستان، شرکت ذخیره‌سازی گاز طبیعی، پالایشگاه دوم و سوم مجتمع پارس‌جنوبی، جهاد کشاورزی بندر عباس، قم، بنیاد مسکن خراسان، دانشگاه‌های آزاد و مدیریت صنعتی، پتروشیمی‌امام، بیستون و جم و زاگرس، فولاد اهواز، مبارکه و هرمزگان، پالایشگاه شهید‌هاشمی‌نژاد، آبادان و هرمزگان، پارسیان و خانگیران، مناطق نفت خیز جنوب، شرق، غرب و مرکزی، شهرداری آبادان و شاهین شهر، نیروگاه برق آبادان، شرکت بهره‌برداری قطار شهری مشهد، شرکت رایتل، شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران خودرو (ایسیکو)، شرکت آب و فاضلاب استان خراسان‌رضوی، شرکت نیروی برق استان سیستان‌و‌بلوچستان، شرکت سنگ آهن سنگان، منطقه آزاد اروند آبادان، پژوهشکده مشاغل و معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد، راهداری خراسان و ...؛ مؤلف کتاب‌های مهندس در دنیای شعر و ادب فارسی، قراردادهای طرح و ساخت، اصول تنظیم و مدیریت قرارداد، مهندسی متره 1، 2، 3، 5 و کتاب متره هنرستان‌ها و...

در بازگشت به تاریخ مشاهده می‌کنیم که نوعی از روش طرح و ساخت، در ایران و سایر تمدن‌های بزرگ جهان، روش عمومی‌اجرای پروژه‌ها بوده است. آثار باستانی موجود در ایران مانند عالی‌قاپو، مسجد شیخ‌فضل‌ا...، چهل‌ستون، ایوان مدائن و بناهای تاریخی با دوام دنیا همچنین پارتنون و تئاتر دیونیسوس توسط معماران و استادکارانی بنا گردیده‌اند که خود هم طراح پروژه بوده و هم آن را ساخته‌اند. بنای گنبد سلطانیه بزرگ‌ترین گنبد آجری جهان و مرتفع‌ترین بنای آن روزگاران، نمونه بارز دیگری می‌باشد که احداث بنای آن در سال 702 هجری شمسی به دستور سلطان محمد خدابنده و به دست معماری ایرانی به نام سیدعلی شاه آغاز گردید.

نمونه بارز دیگر ساخت تاق کسرا یا همان ایوان مدائن، در پایتخت ایران ساسانی در نزدیکی شهر بغداد می‌باشد.

 

قرارداد مذکور به صورتEPC  بوده است.


 

 

سازمان برنامه و بودجه

اختصاصی صنعت نفت

ماده 1- تعریف‌ها

کلمات یا عبارت‌های زیر را در هر جای این شرایط عمومی‌یا سایر اسناد پیمان، دارای معانی تشریح شده در زیر هستند.

این معانی، بر حسب مورد می‌توانند به مفهوم مفرد و یا جمع، به کار روند :

1-1 1-1- پیمان : شامل موافقتنامه بین کارفرما و پیمانکار، برای اجرای موضوع پیمان و مشتمل بر «اسناد پیمان» به شرح ماده2 موافقتنامه است.

ماده 1- تعریف‌ها

کلمات یا عبارت‌های زیر، در شرایط عمومی‌یا سایر اسناد و مدارک پیمان، دارای معانی تشریح شده در زیر هستند :

1-1 1-1- پیمان : شامل موافقتنامه بین کارفرما و پیمانکار و سایر اسناد و مدارک پیمان به شرح ماده2 موافقتنامه، برای اجرای موضوع پیمان است.

1-2 1-2- موافقتنامه : سندی است که بین کارفرما و پیمانکار مبادله می‌شود و مشخصات اصلی پیمان، مانند مشخصات دو طرف، موضوع، مبلغ و مدت پیمان، در آن بیان شده است.

1-2 1-2- موافقتنامه : سندی است که بین کارفرما و پیمانکار مبادله       می‌شود و مشخصات اصلی پیمان، مانند مشخصات دو طرف، موضوع، مبلغ و مدت پیمان، در آن بیان شده است. مواد و مفاد موافقتنامه غیرقابل تغییر می‌باشد و فقط محل‌هایی که با نقطه چین مشخص شده است، باید تکمیل گردد.

1-3 1-3- شرایط عمومی‌: مفاد همین متن است که شرایط عمومی‌حاکم بر پیمان را تعیین می‌کند.

1-3 1-3- شرایط عمومی‌: مفاد همین متن است که شرایط عمومی‌حاکم بر پیمان را تعیین می‌کند. شرایط عمومی‌غیرقابل تغییر می‌باشد.

1-4 1-4- شرایط خصوصی : عبارت از شرایط خاصی است که به منظور تکمیل شرایط عمومی، برای این پیمان خاص تنظیم شده است. مواد درج شده در شرایط خصوصی، هیچگاه نمی‌تواند مواد شرایط عمومی‌را نقض کند.

1-4 1-4- شرایط خصوصی : شرایط خاصی است که به منظور تکمیل شرایط عمومی، برای این پیمان خاص تنظیم شده است. مواد درج شده در شرایط خصوصی، هیچگاه نمی‌تواند مواد شرایط عمومی‌را نقض کند.

1-5 1-5- پیوست : مشخصات و مدارک تکمیلی است که اختصاصاً در این پیمان، به منظور تکمیل مفاد موافقتنامه پیمان تنظیم شده است.

1-5 1-5- پیوست : حاوی مشخصات و مدارک تکمیلی است که به صورت اختصاصی در این پیمان، به منظور تکمیل مفاد موافقتنامه و شرایط عمومی‌پیمان تنظیم شده است.

1-6 1-6- کارفرما : شخص حقوقی است که طرف پیمان با «پیمانکار» است و کارهای موضوع پیمان برای وی انجام می‌شود، نمایندگان و جانشین‌های قانونی کارفرما، در حکم کارفرما هستند.

1-6 1-6-کارفرما : شخص حقوقی است که طرف پیمان با پیمانکار است و کارهای موضوع پیمان برای وی انجام می‌شود، نمایندگان و جانشین‌های قانونی کارفرما، در حکم کارفرما هستند.

1-7 1-7- پیمانکار : شخص حقوقی است که طرف پیمان با «کارفرما» است و اجرای کارهای موضوع پیمان را به عهده گرفته است، نمایندگان و جانشین‌های قانونی «پیمانکار» در حکم «پیمانکار» هستند.

1-7 1-7- پیمانکار طرح و احداث : شخص حقوقی است که طرف پیمان با «کارفرما» است و اجرای کارهای موضوع پیمان را به عهده گرفته است، نمایندگان و جانشین‌های قانونی پیمانکار طرح و احداث، در حکم پیمانکار طرح و احداث هستند. در این سند به جای عبارت پیمانکار طرح و احداث، از پیمانکار استفاده شده است.

1-8 1-8- مشاور کارفرما : شخصی حقوقی است که به عنوان عامل فنی کارفرما، برای انجام خدمات فنی در زمینه کارهای موضوع پیمان و به شرح ماده50، تعیین شده و در ماده 7 موافقتنامه، معرفی گردیده است.

 

1-9 1-9- بازرس فنی : شخصی است حقیقی یا حقوقی، که از سوی کارفرما به منظور نظارت بر فعالیت‌های کنترل کیفی کارهای انجام شده از سوی پیمانکار، به کار گمارده می‌شود تا در زیر نظر مشاور کارفرما انجام وظیفه کند.

 

1-10         1-10- مهندس طراح : شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طرف پیمانکار، مسؤولیت انجام تمام یا بخش‌هایی از خدمات طراحی مهندسی کار موضوع پیمان را به عهده دارد. «مهندس طراح»، می‌تواند از زیر مجموعه‌های سازمانی پیمانکار و یا یک شخص ثالث طرف پیمان با وی باشد، که در هر حال پس از تأیید کارفرما، شروع به کار می‌کند.

1-8 1-8- مهندس طراح : شخصی حقیقی یا حقوقی است که از طرف پیمانکار، مسؤولیت انجام تمام یا بخش‌هایی از خدمات طراحی مهندسی کار موضوع پیمان را به عهده دارد. «مهندس طراح»، می‌تواند از زیر مجموعه‌های سازمانی پیمانکار و یا یک شخص ثالث طرف پیمان با وی باشد، که در هر حال پس از تأیید کارفرما، شروع به کار می‌کند.

1-11         1-11- فروشنده : تولیدکننده، سازنده، تأمین‌کننده، توزیع‌کننده یا عامل فروش است که از طریق انعقاد پیمان با پیمانکار، متعهد به تأمین اقلامی‌از مصالح و تجهیزات موردنیاز اجرای کار است. تولیدکنندگان، سازندگان،      تأمین‌کنندگان یا توزیع کنندگان اقلامی‌از مصالح و تجهیزات مورد نیاز کار فروشندگان نیز، «فروشنده» نامیده می‌شوند.

1-9 1-9- تأمین‌کننده : تولیدکننده، سازنده، فروشنده، توزیع‌کننده یا عامل فروش است که از طریق انعقاد پیمان با پیمانکار، متعهد به تأمین اقلامی‌از مصالح و تجهیزات موردنیاز اجرای کار است. تولیدکنندگان، سازندگان، تأمین‌کنندگان یا توزیع کنندگان اقلامی‌از مصالح و تجهیزات مورد نیاز کار تأمین‌کنندگان نیز، «تأمین‌کننده» نامیده می‌شوند.

1-12         1-12- پیمانکار دست دوم : شخص حقیقی یا حقوقی است که به منظور انجام بخش و یا بخش‌هایی از عملیات ساختمان و نصب و خدمات فنی مرتبط با آن در «کارگاه» به وسیله پیمانکار و از طریق عقد قرارداد، به کار گمارده شده است.

1-10         1-10- پیمانکار فرعی : شخص حقیقی یا حقوقی است که به منظور انجام بخش و یا بخش‌هایی از عملیات ساختمان و نصب و خدمات فنی مرتبط با آن در کارگاه، به وسیله پیمانکار و از طریق عقد قرارداد، به کار گمارده شده است.

1-13         1-13- لیسانس : دانش فنی بخش‌هایی از کار است که منحصراً به نام «صاحب لیسانس» ثبت شده است.

1-11         1-11- لیسانس : دانش فنی مربوط به بخش‌هایی از کار است که منحصراً به نام «صاحب لیسانس» ثبت شده است و از طریق خرید آن توسط کارفرما یا پیمانکار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

1-14         1-14- صاحب لیسانس : شخصی است حقیقی یا حقوقی که صاحب فنی انحصاری تمام یا بخشی از کار موضوع پیمان است و طبق بند 25-1 و پیوست 16، فناوری و دانش فنی تمام یا بخشی از کار را تأمین می‌کند.

1-12         1-12- صاحب لیسانس : شخصی حقیقی یا حقوقی است که صاحب انحصاری لیسانس تمام یا بخشی از کار موضوع پیمان است و طبق بند 13-4 و پیوست 16، فناوری و دانش فنی تمام یا بخشی از کار را تأمین می‌کند.

1-15         1-15- کار : مجموعه خدمات طراحی، مهندسی، تأمین و مصرف مصالح و به کارگیری تجهیزات و عملیات ساختمانی و نصب و راه‌اندازی است، که طبق اسناد و مدارک پیمان باید تکمیل و تحویل شود.

1-13         1-13- کار : مجموعه خدمات طراحی، مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، عملیات ساختمانی و نصب، پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی است که طبق اسناد و مدارک پیمان باید اجرا، تکمیل و تحویل شود.

1-16          1-16- کارگاه : اراضی یا سایر محوطه‌هایی است که طبق اسناد و مدارک پیمان، به منظور احداث کار موضوع پیمان و یا انبار و راه‌های دسترسی مرتبط با آنها از سوی کارفرما به پیمانکار تحویل داده می‌شود.

1-14         1-14- کارگاه : محل یا محل‌هایی است که موضوع پیمان در آن اجرا یا به منظور اجرای پیمان توسط کارفرما به پیمانکار تحویل می‌شود و یا حسب مندرجات قرارداد، پیمانکار رأساً محل آن را در اختیار می‌گیرد. کارگاه‌ها و کارخانه‌های تولیدی خارج از محل‌ها و زمین‌های تحویلی کارفرما که به منظور ساخت کالا و تجهیزات که به منظور ساخت کالا و تجهیزات و قطعاتی که در کار خواهد شد، استفاده می‌شوند جز محدوده کارگاه تلقی نمی‌شود.

1-17         1-17- پروژه : عبارت از مجموعه کامل قابل بهره‌برداری است که کار موضوع پیمان، تمام یا قسمتی از آن است.

1-15         1-15- پروژه : مجموعه فعالیت‌های موقتی است که برای انجام و تکمیل  موضوع پیمان در تعهد کارفرما و پیمانکار قرار دارد.

1-18         1-18- مبلغ پیمان : عبارت از مبلغ درج شده در ماده3 موافقتنامه است، که می‌تواند براساس ماده 56 تغییر یابد.

1-161-16- مبلغ پیمان : مبلغ درج شده در ماده 3 موافقتنامه با احتساب تغییرات براساس ماده 36 است. مبلغ درج شده در ماده 3 موافقتنامه، مبلغ اولیه پیمان است.

1-19         1-19- مبلغ مشروط : مبلغی است که در بند 3-2-4 موافقتنامه درج شده است و پرداخت آن، مشروط به دستور کارفرما برای انجام کارها و خدمات یا خرید مصالح و تجهیزات به وسیله پیمانکار، براساس ماده 54 است.

1-17         1-17- مبلغ مشروط : مبلغی است که خارج از مبلغ اولیه پیمان، در بند3-3 موافقتنامه درج شده است و پرداخت آن، مشروط به دستور کارفرما برای انجام کارها و خدمات یا خرید کالا و تجهیزات به وسیله پیمانکار، براساس ماده 34 است.

1-20         1-20- مدت پیمان : عبارت است از مدت درج شده در ماده 5-3 موافقتنامه و تغییرات بعدی آن طبق ماده 64، به منظور تکمیل کار و تحویل موقت براساس ماده 60.

1-18         1-18- مدت پیمان : عبارت است از مدت درج شده در بند 5-3 موافقتنامه با احتساب تغییرات بعدی آن طبق ماده 43، به منظور تکمیل کار و تحویل موقت براساس ماده 40 است. مدت درج شده در بند 5-3 موافقتنامه، مدت اولیه پیمان است.

1-21         1-21- نافذ شدن پیمان : به معنای شروع تعهدات دو طرف است.

1-19         1-19- نافذ شدن پیمان : به معنای شروع تعهدات دو طرف براساس مفاد اسناد و مدارک پیمان است.

1-22         1-22- ابلاغ شروع کار : دستور کارفرما به پیمانکار مبنی بر شروع کار، طبق بند 5-2 موافقتنامه است.

1-20         1-20- ابلاغ شروع کار : دستور کارفرما به پیمانکار مبنی بر شروع کار، طبق بند 5-2 موافقتنامه است.

1-23         1-23- دوره مسؤولیت رفع نقص : دوره زمانی تعیین شده در ماده 61 است، که طی آن پیمانکار مسؤول رفع هر نوع عیب و نقص در کارهایی است که در تعهد اوست.

1-21         1-21- دوره مسؤولیت رفع نقص : دوره زمانی تعیین شده در ماده 41 است که طی آن پیمانکار مسؤول رفع هر نوع عیب و نقص در کارهایی است که در تعهد اوست.

1-24         1-24- گواهی رفع نقص : عبارت از گواهی تأیید رفع نواقص احتمالی موجود در کارها به هنگام تحویل موقت است که با توجه به بند 60-2 صادر می‌شود.

1-22         1-22- گواهی رفع نقص : عبارت از گواهی تأیید رفع نواقص احتمالی موجود در کارها به هنگام تحویل موقت است که با توجه به بند40-2 صادر می‌شود.

1-251-25- اسناد فنی مبنا : عبارت از مجموعه اسناد فنی استانداردها، کدها،  آئین‌نامه‌ها، مشخصات فنی، نقشه‌ها و سایر مدارک به شرح پیوست 18، است که کار موضوع پیمان باید طبق آنها، به وسیله پیمانکار انجام می‌شود.

1-23         1-23- اسناد فنی مبنا : مجموعه اسناد فنی از جمله اسناد مربوط به مطالعات پایه، استانداردها، کدها، آئین‌نامه‌ها، مشخصات فنی، نقشه‌ها و سایر مدارک به شرح پیوست 18 است که کار موضوع پیمان باید طبق آنها، به وسیله پیمانکار انجام شود.

1-26 1-26- مدارک تسلیمی‌پیمانکار (Submittals) : عبارت از هر گونه نقشه، مشخصات و مدارک تهیه شده به وسیله پیمانکار از قبیل گزارش‌های پیشرفت، نقشه‌های کارگاهی، برنامه‌ریزی‌های دوره‌ای و... که در طول مدت پیمان تسلیم کارفرما می‌شود.

1-24         1-24- مدارک تسلیمی‌پیمانکار (Submittals) : هرگونه نقشه، مشخصات و مدارک تهیه شده به وسیله پیمانکار از قبیل گزارش‌های پیشرفت، نقشه‌های کارگاهی، برنامه‌ریزی‌های دوره‌ای و مواردی از این دست است که در طول مدت پیمان تسلیم کارفرما می‌شود.

1-271-27- دستور تغییر کار : سندی است که افزایش، کاهش و یا تغییر کار و تغییرات در مدت و مبلغ پیمان ناشی از آنها، در آن درج شده است و به امضای کارفرما و پیمانکار می‌رسد.

1-25        1-25- دستور تغییر کار : سندی است که افزایش، کاهش و یا تغییر مقادیر و تغییرات در مدت و مبلغ پیمان ناشی از آنها، در آن درج شده است و به امضای کارفرما و پیمانکار می‌رسد.

1-281-28- مصالح و تجهیزات: عبارت است از مواد، اجناس، کالا، دستگاه‌ها، ادوات، اقلام و به طورکلی، هر آن چیزی که در کار مصرف شده و باقی می‌ماند.

1-26         1-26- کالا و تجهیزات : مواد، مصالح، اجناس، دستگاه‌ها، ادوات، اقلام و به طور کلی، هر آن چیزی که در کار مصرف شده و باقی می‌ماند.

1-291-29- ماشین‌آلات ساختمانی: عبارت است از تمام دستگاه‌ها و ماشین‌آلات است که برای اجرا و تکمیل عملیات ساختمان و نصب لازم است، اما شامل دستگاه‌هایی که در کار باقی می‌مانند نمی‌شود.

1-27         1-27- ماشین‌آلات ساختمانی : تمام دستگاه‌ها و ماشین‌آلاتی است که برای اجرا و تکمیل عملیات ساختمان و نصب پیمانکار مورد استفاده قرار می‌گیرد، لیکن شامل دستگاه‌هایی که در کار باقی می‌مانند نمی‌شود.

1-301-30- عملیات ساخت و نصب : عبارتند از عملیات اجرایی اعم از سیویل و سازه، مکانیک، لوله کشی، برق، ابزار دقیق، رنگ، عایق و سایر کارهای تکمیلی مرتبط با آنها است، که در محل «کارگاه» به منظور احداث کار موضوع پیمان، تا مرحله پیش راه‌اندازی، با استفاده از «مصالح و تجهیزات» به اجرا در می‌آید.

1-28         1-28- عملیات ساختمان و نصب : عملیات اجرایی اعم از سیویل و سازه، مکانیک، لوله کشی، برق، ابزار دقیق، رنگ، عایق و سایر کارهای تکمیلی مرتبط با آنها است، که در محل کارگاه به منظور احداث کار موضوع پیمان، تا مرحله پیش راه‌اندازی، با استفاده از «کالا و تجهیزات» به اجرا در می‌آید.

1-311-31- پیش راه‌اندازی (Precommissioning) : به تمام عملیات پس از تکمیل ساختمان و نصب، از قبیل انجام آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و هر نوع کارهای تکمیلی دیگر گفته می‌شود به نحوی که کار موضوع پیمان را آماده  راه‌اندازی سازد.

1-29         1-29- پیش راه‌اندازی : به تمام عملیات پس از تکمیل عملیات ساختمان و نصب، از قبیل انجام آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و هر نوع کارهای تکمیلی دیگر گفته می‌شود به نحوی که کار موضوع پیمان را آماده     راه‌اندازی سازد.

1-321-32- تکمیل مکانیکی : به معنای اتمام عملیات ساختمان، نصب و       پیش راه‌اندازی است، به نحوی که کار موردنظر آماده راه‌اندازی باشد.

1-30        1-30- تکمیل مکانیکی : به معنای اتمام عملیات ساختمان، نصب و    پیش راه‌اندازی است، به نحوی که کار موردنظر آماده راه‌اندازی باشد.

1-331-33- راه‌اندازی (Commissioning) : به معنای انجام کارهای لازم برای قرار دادن موضوع پیمان در شرایط عملیاتی پس از تکمیل مکانیکی، طبق ماده 59 است.

1-31        1-31- راه‌اندازی : به معنای انجام کارهای لازم برای قرار دادن موضوع پیمان در شرایط عملیاتی پس از تکمیل مکانیکی، طبق ماده 39 است.

1-341-34- آزمایش عملکردی (Performance Test) : مجموعه آزمایش‌ها و رسیدگی‌هایی است که براساس ماده 59 به منظور حصول اطمینان از دستیابی به شرط تضمین شده عملکردی و میزان مصارف، طبق پیوست9، پس از مرحله راه‌اندازی صورت می‌گیرد.

1-32        1-32- آزمایش عملکردی : مجموعه آزمایش‌ها و رسیدگی‌هایی است که براساس ماده 39 به منظور حصول اطمینان از دستیابی به شرایط تضمین شده عملکردی و میزان مصارف، طبق پیوست 9، پس از مرحله راه‌اندازی صورت می‌گیرد.

1-311-31- مرجع فنی : شخص حقیقی یا حقوقی شناخته شده و معتبر در زمینه تخصصی ویژه است که کارفرما یا مشاور کارفرما و پیمانکار، در موارد اختلاف نظر فنی و یا تعبیرهای متفاوت از اسناد و مدارک فنی، از وی استفسار        می‌کنند و نظر وی برای دو طرف قطعی است.

1-33         1-33- مرجع فنی : شخص حقیقی یا حقوقی شناخته شده و معتبر و مورد توافق و تأیید طرفین در زمینه تخصصی ویژه است که کارفرما یا پیمانکار، در موارد اختلاف نظر فنی و یا تعبیرهای متفاوت از اسناد و مدارک فنی، از وی استفسار می‌کنند و نظر وی برای دو طرف قطعی است.

ماده 2 : تفسیرها    

2-1             2-1- روز، ماه، سال : منظور از روز، روز تقویمی‌و منظور از ماه و سال، ماه و سال شمسی، طبق تقویم رسمی‌کشور است.

2-2             2-2- مفرد و جمع : هر جا معنی عبارت ایجاب کند، کلمات مفرد، معنی جمع و کلمات جمع، معنی مفرد دارد.

2-3             2-3- عنوان‌ها : عنوان‌های درج شده در شرایط عمومی، تنها به منظور راهنمایی و اطلاع از مفاد موادی است که مشترکاً زیر آن عنوان قرار گرفته‌اند و     نمی‌توان از آنها در تفسیر مواد استفاده کرد.

 

ماده 2 : تفسیرها    

2-1            2-1- روز، ماه، سال : منظور از روز، روز تقویمی ‌و منظور از ماه و سال، ماه و سال شمسی، طبق تقویم رسمی‌کشور است.

2-2            2-2- مفرد و جمع : هر جا معنی عبارت ایجاب کند، کلمات مفرد، معنی جمع و کلمات جمع، معنی مفرد دارد.

2-3            2-3- عنوان‌ها : عنوان‌های درج شده در مواد شرایط عمومی، تنها به منظور راهنمایی و اطلاع از مفاد مواد است و نمی‌توان از آنها در تفسیر مواد استفاده کرد.

 

ماده 3 : اقدام‌های اولیه پس از عقد پیمان    

3-1 3-1- تسلیم ضمانتنامه : پس از امضاء و مبادله پیمان، پیمانکار ضمانتنامه موضوع مواد 11 و 13 را تهیه و تسلیم کارفرما می‌کند.

3-2 3-2- شروع به کار : پیمانکار موظف است پس از دریافت ابلاغ شروع کار از سوی کارفرما در زمان تعیین شده در ابلاغیه و در صورت عدم دریافت ابلاغیه شروع کار از سوی کارفرما، پس از گذشت سی روز از تاریخ تنفیذ پیمان، نسبت به شروع کار اقدام کند. پیمانکار، اسناد زیر را ظرف حداکثر پانزده روز پس از تاریخ شروع کار، برای بررسی کارفرما تسلیم می‌کند. کارفرما پس از دریافت مدارک، حداکثر ظرف یک هفته موارد اصلاحات موردنظر خود را طی جلسه ای با حضور پیمانکار و مشاور کارفرما، مطرح می‌کند و پس از جمع بندی نهایی موارد و تهیه صورت جلسه آنها پیمانکار، اصلاحات و تغییرات مصوب را تا قبل از درخواست اولین صورت وضعیت، اعمال نموده و برای تأیید به کارفرما تسلیم میکند

3-2-1. برنامه زمانی اجرای فعالیت‌های اصلی هر یک از بخش‌های کار (مهندسی، تأمین مصالح و تجهیزات، عملیات ساختمان و نصب)، براساس برنامه زمانی کلی اجرای کار درج شده در پیوست 14.

3-2-2. برنامه زمانی تحویل مدارک تسلیمی‌پیمانکار

3-2-3. جدول درصد وزنی کارها به عنوان مبنای پرداخت صورت وضعیت‌های موقت منطبق با ضمایم پیمان

3-2-4. برنامه زمانی تفصیلی پرداختها و گردش نقدینگی، منطبق با ضمایم پیمان

3-2-5. نمودار سازمانی پیمانکار، که در آن عوامل کلیدی بخش‌های مختلف کار و ارتباط آنان با هم، مشخص شده باشد.

3-3. تهیه و تسلیم بیمه‌نامه‌ها

پیش از شروع عملی کارها، دو طرف با توجه به مواد 15 و 16 و 17 و ضمایم پیمان، بیمه‌نامه‌هایی را که هر یک ملزم به تهیه آن هستند از مراجع بیمه تهیه و به طرف دیگر تسلیم می‌کنند.

3-4. هماهنگی‌های اولیه

به منظور رفع ابهامات فنی باقیمانده و حصول تفاهم در مورد اجرای مفاد پیمان از سوی دو طرف، ظرف مدت بیست روز پس از شروع کار، طی جلسه (جلساتی) با حضور کارفرما، پیمانکار و مشاور کارفرما، در موارد زیر،       تصمیم گیری می‌شود تا در طول اجرای پیمان ملاک عمل قرار گیرد.

3-4-1. رفع ابهامات احتمالی و ارائه اطلاعات تکمیلی پایه، شامل :

-   رفع ابهامات احتمالی در مورد اسناد و مدارک مبنای طراحی

-    تحویل باقیمانده اطلاعات پایه و مبنای طراحی برای انجام کارهای طراحی (به وسیله پیمانکار) از سوی کارفرما و مشاور کارفرما

3-4-2. نحوه گردش کارها

هرگاه گردش کارها و روابط متقابل (پیوست 20) در هنگام عقد پیمان، ضمیمه نشده باشد، در جلسه هماهنگی‌های اولیه، نحوه گردش کارها از جمله موارد مشخص شده در زیر به عنوان پیوست 20، به پیمان منضم می‌گردد.

-   گردش کار مکاتبات بین کارفرما، پیمانکار، مشاور کارفرما و سایر مراجع مرتبط با اجرای پیمان، در صورت لزوم

-   گردش کار ابلاغ دستور تغییر کار از سوی کارفرما و اقدام‌های پس از آن

-   گردش کار تهیه، تحویل، تأیید و پرداخت صورت وضعیت‌های پیمانکار

-   گردش کار تسلیم، بررسی و تأیید نقشه‌ها و مدارک فنی پیمان

ماده 3 : اقدام‌های اولیه پس از عقد پیمان    

3-1 3-1- پیمانکار موظف است پس از دریافت ابلاغ شروع کار از سوی کارفرما در زمان تعیین شده در ابلاغیه و در صورت عدم دریافت ابلاغیه شروع کار از سوی کارفرما، پس از گذشت سی روز از تاریخ تنفیذ پیمان، نسبت به شروع کار اقدام کند.

پیمانکار، اسناد زیر را ظرف حداکثر پانزده روز پس از تاریخ شروع کار، برای بررسی کارفرما تسلیم می‌کند. کارفرما پس از دریافت مدارک، حداکثر ظرف یک هفته، اصلاحات موردنظر خود را طی جلسه ای با حضور پیمانکار مطرح می‌کند و پس از جمع بندی نهایی موارد و تهیه صورت جلسه آنها پیمانکار، اصلاحات و تغییرات مصوب را تا قبل از ارائه اولین صورت وضعیت، اعمال نموده و برای تأیید نهایی به کارفرما تسلیم می‌کند.

3-1-1. برنامه زمانی اجرای فعالیت‌های اصلی هر یک از بخش‌های کار (مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، عملیات ساختمان و نصب و راه‌اندازی)، براساس برنامه زمانی کلی اجرای کار درج شده در پیوست 14.

3-1-2. برنامه زمانی تحویل مدارک تسلیمی‌پیمانکار

3-1-3. جدول درصد وزنی کارها یا جداول مربوط به سایر روش‌های پرداختی، به عنوان مبنای پرداخت صورت وضعیتهای موقت منطبق با اسناد و مدارک پیمان

3-1-4. برنامه زمانی تفصیلی پرداخت‌ها و گردش نقدینگی، منطبق با اسناد و مدارک پیمان.

3-1-5. نمودار سازمانی پیمانکار که در آن عوامل کلیدی بخش‌های مختلف کار و ارتباط آنان با هم، مشخص شده باشد و فهرست       ماشین‌آلات ساختمانی و ابزارآلات اختصاصی.

3-1-6. برنامه مدیریت بهداشت، ایمنی و محیط زیست جهت اجرای تعهدات پیمانکار

به منظور رفع ابهامات احتمالی و ارائه اطلاعات تکمیلی پایه، شامل ابهامات اسناد و مدارک مبنای طراحی و تحویل باقیمانده اطلاعات پایه و مبنای طراحی برای انجام کارهای طراحی (به وسیله پیمانکار) از سوی کارفرما، کارفرما و پیمانکار ظرف بیست روز پس از تاریخ شروع کار، با انجام هماهنگی‌های لازم، تصمیم گیری می‌کنند تا در طول اجرای پیمان ملاک عمل قرار گیرد.

 

ماده 4 : هدف اسناد پیمان    

هدف اسناد پیمان، توصیف کار تکمیل شده موضوع پیمان است که باید طبق اسناد پیمان طراحی و اجرا شود. انجام هر کار و تأمین هر نوع مصالح و تجهیزات، که با استناد از اسناد پیمان و یا طبق عرف فنی و تجاری برای انجام موضوع پیمان لازم باشد به عهده پیمانکار است.

 

ماده 5 : اولویت اسناد    

هرگاه بین مفاد و مضمون اسناد پیمان، تناقض، اختلاف و یا اشتباهی بروز کند، با استنتاج منطقی از مفاد اسناد مرتبط با موضوع، تناقض، اختلاف و اشتباه برطرف خواهد شد. اما در هر صورت موافقتنامه و شرایط عمومی‌نسبت به سایر اسناد پیمان اولویت دارند.

 

ماده 6 : استانداردها، کدها و مراجع    

نگارش استانداردها، شناسه‌ها (کدها) و مراجع مورد نیاز اجرای کار که در پیمان پیش‌بینی شده است، آخرین تجدیدنظر آنها در زمان عقد پیمان است، مگر آنکه به نحو دیگری در پیمان تصریح شده باشد.

در موارد مسکوت در پیمان، از آخرین نگارش استانداردها و کدهای معتبر    بین المللی هماهنگ با دیگر استانداردهای پیش‌بینی شده در پیمان با تأیید مشاور کارفرما، استفاده می‌شود.

 

ماده 7 : اسناد طراحی و مهندسی    

تمام کارهای طراحی و مهندسی موضوع پیمان، براساس اسناد مبنای طراحی منضم به پیمان و رعایت اصول صحیح مهندسی انجام می‌شود.

7-1. مراحل طراحی و مسؤولیت‌های دو طرف

خدمات طراحی و مهندسی براساس «اسناد فنی مبنا» و با توجه به کارهای انجام شده که اسناد آنها در پیوست 18 منعکس است انجام می‌شود پیمانکار کارهای طراحی و مهندسی موضوع پیمان را با توجه به محدوده خدمات مهندسی تعیین شده در پیوست 10، شروع و تکمیل می‌کند.

مسؤولیت هر نوع نقص و یا کمبود در نقشه‌ها و مدارک فنی در محدوده خدمات پیمانکار حتی اگر به تأیید کارفرما رسیده باشد به عهده پیمانکار است مگر اینکه نقص یا کمبود ناشی از اطلاعات درج شده در اسناد فنی مبنا و خارج از تعهدات و تأییدیه‌های پیمانکار باشد.

7-2.  ارسال اسناد و مدارک طراحی و مهندسی برای تأیید و تصویب و یا اطلاعات کارفرما

پیمانکار موظف است اسناد و مدارک موضوع بند 18-2-1 پیوست 18 را در نسخه‌های لازم بر حسب مورد برای تصویب و یا اطلاع کارفرما ارسال کند.

انجام کارهای مربوط به نقشه‌ها و مدارکی که نیاز به تصویب کارفرما دارند فقط پس از اخذ تصویب کارفرما مجاز است.

تبصره : هر گاه طبق بند 18-2-1 پیوست 18، تصویب نهایی بخش‌هایی از کارهای طراحی مهندسی به صاحبان لیسانس و یا سایر شرکت‌های مهندسی طرف پیمان با کارفرما واگذار شده باشد پیمانکار موظف به ارسال مدارک و اخذ تصویب از آنان است. تصویب مدارک توسط مراجع یاد شده به منزله تصویب کارفرما تلقی می‌شود.

7-3. ترتیب تصویب مدارکی که نیاز به تصویب کارفرما دارند.

 

 

 

کارفرما ظرف مدت چهارده روز از تاریخ دریافت مدارک و نقشه‌های ارسالی پیمانکار، برای تصویب به یکی از دو روش زیر عمل می‌کند : 

7-3-1. تصویب مدارک و نقشه‌های دریافتی را همراه با عودت یک نسخه امضا شده از آنها، به پیمانکار اعلام می‌دارد.

7-3-2. عدم تصویب نقشه‌ها و مدارک و دلایل آن (مغایرت با مفاد پیمان و یا روش‌های متداول طراحی مهندسی) و اصلاحات پیشنهادی خود را با وضوح و برای هر بخش از مدارک یکباره به پیمانکار اعلام می‌کند. پیمانکار، اصلاحات مورد نظر کارفرما را در نقشه‌ها و مدارک اعمال نموده، مجدداً به ترتیب یاد شده برای تصویب نهایی کارفرما ارسال می‌کند. هرگاه پیمانکار اصلاحات موردنظر کارفرما را به هر دلیلی، قابل قبول نداند مذاکرات لازم بین دو طرف انجام می‌شود تا موضوع فیصله یابد و امکان ادامه کار بدون وقفه در روند پیشرفت کار فراهم شود.

در صورتی که دو طرف در این مورد به توافق نرسند موضوع به مرجع فنی تعیین شده در شرایط خصوصی ارجاع داده می‌شود. در خلال این مدت پیمانکار موظف است کار را طبق نظر کارفرما اجرا کند. پس از اعلام نظر مرجع فنی هرگاه این نظر با دستور کارفرما تطبیق نداشته باشد هزینه‌های اضافی انجام شده از سوی پیمانکار در ارتباط با کارهای ارجاع شده به مرجع فنی، به پیمانکار پرداخت می‌شود.

تصویب اسناد و مدارک از سوی کارفرما، از هیچ یک از مسؤولیت‌ها و تعهدات قراردادی پیمانکار نمی‌کاهد، به استثنای موارد ارجاع شده به مرجع فنی، که کارها به رغم نظر پیمانکار، به روش مورد نظر مرجع فنی انجام شده باشد.

7-3-3. در صورتی که کارفرما ظرف مدت چهارده روز نظر خود را در مورد مدارک و نقشه‌های ارسالی (یکباره در یک نوبت برای هر بخش از مدارک) اعلام نکند، نقشه‌ها و مدارک ارسالی، تصویب شده تلقی می‌شود.

 

ماده 8 : ابلاغیه‌ها    

هر گونه اطلاعیه، اعلام نظر، موافقت و اقدام‌های مشابه، تنها به صورت کتبی معتبر است. رسید دبیرخانه هر دو طرف و یا رسید تحویل پستی، ملاک تسلیم مکاتبه‌هاست.

ماده 53 : ابلاغیه‌ها

هرگونه اطلاعیه، اعلام نظر، موافقت و اقدام‌های مشابه، تنها به صورت کتبی معتبر است. رسید دبیرخانه هر دو طرف و یا رسید تحویل پستی، ملاک تسلیم مکاتبه‌هاست.

ماده 9 : مالکیت اسناد و استفاده مجدد از آنها، حقوق ثبت شده     

9-1. اسناد و مدارک (از جمله نقشه‌ها و مشخصات فنی)، تهیه شده به وسیله پیمانکار، در مالکیت وی باقی می‌ماند. کارفرما می‌تواند به منظور بهره‌برداری، تعمیر، نگهداری و هر نوع مراجعه بعدی، نسخه‌هایی از آنها را در اختیار داشته باشد. اگر کارفرما بخواهد در طرح‌های توسعه و پروژه‌های مشابه، از نقشه‌ها و مدارک یاد شده استفاده کند، مسؤولیت هر نوع عدم تطبیق، ناهماهنگی و اشتباه، به عهده وی است. مالکیت نقشه‌ها و مدارکی که به وسیله کارفرما تهیه شده است، از آن کارفرماست و پیمانکار نمی‌تواند بدون اجازه کارفرما، از آنها به منظور کارهای خارج از موضوع این پیمان استفاده کند، مگر اینکه موافقت کارفرما را در این مورد کسب کرده باشد.

در مورد حق مالکیت و استفاده مجدد از اسناد و مدارک مرتبط با خرید لیسانس، اعم از اینکه خرید لیسانس در تعهد کارفرما و یا پیمانکار باشد، طبق موافقتنامه واگذاری لیسانس عمل می‌شود.

9-2. در مواردی استفاده از اختراع، ابداع، نوآوری، تألیف و سایر حقوق ثبت شده در زمینه‌های مختلف طراحی و مهندسی، انتخاب فرآیند، دستگاه‌ها و تجهیزات، برای انجام کارهای موضوع پیمان مورد نیاز است، که براساس اطلاع کارفرما استفاده از آنها مشروط به پرداخت حقوق ثبت شده تحت عنوان‌های حق لیسانس، حق ثبت اختراع، حق ثبت علامت، حق نشر و مانند آنها باشد، این موارد در اسناد فنی مبنا و پیوست 16، تعیین شده است و پیمانکار موظف به تأمین مجوز استفاده از این گونه حقوق و پرداخت هزینه‌های مربوط به آنهاست، مگر آنکه هزینه برخی از این موارد طبق پیوست 16، به عهده کارفرما است.

در مواردی استفاده از حقوق ثبت شده مورد نیاز اجرای کار، که در اسناد فنی مبنا و پیوست 16، تعیین نشده است و در قیمت‌های پیشنهادی پیمانکار نیز به طور جداگانه منظور نگردیده است، هزینه‌های مربوط، از سوی کارفرما به پیمانکار پرداخت می‌شود.

9-3. پیمانکار، موظف است کارفرما را در برابر هرگونه ادعا، اعتراض، مطالبه زیان و خسارت از سوی صاحبان حقوق ثبت شده مورد استفاده در کارهای موضوع پیمان (حتی اگر این گونه حقوق ثبت شده در اسناد پیمان تعیین نشده باشد)، مصون نگه دارد و مسؤولیت پاسخگویی و جبران هر نوع زیان و خسارت صاحبان حقوق ثبت شده در ارتباط با کارهای موضوع پیمان، به عهده وی است.

ماده 4 : مالکیت اسناد و حقوق ثبت شده و استفاده مجدد از آنها     

4-1 4-1- اسناد و مدارک (از جمله نقشه‌ها و مشخصات فنی) تهیه شده به وسیله پیمانکار، در مالکیت وی باقی می‌ماند. کارفرما می‌تواند به منظور بهره‌برداری، تعمیر، نگهداری و هر نوع مراجعه بعدی، نسخه‌هایی از آنها را در اختیار داشته باشد.

4-2 4-2- مالکیت نقشه‌ها و مدارکی که به وسیله کارفرما (یا از جانب وی) تهیه و ابلاغ شده است، از آن کارفرماست و پیمانکار (یا از جانب وی)      نمی‌تواند بدون اجازه کارفرما، از آنها به منظور خارج از موضوع این پیمان استفاده کند، مگر اینکه موافقت کتبی کارفرما را در این مورد کسب کرده باشد.

4-3 4-3- پیمانکار، موظف است تمام اسناد، مدارک، نقشه‌ها و سایر اطلاعات دریافت شده از کارفرما را محرمانه تلقی کند.

4-4 4-4- در مورد حق مالکیت و استفاده مجدد از اسناد و مدارک مرتبط با خرید لیسانس، اعم از اینکه خرید لیسانس در تعهد کارفرما و یا پیمانکار باشد، طبق موافقتنامه واگذاری حق استفاده از لیسانس عمل می‌شود.

4-5 4-5- در مواردی که استفاده از اختراع، ابداع، نوآوری، تألیف و سایر حقوق ثبت شده در زمینه‌های مختلف طراحی و مهندسی، انتخاب فرآیند، دستگاه‌ها و تجهیزات، برای انجام کارهای موضوع پیمان مورد نیاز است که براساس اطلاع کارفرما استفاده از آنها مشروط به پرداخت حقوق ثبت شده تحت عنوان‌های حق لیسانس، حق ثبت اختراع، حق ثبت علامت، حق نشر و مانند آنها باشد، این موارد در اسناد فنی مبنا و پیوست 16، تعیین شده است و پیمانکار موظف به تأمین مجوز استفاده از اینگونه حقوق و پرداخت هزینه‌های مربوط به آنهاست، مگر آنکه هزینه برخی از این موارد، طبق پیوست 16، به عهده کارفرما باشد.

4-6 4-6- چنانچه در مورد استفاده از حقوق ثبت شده مورد نیاز برای اجرای موضوع پیمان در اسناد فنی مبنا و پیوست 16، تعیین تکلیف نشده باشد و در قیمت‌های پیشنهادی پیمانکار نیز به طور جداگانه منظور نگردیده باشد، هزینه‌های مربوط از سوی کارفرما به پیمانکار پرداخت می‌شود.

پیمانکار، موظف است کارفرما را در برابر هرگونه ادعا، اعتراض، مطالبه زیان و خسارت از سوی صاحبان حقوق ثبت شده مورد استفاده در کارهای موضوع پیمان (حتی اگر اینگونه حقوق ثبت شده در اسناد پیمان تعیین نشده باشد)، مصون نگه دارد و مسؤولیت پاسخگویی و جبران هر نوع زیان و خسارت صاحبان حقوق ثبت شده در ارتباط با کارهای موضوع پیمان، بعهده وی است.

ماده 10 : زبان حاکم    

زبان حاکم در بخش‌های مختلف اسناد پیمان، که در زمان عقد پیمان به امضای دو طرف رسیده است، زبان یا زبان‌هایی است که اسناد پیش گفته به آن زبان تهیه شده‌اند. زبان مورد استفاده در اسناد و مدارکی که در طول اجرای کار به وسیله کارفرما و پیمانکار تهیه و مبادله می‌شوند، در شرایط خصوصی مشخص می‌شود. در مواردی که متون قراردادی به دو زبان تنظیم شده است، زبان فارسی ملاک عمل است.

ماده 54 : زبان حاکم

زبان حاکم در بخش‌های مختلف اسناد پیمان که در زمان عقد پیمان به امضای دو طرف رسیده است، زبان یا زبان‌هایی است که اسناد پیش‌گفته به آن زبان تهیه شده‌اند. زبان مورد استفاده در اسناد و مدارکی که در طول اجرای موضوع پیمان به وسیله کارفرما و پیمانکار تهیه و مبادله می‌شوند، در شرایط خصوصی مشخص می‌شود. در مواردی که متون قراردادی به دو زبان تنظیم شده است، زبان فارسی ملاک عمل است.

ضمانت نامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها

ماده 11 : ضمانتنامه پیش پرداخت     

همزمان با درخواست پیش پرداخت موضوع بند 53-2، پیمانکار ضمانتنامه ای به همان مبلغ طبق کاربرگ درج شده در پیوست 7، از بانک‌ها یا مؤسسات بیمه مورد تأیید کارفرما، تهیه و تسلیم کارفرما می‌کند. مبلغ ضمانتنامه، به تناسب کسر مبلغ پیش پرداخت از محل صورت وضعیت‌های پیمانکار، کاهش داده می‌شود.

ماده 5 : تضمین پیش پرداخت

همزمان با درخواست پیش پرداخت موضوع بند 33-2، پیمانکار تضمین معتبر مطابق با قوانین و مقررات مربوط به تضمین معاملات دولتی و مورد تأیید کارفرما، به مبلغ مورد درخواست، طبق کاربرگ درج شده در پیوست 7 و براساس اسناد و مدارک پیمان تهیه و تسلیم کارفرما میکند.

ماده 12 : ضمانتنامه استرداد کسور حسن انجام کار     

پیمانکار می‌تواند در طول مدت اجرای پیمان، تمام یا بخشی از مبالغ نگهداری شده به عنوان «کسور حسن انجام کار موضوع بند 53-7-1» را در مقابل تسلیم ضمانتنامه بانکی یا بیمه ای مورد تأیید کارفرما، معادل همان مبلغ و طبق فرم درج شده در پیوست 7، از کارفرما دریافت کند.

ماده 6 : تضمین حسن اجرای کار

پیمانکار می‌تواند در طول مدت اجرای پیمان، تمام یا بخشی از مبالغ نگهداری شده به عنوان سپرده حسن اجرای کار موضوع جزء 33-7-1 را، در مقابل تسلیم تضمین معتبر مطابق با قوانین و مقررات مربوط به تضمین معاملات دولتی و مورد تأیید کارفرما، معادل همان مبلغ و طبق فرم درج شده در پیوست 7 و براساس اسناد و مدارک پیمان از کارفرما دریافت کند.

ماده 13 : ضمانتنامه انجام تعهدات

13-1         پس از امضای پیمان، به منظور تضمین انجام تعهدات پیمانکار، درج شده در اسناد پیمان، پیمانکار ضمانتنامه ای به مبلغ تعیین شده در شرایط خصوصی، که در هر حال نباید کمتر از پنج درصد مبلغ پیمان باشد، طبق کاربرگ درج شده در پیوست 7، از بانک‌ها یا مؤسسات بیمه مورد تأیید کارفرما تهیه و تسلیم کارفرما می‌کند. این ضمانتنامه، باید تا یکسال پس از تحویل موقت یا زمان پیش‌بینی شده در شرایط خصوصی، معتبر باشد.

ماده 7 : تضمین انجام تعهدات

پیش از انعقاد پیمان، با توجه به مهلت‌های پیش‌بینی شده در اسناد ارجاع کار (مناقصه)، به منظور تضمین انجام تعهدات پیمانکار مطابق اسناد و مدارک پیمان، پیمانکار تضمین معتبر مطابق با قوانین و مقررات مربوط به تضمین معاملات دولتی و مورد تأیید کارفرما به میزان پنج درصد مبلغ اولیه پیمان مطابق قوانین و مقررات مذکور، طبق کاربرگ درج شده در پیوست 7، را تهیه و تسلیم کارفرما می‌کند. این تضمین، باید تا سه ماه پس از تحویل موقت یا زمان پیش‌بینی شده در شرایط خصوصی، معتبر باشد.

ماده 14 : آزادسازی ضمانتنامه

14-1. ضمانتنامه پیش پرداخت، پس از استهلاک مبلغ آن به ترتیب درج شده در ماده 11، آزاد می‌شود و به پیمانکار مسترد می‌گردد.

14-2. ضمانتنامه‌های تسلیم شده برای استرداد کسور حسن انجام کار موضوع ماده 12، پس از تحویل موقت و رسیدگی به صورت وضعیت قطعی، 50 درصد مبلغ کسور حسن انجام کار و یا ضمانتنامه‌های آن، با رعایت بند 57-2، مسترد خواهد شد و 50 درصد دیگر، بعد از تحویل قطعی بازگردانده می‌شود.

14-3. ضمانتنامه انجام تعهدات، هرگاه در شرایط خصوصی، روش دیگری برای آزادسازی ضمانتنامه انجام تعهدات پیش‌بینی نشده باشد، پس از تحویل موقت، موضوع ماده 60 و رسیدگی به صورت وضعیت قطعی با رعایت بند 57-2، آزاد می‌شود.

14-4. هرگاه طبق ماده 68، پیمانکار از کار برکنار شود، در مورد ضمانتنامه انجام تعهدات و مبالغ تضمین حسن انجام کار، طبق بند 68-2-7، عمل میشود.

14-5. هرگاه پیمان طبق مواد 67، 69 و 70 خاتمه داده شود به ترتیب زیر عمل می‌شود :

14-5-1. مبلغ ضمانتنامه انجام تعهدات، با رعایت بند 14-3 آزاد می‌شود.

14-5-2. مبلغ تضمین حسن انجام کار و یا ضمانتنامه معادل آن، به تناسب قسمت‌های تحویل موقت و قطعی شده، براساس بند 14-2 آزاد می‌شود.

 

ماده 8 : آزادسازی تضامین

8-1- مبلغ تضمین پیش پرداخت، به تناسب استهلاک و کسر مبلغ  پیش‌پرداخت از محل صورت وضعیت‌های پیمانکار، کاهش داده شده و به پیمانکار مسترد می‌گردد.

8-2. 50 درصد اول مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار، موضوع ماده 6، پس از انجام پرداخت‌ها  مطابق بند 37-2، شرایط عمومی‌مسترد می‌گردد و 50 درصد دوم یا تضامین آن، موضوع ماده 6، بعد از تحویل قطعی، موضوع ماده 42 شرایط عمومی‌آزاد می‌شود.

8-3. هرگاه در شرایط خصوصی روش دیگری برای آزادسازی تضمین انجام تعهدات پیش‌بینی نشده باشد، تضمین انجام تعهدات، پس از تحویل موقت، موضوع ماده 40 آزاد می‌شود.

8-4. هرگاه طبق ماده 48، پیمانکار از کار برکنار شود، در مورد تضمین انجام تعهدات و مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار، طبق جزء47-2-7، عمل می‌شود.

8-5. هرگاه پیمان طبق مواد 46، 48 و 49 خاتمه داده شده یا توسط پیمانکار فسخ شود، به ترتیب زیر عمل می‌شود :

8-5-1. مبلغ تضمین انجام تعهدات، با رعایت بند 8-3 آزاد می‌شود.

8-5-2. مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار، به تناسب قسمت‌های تحویل موقت و تحویل قطعی شده، براساس بند 8-2 آزاد می‌شود.

ماده 15 : انواع بیمه‌نامه‌ها، مسؤولیت تهیه آنها     

15-1. پیمانکار، موظف به تهیه بیمه‌نامه‌های لازم برای پوشش موارد تعهدات عمومی‌خود در رابطه با پیمان با کارفرما، و براساس پیوست 6 است. همچنین وی موظف به حفظ بیمه‌نامه‌ها در مدت اعتبار آنها و نیز تمدیدهای پس از آن است.

پیمانکار بدون ایجاد محدودیت در تعهدات و مسؤولیت‌های خود و کارفرما، نسبت به تأمین پوشش‌های بیمه ای اقدام می‌کند. پوشش این بیمه‌نامه‌ها، از جمله مواردی به شرح زیر است :

15-1-1. بیمه حمل مصالح و تجهیزات پروژه، از محل‌های تولید یا فروش، تا انبارهای کارگاه

15-1-2. بیمه تمام خطر نصب برای پوشش هر نوع خسارت به مصالح و تجهیزات مستقر در انبارهای کارگاه و یا محل‌های ساختمانی و نصب برای دوران عملیات ساختمان و نصب تا تاریخ تحویل موقت.

15-1-3. بیمه مسؤولیت برای پوشش هر نوع خسارت منجر به آسیب‌دیدگی و یا مرگ کارکنان پیمانکار، کارفرما و کارکنان پیمانکاران دست دوم پیمانکار و سایر کارکنانی که به نحوی در ارتباط با کارهای موضوع پیمان، دچار حادثه و یا سانحه شوند و همچنین بیمه اشخاص ثالث برای پوشش مسؤولیت ناشی از صدمات جانی یا فوت یا زیان و خسارت وارده به اموال در اثر اجرای پیمان.

15-1-4. بیمه ماشین‌آلات ساختمانی و سایر تسهیلات و تأسیسات مورد نیاز، برای اجرای کارهای ساختمان، نصب و همچنین، بیمه وسایل نقلیه به پیمانکار و پیمانکاران دست دوم وی، مربوط به کارهای موضوع پیمان.

 15-2. بیمه کردن مصالح و تجهیزات و کارها، تنها به منظور تأمین خسارت‌های وارده است و پیمانکار را به هیچ وجه از تعهدات خود مبرا نمی‌کند.

15-3. هزینه تهیه و حفظ بیمه‌نامه‌ها از جمله پرداخت حق بیمه و فرانشیز به عهده پیمانکار است مگر این که در شرایط خصوصی نحوه دیگری پیش‌بینی شده باشد.

15-4. در صورتی که پیمانکار تمام یا بخشی از بیمه‌نامه‌های یاد شده را در موعد مقرر تهیه ننماید و یا بیمه‌نامه‌های موجود را به موقع تمدید نکند، کارفرما می‌تواند رأساً اقدام به تهیه یا تمدید بیمه‌نامه‌ها کرده، هزینه‌های مربوط را از جمله هرگونه هزینه بالاسری، به حساب بدهکار پیمانکار منظور دارد. هرگاه، هزینه تهیه بیمه‌نامه‌ها در شرایط خصوصی پیمان، به عهده کارفرما گذاشته شده باشد، تنها هزینه‌های بالاسری کارفرما برای اخذ  بیمه‌نامه‌ها، به حساب بدهی پیمانکار گذاشته می‌شود. هرگاه به علت قصور پیمانکار، کار خسارت دیده تحت پوشش بیمه‌های یاد شده قرار نگرفته باشد، پیمانکار موظف به جبران خسارت وارده تا میزان تعیین شده در ماده 74 است.

ماده 9 : بیمه‌ها و مسؤولیت تهیه آنها

9-1- پیمانکار، موظف به تهیه و تمدید اعتبار بیمه‌نامه‌های لازم برای پوشش تعهدات خود در رابطه با موضوع پیمان و تسلیم آنها به کارفرما، براساس پیوست 6 است. پیمانکار بدون ایجاد محدودیت در تعهدات و مسؤولیت‌های خود و کارفرما، نسبت به تأمین پوشش‌های بیمه ای اقدام می‌کند. پوشش این بیمه‌نامه‌ها، از جمله مواردی به شرح زیر است :

9-1-1. بیمه حمل کالا و تجهیزات پروژه، از محل‌های تولید یا تحویل تا انبارهای کارگاه.

9-1-2. بیمه تمام خطر نصب برای پوشش هر نوع خسارت به کالا و تجهیزات مستقر در انبارهای کارگاه و یا محل‌های ساختمان و نصب برای دوران عملیات ساختمان و نصب تا تاریخ تحویل موقت.

9-1-3. بیمه مسؤولیت، برای پوشش هر نوع خسارت منجر به         آسیب‌دیدگی و یا فوت کارکنان پیمانکار، کارفرما و کارکنان پیمانکاران فرعی پیمانکار و سایر کارکنانی که به نحوی در ارتباط با کارهای موضوع پیمان، دچار حادثه و یا سانحه شوند و همچنین بیمه اشخاص ثالث برای پوشش مسؤولیت ناشی از صدمات جانی یا فوت یا زیان و خسارت وارده به اموال در اثر اجرای پیمان.

9-1-4. بیمه ماشین‌آلات ساختمانی و سایر تسهیلات و تأسیسات     مورد نیاز، برای اجرای کارهای ساختمان و نصب و همچنین بیمه وسایل نقلیه متعلق به پیمانکار و پیمانکاران فرعی وی، مربوط به کارهای موضوع پیمان

9-2. بیمه کردن کارها، تنها به منظور تأمین خسارت‌های وارده است و پیمانکار را به هیچ وجه از تعهدات خود مبرا نمی‌کند.

9-3. هزینه تهیه و حفظ بیمه‌نامه‌ها از جمله پرداخت حق بیمه و فرانشیز به عهده پیمانکار است، مگر اینکه در پیوست 6، نحوه دیگری پیش‌بینی شده باشد.

9-4. در صورتی که پیمانکار تمام یا بخشی از بیمه‌نامه‌های یاد شده را در موعد مقرر تهیه ننماید و یا بیمه‌نامه‌های موجود را به موقع تمدید نکند، کارفرما می‌تواند رأساً اقدام به تهیه و یا تمدید بیمه‌نامه‌ها کرده و هزینه‌های مربوط را، از جمله هرگونه هزینه بالاسری، به حساب بدهکاری پیمانکار منظور دارد. هرگاه، فقط هزینه تهیه بیمه‌نامه‌ها در پیوست 6، به عهده کارفرما گذاشته شده باشد، تنها هزینه‌های بالاسری کارفرما برای اخذ بیمه‌نامه‌ها، به حساب بدهی پیمانکار گذاشته می‌شود.

9-5. هرگاه به علت قصور پیمانکار، کار خسارت دیده تحت پوشش    بیمه‌های در تعهد وی قرار نگرفته باشد، پیمانکار موظف به جبران خسارت وارده تا میزان تعیین شده در ماده 6 موافقتنامه است.

9-6. هر گاه به علت قصور کارفرما، کار خسارت دیده تحت پوشش    بیمه‌های یاد شده قرار نگرفته باشد، کارفرما موظف به جبران خسارت وارده به کار و همچنین اموال و کارکنان پیمانکار است.

9-7. در بیمه‌نامه‌ها، جز در مورد کارکنان و ماشین‌آلات ساختمانی و تأسیسات متعلق به پیمانکار، باید نام کارفرما به عنوان ذینفع درج شود و قبل از شروع هر کار، به کارفرما تسلیم گردد. هر نوع تغییر در محتوا و یا زمان پایان اعتبار بیمه‌نامه‌ها، باید با اطلاع قبلی کارفرما باشد. در تمام بیمه‌نامه‌ها، بیمه گذار، موضوع بیمه و ذینفع آن، باید به وضوح بیان شده باشند.

9-8. مفاد بیمه‌نامه‌ها، باید با نیازمندی‌های درج شده در پیوست 6 پیمان، منطبق باشند.

9-9. بیمه نامه حمل، تا زمان ورود کالا به انبارهای کارگاه و سایر     بیمه‌نامه‌ها تا زمان تحویل موقت باید اعتبار داشته باشد، مگر آنکه در پیوست 6، نحوه دیگری پیش‌بینی شده باشد.

9-10. هرگاه تحویل قسمتی از کار طبق بند 40-5 از سوی کارفرما موردنظر باشد، پیمانکار موظف است که مراتب را قبل از تحویل آن قسمت از کار، به بیمه گر اطلاع داده و تأیید اعتبار بیمه نامه صادره را در شرایط جدید از بیمه گر اخذ نماید. در متن بیمه‌نامه‌ها، احتمال تحویل بخش‌هایی از کار، قبل از تحویل موقت کل کار باید تصریح شود.

9-11. هرگاه اخذ برخی از بیمه‌نامه‌ها براساس بخش 6-2 پیوست 6، در تعهد کارفرما باشد، کارفرما نسبت به دریافت آنها طبق ضوابط پیش‌بینی شده در پیوست مذکور، اقدام می‌کند.

9-12. دریافت خسارت‌های بیمه، به ترتیب زیر است، مگر آنکه در پیوست 6 به نحو دیگری بیان شده باشد :

9-12-1. پیمانکار موظف است اسناد و مدارک لازم را برای دریافت خسارت، با همکاری کارفرما تنظیم و آماده کرده، در موعد مقرر به     بیمه گر تحویل دهد.   

9-12-2. پرداختی شرکت بیمه در مورد بیمه‌هایی که ذینفع آن کارفرماست، به حسابی که کارفرما به این منظور افتتاح کرده است، واریز می‌شود تا وی به عنوان معتمد، مبالغ مربوط را در کارهای خسارت دیده، هزینه نماید.

9-12-3. بخش‌های خسارت دیده کار، به دستور کارفرما به وسیله پیمانکار، اصلاح یا تعویض می‌شود و هزینه آن از محل مبالغ دریافتی بیمه به پیمانکار پرداخت می‌گردد.

9-12-4. هرگاه مبالغ دریافت شده از بیمه گر، برای جبران خسارت‌های وارده به کارهای موضوع پیمان کافی نباشد و یا برخی از قسمت‌های خسارت دیده، خارج از قصور کارفرما یا پیمانکار تحت پوشش بیمه قرار نگرفته باشد، مسؤولیت تأمین هزینه اضافی مورد نیاز برای جبران خسارت کارهای تحویل موقت شده، بر عهده کارفرما و سایر کارها، بر عهده پیمانکار است.

9-13. کارفرما و پیمانکار که اموال و دارایی آنان تحت پوشش بیمه‌های یاد شده قرار می‌گیرد، حق هر نوع ادعا را بیش از آنچه که از سوی بیمه پرداخت شده است، از خود سلب می‌کنند.

9-14. هرگاه تغییر کاری منجر به تغییر در شرح کارها، قیمت، مدت و سایر شرایط پیمان شود، پیمانکار موظف است براساس موارد قید شده در متن بیمه‌نامه‌ها، مراتب را به مراجع صادر کننده بیمه‌نامه‌ها اطلاع دهد، تا در صورت لزوم، تغییرات لازم در مفاد بیمه‌نامه‌ها انجام شود.

9-15. در صورت افزایش مدت پیمان، موضوع بند 43-1، بیمه‌نامه‌های مربوط، به همان مدت از سوی پیمانکار، بر اساس پیوست 6، تمدید     می‌شود.

9-16. در صورت افزایش مدت پیمان به دلیل قصور پیمانکار براساس اسناد و مدارک پیمان، پیمانکار موظف به تمدید کلیه بیمه‌نامه‌های مندرج در پیوست 6، به هزینه خود می‌باشد.

ماده 16 : محتوای بیمه‌نامه‌ها      

16-1. در بیمه‌نامه‌ها، جز در مورد کارکنان و ماشین‌آلات ساختمانی و تأسیسات متعلق به پیمانکار، باید نام کارفرما به عنوان ذینفع (Co-insured) درج شود و قبل از شروع هر کار، به کارفرما تسلیم گردد. هر نوع تغییر در محتوی و یا زمان پایان اعتبار بیمه‌نامه‌ها، باید با اطلاع قبلی کارفرما باشد. در تمام بیمه‌نامه‌ها، بیمه گذار، موضوع بیمه و طرف ذینفع از آن، باید به وضوح بیان شده باشند.

16-2. مفاد بیمه‌نامه‌ها، باید با نیازمندی‌های درج شده در پیوست 6 پیمان، منطبق باشند.

16-3. بیمه‌نامه‌ها حمل، تا زمان ورود کالا به انبارهای کارگاه و سایر بیمه‌نامه‌ها تا زمان تحویل موقت باید اعتبار داشته باشد، مگر آنکه در شرایط خصوصی به نحو دیگری بیان شده باشد.

16-4. در متن بیمه‌نامه‌ها، احتمال تحویل بخش‌هایی از کار، قبل از تحویل موقت کل کار براساس ماده 20، باید تصریح شود.

 

ماده 17 : بیمه‌نامه‌های در تعهد کارفرما      

هرگاه اخذ برخی از بیمه‌نامه‌ها طبق بند 6-2 پیوست 6، در تعهد کارفرما باشد، کارفرما نسبت به دریافت آنها طبق ضوابط پیش‌بینی شده در این پیوست، اقدام می‌کند.

 

ماده 18 : دریافت خسارت از بیمه     

18-1. هرگاه در شرایط خصوصی به نحو دیگری بیان نشده باشد، ترتیب دریافت خسارت‌های بیمه، به این نحو است :

18-1-1. پیمانکار موظف است اسناد و مدارک لازم را برای دریافت خسارت، با همکاری کارفرما تنظیم و آماده کرده، در موعد مقرر به بیمه گر تحویل دهد.

18-1-2. مبالغ پرداختی شرکت بیمه در مورد بیمه‌هایی که ذینفع آن کارفرماست، به حسابی که کارفرما به این منظور افتتاح کرده است، واریز      می‌شود، تا وی به عنوان معتمد، مبالغ مربوط را در کارهای خسارت دیده، صرف نماید.

18-1-3. بخش‌های خسارت دیده کار، به دستور کارفرما و به وسیله پیمانکار، اصلاح یا تعویض می‌شود و هزینه آن از محل مبالغ دریافتی بیمه، به پیمانکار پرداخت می‌گردد.

18-2. هرگاه مبالع دریافت شده از بیمه گر، برای جبران خسارت‌های وارده کافی نباشد و یا برخی از قسمت‌های خسارت دیده به هر دلیل تحت پوشش بیمه قرار نگرفته باشد، مسؤولیت تأمین هزینه اضافی مورد نیاز، با توجه به مواد 71 و 72، بر حسب مورد به عهده کارفرما یا پیمانکار است.

 

ماده 19 : چشم پوشی از ادعای خسارت اضافی، مرتبط با موارد بیمه     

کارفرما، پیمانکار و پیمانکاران دست دوم و ... که اموال و دارایی آنان تحت پوشش بیمه‌های یاد شده قرار می‌گیرد، حق هر نوع ادعا را بیش از آنچه که از سوی بیمه پرداخت شده است، از خود سلب می‌کنند.

 

ماده 20 : بیمه‌نامه‌ها، در شرایط تحویل قسمتی از کار به کارفرما      

هرگاه تحویل قسمتی از کار طبق بند 60-4 از سوی کارفرما موردنظر باشد، پیمانکار موظف است که مراتب را قبل از تحویل آن قسمت از کار، به بیمه گر، اطلاع داده، تأیید اعتبار بیمه‌نامه‌ها صادره را در شرایط جدید، از بیمه گر اخذ نماید.

 

ماده 21 : انطباق متن ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها یا شرایط پیمان     

مضمون تمام ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها و محدوده پوشش آنها، باید منطبق با اسناد پیمان و پیوست‌های شماره 6 و 7 آن باشد. هرگاه ضمانتنامه‌ها و    بیمه‌نامه‌های تسلیم شده از سوی پیمانکار، از نظر انطباق با شرایط پیش‌بینی شده در پیمان دارای اشکال یا نواقصی باشند، مراتب به وسیله کارفرما به پیمانکار اعلام می‌شود و پیمانکار موظف است ظرف ده روز با مراجعه صادرکننده ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها، نسبت به رفع نواقص و یا جایگزین کردن آنها با ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدید اقدام کند. در هر حال پیمانکار مسؤول درستی مفاد بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌های دریافتی، طبق اسناد پیمان است.

ماده 10 :  انطباق متن ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها با شرایط پیمان

مضمون تمام ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها و محدوده پوشش آنها، باید منطبق با اسناد و مدارک پیمان و پیوست‌های شماره 6 و 7 آن باشد، هرگاه ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های تسلیم شده از سوی پیمانکار، از نظر انطباق با شرایط پیش‌بینی شده در پیمان، دارای اشکال یا نواقصی باشند، مراتب به وسیله کارفرما به پیمانکار اعلام می‌شود و پیمانکار موظف است ظرف پانزده روز با مراجعه به مراجع صادر کننده ضمانتنامه‌ها یا بیمه‌نامه‌ها، نسبت به رفع نواقص و یا جایگزین کردن آنها با ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدید، اقدام کند. در هر حال، پیمانکار مسؤول درستی مفاد بیمه‌نامه‌ها براساس پیوست 6 و  ضمانتنامه‌های دریافتی، طبق اسناد و مدارک پیمان است. 

ماده 22 : مراجع صادرکننده ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها      

تمام ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های موردنیاز، باید از بانک‌ها و مؤسسات بیمه مورد تأیید کارفرما تهیه و تسلیم شوند. هرگاه مرجع صادر کننده ضمانتنامه و بیمه‌نامه‌ها به هر دلیل، دچار انحلال ورشکستگی یا عدم توانایی برای انجام برخی از تعهدات مالی شود، پیمانکار موظف است ظرف حداکثر سی روز نسبت به جایگزین کردن ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها از مراجع دیگر موردقبول کارفرما اقدام کرده و ضمانتنامه‌های جدید را به کارفرما تسلیم نماید.

 

ماده 11 : مراجع صادرکننده ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها

تمام ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های مورد نیاز، باید از مراجع معتبر براساس قوانین و مقررات مربوط به تضمین معاملات دولتی و مؤسسات بیمه مورد تأیید کارفرما تهیه و تسلیم شوند. هرگاه مرجع صادر کننده ضمانتنامه یا بیمه‌نامه‌ها به هر دلیل، دچار انحلال، ورشکستگی یا عدم توانایی برای انجام برخی از تعهدات مالی شود، پیمانکار موظف است ظرف حداکثر سی روز نسبت به جایگزین کردن ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها از مراجع دیگر مورد تأیید کارفرما، اقدام کرده و ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌های جدید را به کارفرما تسلیم نماید.

ماده 23 : تغییر در بیمه‌نامه‌ها، ناشی از تغییر کارها      

هرگاه تغییر کاری منجر به تغییر اساسی در شرح کارها، قیمت، مدت و سایر شرایط پیمان شود، پیمانکار موظف است براساس موارد قید شده در متن    بیمه‌نامه‌ها مراتب را به مراجع صادر کننده بیمه‌نامه‌ها اطلاع دهد، تا در صورت لزوم تغییرات لازم در مفاد بیمه‌نامه‌ها انجام شود.

در صورت افزایش مدت پیمان موضوع بند 64-1، بیمه‌نامه‌های مربوط به همان مدت، از سوی پیمانکار تمدید می‌شود.

 

تعهدات و مسؤولیت‌های پیمانکار

ماده 24 : کلیات     

تعهدات پیمانکار در چارچوب پیمان، شامل خدمات مهندسی، تأمین تمام مصالح و تجهیزات و لوازم یدکی، انجام تمام کارها و خدمات فنی مورد نیاز برای طراحی، خرید، ساختمان و نصب، راه‌اندازی انجام آزمایش‌های عملکردی و تکمیل و تحویل کار موضوع پیمان براساس نقشه‌ها، مشخصات و مدارک فنی، برنامه‌ها و روش‌های پیش‌بینی شده در بند 18-1 پیوست 18 است.

این تعهدات، طبق پیوست 10 و از جمله شامل موارد زیر است :

-   کارهای طراحی و مهندسی و در صورتی که طبق پیوست 16، تأمین لیسانس به عهده پیمانکار باشد، واگذاری لیسانس.

-   تهیه، حمل و انبارداری مصالح و تجهیزات پروژه

-   تجهیز کارگاه، تأمین نیروی انسانی، مواد و مصالح مصرفی، ماشین‌آلات ساختمانی و ابزار و هر نوع تأسیسات و مصالح موقت، تمام نقل و انتقال‌های داخلی و آب، برق، بخار و ... دوران ساختمان و نصب.

-   انجام عملیات ساختمان و نصب

-   راه‌اندازی و انجام آزمایش‌های عملکردی و تکمیل و تحویل کارها به کارفرما، به ترتیب در پیوست 9 درج شده است.

-   انتقال فناوری و آموزش کارکنان کارفرما

-         مواردی از تأمین مصالح و تجهیزات، انجام کارها و خدمات فنی طبق پیوست 13 جزو تعهدات کارفرماست، از محدوده تعهدات پیمانکار مستثنی هستند. اما در مواردی که پیمان به تأمین برخی خدمات و انجام برخی از کارهای مهندسی و یا تأمین برخی از اقلام مصالح و تجهیزات به عنوان تعهدات پیمانکار و نیز سایر مواردی که با استنتاج منطقی از پیمان، برای تکمیل کار و راه‌اندازی طبق مشخصات فنی لازم باشند صراحت نداشته باشد، این موارد جزو تعهدات پیمانکار محسوب می‌شود.

ماده 12 : کلیات تعهدات و مسؤولیت‌های پیمانکار

12-1- تعهدات پیمانکار در چارچوب پیمان، انجام کلیه کارها شامل خدمات طراحی، مهندسی، تأمین تمام کالا، تجهیزات و لوازم یدکی، انجام تمام کارها و خدمات فنی مورد نیاز برای طراحی، خرید، ساختمان و نصب، پیشراه‌اندازی، راه‌اندازی، انجام آزمایش‌های عملکردی و تکمیل و تحویل کار موضوع پیمان براساس نقشه‌ها، مشخصات و مدارک فنی، برنامه‌ها و روش‌های پیش‌بینی شده در پیوست 18 است.

این تعهدات از جمله شامل موارد زیر است :

-   کارهای طراحی و مهندسی و  واگذاری حق استفاده از لیسانس در صورتی که طبق پیوست 16 تأمین لیسانس به عهده پیمانکار باشد.

-    تهیه، حمل و انبارداری کالا و تجهیزات پروژه

-   تجهیز کارگاه، تأمین نیروی انسانی، مواد و مصالح مصرفی،      ماشین‌آلات ساختمانی و ابزار و هر نوع تأسیسات و مصالح موقت، تمام نقل و انتقال‌های داخلی و آب، برق، بخار و مواردی از این دست در دوران ساختمان و نصب.

-   انجام عملیات ساختمان و نصب

-   راه‌اندازی و انجام آزمایش‌های عملکردی و تکمیل و تحویل کارها به کارفرما، به ترتیب درج شده در پیوست 9.

-   انتقال فناوری و آموزش کارکنان کارفرما براساس ترتیبات مندرج در پیوست12.

12-2- مواردی از تأمین کالا و تجهیزات، انجام کارها و خدمات فنی که طبق پیوست 13 جزو تعهدات کارفرماست، از محدوده تعهدات پیمانکار مستثنی هستند. اما در مواردی که پیمان به تأمین برخی خدمات و انجام برخی از کارهای مهندسی و یا تأمین برخی از اقلام کالا و تجهیزات به عنوان تعهدات پیمانکار و نیز سایر مواردی که مسؤول انجام آنها بر اساس اسناد و مدارک پیمان صراحت نداشته باشد، لیکن برای تکمیل کار و راه‌اندازی لازم باشند، از تعهدات پیمانکار محسوب می‌شود.

ماده 25 : انجام خدمات طراحی و مهندسی و واگذاری لیسانس      

25-1. در صورتی که تأمین لیسانس به عهده پیمانکار باشد، پیمانکار موظف به تأمین دانش فنی و واگذاری لیسانس مربوط طبق پیوست 16، به کارفرماست. پیمانکار، موظف به جمع آوری و تکمیل اطلاعات مبنا، انجام مهندسی بنیادی و تفصیلی طرح براساس اسناد فنی مبنا، تهیه اسناد، مدارک، نقشه‌ها و تسلیم آنها به کارفرما در مقاطع مختلف برای تأیید و تصویب، طبق بند 18-2-1 پیوست 18 و برنامه زمانی موضوع بند 3-2-1، است.

پیمانکار باید طراحی و مهندسی را با دقت و طبق عرف مهندسی انجام دهد. مسؤولیت بروز هرگونه اشتباه و تناقض، کمبود اسناد و مدارک فنی و اطلاعات تهیه شده توسط وی، اعم از اینکه از سوی کارفرما تأیید شده یا نشده باشد، به عهده وی است. به استثنای موارد اشتباه ونواقص ناشی از اطلاعات تسلیم شده به وسیله کارفرما در اسناد فنی مبنا و نواقص و اشتباهات موجود در بخش‌هایی از طراحی، که به وسیله کارفرما و یا پیمانکاران ثالث دیگر مرتبط با پروژه، زیر نظر کارفرما انجام شده باشد، که در هر صورت، مسؤولیت آنها به عهده کارفرما خواهد بود.

25-2. پیمانکار موظف است دستورالعمل‌های راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری را حداکثر 90 روز قبل از شروع راه‌اندازی به کارفرما تحویل دهد. این دستورالعمل‌ها، باید با جزئیات کامل به نحوی تهیه شوند که کارفرما قادر باشد راه‌اندازی، راهبری، تعمیر، نگهداری و تنظیم تمام قسمت‌ها را با کمک این مدارک و دستورالعمل‌ها، انجام دهد. شمار نسخه‌ها و زبان دستورالعمل‌ها، طبق بند 18-2-1 پیوست 18 است.

25-3 پیمانکار موظف است حداکثر تا زمان تحویل موقت، تمام نقشه‌های چون ساخت پروژه (As Built) را در شمار نسخه‌های لازم به شرح درج شده در بند 18-2-1 پیوست 18، به کارفرما تسلیم کند. هرگاه در شرایط خصوصی، زمان مشخص دیگری برای تسلیم نقشه‌های چون ساخت، تعیین شده باشد، طبق آن عمل می‌شود.

تحویل موقت کار موضوع پیمان، منوط به تسلیم نقشه‌های چون ساخت از سوی پیمانکار است، مگر آنکه به نحو دیگری در شرایط خصوصی بیان شده باشد.

ماده 13 : خدمات طراحی و مهندسی و واگذاری حق استفاده از لیسانس

13-1- تمام کارهای طراحی و مهندسی موضوع پیمان، براساس اسناد طراحی پایه منضم به پیمان که توسط کارفرما تهیه شده است و اسناد فنی مبنا و با توجه به کارهای انجام شده که اسناد آنها در پیوست 18 منعکس است، با رعایت اصول صحیح مهندسی انجام می‌شود.

پیمانکار، کارهای طراحی و مهندسی موضوع پیمان را با توجه به محدوده خدمات مهندسی تعیین شده در پیوست 10، شروع و تکمیل می‌کند. مسؤولیت هر نوع نقص و یا کمبود در نقشه‌ها و مدارک فنی در محدوده خدمات پیمانکار، حتی اگر به تأیید کارفرما رسیده باشد، به عهده پیمانکار است، مگر اینکه نقص یا کمبود، ناشی از اطلاعات درج شده در اسناد فنی مبنا و خارج از تعهدات و تأییدیه‌های پیمانکار باشد.

13-2. پیمانکار موظف است اسناد و مدارک موضوع زیر بخش 18-2-1 پیوست 18 را در نسخه‌های لازم، بر حسب مورد، تهیه و برای تصویب یا اطلاع کارفرما ارسال کند. انجام کارهای مربوط به نقشه‌ها و مدارکی که نیاز به تصویب کارفرما دارند، فقط پس از اخذ تصویب کارفرما، مجاز است.

13-2-1. پیمانکار براساس اسناد طراحی پایه منضم به پیمان و پیش از اقدام برای تکمیل طراحی، باید دست کم یک مطالعه مهندسی ارزش را در خصوص طراحی پایه از طریق واحدهای مهندسی ارزش مورد تأیید کارفرما، انجام و گزارش مربوطه را به کارفرما ارائه نماید.

13-2-2. هر گاه طبق زیر بخش 18-2-1 پیوست 18، تصویب نهایی بخش‌هایی از کارهای طراحی و مهندسی با صاحبان لیسانس و یا سایر شرکت‌های مهندسی طرف پیمان با کارفرما واگذار شده باشد، پیمانکار باید نسبت به ارسال مدارک و اخذ تصویب از آنان، از طریق کارفرما اقدام نماید. تصویب مدارک توسط مراجع یاد شده، به منزله تصویب کارفرما تلقی می‌شود.

13-3. کارفرما ظرف مدت چهارده روز از تاریخ دریافت اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی ارسال پیمانکار، برای تصویب به یکی از دو روش زیر عمل می‌کند :

13-3-1. تصویب اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی دریافتی را همراه با عودت یک نسخه امضا شده از آنها، به پیمانکار اعلام می‌دارد.

13-3-2. عدم تصویب اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی و دلایل آن (مغایرت با مفاد پیمان و یا روش‌های متداول و مهندسی) و اصلاحات پیشنهادی خود را به وضوح و برای هر بخش از مدارک، یکباره به پیمانکار اعلام می‌کند. پیمانکار، اصلاحات مورد نظر کارفرما را در اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی اعمال نموده، مجدداً به ترتیب یاد شده، برای تصویب نهایی کارفرما ارسال می‌کند. هرگاه پیمانکار اصلاحات مورد نظر کارفرما را به هر دلیلی قابل قبول نداند، موظف است نظرات خود را به صورت مکتوب حداکثر ظرف مدت 7 روز به کارفرما اعلام نماید و پس از آن مذاکرات لازم بین دو طرف انجام می‌شود تا موضوع فیصله یابد و امکان ادامه کار بدون وقفه در روند پیشرفت کار فراهم شود. در صورتی که دو طرف در این مورد به توافق نرسند، موضوع به مرجع فنی تعیین شده در شرایط خصوصی ارجاع داده می‌شود. در خلال این مدت، پیمانکار موظف است کار را طبق نظر کارفرما اجرا کند. پس از اعلام نظر مرجع فنی، هر گاه این نظر با دستور کارفرما تطبیق نداشته باشد،     هزینه‌های اضافی انجام شده از سوی پیمانکار در ارتباط با کارهای ارجاع شده به مرجع فنی، به پیمانکار پرداخت می‌شود و مدت پیمان به تناسب تمدید می‌گردد. تصویب اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی از سوی کارفرما، از هیچیک از مسؤولیت‌ها و تعهدات قراردادی پیمانکار نمی‌کاهد به استثنای موارد ارجاع شده به مرجع فنی که کارها به رغم نظر پیمانکار، به روش مورد نظر مرجع فنی انجام شده باشد.

13-3-3. در صورتی که کارفرما ظرف مدت چهارده روز نظر خود را در مورد اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی ارسالی (یکباره در یک نوبت برای هر بخش از مدارک) اعلام نکند، نقشه‌ها و مدارک ارسالی، تصویب شده تلقی می‌شود.

13-4. در صورتی که تأمین لیسانس به عهده پیمانکار باشد، پیمانکار موظف به تأمین دانش فنی و واگذاری حق استفاده از لیسانس مربوط طبق پیوست 16، به کارفرماست. پیمانکار، موظف به جمع آوری و تکمیل اطلاعات مبنا، انجام طراحی تفصیلی طرح براساس طراحی پایه و اسناد فنی مبنا، تهیه اسناد و مدارک و نقشه‌ها و تسلیم آنها به کارفرما در مقاطع مختلف برای تأیید و تصویب، طبق زیربخش 18-2-1 پیوست 18 و برنامه زمانی موضوع جزء 3-1-1، پیمانکار باید طراحی و مهندسی را با دقت و طبق اسناد فنی مبنا انجام دهد. مسؤولیت بروز هرگونه اشتباه و تناقض، کمبود اسناد و مدارک فنی و اطلاعات تهیه شده توسط وی، اعم از اینکه از سوی کارفرما تأیید شده یا نشده باشد، به عهده وی است. به استثنای موارد اشتباه و نواقصی ناشی از اطلاعات تسلیم شده به وسیله کارفرما در اسناد فنی مبنا و نواقص و اشتباهات موجود در بخش‌هایی از طراحی که به وسیله کارفرما و یا پیمانکاران ثالث دیگر مرتبط با پروژه، زیر نظر کارفرما انجام شده باشد که در هر صورت، مسؤولیت آنها به عهده کارفرما خواهد بود.

13-5. پیمانکار موظف است دستورالعمل‌های راه‌اندازی را دست کم 90 روز قبل از شروع راه‌اندازی، به کارفرما تحویل دهد.

13-6. پیمانکار باید دستورالعمل‌های بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری و همچنین نقشه‌های چون ساخت پروژه را در زمان مشخص شده در شرایط خصوصی که نباید پس از تاریخ درخواست تحویل موقت از کارفرما باشد،  در شمار نسخه‌های لازم و زبان تعیین شده به شرح درج شده در زیربخش 18-2-1 پیوست 18، به کارفرما تسلیم کند.

13-7. دستورالعمل‌های راه‌اندازی، بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری و همچنین نقشه‌های چون ساخت، باید با جزئیات کامل به نحوی تهیه شوند که کارفرما قادر باشد راه‌اندازی، راهبری، تعمیر، نگهداری و تنظیم تمام قسمت‌ها را با کمک این مدارک و دستورالعمل‌ها، انجام دهد.

13-8. استانداردها، شناسه‌ها (کدها) و مراجع مورد نیاز اجرای کار که در پیمان پیش‌بینی شده است، آخرین ویرایش آنها در زمان عقد پیمان است، مگر آنکه به نحو دیگری در پیمان تصریح شده باشد. در موارد مسکوت در پیمان، از آخرین نگارش استانداردها و کدهای معتبر        بین المللی هماهنگ با دیگر استانداردهای پیش‌بینی شده در پیمان، با تأیید کارفرما، استفاده می‌شود.

ماده 26 : مدیریت و نظارت بر کار     

26-1. پیمانکار متعهد به اعمال مدیریت، کنترل و نظارت بر اجرای صحیح کارها، به وسیله افراد واجد صلاحیت است. مسؤولیت به کار گرفتن روش‌های اجرایی مناسب و رعایت توالی کارها به نحوی که کیفیت و پیشرفت کارها را طبق پیمان تأمین کند، به عهده پیمانکار است.  

26-2. ظرف دو هفته ازتاریخ شروع کار، پیمانکار باید شخص واجد صلاحیتی را به عنوان نماینده خود به کارفرما معرفی کند. نماینده پیمانکار، در طول مدت پیمان، به منزله پیمانکار عمل کرده، مکاتبه‌ها، اطلاعیه‌ها، ابلاغیه‌ها و دستورکارها خطاب به پیمانکار و به نام وی صورتمی‌گیرد. نماینده پیمانکار در طول اجرای پیمان، با اطلاع قبلی به کارفرما، می‌تواند تعویض گردد و به جای وی شخص واجد صلاحیت دیگری گمارده شود.

26-3. نماینده پیمانکار، از شروع عملیات ساختمان و نصب در کارگاه تا تحویل کارها، فرد واجد صلاحیتی را به عنوان رئیس کارگاه به کارفرما معرفی می‌کند تا پس از تأیید کارفرما، کار خود را شروع نماید. رئیس کارگاه باید همواره در کارگاه حضور داشته باشد و ضمن مدیریت و سرپرستی کارگاه، بر عملیات ساختمان و نصب، کنترل و نظارت نمایند. نامبرده در مواردی که خود نتواند در کارگاه حضور داشته باشد، فرد واجد صلاحیت دیگری را پس از تأیید کارفرما، به عنوان جایگزین موقت خود معرفی می‌کند رئیس کارگاه ممکن است در طول مدت پیمان، به وسیله نماینده پیمانکار و با اطلاع قبلی به کارفرما تعویض شود و شخص دیگری جایگزین وی گردد.

مکاتبه‌ها، ابلاغ‌ها، تبادل اطلاعات و نقشه‌ها در زمینه‌های مرتبط با عملیات ساختمان و نصب، خطاب به پیمانکار و به نام رییس کارگاه صورت می‌گیرد.

26-4. نماینده پیمانکار، باید طبق بند 3-2-5 نمودار سازمانی پروژه و هرگونه تغییرات بعدی در آن را با مشخصات افراد کلیدی به کارفرما تسلیم کند.

ماده 14 : مدیریت و نظارت بر کار

14-1. پیمانکار متعهد به اعمال مدیریت، کنترل و نظارت بر اجرای صحیح کارها، به وسیله افراد واجد صلاحیت است. مسؤولیت به کار گرفتن روش‌های اجرایی مناسب و رعایت توالی کارها به نحوی که کیفیت و پیشرفت کارها را طبق پیمان تأمین کند، به عهده پیمانکار است.

14-2. حداکثر ظرف 15 روز از تاریخ تنفیذ پیمان پیمانکار باید شخص حقیقی واجد صلاحیتی را به عنوان نماینده خود به کارفرما معرفی کند. نماینده پیمانکار، در طول مدت پیمان، به منزله پیمانکار عمل کرده، مکاتبه‌ها، اطلاعیه‌ها، ابلاغیه‌ها، تبادل اطلاعات و نقشه‌ها و دستورکارها  خطاب به پیمانکار و به نام وی صورت می‌گیرد. نماینده پیمانکار در طول اجرای پیمان، با اطلاع قبلی به کارفرما، می‌تواند تعویض گردد و به جای وی شخص واجد صلاحیت دیگری گمارده شود.

14-3. نماینده پیمانکار، از شروع عملیات ساختمان و نصب در کارگاه تا تحویل موقت کارها، فرد واجد صلاحیتی را به عنوان رئیس کارگاه به کارفرما معرفی می‌کند تا پس از تأیید کارفرما، کار خود را شروع نماید. رئیس کارگاه باید همواره در کارگاه حضور داشته باشد و ضمن مدیریت و سرپرستی کارگاه، بر عملیات ساختمان و نصب، کنترل و نظارت نماید. نامبرده در مواردی که خود نتواند در کارگاه حضور داشته باشد، فرد واجد صلاحیت دیگری را پس از تأیید کارفرما، به عنوان جایگزین موقت خود معرفی می‌کند. رئیس کارگاه ممکن است در طول مدت پیمان، به وسیله نماینده پیمانکار و با اطلاع و تأیید کارفرما تعویض شود و شخص دیگری جایگزین وی گردد.

14-4. نماینده پیمانکار، باید طبق جزء 3-1-5، نمودار سازمانی پروژه و فهرست ماشین‌آلات ساختمانی و ابزارآلات اختصاصی و هرگونه تغییرات بعدی در آن را به همراه مشخصات افراد کلیدی، به کارفرما تسلیم کند.

14-5. مسؤولیت جبران هرگونه خسارت وارده به اشخاص ثالث و یا ادعاهای آنها، در موارد مرتبط با موضوع پیمان، به عهده پیمانکار است و وی موظف به پاسخگویی و جبران خسارت‌ها و مصون نگهداشتن کارفرما از اینگونه ادعاها و خسارت‌هاست.

ماده 27 : تأمین نیروی کار     

27-1. پیمانکار، متعهد است نسبت به تأمین نیروی انسانی کافی، از نظر کمی‌و کیفی در تمام رده‌های شغلی مورد نیاز برای حسن اجرا و تکمیل به موقع عملیات موضوع پیمان اقدام کند. نیروی انسانی مورد نیاز، اعم از کارکنان مستقیم اجرای کار و یا گروه سرپرستی و پشتیبانی بخش‌های مختلف باید از تخصص، مهارت و صلاحیت کاری لازم برخوردار باشند و به نحوی سازماندهی شوند که برای اجرای کار مربوط، مناسب باشند. پرداخت تمام هزینه‌های ناشی از استخدام و به کارگیری نیروی کار، از قبیل حقوق، بیمه، مالیات و هر نوع مزایای قانونی آنها، به عهده پیمانکار است.

27-2. در مورد بخش‌هایی از کار که طبق پیمان در ایران انجام می‌شود، اگر به نیروی کار غیرایرانی نیاز باشد، پیمانکار موظف است پس از تأیید کارفرما و سایر مقام‌های ذیربط و طی مراحل قانونی، این گونه کارکنان را به کار گمارده و مسؤولیت رعایت قوانین و مقررات کشور و حسن رفتار این گونه کارکنان، طبق شئونات اخلاقی در محدوده کارگاه، به عهده پیمانکار است.

27-3. هر گاه هر یک از کارکنان پیمانکار، از نظر تخصص، مهارت و یا صلاحیت کار در محل کارگاه، به تشخیص کارفرما غیرقابل قبول باشند، پیمانکار موظف است در اسرع وقت نسبت به تعویض فرد مورد نظر و به کار گماردن شخص واجد صلاحیت و جای او، اقدام کند. تمام هزینه‌های ناشی از این نوع جابجایی‌ها، به عهده پیمانکار است و هیچگونه پرداخت اضافی از این بابت به پیمانکار تعلق نمی‌گیرد. مسؤولیت اجرای مفاد این بند، در مورد پیمانکاران دست دوم، به عهده پیمانکار است.

27-4. تأمین امکانات رفت و آمد، ایجاد امکانات بهداشتی (از قبیل آب آشامیدنی و استحمام، بهداشت محیط زیست کارکنان و ...) تأمین امکانات اولیه پزشکی، به عهده پیمانکار است و وی موظف است هزینه‌های مربوط به آنها را پرداخت کند، مگر آنکه کارفرما تأمین برخی از تسهیلات بالا را طبق پیوست 13، تعهد کرده باشد.

27-5. پیمانکار، موظف است برای انجام کارهای موضوع پیمان، از امکانات، شرکت‌ها، مؤسسات و نیروهای ایرانی در کارهای مهندسی، ساخت تجهیزات و تأمین مصالح و حمل و نقل آنها و عملیات ساختمان و نصب، حداکثر استفاده را بنماید.

27-6. هرگاه پیمانکار و یا پیمانکاران دست دوم وی، در پرداخت دستمزد کارکنان مستقر در کارگاه ساختمان و نصب، طبق قانون کار تأخیر کند و یا قصور ورزد، مشاور کارفرما به وی اخطار می‌کند که طلب کارکنان خود را پرداخت نماید و در صورت خودداری پیمانکار، کارفرما می‌تواند برای بار اول دستمزد کارکنان را برای دوره ای که صورت وضعیت آن به پیمانکار پرداخت شده است، براساس فهرست‌های تأیید شده پیمانکار و با حضور نماینده وی، از محل مطالبات و تضمین پیمانکار، به کارکنان پرداخت کند و مبلغ پرداختی را به اضافه پانزده درصد، به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید. در صورت تکرار تأخیر در پرداخت دستمزد کارکنان، کارفرما طی اخطاریه ای، مهلتی را برای پرداخت دستمزد کارکنان از سوی پیمانکار مشخص می‌سازد. در صورت خودداری پیمانکار از پرداخت در مهلت مقرر، کارفرما می‌تواند براساس ماده 68، پیمانکار را بر کنار کند.

هرگاه پرداخت صورت وضعیت‌های تأیید شده پیمانکار، به هر دلیلی از سوی کارفرما با تأخیر مواجه شود، کارفرما متعهد است بخشی از صورت وضعیت‌های تأیید شده پیمانکار را معادل دستمزد کارکنان وی، پرداخت کند.

ماده 15 : تأمین نیروی کار

15-1. پیمانکار، متعهد است نسبت به تأمین نیروی انسانی کافی، از نظر کمی‌و کیفی در تمام رده‌های شغلی مورد نیاز به منظور حسن اجرا و تکمیل به موقع عملیات موضوع پیمان اقدام کند. نیروی انسانی مورد نیاز، اعم از کارکنان مستقیم اجرای کار و یا گروه سرپرستی و پشتیبانی بخشهای مختلف، باید از تخصص، مهارت و گواهینامه صلاحیت‌های حرفه ای لازم برخوردار باشند و به نحوی سازماندهی شوند که برای اجرای کار مربوط، مناسب باشند. پرداخت تمام هزینه‌های ناشی از استخدام و به کارگیری نیروی کار، از قبیل حقوق، بیمه، مالیات و هر نوع مزایای قانونی آنها به عهده پیمانکار است.

15-2. در مورد بخش‌هایی از کار که طبق پیمان در ایران انجام میشود، اگر به نیروی کار غیر ایرانی نیاز باشد، پیمانکار موظف است پس از تأیید کارفرما و سایر مقام‌های ذیربط و طی مراحل قانونی، اینگونه کارکنان را به کار گمارده و مسؤولیت رعایت قوانین و مقررات کشور و حسن رفتار اینگونه کارکنان، طبق شئون اخلاقی در محدوده کارگاه، به عهده پیمانکار است.

15-3. هر گاه هر یک از کارکنان پیمانکار، از نظر تخصص، مهارت و یا صلاحیت کار، به تشخیص کارفرما غیرقابل قبول باشند، پیمانکار موظف است در اسرع وقت نسبت به تعویض فرد موردنظر و به کار گماردن شخص واجد صلاحیت به جای او، اقدام کند. تمام هزینه‌های ناشی از این نوع جابجایی‌ها، به عهده پیمانکار است و هیچگونه پرداخت اضافی از این بابت به پیمانکار تعلق نمی‌گیرد. مسؤولیت اجرای مفاد این بند در مورد پیمانکاران فرعی به عهده پیمانکار است.

15-4. تأمین امکانات رفت و آمد، مسکن و غذای کارکنان در حد متعارف و براساس ضوابط و قوانین جاری کشور، ایجاد دفاتر کار مناسب، امکانات بهداشتی (از قبیل آب آشامیدنی و استحمام، بهداشت محیط زیست کارکنان)، امکانات اولیه پزشکی، به عهده پیمانکار است، مگر آنکه کارفرما تأمین برخی از تسهیلات بالا را طبق پیوست 13، تعهد کرده باشد.

15-5. پیمانکار، موظف است برای انجام کارهای موضوع پیمان، امکانات، شرکت‌ها، مؤسسات و نیروهای ایرانی را در کارهای مهندسی، ساخت تجهیزات و تأمین کالا، حمل و نقل آنها و عملیات ساختمان و نصب و راه‌اندازی با رعایت کامل قوانین و مقررات مربوط به حداکثر استفاده از توان داخلی و ضوابط مربوط به نیروهای بومی‌مندرج در بخش سوم پیوست 15، به کار گیرد.

15-6. هرگاه پیمانکار در پرداخت دستمزد کارکنان مستقر در کارگاه ساختمان و نصب، طبق قانون کار تأخیر کند و یا قصور ورزد، کارفرما به وی اخطار می‌کند که مطالبات معوقه کارکنان خود را پرداخت نماید و در صورت خودداری پیمانکار، کارفرما می‌تواند برای بار اول دستمزد کارکنان را برای دوره ای که صورت وضعیت آن به پیمانکار پرداخت شده است، براساس فهرست‌های دستمزد تأیید شده پیمانکار و با حضور نماینده وی، از محل مطالبات یا تضامین پیمانکار، به کارکنان پرداخت کند و مبلغ پرداختی را به اضافه 15درصد، به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید. در صورت تکرار تأخیر در پرداخت دستمزد کارکنان، کارفرما طی اخطاریه‌ای، مهلتی را برای پرداخت دستمزد کارکنان از سوی پیمانکار مشخص می‌سازد. در صورت خودداری پیمانکار از پرداخت در مهلت مقرر، کارفرما می‌تواند براساس ماده 47، پیمانکار را برکنار کند.

15-7. هرگاه پرداخت صورت وضعیت‌های تأیید شده پیمانکار، به هر دلیلی از سوی کارفرما با تأخیر مواجه شود، کارفرما متعهد است بخشی از صورت وضعیت‌های تأیید شده پیمانکار را معادل دستمزد کارکنان وی، پرداخت کند.

ماده 28 : مقررات کارگاهی     

28-1. پیمانکار، موظف به رعایت مقررات حفاظت فنی و بهداشت کار است. پیمانکار، قبل از شروع عملیات ساختمان و نصب، ضوابط ویژه کارفرما را برای دوران عملیات ساختمان و نصب و راه‌اندازی، از کارفرما درخواست می‌کند و پس از دریافت آنها و هماهنگی‌های لازم و تأیید نهایی کارفرما، پیمانکار باید از آن پس، به آنها عمل نماید. به هر حال، پیمانکار موظف است همیشه اصول و مقررات متعارف در زمینه‌های زیر را رعایت کند :

28-1-1. حفاظت فیزیکی از کارها، از جمله شامل نحوۀ حصارکشی، روشنایی، آتش‌نشانی، حراست‌ و‌حفاظت از مصالح، تجهیزات و ماشین‌آلات‌ساختمانی، نحوۀ رفت ‌و‌ آمد کارکنان پیمانکار در داخل کارگاه و محدوده‌های عملیاتی کارفرما

28-1-2. مقررات ایمنی، از قبیل تأمین تجهیزات ایمنی کارکنان، تدابیر فیزیکی برای کار در ارتفاع و در داخل مخزن‌ها و مجاری و ترانشه‌های خاکی، تمهیدات ایمنی لازم برای کار در واحدهای در حال بهره‌برداری.  

28-2. بجز در مواردی که در شرایط خصوصی امکان کار در خارج از ساعتهای عادی روز و یا در شب پیش‌بینی شده باشد، پیمانکار موظف به انجام کارها در ساعت‌های عادی روز است. همچنین در مواردی که پیمانکار برای جبران عقب ماندگی از برنامه زمانی، درخواست کار در خارج از ساعت‌های عادی روز و یا کار در شب را از کارفرما بنماید تنها با تقبل تمام هزینه‌های اضافی ناشی از آن و پس از تأیید کارفرما مجاز به کار، در ساعت‌های یاد شده است.

28-3. پیمانکار موظف به رعایت ضوابط حفاظت محیط زیست و نیز نگهداری و بهره‌برداری صحیح، طبق اصول فنی و تمیز نگهداشتن اراضی، مستحدثات، راهها و سایر ابنیه موجود در کارگاه و محوطه‌های اطراف در اختیار وی است و پس از پایان کار باید تمام مازاد، زواید، ماشین‌آلات، ابزار و تمام وسایل خود را از کارگاه خارج کند و همچنین باید تمام ابنیه موقت از قبیل خوابگاه‌ها، دفترهای کار، شبکه‌های آب و برق، تأسیسات جانبی و ... را جمع آوری و محل آنها را با نظر کارفرما، پاکسازی کرده و تحویل دهد.

28-4. پیمانکار، باید یک نسخه از تمام نقشه‌ها، اسناد و مدارک پیمان، دستور تغییر کارها، نقشه‌های کارگاهی و اسناد کنترل کیفی اجرای کار را که روند تغییرات و اصلاحات را به همراه داشته باشد، در محل مناسب نگهداری کند، به نحوی که همواره در دسترس کارفرما برای مراجعه وی باشد.

28-5. هر گاه ضمن اجرای کار، اشیای عتیقه یا آثار تاریخی و مسکوکات قدیمی‌و مانند آن در محل کار پیدا شود، پیمانکار متعهد است که بی درنگ مراتب را به اطلاع کارفرما و طبق قوانین به اطلاع دستگاه‌های انتظامی‌برساند. کارفرما برای حفظ و نگهداری یا انتقال اشیای عتیقه، اقدام فوری به عمل     می‌آورد.

پیمانکار باید تا زمان اقدام به حفاظت از سوی کارفرما یا مقام‌های ذیربط، برای حفظ و نگهداری اشیا و آثار مزبور، مراقبت لازم را به عمل آورد.

28-6. پیمانکار، باید هماهنگی‌های لازم را با سایر پیمانکاران و یا گروه‌های اجرایی کارفرما، مرتبط با کار موردنظر به شرح ماده 38، به عمل آورد.

28-7. حفاظت و ایمنی

28-7-1. پیمانکار، موظف به حفاظت از افراد شاغل در کارگاه، اموال، کارهای انجام شده و مصالح تجهیزات، ماشین‌آلات، اعم از موجود در پای کار، انبار، محدوده کار و یا بیرون از آن و سایر اموال و مستحدثات و تسهیلات موجود در کارگاه، از قبیل جاده‌ها، ساختمان‌ها، فضای سبز و تأسیسات زیرزمینی است.

28-7-2. پیمانکار، موظف است فردی با تجربه و واجد شرایط را به عنوان مسؤول ایمنی کارگاه معرفی کند. وی مسؤول حفاظت و جلوگیری از حوادث و نظارت بر اجرای مقررات و ضوابط ایمنی است.

28-7-3. در مدت اجرای کارهای ساختمان و نصب در موارد اضطراری که ایمنی کارکنان و کارهای انجام شده مصالح و تجهیزات و سایر اموال و مستحدثات و تسهیلات موجود در کارگاه، به مخاطره بیفتد، پیمانکار موظف است بیدرنگ و بدون نیاز به دریافت دستور از کارفرما و یا مشاور کارفرما، وارد عمل شده و اقدام‌های حفاظتی و ایمنی لازم را به عمل آورد.

ماده 16 : مقررات کارگاهی، بهداشت، ایمنی و محیط زیست

16-1. پیمانکار موظف به رعایت مقررات بهداشت، ایمنی و محیط زیست براساس مفاد پیوست 7 و زیربخش 18-1-6 پیوست 18، از جمله در زمینه‌های زیر است :

16-1-1. حفاظت فیزیکی از کارها، از جمله نحوه حصارکشی، روشنایی، آتش نشانی، حراست و حفاظت از کالا، تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی، نحوه رفت و آمد کارکنان پیمانکار در داخل کارگاه و محدوده‌های عملیاتی کارفرما.

16-1-2. مقررات ایمنی، از قبیل تأمین تجهیزات ایمنی کارکنان، تدابیر فیزیکی برای کار در ارتفاع و در داخل مخزن‌ها و مجاری و ترانشه‌های خاکی، تمهیدات ایمنی لازم برای کار در واحدهای در حال بهره‌برداری.

16-2. بجز در مواردی که در شرایط خصوصی امکان کار در خارج از ساعت‌های عادی روز و یا در شب پیش‌بینی شده باشد، پیمانکار موظف به انجام کارها در ساعت‌های عادی روز است. همچنین، در مواردی که پیمانکار برای جبران عقب ماندگی از برنامه زمانی، درخواست کار در خارج از ساعت‌های عادی روز و یا کار در شب را از کارفرما بنماید، تنها با تقبل تمام هزینه‌های اضافی ناشی از آن و پس از تأیید کارفرما، مجاز به کار در ساعت‌های یاد شده است.

16-3. پیمانکار موظف به رعایت ضوابط حفاظت محیط زیست و نیز نگهداری و بهره‌برداری صحیح، طبق اصول فنی و تمیز نگهداشتن اراضی، مستحدثات، راه‌ها و سایر ابنیه موجود در کارگاه و محوطه‌های اطراف در اختیار وی است و پس از پایان کار، باید تمام مصالح مازاد، زواید،    ماشین‌آلات، ابزار و تمام وسایل خود را از کارگاه خارج کند و همچنین، باید تمام ابنیه موقت از قبیل خوابگاه‌ها، دفترهای کار، شبکه‌های آب و برق، تأسیسات جانبی و مواردی از این دست را جمع آوری و محل آنها را با نظر کارفرما، پاکسازی کرده و تحویل دهد.

16-4. پیمانکار باید یک نسخه از تمام نقشه‌ها، اسناد و مدارک پیمان، دستور تغییر کارها، نقشه‌های کارگاهی و اسناد کنترل کیفی اجرای کار را که روند تغییرات و اصلاحات را به همراه داشته باشد، در محل مناسب نگهداری کند، به نحوی که همواره در دسترس کارفرما برای مراجعه وی باشد.

16-5. هرگاه ضمن اجرای کار، اشیای عتیقه یا آثار تاریخی و مسکوکات قدیمی‌و مانند آن، در محل پیدا شود، پیمانکار متعهد است که بی درنگ مراتب را به اطلاع کارفرما و طبق قوانین به اطلاع دستگاه‌های انتظامی‌برساند. کارفرما برای حفظ و نگهداری یا انتقال اشیای عتیقه، اقدام فوری به عمل می‌آورد. پیمانکار باید تا زمان اقدام به حفاظت از سوی کارفرما یا مقام‌های ذیربط، برای حفظ و نگهداری اشیا و آثار مزبور، مراقبت لازم را به عمل آورد.

16-6. پیمانکار موظف به حفاظت از افراد شاغل در کارگاه، اموال، کارهای انجام شده و کالا و تجهیزات، ماشین‌آلات، اعم از موجود در پای کار، انبار، محدوده کار و یا بیرون از آن و سایر اموال و مستحدثات و تسهیلات موجود در کارگاه، از قبیل جاده‌ها، ساختمان‌ها، فضای سبز و تأسیسات زیرزمینی است.

16-7. پیمانکار، موظف است فردی باتجربه، واجد شرایط و مورد تأیید کارفرما را به همراه سازمان زیر مجموعه وی که در قالب نمودار سازمانی پیمانکار موضوع جزء 3-1-5 ارائه شده است، به عنوان مسؤول بهداشت، ایمنی و محیط زیست کارگاه معرفی کند. وی مسؤول حفاظت و جلوگیری از حوادث و نظارت بر اجرای مقررات و ضوابط بهداشت، ایمنی و محیط زیست است.

16-8. در مدت اجرای کارهای ساختمان و نصب، در موارد اضطراری که ایمنی کارکنان و کارهای انجام شده، کالا و تجهیزات و سایر اموال و مستحدثات و تسهیلات موجود درکارگاه، به مخاطره بیفتد، پیمانکار موظف است بی درنگ و بدون نیاز به دریافت دستور از کارفرما، وارد عمل شده و اقدام‌های حفاظتی و ایمنی لازم را به عمل آورد.

ماده 29 : تأمین مصالح و تجهیزات، حمل و انبارداری آنها      

29-1. پیمانکار، باید مصالح و تجهیزات و لوازم یدکی را طبق پیوست 10 و مشخصات فنی پیمان و براساس برنامه زمانی از جمله برای تجهیزات و کالاهای با زمان ساخت و تحویل طولانی (Long Lead)، از منابع قید شده در پیوست 15، با سایر منابع مورد تأیید کارفرما، تأمین کند.

29-2. پیمانکار باید تمام مصالح و تجهیزات را به نام کارفرما، طبق مشخصات تعیین شده در پیوست 19 بسته بندی و به محل کار ارسال کند.

29-3. بارگیری، حمل و تخلیه مصالح و تجهیزات به محل کارگاه و همچنین، ترخیص کالاهای وارده در گمرکات کشور، به مسؤولیت و هزینه پیمانکار است، مگر آنکه در پیوست 19 به نحو دیگری تصریح شده باشد. کارفرما در این زمینه، هر نوع همکاری و هماهنگی لازم را برای معرفی پیمانکار، به عمل      می‌آورد.

مسؤولیت جبران هر نوع خسارت به جاده‌ها، پل‌ها و تسهیلات ترافیکی در اثر حمل مصالح و تجهیزات، به عهده پیمانکار است.

29-4. هرگاه براساس پیوست 13، تأمین بخشی از مصالح و تجهیزات پروژه به عهده کارفرما باشد، با ورود مصالح و تجهیزات در تعهد کارفرما به کارگاه، پیمانکار آنها را در حضور نماینده کارفرما بازرسی چشمی‌می‌کند و هرگونه اشکال و کمبود آنها صورت مجلس می‌شود در این صورت کارفرما اشکال‌ها و کمبودها را رفع می‌کند و یا با پرداخت هزینه مربوط، رفع اشکال‌ها و یا کمبودها را از پیمانکار می‌خواهد. به هرحال، با ورود هر نوع کالا به کارگاه، حفاظت و انبارداری آنها به عهده پیمانکار است. در صورتی که در مصالح و تجهیزات تأمین شده توسط کارفرما با مراقبت پیمانکار نگهداری می‌شود، معایب پنهانی وجود داشته باشد که در بازرسی‌های یاد شده (بازرسی‌های عینی) مشاهده نشده است، هزینه رفع این نوع معایب، به عهده کارفرماست.

29-5. پیمانکار، باید مصالح و تجهیزات و لوازم یدکی پروژه را طبق اصول نگهداری کالا و تجهیزات در شرایط و دمای لازم و براساس دستورالعمل سازندگان، به نحوی نگهداری کند که آسیبی به آنها وارد نشود و یا در زمان    راه‌اندازی، دوره مجاز انبارداری انها به پایان نرسیده باشد، برای این کار، احداث انبارهای سرپوشیده، فضای باز، محوطه سازی‌های لازم، قفسه بندی، حصارکشی، ایجاد روشنایی لازم، تهیه سیستم انبار، دفاتر کارکنان کالای پروژه و ... از تعهدات پیمانکار است.

29-6. پیمانکار، باید تمام مصالح و تجهیزات موضوع پیمان را به صورت نو و طبق مشخصات فنی تأمین کند. مسؤولیت برگشت تجهیزات مستعمل و جایگزینی آنها با تجهیزات نوی مورد قبول کارفرما و هر نوع تأخیر در اتمام کارهای ناشی از آن، به عهده و هزینه پیمانکار است.

 

ماده 17 : تأمین کالا و تجهیزات، حمل و انبارداری آنها

17-1. پیمانکار، باید کالا و تجهیزات و لوازم یدکی را طبق پیوست 10 و اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی طبق پیوست 18 و براساس برنامه زمانی از جمله برای تجهیزات و کالاهای با زمان ساخت و تحویل طولانی از منابع قید شده در بخش 15-1 پیوست 15 یا سایر منابع مورد تأیید کارفرما تأمین کند.

17-2. پیمانکار باید تمام کالاها و تجهیزات را به نام کارفرما، طبق مشخصات تعیین شده در پیوست 19، دسته بندی و به محل کار ارسال کند.

17-3. بارگیری، حمل و تخلیه کالا و تجهیزات به محل کارگاه به مسؤولیت و هزینه پیمانکار است، مگر آنکه در پیوست 19 به نحو دیگری تصریح شده باشد. کارفرما در این زمینه، هر نوع همکاری و هماهنگی لازم را برای معرفی پیمانکار به نهادهای ذیربط عمل می‌آورد. مسؤولیت جبران هر نوع خسارت به جاده‌ها، پل‌ها و تسهیلات ترافیکی در اثر حمل کالا و تجهیزات به عهده پیمانکار است.

17-4. هرگاه براساس پیوست 13، بخشی از کالا و تجهیزات پروژه به عهده کارفرما باشد، با ورود کالا و تجهیزات در تعهد کارفرما به کارگاه، پیمانکار آنها را در حضور نماینده کارفرما تنها بازرسی چشمی‌می‌کند و هرگونه اشکال و کمبود آنها صورتجلسه می‌شود. در اینصورت، کارفرما اشکال‌ها و کمبود آنها صورتجلسه می‌شود. در اینصورت، کارفرما اشکالها و کمبودها را رفع می‌کند و یا در صورت موافقت پیمانکار و از طریق صدور دستور کار، با پرداخت هزینه مربوطه و با رعایت مفاد بندهای 29-3 و 29-4، رفع اشکال‌ها و یا کمبودها را از پیمانکار درخواست می‌کند. به هر حال، با ورود هر نوع کالا به کارگاه، حفاظت و انبارداری آنها به عهده پیمانکار است. در صورتی که در کالا و تجهیزات تأمین شده توسط کارفرما که با مراقبت پیمانکار نگهداری می‌شود، معایب پنهانی وجود داشته باشد که در بازرسی‌های یاد شده (بازرسی‌های چشمی) مشاهده نشده است، هزینه رفع این نوع معایب، به عهده کارفرماست.

17-5. پیمانکار باید کالا و تجهیزات و لوازم یدکی پروژه را طبق اصول نگهداری کالا و تجهیزات در شرایط و دمای لازم و براساس دستورالعمل سازندگان، به نحوی نگهداری کند که آسیبی به آنها وارد نشود و یا در زمان راه‌اندازی، دوره مجاز انبارداری آنها به پایان نرسیده باشد. برای این کار، احداث انبارهای سرپوشیده، فضای باز، محوطه سازی‌های لازم، قفسه بندی، حصارکشی، ایجاد روشنایی لازم، تهیه سیستم انبار، دفاتر کارکنان کالای پروژه و مواردی از این دست از تعهدات پیمانکار است.

17-6. پیمانکار باید تمام کالاها و تجهیزات موضوع پیمان را به صورت نو و طبق اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی تأمین کند. مسؤولیت برگشت تجهیزات مستعمل و جایگزینی آنها با تجهیزات نوی مورد قبول کارفرما و هر نوع تأخیر در اتمام کارهای ناشی از آن به عهده و هزینه پیمانکار است.

 

17-7. با وجود انتقال مالکیت کالا و تجهیزات به کارفرما از زمان      بسته بندی و یا بارگیری، مسؤولیت مراقبت از تمام تجهیزات و کالا به عهده پیمانکار است.

ماده 30 : ماشین‌آلات ساختمانی، ابزار، مواد مصرفی و تسهیلات موردنیاز کار      

بجز مواردی که تأمین آنها طبق پیوست 13، در تعهد کارفرماست، پیمانکار موظف به تأمین موارد زیر است :

30-1. تمام ماشین‌آلات ساختمانی مورد نیاز اجرای کار، طبق برنامه زمانی پیوست 14.

تبصره : خروج ماشین‌آلات ساختمانی از کارگاه، تنها پس از پایان نیاز به آنها و با نظر کارفرما مجاز است.

30-2. تمام ابزارآلات عمومی‌و اختصاصی و مصالح مصرفی لازم، برای تکمیل و تحویل کار طبق مشخصات فنی.

30-3. سایر تسهیلات لازم دوران ساختمان و نصب، از جمله آب، فاضلاب، برق، گاز، مخابرات، سوخت و شبکه‌های مورد نیاز آنها و احداث تأسیسات و کارگاههای جانبی مورد نیاز

 

ماده 18 : ماشین‌آلات ساختمانی، ابزار، مواد مصرفی و تسهیلات موردنیاز کار

18-1. بجز مواردی که تأمین آنها طبق پیوست 13 در تعهد کارفرماست، پیمانکار موظف به تأمین موارد زیر است :

18-1-1. تمام ماشین‌آلات ساختمانی مورد نیاز اجرای کار مطابق با مشخصات و استانداردهای مورد تأیید کارفرما، طبق برنامه زمانی پیوست14.

تبصره : خروج ماشین‌آلات ساختمانی از کارگاه، تنها پس از پایان نیاز به آنها و با نظر کارفرما مجاز است. در صورت نیاز به خروج ماشین‌آلات برای تعمیرات اساسی پیمانکار باید نسبت به جایگزین نمودن آن به نحوی که تأخیر در اتمام کار بوجود نیاید، اقدام کند.

18-1-2. تمام ابزارآلات عمومی‌و اختصاصی و مصالح مصرفی لازم، برای تکمیل و تحویل کار طبق مشخصات فنی و اسناد و مدارک پیمان.

18-1-3. سایر تسهیلات لازم دوران ساختمان و نصب از جمله آب، فاضلاب، برق، گاز، مخابرات، سوخت و شبکه‌های مورد نیاز آنها و احداث تأسیسات و کارگاه‌های جانبی مورد نیاز.

ماده 31 : تهیه روش‌های اجرایی و نقشه‌های کارگاهی

31-1. پیمانکار، موظف است قبل از اجرای هر بخش از عملیات ساختمان و نصب، روش‌های اجرایی و برنامه کنترل کیفی لازم را برای بازرسی عملیات، به مشاور کارفرما تسلیم کرده و پس از تأیید مشاور کارفرما، به آنها عمل کند.

31-2. پیمانکار، موظف است نقشه‌های کارگاهی مورد نیاز کارهای ساختمانی و نصب را، تهیه کرده و تحویل دهد و براساس آنها عمل کند.

ماده 19 : روش‌های اجرایی و نقشه‌های کارگاهی

19-1. پیمانکار، موظف است قبل از اجرای هر بخش از عملیات ساختمان و نصب، روش‌های اجرایی و برنامه کنترل کیفی لازم را برای بازرسی عملیات، به کارفرما تسلیم کرده و پس از تأیید وی به آنها عمل کند.

19-2. پیمانکار، موظف است نقشه‌های کارگاهی مورد نیاز کارهای ساختمان و نصب را براساس اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی و سایر اسناد و مدارک پیمان، تهیه کرده و به کارفرما تحویل دهد و براساس آنها عمل کند.

ماده 32 : برنامه پیشرفت کار      

32-1. پیمانکار، موظف به رعایت دقیق برنامه زمانی پیشرفت کار درج شده در پیوست 14 و بندهای 3-2-1 و 3-2-2 است.

32-2. پیمانکار، می‌تواند در طول اجرای کار، تغییرات پیشنهادی در برنامه زمانی را بدون آنکه باعث تأخیر در اتمام کل کار و یا بخش‌های اصلی آن شود، برای تصویب به کارفرما پیشنهاد کند.

32-3. در مواردی از تغییرات در برنامه پیشرفت کار، که منجر به تغییر در مدت پیمان و یا مدت بخش‌های اصلی پیمان شود، براساس ماده 64 عمل می‌شود.

33-4. پیمانکار، موظف است گزارش پیشرفت کارها را ماهانه و یا در دوره‌های زمانی مورد نظر کارفرما، تسلیم کند. این گزارش، شامل مواردی از قبیل درصد تکمیل شده فعالیت‌های مختلف، مواردی نسبت به برنامه تأخیر دارد و برنامه پیشنهادی پیمانکار برای جبران تأخیرهاست. در صورت درخواست کارفرما، پیمانکار باید فهرست عوامل درگیر در کارهای ساختمان و نصب، از جمله نیروی انسانی و ماشین‌آلات ساختمانی را تسلیم کند.

32-5. در موارد اختلاف پیمانکار و کارفرما، پیمانکار موظف به ادامه عملیات طبق برنامه زمانی بوده و به هیچ عنوان حق توقف و یا تعویق کل کار و یا بخشهایی از کارها را ندارد، مگر اینکه دو طرف به نحو دیگری توافق کنند. در شرایط اختلاف، کارفرما نیز باید به تعهدات قراردادی خود طبق برنامه زمانی عمل کند.

ماده 20 : برنامه پیشرفت کار

20-1. پیمانکار، موظف به رعایت دقیق برنامه زمانی پیشرفت کار درج شده در پیوست 14 و بندهای 3-1-1 و 3-1-2 شرایط عمومی‌است.

20-2. پیمانکار می‌تواند در طول اجرای کار، تغییرات پیشنهادی در برنامه زمانی را بدون آنکه باعث تأخیر در اتمام کل کار و یا بخش‌های اصلی آن شود، برای تصویب به کارفرما پیشنهاد کند.

20-3. در مواردی از تغییرات در برنامه پیشرفت کار که منجر به تغییر در مدت پیمان و یا مدت بخش‌های اصلی پیمان شود، براساس ماده 43 عمل می‌شود.

20-4. پیمانکار موظف است گزارش پیشرفت کارها را ماهانه و یا در   دوره‌های زمانی مورد نظر کارفرما، تسلیم کند.

این گزارش شامل مواردی از قبیل درصد تکمیل شده فعالیت‌های مختلف، مواردی که نسبت به برنامه تأخیر دارد و برنامه پیشنهادی پیمانکار برای جبران خسارت‌هاست. پیمانکار باید فهرست عوامل درگیر در کارهای ساختمان و نصب از جمله نیروی انسانی و ماشین‌آلات ساختمانی را همراه با گزارش مذکور تسلیم کند.

20-5. در مورد اختلاف پیمانکار و کارفرما، پیمانکار موظف به ادامه عملیات طبق برنامه زمانی بوده و به هیچ عنوان حق توقف و یا تعویق کل کار و یا بخش‌هایی از کارها را ندارد، مگر اینکه دو طرف به نحو دیگری توافق کنند. در شرایط اختلاف، کارفرما نیز باید به تعهدات قراردادی خود طبق برنامه زمانی عمل کند.   

ماده 33 : فروشندگان، پیمانکاران دست دوم و سایر طرف‌های پیمان با پیمانکار     

33-1. مسؤولیت تمام کارها و خدمات انجام شده به وسیله مهندسان طراح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم، به عهده پیمانکار است. همچنین، وی مسؤولیت رفتار و اعمال کارکنان آنها را به عهده دارد.

 

ماده 21 : تأمین‌کنندگان، پیمانکاران فرعی و سایر طرف‌های پیمان با پیمانکار

21-1. مسؤولیت تمام کارها و خدمات انجام شده به وسیله مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی، به عهده پیمانکار است. همچنین پیمانکار مسؤولیت رفتار و اعمال کارکنان آنها را به عهده دارد و باید در کلیه پیمان‌های خود با تأمین‌کنندگان، پیمانکاران فرعی و سایر طرف‌های پیمان با پیمانکار، ضوابط و الزامات بهداشت، ایمنی و     محیط زیست مطرح شده در این پیمان و همچنین مفاد بند 15-2 را لحاظ نماید.

33-2. تمام هماهنگی‌ها و ارتباط با کارفرما در زمینه کارهای موضوع پیمان، مهندسان طرح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم، تنها به وسیله پیمانکار انجام می‌شود.

33-3. انتخاب فروشندگان مصالح و تجهیزات، از بین فهرست فروشندگان مورد تأیید کارفرما، به شرح پیوست 15 انجام می‌شود.

33-4. انتخاب مهندسان طراح برای کارهای مهندسی و طراحی، پیمانکاران دست دوم برای عملیات ساختمان و نصب پس از معرفی به کارفرما و تأیید وی، صورت می‌گیرد.

33-5. به کارگیری مهندسان طراح، فروشندگان مصالح و تجهیزات و پیمانکاران دست دوم، به شرح بندهای 33-3 و 33-4، دلیل وجود هیچگونه ارتباط قراردادی بین کارفرما با آنان نیست و کارفرما هیچگونه مسؤولیتی در قبال انجام تعهدات پیمانکار نسبت به آنان ندارد، بجز در مورد پرداخت دستمزد کارکنان پیمانکاران دست دوم عملیات ساختمان و نصب که طبق بند 27-6 عمل     می‌شود.

همچنین، تأیید مهندسان طراح، فروشندگان مصالح و تجهیزات و پیمانکاران دست دوم عملیات ساختمان و نصب، از سوی کارفرما، باعث رفع مسؤولیت‌های پیمانکار نیست.

33-6. انجام هر نوع خدمات، تأمین مصالح و تجهیزات و انجام کارها توسط مهندسان طراح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم، براساس قراردادهای فیمابین پیمانکار و هر یک از آنان صورت می‌گیرد، که طی آنها باید کارفرما به عنوان ذینفع درج شود و تمام موازین پیمان پیمانکار با کارفرما، رعایت گردد.

33-7. پیمانکار، متعهد است بخش‌هایی از کارهای طراحی، مهندسی، تأمین مصالح و تجهیزات و اجرای عملیات ساختمان و نصب و راه‌اندازی را، طبق   بند 10-2 پیوست 10 با رعایت مفاد سایر بندهای این ماده به شرکت‌ها، سازمانها و اشخاص ایرانی واگذار کند.

 

21-2. تمام هماهنگی‌ها و ارتباط کارفرما با مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی و سایر طرف‌های پیمان با پیمانکار در زمینه کارهای موضوع پیمان، تنها به وسیله پیمانکار انجام می‌شود.

21-3. انتخاب تأمین‌کنندگان کالا و تجهیزات توسط پیمانکار، از بین فهرست     تأمین‌کنندگان مورد تأیید کارفرما، به شرح بخش 15-1 پیوست 15 انجام می‌شود. پیمانکار می‌تواند علاوه بر فهرست مندرج در پیوست 15، تأمین‌کنندگان کالا و تجهیزات را برای تأیید به کارفرما پیشنهاد نماید.

21-4. انتخاب مهندسان طراح برای کارهای مهندسی و طراحی و پیمانکاران فرعی برای عملیات ساختمان و نصب، در رشته‌های تخصصی مندرج در بخش 15-2 پیوست 15، پس از معرفی به کارفرما و تأیید وی صورت می‌گیرد.

21-5. به کارگیری مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان کالا و تجهیزات و پیمانکاران فرعی، به شرح بندهای 21-3 و 21-4، دلیل وجود هیچگونه ارتباط قراردادی بین کارفرما با آنان نیست و کارفرما هیچگونه مسؤولیتی در قبال انجام تعهدات پیمانکار نسبت به آنان ندارد، بجز در مورد پرداخت دستمزد کارکنان پیمانکاران فرعی عملیات ساختمان و نصب که طبق  بند 15-6 عمل می‌شود. همچنین، تأیید مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان کالا و تجهیزات و پیمانکاران فرعی عملیات ساختمان و نصب از سوی کارفرما، رافع مسؤولیت‌های پیمانکار نیست.

21-6. انجام هر نوع خدمات، تأمین کالا و تجهیزات و انجام کارها توسط مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی، براساس قراردادهای فیمابین پیمانکار و هر یک از آنان صورت می‌گیرد که طی آنها باید کارفرما به عنوان ذینفع درج شود و تمام موازین پیمان پیمانکار با کارفرما، رعایت گردد.

21-7. پیمانکار متعهد است بخش‌هایی از کارهای طراحی، مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات و اجرای عملیات ساختمان و نصب و راه‌اندازی را طبق بخش 10-2 پیوست 10، با رعایت مفاد سایر بندهای این ماده و قوانین و مقررات مربوطه به حداکثر استفاده از توان داخلی به شرکت‌ها، سازمان‌ها و اشخاص ایرانی واگذار کند.

ماده 34 : مالیات، عوارض و سایر حقوق دولتی

34-1. به استثنای حقوق و عوارض گمرکی که طبق ماده 48 عمل می‌شود، پرداخت هر نوع مالیات، عوارض، حق بیمه تأمین اجتماعی و سایر حقوق دولتی، در ارتباط با کار موضوع پیمان در داخل کشور و یا در سایر کشورهایی که  بخش‌هایی از کارهای موضوع پیمان از قبیل خدمات فنی و مهندسی و یا تأمین مصالح و تجهیزات در آنجا انجام می‌شود به عهده پیمانکار است.

34-2. هرگاه در مدت اجرای کار، میزان مالیات، عوارض و یا سایر حقوق دولتی در داخل کشور افزایش یا کاهش یابد و یا عوارض و مالیات‌های جدیدی وضع شود که در ارتباط با کار موضوع پیمان به پیمانکار تعلق گیرد. هزینه‌های ناشی از این تغییرات بر حسب مورد به حساب بستانکاری یا بدهکاری وی منظور   می‌شود.

ماده 22 : مالیات، عوارض و سایر حقوق دولتی

22-1. به استثنای حقوق و عوارض گمرکی که طبق ماده 28 عمل     می‌شود، پرداخت مالیات، عوارض، حق بیمه تأمین اجتماعی و سایر حقوق دولتی، در ارتباط با کار موضوع پیمان در داخل کشور و یا در سایر کشورهایی که بخش‌هایی از کارهای موضوع پیمان از قبیل خدمات فنی و مهندسی و یا تأمین کالا و تجهیزات در آنجا انجام می‌شود، به عهده پیمانکار است.

22-2. هرگاه در مدت اجرای کار، میزان مالیات، عوارض، حق بیمه تأمین اجتماعی و یا سایر حقوق دولتی در داخل کشور افزایش یا کاهش یابد و یا عوارض و مالیات‌های جدیدی وضع شود که در ارتباط با کار موضوع پیمان، به پیمانکار تعلق گیرد، هزینه‌های ناشی از این تغییرات بر حسب مورد، به حساب بستانکاری یا بدهکاری وی منظور می‌شود.

ماده 35 : دریافت بیمه‌نامه‌ها

35-1. پیمانکار، موظف است تمام بیمه‌نامه‌های در تعهد خود را طبق ماده 15 و بند 6-1 پیوست 6، از شرکت‌های بیمه مورد تأیید کارفرما اخذ نموده، قبل از شروع هر قسمت از کار، بیمه‌نامه‌های مربوط را به کارفرما تسلیم کند.

 

ماده 36 : محرمانه نگهداشتن اسناد و مدارک پیمان     

36-1. پیمانکار، موظف است تمام اسناد، مدارک، نقشه‌ها و سایر اطلاعات دریافت شده از کارفرما را محرمانه تلقی کند.

 

ماده 37 : تأییدات پیمانکار

پیمانکار تأیید می‌کند :

37-1. تمام اسناد و مدارک پیمان را به شرح ماده 2 موافقتنامه (به استثنای اسناد و مدارکی که پس از امضای پیمان تهیه و ضمیمه پیمان می‌شوند)، به دقت مطالعه کرده، از مفاد آنها کاملاً آگاه است.

37-2. از محل کار، بازدید به عمل آورده، از شرایط جغرافیایی و عمومی‌منطقه، از جمله وضعیت آب و هوا، راه‌های دسترسی، نیروی انسانی، مصالح و ماشین‌آلات ساختمانی قابل تأمین از محل و سایر شرایطی که به نحوی در قیمت، سرعت پیشرفت کار و کیفیت آن موثراند، آگاهی کافی حاصل نموده است.

37-3. از قوانین و مقررات مربوط، از جمله قوانین و مقررات مالیات‌ها، عوارض بیمه، کار، تأمین اجتماعی و حفاظت فنی و سایر قوانین و مقرراتی که ممکن است در قیمت، سرعت پیشرفت کار و کیفیت آن مؤثر باشند، آگاهی کافی دارد و متعهد به رعایت همه آنها است.

37-4. از مشخصات و ماهیت کلی پروژه و کارهای در دست اجرا به وسیله کارفرما و سایر پیمانکاران وی، که در انجام موضوع پیمان به نحوی موثراند، آگاه است.

37-5. تمام نقشه‌ها و گزارش‌های گمانه‌زنی و یا اکتشافی و سایر آزمایش‌های مربوط به شناخت شرایط زیرزمینی محل اجرای کار و یا محوطه‌های مجاور آن را که از سوی کارفرما دریافت کرده است، به دقت مطالعه کرده و از شرایط فیزیکی محل اجرای کار، کاملاً آگاه شده است.

37-6. تمام اسناد، مدارک، نقشه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعات درج شده در اسناد پیمان را، با مشاهدات محلی، اطلاعات جمع آوری شده و سایر برررسی‌ها و نتایج حاصل از آزمایش‌ها، اکتشاف‌ها و مطالعات، تطبیق داده و موارد مغایرت، اشتباه و ناهمگونی اطلاعات را به اطلاع کارفرما می‌رساند و پاسخ کارفرما برای وی قابل قبول است و تأیید می‌کند که اسناد و مدارک پیمان به طور کلی برای درک تمام جنبه‌های پیمان در جهت اجرای کارهای موضوع پیمان کافی است.

37-7. پیمانکار، اعلام می‌کند که در موقع عقد پیمان، مشمول قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی، مصوب بیست و دوم دیماه 1337 نیست. در صورتی که خلاف آن برای کارفرما محرز شود، با توجه به باطل بودن پیمان، کارفرما به منظور تحویل گرفتن کار، زمان تحویل قطعی کارهای انجام شده را به پیمانکار ابلاغ می‌کند. بی درنگ، تضمین انجام تعهدات پیمان و تضمین حسن انجام کار کسر شده را ضبط کرده و به حساب خزانه واریز می‌نماید. کارفرما، برای تحویل کارهای انجام شده و تسویه حساب پیمانکار، طبق بندهای 67-2 و 67-4 تا 67-9 عمل می‌نماید. هرگاه ضمن انجام کار تا تحویل موقت، پیمانکار، به علل زیر، مشمول قانون یاد شده شود :

37-7-1. تغییراتی که در صاحبان سهام، میزان سهام، مدیران یا بازرسان شرکت پیمانکار پیش آید.

37-7-2. تغییراتی که در دستگاه‌های دولت یا کارفرما پیش آید.

در صورت بروز شرایط موضوع بند 37-7-1، طبق بند 37-7 رفتار می‌شود. در صورت بروز شرایط موضوع بند 37-7-2 به محض وقوع منع قانونی، پیمانکار مکلف است که مراتب را به کارفرما اعلام کند و در صورتی که مانع قانونی رفع نشود، کارفرما طبق ماده 67، به پیمان خاتمه می‌دهد. اگر پیمانکار مراتب را به موقع به کارفرما اعلام نکند، طبق بند 37-7 رفتار می‌شود.

37-8. تعهدات و مسؤولیت‌های پیمانکار در برابر حسن اجرا و تکمیل به موقع کار موضوع این پیمان طبق مفاد پیمان، بدون قید و شرط است و انجام هر یک از موارد زیر، خدشه و خللی در تعهدات نامبرده ایجاد نمی‌کند.

37-8-1. بازرسی و مشاهده کارها به وسیله کارفرما

37-8-2. پرداخت صورت وضعیت‌های موقت یا قطعی

37-8-3. صدور گواهی تحویل موقت

37-8-4. بهره‌برداری از تمام و یا بخشی از کار، به وسیله کارفرما

37-8-5. هر نوع تأیید کارها به وسیله کارفرما و یا عدم تأیید به موقع وی

37-8-6. هر نوع بررسی و یا تأیید مدارک ارسالی پیمانکار، از سوی کارفرما

 37-8-7. هر نوع بازرسی، آزمایش و تأیید به وسیله مؤسسات ثالث

37-8-8. هر نوع عیب در کارهای انجام شده از سوی کارفرما

موارد بهره‌برداری و نگهداری نادرست از کارها از سوی کارفرما و استهلاک و فرسایش متعارف دوران بهره‌برداری، از شمول این بند مستثنی است.

ماده 23 : تأییدات پیمانکار

پیمانکار تأیید می‌کند :

23-1. تمام اسناد و مدارک پیمان را به شرح ماده 2 موافقتنامه به دقت مطالعه کرده و از مفاد آنها کاملاً آگاه است.

23-2. از محل و منطقه اجرای کار بازدید به عمل آورده، از شرایط جغرافیایی و عمومی‌منطقه، از جمله وضعیت آب و هوا، راه‌های دسترسی، نیروی انسانی، مصالح و ماشین‌آلات ساختمانی قابل تأمین از محل و سایر شرایطی که به نحوی در قیمت، سرعت پیشرفت کار و کیفیت آن موثرند، آگاهی کافی حاصل نموده است.

23-3. از قوانین و مقررات مربوط، از جمله قوانین و مقررات مالیات‌ها، عوارض، بیمه، کار، تأمین اجتماعی و بهداشت، ایمنی، محیط زیست و پدافند غیرعامل و سایر قوانین و مقرراتی که ممکن است در قیمت، سرعت پیشرفت کار و کیفیت آن مؤثر باشند، آگاهی کافی دارد و متعهد به رعایت همه آنها است.

23-4. از مشخصات، ماهیت کلی پروژه و موضوع پیمان و کارهای در دست اجرا به وسیله کارفرما و سایر پیمانکاران وی، که در انجام موضوع پیمان به نحوی مؤثرند، آگاه است.

23-5. تمام نقشه‌ها و گزارش‌های گمانه زنی و یا اکتشافی و سایر آزمایش‌های مربوط به شناخت شرایط زیرزمینی محل اجرای کار و یا محوطه‌های مجاور آن را که از سوی کارفرما دریافت کرده است، به دقت مطالعه کرده و از شرایط فیزیکی محل اجرای کار، کاملاً آگاه شده است.

23-6. تمام اسناد، مدارک، نقشه‌ها، گزارش‌ها و اطلاعات درج شده در اسناد و مدارک پیمان را با مشاهدات محلی، اطلاعات جمع آوری شده و سایر بررسی‌ها و نتایج حاصل از آزمایش‌ها، اکتشاف‌ها و مطالعات، تطبیق داده و موارد مغایرت، اشتباه و ناهمگونی اطلاعات را به اطلاع کارفرما رسانده و پاسخ کارفرما برای وی قابل قبول است و تأیید می‌کند که اسناد و مدارک پیمان، به طور کلی برای درک تمام جنبه‌های پیمان در جهت اجرای کارهای موضوع پیمان، کافی است.

23-7. پیمانکار، اعلام می‌کند که در موقع عقد پیمان، مشمول قانون منع مداخله کارکنان دولت در معاملات دولتی، مصوب بیست و دوم دیماه 1337 نیست. در صورتی که خلاف آن برای کارفرما محرز شود، با توجه به باطل بودن پیمان، کارفرما به منظور تحویل گرفتن کار، زمان تحویل قطعی کارهای انجام شده را به پیمانکار ابلاغ می‌کند. بی درنگ، تضمین انجام تعهدات پیمان و مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار را ضبط کرده و به حساب خزانه واریز می‌نماید. کارفرما، برای تحویل کارهای انجام شده و تسویه حساب پیمانکار، طبق بند 47-2 اعلام می‌نماید.

23-7-1- هر گاه ضمن انجام کار تا تحویل موقت، به دلیل تغییراتی که در صاحبان سهام، میزان سهام، مدیران یا بازرسان شرکت پیمانکار پیش آید، پیمانکار مشمول قانون یاد شده شود، طبق مفاد بند 23-7 عمل   می‌شود.

23-7-2. هرگاه ضمن انجام کار تا تحویل موقت، به دلیل تغییراتی که در دستگاه‌های دولت یا کارفرما پیش آید، پیمانکار مشمول قانون یاد شده شود، به محض وقوع منع قانونی، پیمانکار مکلف است مراتب را به کارفرما اعلام کند و در صورتی که مانع قانونی رفع نشود، کارفرما طبق ماده 46، به پیمان خاتمه می‌دهد. اگر پیمانکار مراتب را به موقع به کارفرما اعلام نکند، طبق بند 23-7 رفتار می‌شود.

23-8. تعهدات و مسؤولیت‌های پیمانکار در برابر حسن اجرا و تکمیل به موقع کار موضوع این پیمان، طبق مفاد پیمان، بدون قید و شرط است و انجام هر یک از موارد زیر به استثنای بهره‌برداری و نگهداری نادرست از کارها از سوی کارفرما و استهلاک و فرسایش متعارف دوران بهره‌برداری، خدشه و خللی در تعهدات نامبرده ایجاد نمی‌کند :

23-8-1. بازرسی و یا مشاهده کارها به وسیله کارفرما

23-8-2. پرداخت صورت وضعیت‌های موقت یا قطعی

23-8-3. صدور گواهی تحویل موقت

23-8-4. بهره‌برداری از تمام و یا بخشی از کار، به وسیله کارفرما

23-8-5. هر نوع تأیید کارها به وسیله کارفرما

23-8-6. هر نوع بررسی و یا تأیید مدارک ارسالی پیمانکار، از سوی کارفرما

23-8-7. هر نوع بازرسی، آزمایش و یا تأیید به وسیله مؤسسات ثالث

23-8-8. هر نوع رفع عیب در کارهای انجام شده، از سوی کارفرما

هماهنگی با سایر پیمانکاران

ماده 38 : هماهنگی با سایر پیمانکاران مرتبط با موضوع پیمان

38-1. پیمانکار، موظف است امکان دسترسی و سایر تسهیلات مورد نیاز کار در قسمت‌های مختلف، مرتبط با سایر پیمانکاران طرف قرارداد با کارفرما را، برای آنها فراهم آورد. هماهنگی برای انجام اتصال‌های مختلف محدوده کاری پیمانکار (BATTERY LIMIT)، با سایر پیمانکاران و انجام اتصال‌ها، به عهده پیمانکار است.

جزئیات نحوه هماهنگی‌های متقابل پیمانکار با سایر پیمانکاران و وظایف پیمانکار در قبال آنان، در شرایط خصوصی مشخص می‌شود.

38-2. هرگونه هماهنگی‌های موردنیاز خارج از موارد قید شده در بند 38-1، از سوی مشارکت کارفرما صورت می‌گیرد، مگر آنکه در شرایط خصوصی، به نحو دیگری بیان شده باشد.

38-3. هرگاه در شرایط خصوصی، فعالیت سایر پیمانکاران طرف قرارداد با کارفرما، در ارتباط با پروژه یا گروه‌های اجرایی دیگر، در محدوده کار پیمانکار پیش‌بینی نشده باشد و کارفرما پس از عقد این پیمان تصمیم به انجام کارهای یاد شده داشته باشد، لازم است قبل از هر گونه اقدام، مراتب را به پیمانکار اطلاع دهد. جزئیات نحوۀ هماهنگی‌های لازم در صورت درخواست پیمانکار، هزینه‌های احتمالی و افزایش مدت پیمان ناشی از این تصمیم کارفرما، با توافق دو طرف مشخص می‌شود.

38-4. پیمانکار، موظف است در پایان کار هر یک از پیمانکاران دیگر مرتبط با پروژه، که کار آنان به نحوی ممکن است در کیفیت و عملکرد کار او مؤثر واقع شود، کنترل‌ها و بازرسی‌های لازم را با هماهنگی مشاور کارفرما به عمل آورد و در صورت لزوم، اصلاحات مورد نظر خود را از طریق مشاور کارفرما، به آنان اطلاع دهد.

ماده 24 : همکاری و هماهنگی

24-1. پیمانکار باید با کارکنان کارفرما، مشاوران و سایر پیمانکاران طرف قرارداد کارفرما و کارکنان نهاهای قانونی که ممکن است در محدوده اجرای موضوع پیمان برای کارهایی از جمله طراحی، تأمین مصالح و تجهیزات یا ساختمان، و نصب یا نظارت بر اجرای آنها به کار گمارده شوند، همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشد. جزئیات نحوه همکاری و هماهنگی‌های متقابل پیمانکار با کارکنان کارفرما، مشاوران و سایر پیمانکاران طرف قرارداد کارفرما و کارکنان نهادهای قانونی و وظایف پیمانکار در قبال آنان، در پیوست 10 مشخص می‌شود.

24-4. هرگاه در بخش 10-3 پیوست 10، فعالیت سایر پیمانکاران طرف قرارداد با کارفرما، در ارتباط با پروژه یا گروه‌های اجرایی دیگر، در محدوده کار پیمانکار پیش‌بینی نشده باشد و کارفرما پس از عقد این پیمان تصمیم به انجام کارهای یاد شده بگیرد، لازم است قبل از هر گونه اقدام، مراتب را به پیمانکار اطلاع دهد. جزئیات نحوه هماهنگی‌های لازم در صورت درخواست پیمانکار، هزینه‌های احتمالی مطابق با محدوده مجاز براساس مفاد ماده 29 و افزایش مدت پیمان ناشی از این تصمیم کارفرما، با توافق دو طرف مشخص می‌شود.

24-3. پیمانکار، موظف است در پایان کار هر یک از پیمانکاران دیگر مرتبط با پروژه که کار آنان به نحوی ممکن است در کیفیت و عملکرد کار او مؤثر واقع شود، کنترل‌ها و بازرسی‌های لازم را با هماهنگی کارفرما به عمل آورد و در صورت لزوم، اصلاحات موردنظر خود را به اطلاع کارفرما برساند.

تعهدات و مسؤولیت‌های کارفرما

ماده 39 : تعیین نماینده

39-1. کارفرما، ظرف 15 روز از تاریخ نافذ شدن پیمان، فردی را همراه حدود اختیارات و وظایف وی، به عنوان نماینده کارفرما به پیمانکار معرفی می‌کند. کارفرما در طول اجرای پیمان، می‌تواند نماینده خود را تعویض و شخص دیگری را به جای وی تعیین نموده و به پیمانکار معرفی کند.

نماینده کارفرما، همواره در طول مدت پیمان، در حدود اختیارات محوله و نمایندگی از طرف کارفرما اقدام می‌کند و تمام اطلاعیه‌ها، ابلاغیه‌ها، دستورکارها، تصویب‌ها، به وسیله وی صادر می‌شود و همچنین، اطلاعیه‌ها و درخواست‌های پیمانکار، به عنوان کارفرما و خظاب به وی صادر می‌گردد.

نماینده کارفرما در طول مدت پیمان، می‌تواند بخشی از وظایف و اختیارات خود را به شخص یا اشخاص دیگر واگذار کند. در این صورت، طی اطلاعیه ای شخص یا اشخاص یاد شده را همراه با حدود اختیارات و وظایف مربوط، به پیمانکار معرفی می‌کند.هرنوع دستور، ابلاغیه و اقدام‌های جانشین/ جانشین‌های نماینده کارفرما، به منزله دستور، ابلاغیه و اقدام‌های نماینده کارفرما تلقی    می‌شود، جانشین / جانشین‌های نماینده کارفرما، ممکن است در طول مدت پیمان تعویض شود و یا حدود اختیارات و وظایف آنان تغییر کند، که در این صورت، باید مراتب به پیمانکار اعلام شود.

ماده 25 : مجری طرح

کارفرما، حداکثر ظرف مدت 15 روز از تاریخ نافذ شدن پیمان، فردی را همراه حدود اختیارات و وظایف وی به عنوان مجری طرح و نماینده کارفرما به پیمانکار معرفی می‌کند. کارفرما در طول اجرای پیمان، می‌تواند مجری طرح را تعویض و شخص دیگری را به جای وی تعیین نموده و به پیمانکار معرفی کند. مجری طرح، همواره در طول مدت پیمان، در حدود اختیارات محوله به نمایندگی از طرف کارفرما اقدام می‌کند و تمام اطلاعیه‌ها، ابلاغیه‌ها، دستور کارها، تصویب‌ها، به وسیله وی صادر می‌شود و همچنین اطلاعیه‌ها و درخواست‌های پیمانکار، به عنوان کارفرما و خطاب به وی صادر می‌گردد. مجری در طول مدت پیمان، می‌تواند بخشی از وظایف و اختیارات خود را به فرد یا افراد دیگری واگذار کند. در این صورت، طی نامه ای فرد یا افراد یاد شده را همراه با حدود اختیارات وظایف مربوط، به پیمانکار معرفی می‌کند. هر نوع دستور، ابلاغیه و اقدام‌های فرد یا افراد یاد شده، به منزله دستور، ابلاغیه و اقدام‌های مجری طرح تلقی می‌شود. فرد یا افراد یاد شده، ممکن است در طول مدت پیمان تعویض و یا حدود اختیارات و وظایف آنان تغییر کند که در این صورت، باید مراتب به صورت کتبی به پیمانکار اعلام شود.

ماده 40 : تحویل زمین و دادن اطلاعات مرتبط با آن

کارفرما باید طبق پیوست 13، امکان قانونی و عملی در اختیار گرفتن محل‌های مورد نیاز اجرای کار و راه‌های دسترسی پیمانکار به آنها و همچنین، تمام   حریم‌ها و اراضی مورد نیاز برای احداث تأسیسات موقت جانبی و پشتیبانی به وسیله پیمانکار را، در موعد مقرر در برنامه زمانی فراهم کند.

تمام هزینه‌های تحصیل اراضی و یا مستحدثات واقع در اراضی مورد نظر، به عهده کارفرماست. هرگاه تمام یا بخشی از اطلاعات مربوط به اراضی مورد نیاز اجرای کار در اسناد فنی، مبنای پیمان موجود نباشد، کارفرما این اطلاعات را که از جمله شامل موارد زیر است، برای اجرای صحیح کارهای موضوع پیمان، در موعد مقرر در برنامه زمانی به وی تسلیم می‌کند.

40-1. نقشه برداری کلی محل اجرای کار، حاوی نقاط مرجع و نشانه و تأسیسات مهم واقع در آن.

40-2. اطلاعات زیرزمین (در مواردی که طبق پیوست 13، به عهده کارفرما باشد).

40-3. سایر اطلاعات و ضوابط حاکم بر محل اجرای کار، از قبیل ضوابط زیست محیطی، کاربری زمین و ...

ماده 26 : تحویل زمین و اطلاعات مرتبط با آن

26-1. کارفرما، باید طبق پیوست 13، قانونی و عملی در اختیار گرفتن محل‌های مورد نیاز اجرای کار راه‌های دسترسی پیمانکار به آنها     حریم‌ها و اراضی اضافی مورد نیاز برای احداث تأسیسات موقت جنبی و پشتیبانی به وسیله پیمانکار را در موعد مقرر در برنامه زمانی فراهم کند. تمام هزینه‌های تحصیل اراضی که جنبه دائمی‌دارند و یا مستحدثات واقع در اراضی مورد نظر، به عهده کارفرماست. هرگاه تمام یا بخشی از اطلاعات مربوط به اراضی مورد نیاز اجرای کار در اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی موجود نباشد، کارفرما این اطلاعات را که از جمله شامل موارد زیر است، برای اجرای صحیح کارهای موضوع پیمان، در موعد مقرر در برنامه زمانی به پیمانکار تسلیم می‌کند :

26-1-1. نقشه برداری کلی محل اجرای کار، حاوی نقاط مرجع و نشانه و تأسیسات مهم واقع در آن.

26-1-2. اطلاعات زیرزمینی (در مواردی که طبق پیوست 13، به عهده کارفرما باشد).

26-1-3. سایر اطلاعات و ضوابط حاکم بر محل اجرای کار، از قبیل ضوابط بهداشت، ایمنی و محیط زیست، کاربری زمین و سایر موارد مرتبط

تبصره : هزینه در اختیار گرفتن اراضی که برای تجهیز کارگاه مورد نیاز هستند، بر عهده پیمانکار است، مگر آنکه در بخش 13-1 پیوست 13 نحوه دیگری پیش‌بینی شده باشد.

26-2. چنانچه کارفرما در تحویل زمین یا بخش‌هایی از آن که برای اجرای موضوع پیمان مورد نیاز هستند، براساس برنامه زمان بندی موضوع بخش 13-3 پیوست 13 تأخیر نماید، باید به ازای هر ماه تأخیر، معادل سود سپرده بلندمدت اعلامی‌بانک مرکزی، برای آن بخش از مبلغ کارها که در تحویل محل اجرای آن تأخیر شده است را بعنوان خسارت تأخیر در تحویل زمین به پیمانکار بپردازد، مگر آنکه در شرایط خصوصی نحوه دیگری پیش‌بینی شده باشد.

ماده 41 : دقت اطلاعات و مدارک     

41-1. مسؤولیت صحت و دقت اطلاعات و مدارک فنی که طبق پیوست‌های 13 و 18 در تعهد کارفرماست، به عهده وی استفاده هرگونه هزینه اضافی طولانی شدن کار و یا ضرر و زیان ناشی از عدم صحت یا دقت اطلاعات داده شده به پیمانکار، متوجه کارفرماست.

 

ماده 42 : پرداخت صورت وضعیت‌ها

42-1. کارفرما، صورت وضعیت‌های پیمانکار، موضوع مواد 53 و 57 را طبق پیوست 5 (نحوه پرداخت)، در موقع مقرر به وی پرداخت می‌کند.

 

ماده 43 : بررسی به موقع مدارک تسلیمی‌پیمانکار (SUBMITTALS)

43-1. کارفرما، مدارک تسلیمی‌پیمانکار را طبق برنامه زمانی موضوع بند     3-2-2. از طرف پیمانکار تحویل می‌شود، در موعد مقرر در برنامه زمانی رسیدگی و برحسب مورد، نظر خود را اعلام می‌کند.

 

ماده 44 : دریافت بیمه‌نامه‌ها     

44-1. کارفرما، بیمه‌نامه‌های در تعهد خود، موضوع ماده 17 و بند 6-2 پیوست 6 را، در موعد مقرر در برنامه زمانی موضوع بند 13-4 پیوست 13، تهیه می‌کند.

 

ماده 45 : صدور مجوزها

45-1. کارفرما، در زمان مناسب با توجه به برنامه زمانی انجام تعهدات پیمانکار، مجوزهای لازم برای اجرای کارها به وسیله پیمانکار را صادر کرده و یا در اخذ مجوزهای قانونی از سازمان‌های ذیربط، از جمله مجوزهای لازم برای ترخیص مصالح و تجهیزات وارداتی، اخذ روادید ورود، مجوز کار، پروانه اقامت و مجوز خروج برای کارکنان خارجی پیمانکار، اخذ گذرنامه و روادید برای کارکنان ایرانی پیمانکار همکاری لازم را به عمل می‌آورد.

 

ماده 46 : تسهیلات دوران ساختمان و نصب     

46-1. کارفرما، براساس پیوست 14، ماشین‌آلات ساختمانی، آب، برق، بخار، گاز، تلفن و ... هر نوع تسهیلات دیگر در تعهد خود را در موعد مقرر در برنامه زمانی موضوع بند 13-3 پیوست 13، تأمین می‌کند.

 

ماده 47 : انجام به موقع کار و تأمین مصالح و تجهیزات در تعهد کارفرما      

47-1. کارفرما، نسبت به انجام کارهای در تعهد خود از قبیل تأمین بخش‌هایی از دانش فنی پایه، خرید لیسانس، طراحی، مهندسی، عملیات ساختمان و نصب، تأمین مصالح و تجهیزات، مواد اولیه و نیز آب، برق، بخار و سوخت (UTILITY) و سایر مواد شیمیایی و کاتالیست مورد نیاز عملیات راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی را که طبق پیوست 13، به عهده وی گذاشته شده است، براساس برنامه زمانی موضوع بند 13-3 پیوست 13، اقدام می‌کند.

هرگاه امکان تحویل بخشی از تجهیزات و یا مصالح مورد تعهد کارفرما در موعد مقرر، برای او میسر نباشد، مراتب در فاصله زمانی معقول، به پیمانکار ابلاغ    می‌شود تا او نسبت به تجدید نظر در برنامه زمانی اقدام کند، به نحوی که تا حد ممکن، از تأخیر در اتمام کار جلوگیری شود.

ماده 27 : کارهای در تعهد کارفرما

27-1. کارفرما، نسبت به انجام کارهای در تعهد خود، از قبیل صدور مجوزها، تحویل اطلاعات، اسناد و مدارک، تأمین بخش‌هایی از  دانش فنی پایه، خرید لیسانس، طراحی، مهندسی، عملیات ساختمان و نصب، تأمین کالا و تجهیزات، مواد اولیه و نیز آب، برق، بخار و سوخت و سایر مواد شیمیایی و کاتالیست مورد نیاز عملیات راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی را که طبق اسناد و مدارک پیمان از جمله  پیوست‌های 8، 13 و 19 به عهده وی گذاشته شده است، براساس برنامه زمانی موضوع بخش 13-3 پیوست 13، اقدام می‌کند. چنانچه کارفرما در انجام بخشی از تعهدات خود تأخیر کند، مراتب در فاصله زمانی معقول، به پیمانکار ابلاغ می‌شود تا او نسبت به تجدیدنظر در برنامه زمانی اقدام کند، به نحوی که تا حد ممکن، از تأخیر در اتمام کار جلوگیری شود.

27-2. مسؤولیت صحت و دقت اطلاعات و مدارک فنی که طبق    پیوست‌های 13 و 18 در تعهد کارفرماست، به عهده وی است و هرگونه هزینه اضافی طولانی شدن کار و یا ضرر و زیان ناشی از عدم صحت یا دقت اطلاعات داده شده به پیمانکار، بر عهده کارفرماست.

27-3. کارفرما مدارک تسلیمی‌پیمانکار را که طبق برنامه زمانی موضوع بند 3-1-2، از طرف پیمانکار تحویل می‌شود، در موعد مقرر در برنامه زمانی رسیدگی و بر حسب مورد، نظر خود را اعلام می‌کند.

27-4. کارفرما در زمان مناسب با توجه به برنامه زمانی انجام تعهدات پیمانکار، در اخذ مجوزهای قانونی از سازمان‌های ذیربط، از جمله مجوزهای لازم برای ترخیص کالا و تجهیزات وارداتی، اخذ روادید ورود، مجوز کار، پروانه اقامت و مجوز خروج برای کارکنان خارجی پیمانکار، اخذ گذرنامه و روادید برای کارکنان ایرانی پیمانکار همکاری لازم را به عمل می‌آورد.

27-5. خسارت ناشی از تأخیر کارفرما در انجام تعهدات خود، موضوع بندهای 27-1، 27-2، 27-3 در شرایط خصوصی تعیین می‌شود.

ماده 48 : پرداخت و عوارض گمرکی     

48-1. پرداخت هر نوع حقوق و عوارض گمرکی برای واردات مصالح و تجهیزات موضوع پیمان، به عهده کارفرماست، مگر آنکه در شرایط خصوصی، به نحو دیگری تصریح شده باشد.

در مورد حقوق و عوارض گمرکی برای واردات ماشین‌آلات ساختمانی و سایر وسایل پیمانکار، طبق شرایط خصوصی عمل می‌شود.

ماده 28 : پرداخت حقوق و عوارض گمرکی

28-1. پرداخت کلیه هزینه‌های مربوط به ترخیص و  هر نوع حقوق و عوارض گمرکی برای واردات کالا و تجهیزات موضوع پیمان، به عهده پیمانکار است، مگر آنکه در شرایط خصوصی، به نحو دیگری تصریح شده باشد.

28-2. در مورد حقوق و عوارض گمرکی برای واردات ماشین‌آلات ساختمانی و سایر وسایل پیمانکار، طبق شرایط خصوصی عمل می‌شود.

تغییر در کارها

ماده 49 : تغییر در کارها      

49-1. کارفرما، در چارچوب کلی موضوع پیمان، در هر زمانی در طول مدت پیمان تا پیش از تحویل موقت، می‌تواند کاهش، افزایش، حذف برخی از کارها و یا تغییر در مشخصات آنها را از پیمانکار بخواهد و پیمانکار موظف به انجام آنها، با رعایت سایر بندهای این ماده و مفاد پیمان است.

49-2. پیمانکار، می‌تواند برای افزایش کیفیت، بازدهی و یا ایمنی کارها، تغییراتی را در کارها به کارفرما پیشنهاد کند. کارفرما محق است این گونه تغییرات را قبول یا رد کند. عدم پذیرش تغییرات پیشنهادی پیمانکار از سوی کارفرما، رافع مسؤولیت پیمانکار در اتمام و تحویل کارها طبق مشخصات فنی پیمان نیست.

49-3. با دریافت دستور و با تأیید کارفرما، در انطباق با بندهای 49-1 و 49-2، پیمانکار موظف است تأثیر انجام تغییرات در هزینه و مدت پیمان را محاسبه و به کارفرما منعکس کند. هزینه تغییر کارها، براساس بند 56-2 محاسبه       می‌شود. مبالغ کارهای افزایش یافته یا کاهش یافته، با احتساب تغییرات موضوع بند 49-6 (به تنهایی)، نباید بیش از پنج درصد مبلغ اولیه پیمان شود، پیمانکار می‌تواند ضمن اتمام کارهای در دست اقدام، تقاضای خاتمه پیمان را طبق ماده 69، بنماید و یا کاهش یاد شده را بپذیرد. تغییرات مدت پیمان ناشی از تغییر کارها، براساس ماده 64، تعیین می‌شود.

49-4. انجام تغییرات کارهای موضوع بندهای 49-1 تا 49-3، پس از صدور «دستور تغییر کار» که در آن جزئیات کامل تغییر کار و هر نوع تغییر در قیمت و یا تغییر در مدت پیمان و یا سایر تصلاحات مورد نیاز برابر مفاد پیمان، درج شده است، تنظیم می‌شود و به امضای دو طرف می‌رسد و به عنوان یکی از ضمایم پیمان محسوب می‌گردد.

49-5. هرگاه دو طرف در مورد تغییرات هزینه و مدت پیمان، ناشی از تغییر کارها، ظرف مدت معقولی که اجرای کارهای دیگر موضوع پیمان را دچار تأخیر نکند، به توافق نرسند، در این صورت کارفرما انجام و یا عدم انجام تغییرات توسط پیمانکار را به وی ابلاغ می‌کند. در صورت دستور کارفرما مبنی بر اجرای تغییرات، به رغم عدم حصول توافق در مورد هزینه و مدت، پیمانکار موظف به انجام تغییرات است و متعاقباً مذاکرات خود را با کارفرما برای حصول به توافق ادامه می‌دهد. در صورتی که ظرف مدت 60 روز، همچنان دو طرف به توافق نهایی نرسند، موارد ماده 75، رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شود تا قبل از حل اختلاف، پرداخت به پیمانکار، طبق مبلغ تغییر یافته پیمان، براساس محاسبات کارفرما انجام می‌شود.

49-6. برای مواردی که بخشی از کارها براساس فهرست بها برآورد شده باشد، اختلاف مقادیر کارهای انجام شده طبق پیمان، در مقایسه با مقادیر اولیه ضمیمه پیمان، نیاز به صدور دستور تغییر کار موضوع بند 49-4 را ندارد و تغییرات مبلغ پیمان، براساس قیمت‌های فهرست بها با رعایت سقف تعیین شده در بند 49-3، تعیین می‌گردد.

49-7. تغییرات ناشی از قصور پیمانکار در انجام کارهای اصلی و مورد تعهد وی، تغییر کار تلقی نمی‌شود و پیمانکار موظف به انجام اینگونه تغییرات پس از تأیید مشاور کارفرما، به هزینه خود و در مدت پیمان است.

ماده 29 : تغییر در کارها

29-1. کارفرما در چارچوب کلی موضوع پیمان، در هر زمانی در طول مدت پیمان تا پیش از تحویل موقت، می‌تواند کاهش، افزایش، حذف برخی از کارها و یا تغییر در مشخصات آنها را از پیمانکار بخواهد و پیمانکار موظف به انجام آنها با رعایت سایر بندهای این ماده و مفاد پیمان است.

29-2. پیمانکار می‌تواند برای تکمیل سریع تر کارها، کاهش هزینه‌ها، افزایش کیفیت، بازدهی یا ایمنی کارها تغییراتی را در کارها به کارفرما پیشنهاد کند. کارفرما محق است اینگونه تغییرات را قبول یا رد کند. عدم پذیرش تغییرات پیشنهادی پیمانکار از سوی کارفرما، رافع مسؤولیت پیمانکار در اتمام تحویل کارها طبق مشخصات فنی پیمان نیست.

29-3. با دریافت دستور و یا تأیید کارفرما، در انطباق با بندهای 29-1 و 29-2، پیمانکار موظف است، تأثیر انجام تغییرات در هزینه و مدت پیمان را محاسبه و به کارفرما منعکس کند. هزینه تغییر کارها، براساس بند  36-2 محاسبه می‌شود. مبالغ کارهای افزایش یافته یا کاهش یافته، با احتساب تغییرات موضوع بند 29-6، نباید بیش از بیست و پنج درصد مبلغ اولیه پیمان شود. در صورت دستور کارفرما به تغییراتی که منجر به کاهش بیش از 25 درصد مبلغ پیمان شود، پیمانکار می‌تواند ضمن اتمام کارهای در دست اقدام، فسخ پیمان را طبق ماده 48 اعلام نماید و یا کاهش یاد شده را بپذیرد. چنانچه دستور تغییر صادره از سوی کارفرما منجر به افزایش بیش از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان گردد، براساس مفاد ماده 46 به پیمان خاتمه داده می‌شود. تغییرات مدت پیمان ناشی از تغییر کارها، براساس ماده 43، تعیین می‌شود.

29-4. انجام تغییرات کارهای موضوع بندهای 29-1 تا 29-3، پس از صدور دستور تغییر کار که در آن جزئیات کامل تغییر کار و هر نوع تغییر در قیمت و یا تغییر در مدت پیمان و سایر اصلاحات مورد نیاز برابر مفاد پیمان، درج شده است، تنظیم می‌شود و به امضای دو طرف می‌رسد و به عنوان یکی از اسناد پیمان محسوب می‌گردد.

29-5. هر گاه دو طرف در مورد تغییرات هزینه یا مدت پیمان، ناشی از تغییر کارها، ظرف مدت معقولی که اجرای کارهای دیگر موضوع پیمان را دچار تأخیر نکند، به توافق نرسند، در این صورت کارفرما انجام و یا عدم انجام تغییرات توسط پیمانکار را به وی ابلاغ می‌کند. در صورت دستور کارفرما مبنی بر اجرای تغییرات، به رغم عدم حصول توافق در مورد هزینه یا مدت، پیمانکار موظف به انجام تغییرات است و متعاقباً مذاکرات خود را را با کارفرما برای حصول به توافق ادامه می‌دهد. در صورتی که ظرف مدت 60 روز، کماکان دو طرف به توافق نهایی نرسند، موارد طبق ماده 51، رسیدگی و تعیین تکلیف می‌شود. تا قبل از حل اختلاف، پرداخت به پیمانکار، طبق مبلغ تغییر یافته پیمان، براساس محاسبات کارفرما انجام می‌شود.

29-6. برای مواردی که بخشی از کارها براساس فهرست بها برآورد شده باشد، اختلاف مقادیر کارهای انجام شده طبق پیمان، در مقایسه با مقادیر اولیه ضمیمه پیمان، نیاز به صدور دستور تغییر کار موضوع بند 29-4 را ندارد و تغییرات مبلغ پیمان، براساس قیمت‌های فهرست بها با رعایت سقف تعیین شده در بند 29-3، تعیین می‌گردد.

29-7. اقدامات اصلاحی ناشی از قصور پیمانکار در انجام کارهای اصلی و مورد تعهد وی، تغییر کار تلقی نمی‌شود و پیمانکار موظف به انجام اینگونه اصلاحات پس از تأیید کارفرما، به هزینه خود و در مدت پیمان است.

مشاور کارفرما، بازرسی و کنترل کیفی کار

ماده 50 : مشاور کارفرما

50-1. کارفرما، «مشاور کارفرما» موضوع ماده 7 موافقتنامه را، به منظور استفاده از خدمات فنی و مهندسی وی به کار گمارده است. حدود وظایف و اختیارات مشاور کارفرما، در پیوست 8 درج شده است. همچنین، کارفرما ممکن است خدمات تخصصی بازرسی فنی بخش‌هایی از کارهای موضوع پیمان را به اشخاص یا مؤسسات فنی ذیصلاح واگذار کند، که زیر نظر مشاور کارفرما، انجام وظیفه نمایند.

در صورتی که برخی از وظایف و یا اختیارات کارفرما مبنی بر تأیید، تصویب و یا اخذ تصمیم در موارد مختلف این شرایط عمومی، به مشاور کارفرما تفویض شده باشد، در آن صورت پیمانکار موظف به ارجاع این موارد به مشاور کارفرما است.

50-2. مشاور کارفرما، برای انجام وظایف خود در بخش‌های مختلف کارهای طراحی، مهندسی، ساخت و تأمین مصالح و تجهیزات، عملیات ساختمان و نصب، نمایندگانی را همراه با حدود وظایف و اختیارات آنها تعیین می‌کند. مشاور کارفرما یا نمایندگان وی، مجاز به کاستن و یا سلب مسؤولیت پیمانکار از انجام تعهدات او و یا صدور دستوراتی که منجر به افزایش مدت اجرای پیمان و یا مبلغ پیمان شود نیستند، مگر در مواردی که به صراحت در پیوست 8 تعیین تکلیف شده باشد.

ابلاغ معرفی نمایندگان مشاور کارفرما، باید برای پیمانکار ارسال شود و تا زمانی که پیمانکار رونوشت این گونه ابلاغ‌ها را دریافت نکرده است، دستورهای صادر شده از سوی نمایندگان مشاور کارفرما برای او معتبر نیست.

دستورالعمل‌ها، تصمیم‌ها، و گواهی‌های صادر شده از سوی نماینده مشاور کارفرما به مثابه دستورهای داده شده به وسیله مشاور کارفرماست.

اگر پیمانکار نسبت به تصمیم‌ها و دستورهای نماینده مشاور کارفرما اعتراض داشته باشد، می‌تواند موارد مشابه را به مشاور کارفرما ارجاع کند، تا وی تصمیم نهایی را اتخاذ کرده و به پیمانکار ابلاغ نماید.

در صورتی که نماینده مشاور کارفرما به کیفیت برخی از کارهای ناقص اعتراضی نکرده باشد، مشاور کارفرما می‌تواند کار یا کارهای انجام شده را بازرسی کند و به پیمانکار دستور رفع نقص آن را بدهد.

50-3. کارفرما می‌تواند در طول مدت پیمان، مشاور کارفرما را تعویض کند در این صورت، مشاور جدید کارفرما باید به همراه شرح وظایف وی، به پیمانکار معرفی شود.

ماده 30 : مشاوران کارفرما 

30-1. کارفرما می‌تواند به منظور انجام بخشی از وظایف و اختیارات خود برای مدیریت، نظارت، بازرسی فنی و یا انجام کارهای در تعهد وی، موضوع پیوست 13، از خدمات مشاور یا مشاوران استفاده کند. پیمانکار موظف است بر اساس مفاد بخش 10-3 پیوست 10، همکاری و هماهنگی لازم را با مشاوران کارفرما، به عمل آورد.

 

ماده 51 : بازرسی و کنترل کیفی کار     

51-1. پیمانکار، موظف به تحویل برنامه‌های کنترل کیفی کارهای مهندسی، ساخت مصالح و تجهیزات و عملیات ساختمان و نصب در تعهد خود، پیش از شروع هر بخش از کار، به مشاور کارفرماست.

این برنامه‌ها حاوی سازمان کنترل کیفی پیمانکار، همچنین مراحل و       روش‌های انجام آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و سایر کنترل‌های لازم است که پس از تأیید مشاور کارفرما، ملاک عمل پیمانکار و مشاور کارفرما، برای کنترل کیفی عملیات قرار می‌گیرد.

51-2. پیمانکار، موظف به انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های لازم کارها در محل تولید و ساخت مصالح و تجهیزات و یا در محل اجرای کارهای ساختمان و نصب، طبق مفاد پیمان است.

هرگاه انجام آزمایش‌های اضافی نسبت به موارد پیش‌بینی شده در پیمان از پیمانکار درخواست شود، پیمانکار موظف به انجام آنهاست، مشروط بر آنکه هزینه اضافی انجام آزمایش‌ها به وی پرداخت شود.

51-3. نماینده مشاورکارفرما، می‌تواند در تمام مراحل آزمایش‌ها و بازرسی‌های فنی کارها، حضور یابد. پیمانکار، موظف به تأمین امکانات و تسهیلات و انجام هماهنگی‌های لازم، در محل تولید و ساخت مصالح و تجهیزات و یا در محل اجرای عملیات ساختمان و نصب، برای نماینده مشاور کارفرما است.

51-4. پیمانکار، موظف است حداقل دو هفته قبل از انجام آزمایش‌های مربوط به هر بخش از کارها، برنامه زمانی آنها را به منظور هماهنگی‌های لازم برای حضور نماینده وی یا عدم حضور نماینده او در زمان تعیین شده بدون اطلاع قبلی پیمانکار، آزمایش‌ها را انجام داده، گزارش‌های مربوط را به مشاور کارفرما تسلیم می‌کند.

51-5. هرگاه بر طبق آزمایش‌ها و بازرسی‌ها و یا با اعلام مشاور کارفرما، قسمتی از کار ناقص یا معیوب باشد، پیمانکار موظف به رفع نقص و اصلاح کار و انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های لازم در مورد کارهای اصلاح شده به هزینه خود است.

در صورتی که پیمانکار ظرف مدت متعارفی پس از اعلام مشاور کارفرما، نسبت به رفع نقص اقدام نکند، کارفرما می‌تواند با اخطار قبلی به پیمانکار، نسبت به انجام اصلاحات و رفع نقایص، اقدام کرده و هزینه‌های مربوط را با احتساب هزینه‌های بالاسری، به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید.

51-6. هرگاه در نتیجه آزمایش‌ها و بازرسی‌ها، اشکال‌ها و نواقص مکرر در بخش یا بخش‌هایی از کارها مشاهده شود که به نظر مشاور کارفرما ناشی از عدم به کارگیری نیروی انسانی ماهر، یا مصالح و تجهیزات نامرغوب و یا روش نامناسب یا عدم بکارگیری تجهیزات ساختمانی مناسب برای کار باشد مشاور کارفرما می‌تواند دستور توقف اجرای آن بخش یا بخش‌های کار را، تا رفع عوامل اشکال‌ها از سوی پیمانکار، صادر کند. این موضوع، هیچ حقی را برای پیمانکار، به منظور ادعای هزینه اضافی و یا افزایش مدت پیمان ایجاد نمی‌کند.

51-7. پیمانکار، موظف است برای مواردی از کارها که نیاز به آزمایش و بازرسی و یا تأیید قبل از پوشیده شدن و یا مدفون شدن دارند، اجازه مشاور کارفرما را برای پوشاندن کار مورد نظر اخذ نموده، سپس اقدام کند. در غیر این صورت، با دستور مشاور کارفرما، پیمانکار باید با هزینه خود، هر نوع پوشش انجام شده را از روی کار برداشته، آن را برای انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌ها و سپس تأیید مشاور کارفرما آشکار سازد.

51-8. بارگیری و حمل مصالح و تجهیزاتی که بنا به سفارش پیمانکار، به وسیله سازندگان مورد تأیید کارفرما ساخته می‌شوند، تنها پس از بررسی مدارک بازرسی ساخت و کنترل نهایی و صدور مجوز حمل توسط بازرس فنی با مشاور کارفرما مجاز است.

51-9. در موارد ابهام در تفسیر و یا نتیجه گیری از آزمایش‌ها و بازرسی‌های فنی به عمل آمده پیمانکار و مشاور کارفرما پس از کسب نظر مرجع فنی تعیین شده در شرایط خصوصی، ابهامات را رفع و کارها را بر آن اساس دنبال         می‌کنند.

ماده 31 : بازرسی و کنترل کیفی کار

31-1. پیمانکار، موظف به تحویل برنامه‌های کنترل کیفی کارهای مهندسی، ساخت کالا و تجهیزات و عملیات ساختمان و نصب در تعهد خود، پیش از شروع هر بخش از کار، به کارفرماست. این برنامه‌ها، حاوی سازمان کنترل کیفی پیمانکار، همچنین مراحل و روش‌های انجام آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و سایر کنترل‌های لازم است که پس از تأیید کارفرما ملاک عمل پیمانکار و کارفرما برای کنترل کیفی عملیات قرار  می‌گیرد.

31-2. پیمانکار، موظف به انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های لازم کارها در محل تولید و ساخت کالا و تجهیزات و یا در محل اجرای کارهای ساختمان و نصب، طبق مفاد پیمان است. هرگاه انجام آزمایش‌های اضافی نسبت به موارد پیش‌بینی شده در پیمان، از پیمانکار درخواست شود، پیمانکار موظف به انجام آنهاست، مشروط بر آنکه هزینه اضافی انجام آزمایش‌ها به وی پرداخت شود.

31-3. کارفرما، می‌تواند در تمام مراحل آزمایش‌ها و بازرسی‌های فنی کالاها، حضور یابد. پیمانکار، موظف به تأمین امکانات و تسهیلات و انجام هماهنگی‌های لازم، در محل تولید و ساخت کالا و تجهیزات و یا در محل اجرای عملیات ساختمان و نصب، برای کارکنان کارفرما، مشاوران وی و کارکنان نهاهای قانونی، مطابق ماده 24 است.

31-4. پیمانکار، موظف است حداقل یک ماه قبل از انجام آزمایش‌های مربوط به هر بخش از کارها، برنامه زمانی آنها را به منظور هماهنگی‌های لازم، برای حضور نمایندگان کارفرما تسلیم کند. در صورت اعلام موافقت کارفرما با انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌ها طبق برنامه زمانی بدون حضور نماینده وی یا عدم حضور نماینده او در زمان تعیین شده بدون اطلاع قبلی، پیمانکار آزمایش‌ها را انجام داده و گزارش‌های مربوط را به کارفرما تسلیم می‌کند.

31-5. هر گاه بر طبق آزمایش‌ها و بازرسی‌ها و یا با اعلام کارفرما، قسمتی از کار ناقص یا معیوب باشد، پیمانکار موظف به رفع نقص و اصلاح کار و انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های لازم در مورد کارهای اصلاح شده به هزینه خود است. در صورتی که پیمانکار ظرف مدت متعارفی پس از اعلام کارفرما، نسبت به رفع نقص اقدام نکند، کارفرما می‌تواند با اخطار قبلی به پیمانکار، نسبت به انجام اصلاحات و رفع نقایص، اقدام کرده و هزینه‌های مربوط را با احتساب هزینه‌های بالاسری، به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید.

31-6. هر گاه در نتیجه آزمایش‌ها و بازرسی‌ها، اشکال‌ها و نواقص مکرر در بخش یا بخش‌هایی از کارها مشاهده شود که به نظر کارفرما ناشی از عدم به کارگیری نیروی انسانی ماهر یا کالا و تجهیزات نامرغوب یا روش نامناسب یا عدم به کارگیری تجهیزات ساختمانی مناسب برای کار باشد، کارفرما می‌تواند دستور توقف اجرای آن بخش یا بخش‌های کار را تا رفع عوامل اشکال‌ها از سوی پیمانکار، صادر کند. این موضوع، هیچ حقی را برای پیمانکار، به منظور ادعای هزینه اضافی و یا افزایش مدت پیمان ایجاد نمی‌کند.

31-7. پیمانکار، موظف است برای مواردی از کارها که نیاز به آزمایش و بازرسی و یا تأیید قبل از پوشیده شدن و یا مدفون شدن دارند، اجازه کارفرما را برای پوشاندن کار مورد نظر اخذ نموده، سپس اقدام کند. کارفرما باید ظرف مدت تعیین شده در برنامه زمان بندی نظر خود را در خصوص ادامه کار به پیمانکار اعلام نماید. چنانچه پیمانکار بدون اخذ نظر کارفرما در مهلت مقرر اقدام به پوشاندن یا مدفون کردن کارها نماید، با دستور کارفرما، پیمانکار باید با هزینه خود، هر نوع پوشش انجام شده را از روی کار برداشته، آن را برای انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌ها و تأیید کارفرما، آشکار سازد، مگر آنکه کارفرما در مهلت تعیین شده براساس زمان بندی تعیین شده در بخش 13-4 پیوست 13، اقدام به اعلام نظر در رابطه با بخش‌هایی از کار که پوشیده یا مدفون خواهند شد نکرده باشد.

31-8. بارگیری و حمل کالا و تجهیزاتی که بنا به سفارش پیمانکار، به وسیله سازندگان مورد تأیید کارفرما ساخته می‌شوند، تنها پس از بررسی مدارک بازرسی و کنترل نهایی و صدور مجوز حمل توسط کارفرما، مجاز است.

31-9. در موارد ابهام در تفسیر و یا نتیجه گیری از آزمایش‌ها و   بازرسی‌های فنی به عمل آمده، پیمانکار و کارفرما پس از کسب نظر مرجع تعیین شده در شرایط خصوصی، ابهامات را رفع و کارها را بر آن اساس دنبال می‌کنند.

پرداخت‌های به پیمانکار -  تغییرات مبلغ پیمان

ماده 52 : شمول مبلغ پیمان

مبلغ پیمان، عبارت از مبلغ درج شده در ماده 3 موافقتنامه و تغییرات موضوع ماده 56 است، که در برابر انجام تعهدات پیمانکار و به ترتیب درج شده در مواد بعدی به پیمانکار پرداخت می‌شود. مبلغ پیمان از جمله شامل جبران      هزینه‌های زیر به منظور انجام کارهای موضوع پیمان به وسیله پیمانکار و نیز سود پیمانکار است.

52-1. هزینه نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام بخش‌های مختلف کارهای طراحی، ساخت، اجرا و ... اعم از نیروهای مستقیم و نیروهای غیرمستقیم، از قبیل عوامل مدیریتی مستقر در کارگاه و یا سایر محل‌های مرتبط با کار، که شامل دستمزد و تمام زوایای قانونی و سایر هزینه ای مرتبط با استخدام و بکارگیری آنان است.

52-2. هزینه تهیه مصالح و تجهیزات و سایر مواد مورد نیاز، برای انجام کار و همچنین تأمین لوازم یدکی طبق پیوست 11.

52-3. هزینه حمل و نقل و انبارداری تجهیزات و مصالح و لوازم یدکی و سایر مواد مورد نیاز اجرای کار

52-4. هزینه خدمات فنی فروشندگان تجهیزات در کارگاه، در موارد لزوم.

52-5. هزینه‌های پرداختی به پیمانکاران دست دوم و مهندسان طراح و صاحبان لیسانس، به منظور انجام بخش‌هایی از کارهای طراحی، خرید لیسانس، ساختمان و نصب، آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و سایر خدمات فنی و مهندسی

52-6. هزینه کرایه ماشین‌آلات، تجهیزات و تأسیسات ساختمانی مورد نیاز اجرای کار

52-7. هزینه انجام کارها، خدمات و تأمین مصالح و تجهیزات از محل مبالغ مشروط

52-8. هزینه‌های متفرقه دیگر شامل :

52-8-1. هزینه‌های آموزشی کارکنان کارفرما طبق پیوست 12.

52-8-2. هزینه مسافرت و نقل و انتقال کارکنان پیمانکار، در اجرای کارهای موضوع پیمان       

52-8-3. هزینه‌های مرتبط با بارگیری، حمل، تخلیه، نصب و برچیدن انواع تأسیسات و تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی و ابزارآلات و مواد مصرفی مورد نیاز آنها.

52-8-4. هزینه مورد نیاز، برای احداث، نگهداری، حفاظت، بهره‌برداری و برچیدن محل اسکان موقت کارکنان در کارگاه و یا جاهای دیگر و دفاتر کار آنان و خدمات و سرویس‌های جاری مورد نیاز آنها

52-8-5. هزینه‌های مربوط به احداث تأسیسات موقت، از قبیل سیستم‌های تأمین آب، برق، تلفن، گاز، برای کارگاه و هزینه‌های جاری آنها

52-8-6. هزینه تهیه انواع ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها

52-8-7. هزینه انواع مالیات‌ها و سایر عوارض قانونی، متعلق به پیمانکار و مرتبط با پیمان

52-8-8. سایر هزینه‌هایی که طبق شرایط عمومی‌به عهده پیمانکار است.

ماده 32 : شمول مبلغ پیمان

مبلغ پیمان، عبارت از مبلغ درج شده در ماده 3 موافقتنامه و تغییرات موضوع ماده 36 است که در برابر انجام تعهدات پیمانکار و به ترتیب درج شده در مواد بعدی، به پیمانکار پرداخت می‌شود. مبلغ پیمان، از جمله شامل جبران هزینه‌های زیر، به منظور انجام کارهای موضوع پیمان به وسیله پیمانکار و نیز سود پیمانکار است.

32-1. هزینه نیروی انسانی مورد نیاز برای انجام بخش‌های مختلف کارهای طراحی، ساخت و اجرا اعم از نیروهای مستقیم و نیروهای غیرمستقیم، از قبیل عوامل مدیریت مستقر در کارگاه و یا سایر محل‌های مرتبط با کار که شامل دستمزد و تمام مزایای قانونی و سایر هزینه‌های مرتبط با استخدام و به کارگیری آنان است.

32-2. هزینه تهیه کالا و تجهیزات و سایر مواد مورد نیاز، برای انجام کار و همچنین تأمین لوازم یدکی طبق پیوست 11.

32-3. هزینه حمل و نقل و انبارداری تجهیزات و کالا و لوازم یدکی و سایر مواد مورد نیاز اجرای کار

32-4. هزینه خدمات فنی تأمین‌کنندگان تجهیزات در کارگاه، در موارد لزوم.

32-5. هزینه‌های پرداختی به پیمانکاران فرعی و مهندسان طراح و صاحبان لیسانس، به منظور انجام بخش‌هایی از کارهای طراحی، خرید لیسانس، ساختمان و نصب، آزمایش‌ها، بازرسی‌ها و سایر خدمات فنی و مهندسی.

32-6. هزینه کرایه ماشین‌آلات، تجهیزات و تأسیسات ساختمانی مورد نیاز اجرای کار

32-7. هزینه تهیه انواع ضمانتنامه‌ها و بیمه‌نامه‌ها

32-8. هزینه انواع مالیات‌ها و سایر عوارض قانونی، متعلق به پیمانکار و مرتبط با پیمان

32-9. سایر هزینه‌هایی که طبق شرایط خصوصی، به عهده پیمانکار است.

32-10. هزینه‌های متفرقه دیگر، شامل :

32-10-1. هزینه آموزش کارکنان کارفرما، طبق پیوست 12.

32-10-2. هزینه مسافرت و نقل و انتقال کارکنان پیمانکار، در اجرای کارهای موضوع پیمان

32-10-3. هزینه‌های مرتبط با بارگیری، حمل، تخلیه، نصب و برچیدن انواع تأسیسات و تجهیزات و ماشین‌آلات ساختمانی و ابزارآلات و مواد مصرفی مورد نیاز آنها

32-10-4. هزینه‌های مورد نیاز برای احداث، نگهداری، حفاظت،      بهره‌برداری و برچیدن محل اسکان موقت کارکنان در کارگاه و یا جاهای دیگر و دفاتر کار آنان و خدمات و سرویس‌های جاری مورد نیاز آنها

32-10-5. هزینه‌های مربوط به احداث تأسیسات موقت، از قبیل سیستمهای تأمین آب، برق، تلفن، گاز، برای کارگاه و هزینه‌های جاری آنها.

ماده 53 : پرداخت‌های موقت

53-1. پرداخت‌های به پیمانکار، موضوع ماده 4 موافقتنامه، براساس «جدول تفکیک مبلغ پیمان برای بخش‌های مختلف کار» موضوع پیوست 1 و یا بر حسب مورد براساس فهرست مقادیر و بهای درج شده در پیوست 2 و با توجه به میزان کار واقعی انجام شده، به روش درج شده در بند 5-1 پیوست 5، صورت می‌گیرد.

53-2. به منظور تقویت بنیه مالی پیمانکار و برای تأمین امکانات پیش نیاز اجرای کار، مبلغی به عنوان پیش پرداخت که میزان آن در پیوست 5 مشخص می‌شود، در برابر دریافت ضمانتنامه معتبر و قابل قبول کارفرما طبق ماده 11، به پیمانکار پرداخت می‌شود.

53-3. در پایان هر ماه و یا مقاطع زمانی تعیین شده در بند 5-2 پیوست 5 پیمانکار صورت وضعیت کارهای انجام شده تا آن تاریخ را طبق کاربرگ‌هایی که با توافق مشاور کارفرما تنظیم می‌شود، تهیه و به مشاور کارفرما تسلیم    می‌کند به ضمیمه صورت وضعیت، تمام اسناد ثبت شده مورد نیاز، طبق مفاد پیمان تحویل می‌شود. پیمانکار، قیمت مصالح و تجهیزات حمل شده به محل کارگاه را با ارائه اسناد مثبته حمل و بیمه حمل، و در صورت بدون عیب بودن آنها و مدارک دال بر انتقال مالکیت آنها به کارفرما و عدم وجود مدعی برای آنها و پوشش بیمه ای برای آنها، در صورت وضعیت‌ها درج می‌کند. ارقام و مقادیر درج شده در صورت وضعیت‌های موقت و همچنین پرداخت‌های مربوط به آنها جنبه موقت و غیر قطعی دارد، اما لازم است که این مقادیر در مقایسه با مقادیر واقعی از دقت کافی برخوردار باشد، به نحوی که از بروز مشکلات و صرف وقت به هنگام رسیدگی به صورت وضعیت‌های موقت و قطعی، جلوگیری شود. مسؤولیت تأخیر در رسیدگی به صورت وضعیت‌ها، ناشی از عدم اعمال موارد یاد شده، به عهده پیمانکار است.

53-4. مشاور کارفرما، صورت وضعیت دریافت شده را حداکثر ظرف ده روز، بررسی و در صورت وجود اشکال در آن، با تعیین دلایل و موارد اشکال، آن را برای اصلاح به پیمانکار عودت می‌دهد. در صورتی که صورت وضعیت‌های دریافت شده، که باید ظرف مهلت تعیین شده بررسی شود، از طرف مشاور کارفرما قابل قبول تشخیص داده شود، برای کارفرما ارسال می‌گردد و مراتب از سوی مشاور کارفرما به پیمانکار اطلاع داده می‌شود. کارفرما، ظرف مهلت بیست روز از تاریخ دریافت صورت وضعیت، مبلغ صورت وضعیت را به پیمانکار پرداخت می‌کند. هرگاه به هر دلیل بررسی و تأیید کارفرما برای پرداخت بیش از 20 روز به طول انجامد، کارفرما موافقت می‌کند که بنا به درخواست پیمانکار، هفتاد درصد مبلغ صورت وضعیت تأیید شده مشاور کارفرما را پس از کسر کسور مربوط به طور علی الحساب به پیمانکار پرداخت نماید.

کارفرما، می‌تواند به منظور جلوگیری از ضرر و زیان وارده به خود و با توجه به انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های بعدی و یا کسب اطلاعات و شواهد جدید در موارد زیر، از پرداخت تمام و یا قسمتی از صورت وضعیت خودداری کند و در صورت لزوم، پرداخت‌های قبلی را نیز به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید.

53-4-1. درمواردی که تمام یا بخشی از کارهای انجام شده دارای نقص بوده و یا کارهای تکمیل شده قبلی دچار صدمه شده و نیاز به اصلاح و یا جایگزینی داشته باشد.

53-4-2. در صورتی که مبلغ پیمان به علت صدور دستور تغییر کارها کاهش یافته باشد و این کاهش در صورت وضعیت‌های قبلی منظور نشده باشد.

53-4-3. هرگاه به دلیل قصور پیمانکار در انجام اصلاحات لازم در کارها در زمان مقرر، کارفرما با توجه به بند 51-5 رأساً اقدام به اصلاح کارهای معیوب کرده باشد.

53-4-4. وقوع هر یک از شرایطی که منجر به برکناری پیمانکار، طبق ماده 68 شود.

53-4-5. در صورت بروز هر نوع ادعا، از جمله هر نوع ادعای مالکیت علیه کارفرما، ناشی از عملکرد پیمانکار و به طور کلی اجرای پیمان.

53-4-6. هر عامل دیگری که به طور منطقی باعث کسر تمام و یا قسمتی از صورت وضعیت پیمانکار شود.

53-5. پیمانکار تعهد می‌کند که با دریافت مبلغ هر صورت وضعیت، تمام کارها و مصالح و تجهیزات درج شده در آن صورت وضعیت، به تملک کارفرما در آمده و پیمانکار موظف به رفع هر گونه ادعا و اعتراض اشخاص ثالث، نسبت به آنهاست.

53-6. تأیید و پرداخت مبلغ صورت وضعیت‌ها به پیمانکار، از مسؤولیت اصلی وی در انجام تعهداتش طبق پیمان نمی‌کاهد و به معنای تأیید کیفی یا کمی‌کارها توسط کارفرما نیست. پیمانکار موظف است کارها را تکمیل کرده، در صورت بروز هر نوع اشکال در کارهایی که صورت وضعیت آنها پرداخت شده است، نسبت به رفع عیب و یا جایگزینی آنها اقدام نماید.

53-7. از هر یک از پرداخت‌های موقت به پیمانکار، مبالغ زیر کسر می‌شود.

53-7-1. درصدی به عنوان تضمین حسن انجام کار کسر می‌شود و در حساب جداگانه ای نزد کارفرما نگهداری می‌گردد. مقدار کسور حسن انجام کار که  می‌تواند برای بخش‌های مختلف کار متفاوت باشد ولی مجموع مبلغ آن نباید بیش از ده درصد مبلغ پیمان باشد، در شرایط خصوصی پیمان مشخص       می‌شود. در موارد مسکوک در شرایط خصوصی، این مبلغ ده درصد مبلغ صورت وضعیت‌هاست.

53-7-2. سایر کسور از جمله موارد زیر است :

-   بیمه تأمین اجتماعی، طبق مقررات نافذ در زمان اجرای کار

-   مالیات پیمان، طبق مقررات نافذ در زمان اجرای کار

-   پرداخت‌های علی الحساب به پیمانکار و همچنین مبالغ مربوط به استهلاک پیش پرداخت

-   هزینه کارهای انجام شده و یا مصالح و تجهیزات واگذار شده از سوی کارفرما که در زمره تعهدات پیمانکار است.

53-8. هرگاه کارفرما نتواند ظرف مدت مقرر در بند 53-4 صورت وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت کند، به تناسب مدت تأخیر در پرداخت‌های مربوط، مبلغی به عنوان جبران هزینه‌های اضافی پیمانکار در مدت تأخیر، که میزان آن در شرایط خصوصی مشخص می‌شود، به وی پرداخت می‌کند.

در صورت تأخیر پرداخت بیش از سه ماه از سوی کارفرما، پیمانکار می‌تواند به استناد ماده 69، خاتمه پیمان را درخواست کند.

ماده 33 : پرداخت‌های موقت

33-1. پرداخت‌های به پیمانکار، موضوع ماده 4 موافقتنامه، براساس جدول تفکیک مبلغ پیمان برای بخش‌های مختلف کار، موضوع پیوست 1 و یا بر حسب مورد، براساس فهرست مقادیر و بهای درج شده در پیوست 2 و با توجه به میزان کار واقعی انجام شده، به روش درج شده در بخش 5-1 پیوست 5، صورت می‌گیرد.

32-2. به منظور تقویت بنیه مالی پیمانکار و برای تأمین امکانات      پیش نیاز اجرای کار، مبلغی به عنوان پیش پرداخت که میزان آن در پیوست 5، مطابق با قوانین و مقررات، مشخص می‌شود، در برابر دریافت تضمین معتبر و قابل قبول کارفرما، طبق ماه 5، به پیمانکار پرداخت میشود.

33-3. در پایان هر ماه و یا مقاطع زمانی تعیین شده در بخش 5-2 پیوست5، پیمانکار صورت وضعیت کارهای انجام شده تا آن تاریخ را طبق کاربرگ‌هایی که با توافق کارفرما تنظیم می‌شود، تهیه و به کارفرما تسلیم می‌کند. به ضمیمه صورت وضعیت، تمام اسناد مثبته مورد نیاز، طبق مفاد پیمان تحویل می‌شود. پیمانکار، قیمت کالا و تجهیزات حمل شده به محل کارگاه را با ارائه اسناد مثبته حمل و بیمه حمل و در صورت بدون عیب بودن آنها و مدارک دال بر انتقال مالکیت آنها به کارفرما و عدم وجود مدعی برای آنها و پوشش بیمه ای برای آنها، در صورت وضعیت‌ها درج می‌کند. ارقام و مقادیر درج شده در صورت وضعیت‌های موقت و همچنین پرداخت‌های مربوط به آنها جنبه موقت و غیرقطعی دارد، اما لازم است که این مقادیر در مقایسه با مقادیر واقعی از دقت کافی برخوردار باشد، به نحوی که از بروز مشکلات و صرف وقت به هنگام رسیدگی به صورت وضعیت‌های موقت و قطعی، جلوگیری شود. مسؤولیت تأخیر در رسیدگی به صورت وضعیت‌ها، ناشی از عدم اعمال موارد یاد شده به عهده پیمانکار است.

33-4. کارفرما صورت وضعیت دریافت شده را حداکثر ظرف ده روز بررسی و در صورت وجود اشکال در آن، با تعیین دلایل و موارد اشکال، آن را برای اصلاح به پیمانکار عودت می‌دهد. در صورتی که صورت وضعیت دریافت شده که باید ظرف مهلت تعیین شده بررسی شود، از طرف کارفرما قابل قبول تشخیص داده شود، مراتب به پیمانکار اطلاع داده می‌شود. کارفرما، ظرف مهلت بیست روز از تاریخ دریافت صورت وضعیت، مبلغ صورت وضعیت را به پیمانکار پرداخت می‌کند. هرگاه به هر دلیل، بررسی و تأیید کارفرما برای پرداخت بیش از 20 روز به طول بیانجامد، کارفرما باید ظرف حداکثر یک هفته از درخواست مجدد پیمانکار، هفتاد درصد مبلغ صورت وضعیت را پس از کسر کسور مربوط، به طور علی الحساب به پیمانکار پرداخت نماید. کارفرما می‌تواند به منظور جلوگیری از ضرر و زیان وارده به خود و با توجه به انجام آزمایش‌ها و بازرسی‌های بعدی و یا کسب اطلاعات و شواهد جدید در موارد زیر، از پرداخت تمام و یا قسمتی از صورت‌وضعیت، به تناسب ضرر و زیان وارد شده، خودداری کند و در صورت لزوم، پرداخت‌های قبلی را نیز به حساب بدهی پیمانکار منظور نماید :

33-4-1. در مواردی که تمام یا بخشی از کارهای انجام شده دارای نقص بوده و یا کارهای تکمیل شده قبلی دچار صدمه شده و نیاز به اصلاح و یا جایگزینی داشته باشد.

33-4-2. در صورتی که مبلغ پیمان به علت صدور دستور تغییر کارها کاهش یافته باشد و این کاهش در صورت وضعیت‌های قبلی منظور نشده باشد.

33-4-3. هر گاه به دلیل قصور پیمانکار در انجام اصلاحات لازم در کارها در زمان مقرر کارفرما با توجه به بند 31-5 اقدام به اصلاح کارهای معیوب کرده باشد.

33-4-4. وقوع هر یک از شرایطی که منجر به برکناری پیمانکار، طبق ماده 47 شود.

33-4-5. در صورت بروز هرنوع ادعای اشخاص ثالث، از جمله هر نوع ادعای مالکیت علیه کارفرما، ناشی از عملکرد پیمانکار و به طور کلی اجرای پیمان.

33-5. پیمانکار تعهد می‌کند که با دریافت مبلغ هر صورت وضعیت، تمام کارها و کالا و تجهیزات درج شده در آن صورت وضعیت، به تملک کارفرما درآمده و پیمانکار موظف به رفع هر گونه ادعا و اعتراض اشخاص ثالث، نسبت به آنهاست.

33-6. تأیید و پرداخت مبلغ صورت وضعیت‌ها به پیمانکار، از مسؤولیت اصلی وی در انجام تعهداتش طبق پیمان نمی‌کاهد و به معنای تأیید کیفی یا کمی‌کارها توسط کارفرما نیست. پیمانکار موظف است کارها را تکمیل کرده، در صورت بروز هرنوع اشکال در کارهایی که صورت وضعیت آنها پرداخت شده است، نسبت به رفع عیب و یا جایگزینی آنها اقدام نماید.

33-7. از هر یک از پرداخت‌های موقت به پیمانکار، مبالغ زیر کسر     می‌شود :

33-7-1. درصدی به عنوان سپرده حسن اجرای کار، مطابق با قوانین و مقررات مربوط به تضمین معاملات دولتی کسر می‌شود و در حساب جداگانه ای نزد کارفرما نگهداری می‌گردد. مقدار سپرده حسن اجرای کار که می‌تواند برای بخش‌های مختلف کار متفاوت باشد ولی مجموع آن نباید بیش از ده درصد مبلغ پیمان باشد، در شرایط خصوصی پیمان مشخص می‌شود. در موارد مسکوت در شرایط خصوصی، این مبلغ ده درصد مبلغ صورت وضعیت‌هاست.

33-7-2. سایر کسور از جمله موارد زیر است :

-    ودیعه بیمه تأمین اجتماعی، طبق مقررات نافذ در زمان اجرای کار   

-    پرداخت‌های علی الحساب به پیمانکار و همچنین مبالغ مربوط به استهلاک پیش پرداخت

-    هزینه کارهای انجام شده و یا کالا و تجهیزات واگذار شده از سوی کارفرما که در زمره تعهدات پیمانکار است.

 

33-8. هر گاه کارفرما نتواند ظرف مهلت مقرر در بند 33-4، صورت‌وضعیت‌های پیمانکار را پرداخت کند، به تناسب مدت تأخیر در پرداختهای مربوط، مبلغی به عنوان جبران هزینه‌های اضافی پیمانکار در مدت تأخیر که میزان آن در شرایط خصوصی مشخص می‌شود، به وی پرداخت می‌کند. در موارد مسکوت در شرایط خصوصی، این مبلغ معادل سود سپرده بلندمدت بانکی اعلامی‌بانک مرکزی به تناسب زمان تأخیر و مبلغ صورت وضعیت مورد تأیید کارفرما می‌باشد. در صورت تأخیر پرداخت صورت وضعیت موقت بیش از سه ماه از سوی کارفرما، پیمانکار می‌تواند به استناد ماده 48، پیمان را فسخ کند.

ماده 54 : مبالغ مشروط (Provisional Sum)

54-1. در صورتی که در بند 3-2-4 موافقتنامه، مبلغی به عنوان مبلغ مشروط پیش‌بینی شده باشد، این مبلغ برای انجام کارها، خدمات، تأمین مصالح و تجهیزات، به شرح پیوست 17 است که در صورت دستور کارفرما، کارهای مربوط به وسیله پیمانکار انجام می‌شود، پرداخت می‌گردد.

54-2. هر نوع پرداخت از محل مبلغ مشروط به تناسب کارها، خدمات یا تأمین مصالح و تجهیزاتی صورت می‌گیرد که با دستور کارفرما از پیمانکار درخواست شده باشد. درج مبلغ مشروط در پیمان، هیچ گونه تعهدی برای کارفرما در برابر پیمانکار ایجاد نمی‌کند.

54-3. نحوه پرداخت از مبالغ مشروط، به شرح زیر است :

54-3-1. بهای انجام کارهایی که شامل تهیه مصالح یا انجام خدمات به وسیله پیمانکار است، به روش تعیین شده در بند 56-2 به پیمانکار پرداخت می‌شود.

54-3-2. در مواردی که فقط تهیه و تأمین مصالح و تجهیزات از پیمانکار درخواست شود، قیمت واقعی پرداخت شده به وسیله پیمانکار، براساس اسناد مثبته، به علاوه درصدی به عنوان هزینه‌های بالاسری (شامل سود پیمانکار) که میزان آن در شرایط خصوصی تعیین شده است به پیمانکار پرداخت می‌شود.

ماده 34 : مبالغ مشروط

34-1. در صورتی که در بند 3-3 موافقتنامه، مبلغی به عنوان مبلغ مشروط پیش‌بینی شده باشد، این مبلغ برای انجام کارها، خدمات، تأمین کالا و تجهیزات، به شرح پیوست 17 است که در صورت دستور کارفرما، کارهای مربوطه به وسیله پیمانکار انجام و مبالغ مربوطه پرداخت می‌گردد.

34-2. هر نوع پرداخت از محل مبلغ مشروط به تناسب کارها، خدمات یا تأمین کالا و تجهیزاتی صورت می‌گیرد که با دستور کارفرما از پیمانکار درخواست شده باشد. درج مبلغ مشروط در پیمان، هیچگونه تعهدی برای کارفرما در برابر پیمانکار در ارجاع کار، ایجاد نمی‌کند.

34-3. چنانچه مبالغ و یا شیوه محاسبه مبالغ قابل پرداخت مربوط به مبالغ مشروط در پیوست17 تعیین نشده باشد، نحوه پرداخت به شرح زیر است :

34-3-1. بهای انجام کارهایی که شامل تهیه مصالح و تجهیزات و انجام خدمات یا صرفاً انجام خدمات به وسیله پیمانکار است، به روش تعیین شده در بند 36-2، به پیمانکار پرداخت می‌شود.

34-3-2. در مواردی که فقط تهیه و تأمین کالا و تجهیزات از پیمانکار درخواست شود، قیمت واقعی پرداخت شده به وسیله پیمانکار، براساس اسناد مثبته، به علاوه درصدی به عنوان هزینه‌های بالاسری (شامل سود پیمانکار) که میزان آن در شرایط خصوصی تعیین شده است، به پیمانکار پرداخت می‌شود.

ماده 55 : پرداخت‌های ارزی

در صورتی که در ماده 3 موافقتنامه، پرداخت بخشی از مبلغ پیمان به ارز خارجی تعیین شده باشد، نرخ تعمیر و سایر ضوابط مربوط به اینگونه پرداختها، طبق مفاد درج شده در شرایط خصوصی است.

ماده 35 : پرداخت‌های ارزی

35-1. در صورتی که در ماده 3 موافقتنامه، پرداخت بخشی از مبلغ پیمان به ارز خارجی تعیین شده باشد، نرخ تسعیر و سایر ضوابط مربوط به اینگونه پرداخت‌ها، طبق مفاد درج شده در شرایط خصوصی است.

ماده 56 : تغییرات در مبلغ پیمان

56-1. مبلغ پیمان فقط در شرایط زیر قابل تغییر است.

56-1-1. صدور دستور تغییر کار، که منجر به افزایش یا کاهش مبلغ پیمان شود.

56-1-2. تغییر مقادیر کارهای انجام شده طبق مدارک پیمان در مقایسه با مقادیر اولیه ضمیمه پیمان برای بخشی از پیمان، که براساس فهرست بها تنظیم شده باشد، موضوع بند 49-6.

56-1-3. کاهش مبلغ ناشی از خسارت تأخیر در اتمام به موقع کار، موضوع بند 5-4 موافقتنامه

56-1-4. افزایش مبلغ ناشی از تسریع کار، به شرط پیش‌بینی پرداخت هزینه تسریع کار، در شرایط خصوصی

56-1-5. تغییر مبلغ ناشی از تعدیل، در صورتی که در شرایط خصوصی برای جبران نوسان قیمت مصالح و تجهیزات، کرایه ماشین‌آلات ساختمانی، دستمزد نیروی انسانی و ... تعدیل پیش‌بینی شده باشد، این تغییرات طبق روش    پیش‌بینی شده در پیوست 4، اعمال می‌گردد.

56-1-6. کاهش مبلغ پیمان به دلیل قصور پیمانکار در اقدام به موقع برای اصلاح کارهای ناقص و انجام کار به وسیله کارفرما، موضوع بند 51-5.

56-2. نحوه محاسبه تغییر مبلغ پیمان ناشی از تغییر کارها

56-2-1. در مواردی که فهرست بها طبق یکی از پیوست‌های 2 (برای بخشی از پیمان که براساس فهرست بها محاسبه می‌شود) و یا پیوست 3 (فهرست بهای واحد کارهای اضافی و یا نقصانی)، ضمیمه پیمان باشد و بهای کارهای اضافی و نقصانی در آنها موجود باشد، برحسب مورد، از قیمت فهرست‌های یاد شده استفاده می‌شود.

56-2-2. در مواردی که فهرست‌های یاد شده در بند 56-2-1، ضمیمه پیمان نباشد و یا بهای کارهای اضافی و یا نقصانی در آنها موجود نباشد، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، به یکی از دو روش زیر محاسبه می‌شود :

-         - قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی بر حسب مورد، براساس نرخ عوامل (نیروی انسانی و ماشین‌آلات) درج شده ر بندهای 2-2 پیوست 2 و 3-2 پیوست 3 پیمان و مدارک مثبته خرید مصالح و تجهیزات، پس از منظور کردن هزینه‌های بالاسری (شامل سود پیمانکار)، محاسبه می‌شود.

-         - در صورت توافق دو طرف، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، می‌تواند به صورت یک مبلغ مقطوع و یا ردیف‌های جدید فهرست بها، با رعایت سایر مفاد پیمان تعیین شود.

-         56-3. برای محاسبه تغییر مبلغ پیمان ناشی از تغییر احجام و مفاد بر کار انجام شده طبق پیمان نسبت به برآورد اولیه، موضوع بند 49-6 (برای مواردی که بخشی از پیمان براساس فهرست بها تنظیم شده باشد)، مبلغ پیمان به تناسب حجم‌ها و مقادیر کارهای انجام شده طبق پیمان و براساس فهرست بهای ضمیمه پیمان، محاسبه می‌شود.

56-4. کاهش مبلغ پیمان به دلیل قصور پیمانکار در اقدام به موقع برای اصلاح کارهای ناقص و انجام کار به وسیله کارفرما، موضوع بند 56-1-6 بر حسب مورد، طبق یکی از روش‌های تعیین شده در بند 56-2 محاسبه می‌شود.  

ماده 36 : تغییرات در مبلغ پیمان

36-1. مبلغ پیمان فقط در شرایط زیر قابل تغییر است :

36-1-1. صدور دستور تغییر کار که منجر به افزایش یا کاهش مبلغ پیمان شود.

36-1-2. تغییر مقادیر کارهای انجام شده طبق مدارک پیمان، در مقایسه با مقادیر اولیه منضم به پیمان برای بخشی از پیمان که براساس    فهرست بها تنظیم شده باشد، موضوع بند 29-6.

36-1-3. کاهش مبلغ ناشی از خسارت تأخیر در اتمام به موقع کار، به میزان پیش‌بینی شده در ماده 45 برای پرداخت خسارت تأخیر در اتمام به موقع کار

36-1-4. افزایش مبلغ ناشی از تسریع کار، به میزان پیش‌بینی شده در ماده 45 برای پرداخت هزینه تسریع کار

36-1-5. تغییر مبلغ ناشی از تعدیل، در صورتی که در شرایط خصوصی برای جبران نوسان قیمت کالا و تجهیزات، کرایه ماشین‌آلات ساختمانی، دستمزد نیروی انسانی و هزینه‌های مربوط به حمل و نقل تعدیل     پیش‌بینی شده باشد، این تغییرات طبق روش پیش‌بینی شده در پیوست 4، اعمال می‌گردد.

36-1-6. کاهش مبلغ پیمان به دلیل قصور پیمانکار در اقدام به موقع برای اصلاح کارهای ناقص و انجام کار بوسیله کارفرما، موضوع بند 31-5.

36-1-7. افزایش یا کاهش مبلغ پیمان ناشی از تغییر در قوانین و مقررات داخلی، موضوع بند 22-2

36-1-8. افزایش مبلغ پیمان ناشی از دستورات کارفرما برای همکاری و هماهنگی‌های موضوع بند 24-2

36-1-9. افزایش مبلغ پیمان ناشی از پرداخت خسارت تأخیر در انجام تعهدات کارفرما، موضوع بندهای 26-2، 27-5، 33-8 و 46-9

36-1-10. افزایش مبلغ پیمان ناشی از کارهای مربوط به مبالغ مشروط موضوع ماده 34

36-1-11. افزایش مبلغ پیمان ناشی از دستور کارفرما مبنی بر اتمام زودتر از برنامه زمانی کارها مطابق موضوع جزء 43-2-2

36-1-12. افزایش مبلغ پیمان ناشی از خرید حقوق ثبت شده موضوع بند 4-6

36-1-13. کاهش مبلغ پیمان ناشی از هزینه‌های مربوط به تأمین و یا تمدید بیمه‌نامه‌ها توسط کارفرما، موضوع بند 9-4

36-1-14. کاهش مبلغ پیمان ناشی از جرائم مربوط به پرداخت دستمزد کارکنان پیمانکار توسط کارفرما، موضوع بند 15-6

36-2. نحوه محاسبه تغییر مبلغ پیمان ناشی از تغییر کارها

36-2-1. در مواردی که فهرست بها طبق یکی از پیوست‌های 2 (برای بخشی از پیمان که براساس فهرست بها محاسبه می‌شود) و یا پیوست 3 (فهرست بهای واحد کارهای اضافی و یا نقصانی)، ضمیمه پیمان باشد و بهای کارهای اضافی و یا نقصانی در آنها موجود باشد، بر حسب مورد، از قیمت فهرست‌های یاد شده استفاده می‌شود.

36-2-2. در مواردی که فهرست‌های یاد شده در جزء 36-2-1، پیوست پیمان نباشد و یا بهای کارهای اضافی و یا نقصانی در آنها موجود نباشد، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، به یکی از دو روش زیر محاسبه       می‌شود :

-   قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی بر حسب مورد، براساس نرخ عوامل (نیروی انسانی و ماشین‌آلات، مواد و مصالح و حمل) درج شده در بخشهای 2-2 پیوست 3 پیمان و مدارک مثبته خرید کالا و تجهیزات، پس از منظور کردن هزینه‌های بالاسری (شامل سود پیمانکار)، به میزان تعیین شده در جزء 34-3-2 شرایط خصوصی محاسبه می‌شود.

-   در صورت توافق دو طرف، قیمت کارهای اضافی و یا نقصانی، می‌تواند به صورت یک مبلغ مقطوع و یا ردیف‌های جدید فهرست بها، با رعایت سایر مفاد پیمان تعیین شود.

36-3. برای محاسبه تغییر مبلغ پیمان ناشی از تغییر احجام و مقادیر کار انجام شده طبق پیمان نسبت به برآورد اولیه، موضوع بند 29-6 (برای مواردی که بخشی از پیمان براساس فهرست بها تنظیم شده باشد)، مبلغ پیمان به تناسب احجام و مقادیر کارهای انجام شده طبق پیمان و براساس فهرست بهای پیوست پیمان، محاسبه می‌شود.

36-4. کاهش مبلغ پیمان به دلیل قصور پیمانکار در اقدام به موقع برای اصلاح کارهای ناقص و انجام کار به وسیله کارفرما، موضوع جزء 36-1-6، بر حسب مورد، طبق یکی از روش‌های تعیین شده در بند 36-2، محاسبه می‌شود.

ماده 57 : صورت وضعیت قطعی

57-1. پس از انجام تحویل موقت، طبق ماده 60 و همچنین تحویل تمام اسناد و مدارک باقیمانده به کارفرما، از قبیل دستورالعمل‌های راه‌اندازی، راهبری و نگهداری تجهیزات نقشه‌ها و مدارک فنی موضوع بند 18-2 پیوست 18، مدارک بازرسی و آزمایش تجهیزات و عملیات ساختمان و نصب و مدارک مرتبط با بیمه‌نامه‌ها و ضمانتنامه‌ها و هر نوع سند و مدرک دیگری که در پیمان به آنها اشاره شده است، پیمانکار صورت وضعیت قطعی کارهای موضوع پیمان را تنظیم نموده و همراه مدارک زیر، تسلیم مشاور کارفرما می‌کند :

57-1-1. هر گونه بیمه نامه لازم برای مصون نگهداشتن کارفرما از ادعای اشخاص ثالث، از زمان تحویل موقت به بعد طبق شرایط خصوصی.

57-1-2. مدارک دال بر حل و فصل هر گونه دعاوی از جمله ادعای مالکیت اشخاص ثالث در رابطه با اموال و حقوق موضوع پیمان.

پیمانکار به همراه این مدارک اقرارنامه ای را تنظیم می‌کند که طی آن هر گونه حق تصرف و یا داشتن بدهی را در رابطه با پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان، خرید دانش فنی، مصالح و یا تجهیزات و سایر مطالباتی که ممکن است متوجه کارفرما شود، منتفی دانسته و نسبت به حل و فصل ادعاها و پرداخت       بدهی‌های خود مهندسان طراح، پیمانکاران دست دوم و فروشندگان،       توافق‌های لازم را با طرف‌های ذینفع به عمل آورده است.

57-2. در صورتی که به تشخیص کارفرما، پیمانکار تمام تعهدات قراردادی خود را طبق اسناد پیمان انجام داده باشد و مدارک پیوست صورت وضعیت تعیین شده در بند 57-1 کامل باشد، از سوی مشاور کارفرما، ظرف مدت ده روز مراتب پذیرش و قبولی صورت وضعیت برای بررسی و پرداخت به پیمانکار اعلام می‌شود در غیر این صورت، ضمن باز گرداندن آن دلایل عدم پذیرش     صورت وضعیت ظرف همان مهلت به پیمانکار اعلام می‌گردد تا وی نسبت به رفع نواقص کارها و یا تکمیل مدارک اقدام نموده و مجدداً صورت وضعیت را تسلیم نماید. پس از دریافت صورت وضعیت قابل قبول و به همراه اسناد و مدارک لازم، مشاور کارفرما ظرف 60 روز صورت وضعیت مربوط را رسیدگی و تأیید نموده و به کارفرما تسلیم می‌کند کارفرما ظرف 60 روز از تاریخ دریافت صورت وضعیت، مبلغ صورت وضعیت قطعی را پس از کسر کسور مربوط به پیمانکار پرداخت می‌کند و نسبت به آزادسازی تضمین حسن انجام کار و ضمانتنامه انجام تعهدات به ترتیب طبق بندهای 14-2 و 14-3 اقدام می‌نماید. هر گاه کارفرما طلب پیمانکار را ظرف مهلت تعیین شده پرداخت نکند یا برای آزادسازی ضمانتنامه‌های پیمانکار اقدام ننماید طبق بند 53-8 خسارت تأخیر پرداخت به پیمانکار تعلق می‌گیرد. هرگاه براساس صورت وضعیت قطعی پیمانکار بدهکار شود باید در مدت 30 روز از تاریخ تأیید صورت وضعیت، طلب کارفرما را بپردازد و اگر از این پرداخت استنکاف ورزد یا تأخیر کند کارفرما حق دارد بدون انجام تشریفات قضایی، طلب خود را از محل سپرده‌ها و       تضمین‌های موجود پیمانکار وصول نماید و اگر مبالغ آنها تکافو نکند با رعایت قوانین جاری کشور از دیگر دارایی‌های او وصول کند.

57-3. در صورتی که کارهای موضوع پیمان بدون قصور پیمانکار دارای تأخیر قابل ملاحظه ای باشد و پیشرفت کار پیمانکار به حدی رسیده باشد که مبلغ کارهای باقیمانده کمتر از کسور تضمین حسن انجام کار نزد کارفرما باشد پیمانکار می‌تواند صورت وضعیت قطعی کارهای تحویل شده بدون نقص و تکمیل شده تا آن تاریخ را تنظیم نموده و به مشاور کارفرما تسلیم کند تا طبق این ماده مورد اقدام قرار گیرد. در این صورت سایر تعهدات پیمانکار برای ادامه کارها به قوت خود باقی می‌ماند و قرارداد همچنان نافذ خواهد بود.

57-4. با تأیید صورت وضعیت قطعی از سوی دو طرف، پیمانکار، از هر گونه ادعایی علیه کارفرما در رابطه با پیمان، صرف نظر می‌کند مگر در مورد ادعاهایی که قبل از تأیید صورت وضعیت قطعی مطرح کرده باشد اما حل و فصل آن توسط دو طرف به زمان‌های بعد موکول شده باشد.

 

ماده 37 : صورت وضعیت قطعی

37-1. پس از انجام تحویل موقت و ارائه گواهی رفع نقص طبق ماده 40 و همچنین تحویل تمام اسناد و مدارک باقیمانده به کارفرما، از قبیل دستورالعمل‌های راه‌اندازی، راهبری، بهره‌برداری، تعمیر و نگهداری تجهیزات، نقشه‌ها و مدارک فنی موضوع بخش 18-2 پیوست 18، مدارک بازرسی و آزمایش تجهیزات و عملیات ساختمان و نصب و مدارک مرتبط با بیمه نام‌ها و ضمانتنامه‌ها و هر نوع سند و مدرک دیگری که در پیمان به آنها اشاره شده است، پیمانکار صورت وضعیت قطعی کارهای موضوع پیمان را تنظیم نموده و همراه مدارک زیر، تسلیم کارفرما میکند :

37-1-1. هرگونه بیمه نامه لازم برای مصون نگهداشتن کارفرما از ادعای اشخاص ثالث، از زمان تحویل موقت به بعد، طبق پیوست 6.

37-1-2. مدارک دال بر حل و فصل هرگونه دعاوی، از جمله ادعای مالکیت اشخاص ثالث، در رابطه با کارهای موضوع پیمان.

37-1-3. پیمانکار به همراه این مدارک، اقرارنامه ای را تنظیم می‌کند که طی آن، هرگونه حق تصرف و یا داشتن بدهی را در رابطه با پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان، خرید دانش فنی، کالا و یا تجهیزات و سایر مطالباتی که ممکن است متوجه کارفرما شود، منتفی دانسته و نسبت به حل و فصل ادعاها و پرداخت بدهی‌های خود، مهندسان طراح، پیمانکاران فرعی و تأمین‌کنندگان، توافق‌های لازم را با طرف‌های ذینفع به عمل آورده است.

37-2. در صورتی که به تشخیص کارفرما، پیمانکار تمام تعهدات قراردادی خود را طبق اسناد پیمان انجام داده باشد و مدارک پیوست صورت وضعیت تعیین شده در بند 37-1 کامل باشد، از سوی کارفرما ظرف مدت ده روز، مراتب پذیرش و قبولی صورت وضعیت، برای بررسی و پرداخت، به پیمانکار اعلام می‌شود. در غیراینصورت، ضمن بازگرداندن آن، دلایل عدم پذیرش صورت وضعیت، ظرف همان مهلت به پیمانکار اعلام می‌گردد تا وی نسبت به رفع نواقص‌کارها و یا تکمیل مدارک اقدام کرده و مجدداً صورت‌وضعیت را تسلیم نماید. پس از دریافت صورت وضعیت  قابل قبول و به همراه اسناد و مدارک لازم، کارفرما صورت وضعیت مربوط را رسیدگی و ظرف مدت 120 روز از تاریخ دریافت صورت وضعیت، مبلغ صورت وضعیت قطعی را پس از کسر کسور مربوط، به پیمانکار پرداخت می‌کند و نسبت به آزادسازی مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار طبق بند 8-2 اقدام می‌نماید. هرگاه کارفرما طلب پیمانکار را ظرف مهلت تعیین شده پرداخت نکند یا برای آزادسازی تضامین پیمانکار اقدام ننماید، طبق بند 33-8 خسارت تأخیر پرداخت به پیمانکار تعلق می‌گیرد هرگاه براساس صورت وضعیت قطعی، پیمانکار بدهکار شود، باید در مدت 30 روز از تاریخ تأیید صورت وضعیت، طلب کارفرما را بپردازد و اگر از این پرداخت استنکاف بورزد یا تأخیر کند، کارفرما حق دارد بدون انجام تشریفات قضایی، طلب خود را از محل سپرده‌ها و تضمین‌های موجود پیمانکار وصول نماید و اگر مبالغ آنها تکافو نکند، با رعایت قوانین جاری کشور از دیگر دارایی‌های او وصول کند.

37-3. پرداخت مبلغ صورت وضعیت قطعی مورد تأیید کارفرما منوط به ارائه مدارک دال بر پرداخت حقوق و عوارض دولتی از جمله بیمه     تأمین اجتماعی براساس قوانین و مقررات مربوطه از سوی پیمانکار است.

37-4. در صورتی که کارهای موضوع پیمان، بدون قصور پیمانکار، دارای تأخیر قابل ملاحظه ای باشد و پیشرفت کار پیمانکار به حدی رسیده باشد که مبلغ کارهای باقیمانده کمتر از مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار نزد کارفرما باشد، پیمانکار می‌تواند صورت وضعیت قطعی کارهای تحویل شده بدون نقص و تکمیل شده تا آن تاریخ را تنظیم نموده و به کارفرما تسلیم کند تا طبق این ماده مورد اقدام قرار گیرد. در این صورت، سایر تعهدات پیمانکار برای ادامه کارها به قوت خود باقی مانده و پیمان همچنان نافذ خواهد بود.

37-5. با تأیید صورت وضعیت قطعی از سوی دو طرف، طرفین از هرگونه ادعایی علیه یکدیگر در رابطه با پیمان، صرفنظر می‌کند، مگر در مورد ادعاهایی که قبل از تأیید صورت وضعیت قطعی مطرح شده است، اما  حل و فصل آن توسط دو طرف، به زمان‌های بعدی موکول شده باشد.

مراحل تکمیل و تحویل کار

ماده 58 : تکمیل مکانیکی (Mechanical Completion)

58-1. پیمانکار، پس از اتمام مراحل ساختمان و نصب کار موضوع پیمان و آماده شدن برای پیش راه‌اندازی (Precommissoning) مراتب را همراه برنامه زمانی انجام آزمایش‌ها و عملیات راه‌اندازی به مشاور کارفرما اطلاع داده و درخواست حضور نمایندگان کارفرما و مشاور کارفرما را در آزمایش‌ها و عملیات پیش‌راه‌اندازی و انجام تعهدات احتمالی کارفرما طبق پیوست13پیمان می‌نماید.

58-2. مشاور کارفرما پس از بازدید کامل کارها، حداکثر ظرف مدت یک هفته فهرست نواقص احتمالی کارها را تهیه و به پیمانکار ابلاغ می‌کند. پیمانکار، طبق برنامه زمانی مورد تأیید مشاور کارفرما، نسبت به رفع نواقص اقدام کرده و مراتب را برای تأیید به وی اعلام می‌کند.

58-3. پس از تأیید مشاور کارفرما، مبنی بر آماده بودن کار برای              پیش راه‌اندازی، عملیات پیش راه‌اندازی طبق دستورالعمل‌ها و مشخصات فنی که قبلاً به تصویب و یا اطلاع کارفرما رسیده است، با حضور مشاور کارفرما و نمایندگان کارفرما، به وسیله پیمانکار انجام می‌شود در خاتمه، پس از رفع نواقص اساسی اعلام شده از سوی مشاور کارفرما، گواهی تکمیل مکانیکی کارها و آمادگی واحد برای راه‌اندازی، به وسیله مشاور کارفرما صادر می‌گردد.

ماده 38 : پیش راه‌اندازی و تکمیل مکانیکی 

38-1. پیمانکار، پس از اتمام مراحل ساختمان و نصب کار موضوع پیمان و آماده شدن برای پیش راه‌اندازی، مراتب را همراه برنامه زمانی انجام آزمایش‌ها و عملیات پیش راه‌اندازی به کارفرما اطلاع داده و درخواست حضور نمایندگان کارفرما را در آزمایش‌ها و عملیات پیش راه‌اندازی و انجام تعهدات احتمالی کارفرما، طبق پیوست 13 پیمان می‌نماید.

38-2. کارفرما پس از بازدید کامل کارها، حداکثر ظرف مدت یک هفته، فهرست نواقص احتمالی کارها را تهیه و به پیمانکار ابلاغ می‌کند. پیمانکار، طبق برنامه زمانی مورد تأیید کارفرما، نسبت به رفع نواقص اقدام کرده و مراتب را برای تأیید به وی اعلام می‌کند.

38-3. پس از تأیید کارفرما، مبنی بر آماده بودن کار برای پیش‌راه‌اندازی، عملیات پیش‌راه‌اندازی طبق دستورالعمل‌ها و مشخصات فنی که با رعایت مفاد بند 27-3، به تصویب کارفرما رسیده است، با حضور نمایندگان کارفرما، به وسیله پیمانکار انجام می‌شود. در خاتمه، پس از رفع نواقص اساسی اعلام شده از سوی کارفرما، گواهی تکمیل مکانیکی کارها و آمادگی واحد برای راه‌اندازی، به وسیله کارفرما صادر می‌گردد.

ماده 59 : راه‌اندازی و آزمایش عملکردی

 (commissioning & Performance Test)

59-1. پس از صدور گواهی تکمیل مکانیکی، پیمانکار تأمین تعهدات کارفرما را برای راه‌اندازی طبق پیوست 13 درخواست می‌کند و پس از هماهنگی به عمل آمده عملیات راه‌اندازی طبق دستورالعمل‌های راه‌اندازی که قبلاً به تصویب کارفرما رسیده است، انجام می‌شود.

59-2. پس از راه‌اندازی و برقراری شرایط عملیاتی عادی و پایدار، پیمانکار مراتب را به کارفرما اطلاع داده و شروع آزمایش‌های عملکردی را درخواست می‌کند.

59-3. پس از تأیید کارفرما مبنی بر شروع آزمایش‌های عملکردی، آزمایش‌ها به ترتیب و طبق روش‌های درج شده در پیوست 9، به منظور دستیابی به عملکرد تعیین شده در این پیوست، انجام می‌شود.

59-4. در صورت عدم حصول تمام و یا برخی از شاخص‌های عملکردی و مصارف، طبق بند 9-3 پیوست 9، عمل می‌شود.

ماده 39 : راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی

39-1. پس از صدور گواهی تکمیل مکانیکی، پیمانکار تأمین تعهدات کارفرما را برای راه‌اندازی، طبق پیوست 13 درخواست می‌کند و پس از هماهنگی با کارفرما، عملیات راه‌اندازی را طبق دستورالعمل‌های راه‌اندازی که قبلاً به تصویب کارفرما رسیده است، براساس تفکیک وظایف بخش 9-1 پیوست 9   انجام می‌دهد.

39-2. پس از راه‌اندازی و برقراری شرایط عملیاتی عادی و پایدار، پیمانکار، مراتب را به کارفرما اطلاع داده و شروع آزمایش‌های عملکردی را درخواست می‌کند.

39-3. پس از تأیید کارفرما مبنی بر شروع آزمایش‌های عملکردی، ظرف حداکثر یک هفته از درخواست پیمانکار برای شروع آزمایش‌های مذکور، آزمایش‌ها به ترتیب و طبق روش‌های درج شده در پیوست9، به منظور دستیابی به عملکرد تعیین شده در این پیوست، انجام می‌شود.

39-4. در صورت عدم حصول تمام و یا برخی از شاخص‌های عملکردی و مصارف، طبق بخش 9-3 پیوست 9، عمل می‌شود.

39-5. راه‌اندازی تمام یا بخش‌هایی از کار توسط کارفرما پیش از صدور گواهی تکمیل مکانیکی مطابق مفاد این ماده، به منزله تأیید تکمیل مکانیکی توسط کارفرما خواهد بود.

ماده 60 : تحویل موقت

60-1. پس از اتمام آزمایش‌های عملکردی موضوع ماده 59 و حصول شاخصهای عملکردی و مصارف طبق بند 9-2 پیوست 9 و یا اجرای تمهیدات پیش‌بینی شده و بند 9-3 پیوست 9، پیمانکار درخواست تحویل موقت از کارفرما می‌کند به همراه این درخواست تمام مدارک مربوط به بازرس‌ها و آزمایش‌های انجام شده و نقشه‌های طبق ساخت (در صورتی که تا آن زمان تسلیم نشده باشد)، باید از سوی پیمانکار تحویل شود.

60-2. مشاور کارفرما، پس از بازدید کامل کارها و حصول اطمینان از نبودن اشکال‌های اساسی در کار و آمادگی آن برای تحویل موقت، مراتب را به کارفرما اعلام می‌کند.

کارفرما، پس از اعلام مشاور کارفرما، تاریخی را که حداکثر 15 روز از زمان درخواست پیمانکار برای تحویل موقت دیرتر نخواهد بود، برای حضور نمایندگان کارفرما، مشاور کارفرما و پیمانکار، در محل تعیین می‌نماید. نمایندگان کارفرما و مشاور کارفرما، به اتفاق پیمانکار، در موعد مقرر در محل حاضر شده ضمن بازدید از کارها نسبت به تنظیم صورتجلسه تحویل موقت به همراه فهرست نواقص باقیمانده در کارها، اقدام می‌کنند.

پیمانکار، موظف است نواقص تعیین شده را طبق برنامه ای که در صورتجلسه تحویل موقت تعیین شده است حداکثر تا قبل از تسلیم صورت وضعیت قطعی، برطرف کرده، سپس صدور گواهی رفع نقص را از مشاور کارفرما درخواست کند.

مشاور کارفرما، پس از بازدید و بازرسی‌های لازم و حصول اطمینان از رفع نواقص، گواهی رفع نقص را صادر کرده و پس از تأیید کارفرما، نسخه ای از آن را برای پیمانکار ارسال می‌دارد پرداخت صورت وضعیت قطعی پیمانکار، علاوه بر موارد درج شده در بند 57-1 منوط به ارائه گواهی رفع نقص است.

60-3. تحویل موقت قسمت‌هایی از کار که طبق مشخصات فنی نیاز به       راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی، موضوع ماده 59، ندارند و آماده         بهره‌برداری هستند، نیز به روش پیش‌بینی شده در بندهای 60-1 و 60-2، انجام می‌شود.

60-4. تحویل موقت قسمت‌های مستقلی از کار، قبل از تحویل کل کار، در شرایط زیر مجاز است :

60-4-1. در صورتی که برای تحویل قسمت‌های جداگانه کار و برنامه زمانی آنها در پیمان پیش‌بینی لازم شده باشد.

60-4-2. در طول مدت پیمان، کارفرما نیاز به تحویل قسمت‌هایی از کار را قبل از تحویل کل کار داشته باشد. در این صورت مراتب را به پیمانکار ابلاغ  می‌کند و پیمانکار بررسی لازم را برای حصول اطمینان از عدم تداخل و یا ایجاد مشکل در سایر قسمت‌ها و عملکرد کل کار، به عمل آورده و موضوع، مورد توافق دو طرف قرار می‌گیرد. در هر یک از این موارد، تحویل موقت قسمت‌های مورد نظر، به ترتیب بندهای 60-1 تا 60-3 انجام می‌شود.

60-5. پس از تحویل موقت عملیات موضوع پیمان، پیمانکار موظف است نسبت به برچیدن کارگاه‌ها، انبارها، دفترها و محل‌های اسکان موقت خود، خروج ماشین‌آلات ساختمانی، هر نوع مواد و مصالح متعلق به خود و هر نوع مواد زاید باقیمانده از برچیدن کارگاه‌ها و تأسیسات موقت خود اقدام کند. هرگاه بخشی از مصالح مازاد، تأسیسات موقت و تجهیزات ایجاد شده به وسیله پیمانکار، موردنیاز کارفرما باشد، نحوه واگذاری آنها در شرایط خصوصی بیان می‌شود.

60-6. کارفرما، امکان دسترسی در حد متعارف را برای تعمیر و یا رفع       عیب‌های مشخص شده در دوران مسؤولیت رفع نقص، برای پیمانکار فراهم  می‌کند.

ماده 40 : تحویل موقت

40-1. پس از اتمام آزمایش‌های عملکردی موضوع ماده 39 و حصول شاخص‌های عملکردی و مصارف طبق بخش 9-2 پیوست 9 و یا اجرای تمهیدات پیش‌بینی شده در بخش 9-3 پیوست 9، پیمانکار درخواست تحویل موقت موضوع پیمان را به کارفرما تسلیم می‌کند. به همراه این درخواست، تمام مدارک مربوط به بازرسی‌ها و آزمایش‌های انجام شده و نقشه‌های چون ساخت (در صورتی که تا آن زمان تسلیم نشده باشد)، باید از سوی پیمانکار تحویل شود.

40-2. کارفرما پس از بازدید کامل کارها و حصول اطمینان از نبودن اشکال‌های اساسی در کار و آمادگی آن برای تحویل موقت، تاریخی را که حداکثر 15 روز از زمان درخواست پیمانکار برای تحویل موقت دیرتر نخواهد بود، برای حضور نمایندگان کارفرما و پیمانکار در محل تعیین  می‌نماید. نمایندگان کارفرما و پیمانکار، در موعد مقرر در محل حاضر شده، ضمن بازدید از کارها، نسبت به تنظیم صورتجلسه تحویل موقت، به همراه فهرست نواقص باقیمانده کارهای در تعهد پیمانکار، اقدام می‌کنند. پیمانکار موظف است نواقص تعیین شده را طبق برنامه ای که در صورتجلسه تحویل موقت تعیین شده است، حداکثر تا قبل از تسلیم صورت وضعیت قطعی برطرف کرده، سپس صدور گواهی رفع نقص را از کارفرما درخواست کند. کارفرما پس از بازدید و بازرسی‌های لازم و حصول اطمینان از رفع نواقص، گواهی رفع نقص را حداکثر ظرف مدت یک ‌هفته از تاریخ درخواست پیمانکار صادر و برای پیمانکار ارسال می‌دارد.

40-3. در صورت تأخیر کارفرما در برگزاری جلسه تحویل موقت براساس مفاد بند 40-2، خسارت تأخیر پرداخت صورت وضعیت قطعی طبق بند 33-8، به پیمانکار تعلق می‌گیرد.

40-4. تحویل موقت قسمت‌هایی از کار که طبق مشخصات فنی نیاز به راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی، موضوع ماده 39، ندارند و آماده   بهره‌برداری هستند، نیز به روش پیش‌بینی شده در بندهای 40-1 و 40-2، انجام می‌شود.

40-5. تحویل موقت قسمت‌های مستقلی از کار، قبل از تحویل کل کار، در شرایط زیر مجاز است :

40-5-1. در صورتی که برای تحویل قسمت‌های جداگانه کار و برنامه زمانی آنها در پیمان پیش‌بینی لازم شده باشد. 

40-5-2. در صورتی که در طول مدت پیمان، کارفرما نیاز به تحویل گرفتن قسمت‌هایی از کار قبل از تحویل کل کار داشته باشد. در این صورت، کارفرما مراتب را به پیمانکار ابلاغ می‌کند و پیمانکار بررسی لازم را برای حصول اطمینان از عدم تداخل و یا ایجاد مشکل در سایر قسمتها و عملکرد کل کار، به عمل آورده و موضوع، مورد توافق دو طرف قرار میگیرد. در هر یک از این موارد، تحویل موقت قسمت‌های مورد نظر، به ترتیب بندهای 40-1 تا 40-4 انجام می‌شود.

40-6. پس از تحویل موقت عملیات موضوع پیمان، پیمانکار موظف است نسبت به برچیدن کارگاه‌ها، انبارها، دفترها و محل‌های اسکان موقت خود، خروج ماشین‌آلات ساختمانی، هر نوع مواد و مصالح متعلق به خود و هر نوع مواد زائد باقیمانده از برچیدن کارگاه‌ها و تأسیسات موقت خود، اقدام کند. هرگاه بخشی از مصالح مازاد، تأسیسات موقت و تجهیزات ایجاد شده به وسیله پیمانکار، مورد نیاز کارفرما باشد، نحوه واگذاری آنها در شرایط خصوصی بیان می‌شود.

40-7. حداقل یک ماه پیش از تحویل موقت عملیات موضوع پیمان، در رابطه با آن بخش از کالا و تجهیزات که مطابق مفاد پیوست 13 از سوی کارفرما جهت اجرای موضوع پیمان تأمین و در اختیار پیمانکار قرار گرفته است. پیمانکار باید تراز نهایی کالا و تجهیزات تحویلی کارفرما را تهیه و تسلیم نماید. نحوه تعیین تکلیف، شیوه تسویه حساب‌های مربوط به کالا و تجهیزات مازاد تحویلی کارفرما و خسارات ناشی از عدم اجرای تعهدات پیمانکار موضوع این بند در شرایط خصوصی بیان می‌شود.

ماده 61 : دوره مسؤولیت رفع نقص

61-1. پس از تحویل موقت کارها به شرح ماده 60 هرگاه ظرف مدت حداقل یک سال و یا هر زمان طولانی تر دیگری که در شرایط خصوصی بیان شده باشد، هر نوع عیب و نقصی در کارهای در تعهد پیمانکار مشاهده شود، پیمانکار موظف است بلافاصله پس از دریافت دستور کارفرما، نسبت به رفع نقص، اصلاح و جایگزین نمودن کار معیوب و رفع آسیب‌های ناشی از آن به بخش‌های دیگر کار به هزینه خود اقدام کند. مشروط بر آن که عیوب و نواقص ناشی از نگهداری و یا بهره‌برداری نادرست کار مغایر با مشخصات فنی و دستورالعمل‌های     بهره‌برداری و نگهداری از سوی کارفرما نباشد.

61-2. پیمانکار، موظف است پس از انجام اصلاحات و یا تعویض و      جایگزینی‌های لازم برای رفع عیب و نقص، آزمایش‌های لازم را برای حصول اطمینان از رفع عیب و اخذ تأیید کارفرما، به هزینه خود انجام دهد.

61-3. پس از رفع عیب هر قسمت از کار و تأیید کارفرما مبنی بر صحت انجام آنها دوره مسؤولیت رفع نقص آن قسمت از کار، از همان تاریخ شروع می‌شود.

61-4. هرگاه پیمانکار پس از ابلاغ دستور کارفرما مبنی بر رفع عیب و نقص کارها، طی مدت معقولی نسبت به رفع عیوب اقدام نکند و یا در عمل نتواند عیوب را به نحوی صحیح رفع کند، کارفرما می‌تواند رأساً اقدام به رفع عیب نماید. در این صورت، پیمانکار موظف است ماشین‌آلات ساختمانی، مصالح و تجهیزات موجود در انبارهای خود را در اختیار کارفرما بگذارد. هزینه‌های انجام شده به وسیله کارفرما، با احتساب هزینه‌های نیروهای غیرمستقیم و    بالاسری‌های مربوط به حساب بدهکاری پیمانکار منظور می‌شود.

ماده 41 : دوره مسؤولیت رفع نقص

41-1. پس از تحویل موقت کارها به شرح ماده 40، هرگاه ظرف مدت حداقل یک سال و یا هر زمان طولانی تر دیگری که در شرایط خصوصی بیان شده باشد، هر نوع عیب و نقصی در کارهای در تعهد پیمانکار مشاهده شود، پیمانکار موظف است بلافاصله پس از دریافت دستور کارفرما، نسبت به رفع نقص، اصلاح و جایگزین نمودن کار معیوب و رفع آسیب‌های ناشی از آن به بخش‌های دیگر کار، به هزینه خود اقدام کند. مشروط بر آن که عیوب و نواقص، ناشی از نگهداری و یا بهره‌برداری نادرست کار، مغایر با مشخصات فنی و دستورالعمل‌های بهره‌برداری و نگهداری از سوی کارفرما، نباشد.

41-2. پیمانکار موظف است پس از انجام اصلاحات و یا تعویض و جایگزینی‌های لازم برای رفع عیب و نقص، آزمایش‌های لازم را برای حصول اطمینان از رفع عیب و اخذ تأیید کارفرما، به هزینه خود انجام دهد.

41-3. پس از رفع عیب هر قسمت از کار و تأیید کارفرما مبنی بر صحت انجام آنها، دوره مسؤولیت رفع نقص آن قسمت از کار، از همان تاریخ شروع می‌شود.

41-4. هر گاه پیمانکار پس از ابلاغ دستور کارفرما مبنی بر رفع عیب و نقص کارها، طی مدت معقولی نسبت به رفع عیوب اقدام نکند و یا در عمل نتواند عیوب را به نحوی صحیح رفع کند، کارفرما می‌تواند رأساً اقدام به رفع عیب نماید. در این صورت، پیمانکار موظف است        ماشین‌آلات ساختمانی، کالا و تجهیزات موجود در انبارهای خود را در اختیار کارفرما بگذارد. هزینه‌های انجام شده به وسیله کارفرما، با احتساب هزینه‌های نیروهای غیرمستقیم و بالاسری‌های مربوط، به حساب بدهکاری پیمانکار منظور می‌شود.

41-5. کارفرما، امکان دسترسی در حد متعارف را برای تعمیر و یا رفع عیب‌های مشخص شده در دوران مسؤولیت رفع نقص، برای پیمانکار فراهم می‌کند.

ماده 62 : تحویل قطعی

62-1. در پایان دوره مسؤولیت رفع نقص، موضوع ماده61، پس از درخواست پیمانکار و بررسی و تأیید کارفرما، تاریخ و برنامه زمانی انجام آزمایش‌ها و یا بازدید، به همان نحو که در ماده 60 بیان شده است، تعیین می‌شود و پس از بازدید از کارها، در صورت عدم مشاهده عیب و نقص در کار، نسبت به تحویل قطعی کار اقدام می‌گردد. در صورت مشاهده عیب و نقص در کارها مراتب را به پیمانکار ابلاغ می‌شود، تا پس از نواقص، تحویل قطعی انجام شود.

ماده 42 : تحویل قطعی

42-1. در پایان دوره مسؤولیت رفع نقص، موضوع ماده 41، پس از درخواست پیمانکار و بررسی و تأیید کارفرما حداکثر ظرف مدت یک هفته، تاریخ و برنامه زمانی انجام آزمایش‌ها و یا بازدید، به همان نحو که در ماده 40 بیان شده است، تعیین می‌شود و پس از بازدید از کارها، در صورت عدم مشاهده عیب و نقص در کار، نسبت به تحویل قطعی کار اقدام می‌گردد. در صورت مشاهده عیب و نقص در کارها، مراتب به پیمانکار ابلاغ می‌شود تا پس از رفع نواقص، تحویل قطعی انجام شود.

تغییرات مدت پیمان، تأخیر، تعلیق، خاتمه پیمان

ماده 63 : زمان‌های مندرج

تاریخ شروع کارهای موضوع پیمان، تاریخ تعیین شده در بند 5-2 موافقتنامه است و پیمانکار موظف به شروع کارها در این تاریخ است به ترتیب تعیین شده در بند 3-2 این شرایط عمومی‌و تکمیل کار در مدت تعیین شده در بند 5-3 موافقتنامه.

هر یک از مقاطع زمانی اصلی تعیین شده برای کارهای موضوع پیمان مانند مدت پیمان از ارکان اصلی پیمان محسوب می‌شود.

 

ماده 64 : تغییرات مدت پیمان

64-1. تمدید مدت پیمان

تمام زمان‌ها و مدت‌های پیش‌بینی شده برای شروع و خاتمه و مقاطع اصلی کارها، تنها در صورت وقوع هر یک از شرایط زیر، می‌توانند افزایش یابند.

64-1-1. صدور دستور تغییر کار موضوع بند 49-4 که منجر به افزایش مدت پیمان شود.

64-1-2. عدم انجام برخی از تعهدات کارفرما مرتبط با کار موضوع ماده 47، که منجر به افزایش مدت پیمان شود.

64-1-3. عدم انجام برخی از تعهدات کارفرما مرتبط با کار موضوع ماده 47، با رعایت و ملاحظات پیش‌بینی شده در آن که مانع از انجام به موقع کارهای موضوع پیمان و یا بخش‌هایی از آن شود.

64-1-4. بروز شرایط قهری، موضوع ماده 73.

64-1-5. تغییر قوانین و مقررات، که به طور مستقیم باعث تأخیر در انجام بخش‌هایی از کار شود.

64-1-6. بروز شرایط جوی استثنایی مانع انجام کار

64-1-7. تصمیم کارفرما مبنی بر به کارگیری پیمانکاران دیگر در محدوده کار پیمانکار، به شرح درج شده در بند 38-2.

64-1-8. تعلیق مدت پیمان، موضوع ماده 65.

64-1-9. وقوع سایر عوامل و شرایط غیرقابل پیش‌بینی که ناشی از قصور پیمانکار نبوده و باعث تأخیر در اجرای کار شود.

در اثر هر یک از شرایط یاد شده، پیمانکار درخواست تمدید مدت پیمان را همراه با اسناد و مدارک مثبته به کارفرما تسلیم می‌کند. تا پس از بررسی کارفرما و توافق دو طرف مدت تمدید مشخص و ملاک عمل قرار گیرد و به تناسب، برنامه‌های زمانی کارهای باقیمانده به وسیله پیمانکار اصلاح شده و مجموعه مدارک، ضمیمه پیمان گردد.

64-2. کاهش مدت پیمان

تمام زمان‌ها و مدت‌های پیش‌بینی شده در پیمان، در شرایط زیر می‌توانند کاهش یابند :

64-2-1. صدور دستور تغییر کار، موضوع بند 49-4 (تغییر در کارها) که منجر به کاهش مدت پیمان شود.

64-2-2. کارفرما می‌تواند اتمام زودتر از برنامه زمانی پیمان را با در نظر گرفتن امکانات و توانایی‌های پیمانکار، درخواست کند. در این صورت، پیمانکار با بررسی شرایط مورد نظر کارفرما و با استفاده از قیمت‌های پیمان، سایر اسناد و مدارک لازم را تنظیم نموده، پیشنهاد خود را مبنی بر اضافه مبلغ احتمالی و امکانات مورد درخواست، به کارفرما تسلیم می‌کند.

64-2-3. پس از توافق کارفرما و پیمانکار مبنی بر کاهش مدت پیمان، براساس بندهای 64-2-1 و 64-2-2 تاریخ جدید به عنوان تاریخ اتمام پیمان تعیین  می‌شود. پیمانکار باید برنامه زمانی اجرای کارهای موضوع پیمان را به تناسب شرایط و تاریخ جدید اتمام پیمان، مورد تجدیدنظر قرار داده و برای بررسی مشاور کارفرما و تأیید او، تسلیم کند. برنامه زمانی جدید پس از تصویب کارفرما، به پیمانکار ابلاغ می‌شود و از آن پس، سایر مفاد پیمان در مورد اتمام به هنگام کار، بر مبنای تاریخ جدید نافذ خواهد بود. در صورت عدم تحقق کاهش مدت پیمان در پایان مدت توافق شده موضوع این بند، اضافه مبلغ توافق شده پیمان به تناسب مدت کاهش نیافته، کاهش می‌یابد و پیمانکار از این بابت مشمول خسارت تأخیر نمی‌شود.

ماده 43 : تغییرات مدت پیمان

43-1. تمدید مدت پیمان

تمام زمان‌ها و مدت‌های پیش‌بینی شده برای شروع و خاتمه و مقاطع اصلی کارها، تنها در صورت وقوع هر یک از شرایط زیر، می‌توانند افزایش یابند :

43-1-1. عدم تطابق نظر مرجع فنی با دستور کارفرما در ارتباط با اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی ارجاع شده به مرجع فنی مطابق جزء 13-3-2.

43-1-2. صدور دستور تغییر کار موضوع بند 29-4 که منجر به افزایش مدت پیمان شود.

43-1-3. تأخیر یا عدم انجام برخی از تعهدات کارفرما مرتبط با کار موضوع ماده 27 و بندهای 26-2 و 33-8، با رعایت و ملاحظات پیش‌بینی شده در آن که مانع از انجام به موقع کارهای موضوع پیمان و یا بخش‌هایی از آن شود.

43-1-4. بروز شرایط قهری، موضوع ماده 50

43-1-5. تغییر قوانین و مقررات که به طور مستقیم باعث تأخیر در انجام بخش‌هایی از کار شود.

43-1-6. تصمیم کارفرما مبنی بر به کارگیری پیمانکاران دیگر در محدوده کار پیمانکار، به شرح درج شده در بند 24-2.

43-1-7. تعلیق مدت پیمان، موضوع ماده 44.

43-1-8. وقوع سایر عوامل وشرایط غیرقابل پیش‌بینی که ناشی از قصور پیمانکار نبوده و باعث تأخیر در اجرای کار شود.

43-1-9. انجام کارهای مربوط به مبالغ مشروط موضوع ماده 34.

در صورت وقوع هر یک از شرایط یاد شده، پیمانکار درخواست تمدید مدت پیمان را همراه با اسناد و مدارک مثبته به کارفرما تسلیم می‌کند، تا پس از بررسی کارفرما و توافق دو طرف، مدت تمدید مشخص و ملاک عمل قرار گیرد و به تناسب برنامه‌های زمانی کارهای باقیمانده، به وسیله پیمانکار اصلاح شده و مجموعه مدارک، ضمیمه پیمان گردد.

43-2. کاهش مدت پیمان

تمام زمان‌ها و مدت‌های پیش‌بینی شده در پیمان، در شرایط زیر     می‌توانند کاهش یابند : 

43-2-1. صدور دستور تغییر کار، موضوع بند 29-4 که منجر به کاهش مدت پیمان شود.

43-2-2. کارفرما می‌تواند اتمام زودتر از برنامه زمانی پیمان را با در نظر گرفتن امکانات و توانایی‌های پیمانکار، درخواست کند. در این صورت، پیمانکار با بررسی شرایط مورد نظر کارفرما و با استفاده از قیمت‌های پیمان، سایر اسناد و مدارک لازم را تنظیم نموده، پیشنهاد خود را مبنی بر اضافه مبلغ احتمالی و امکانات مورد درخواست، به کارفرما تسلیم     می‌کند.

43-2-3. پس از توافق کارفرما و پیمانکار دایر بر کاهش مدت پیمان، براساس بندهای 43-2-1 و 43-2-2، تاریخ جدید به عنوان تاریخ اتمام پیمان تعیین می‌شود. پیمانکار باید برنامه زمانی اجرای کارهای موضوع پیمان را به تناسب شرایط و تاریخ جدید اتمام پیمان، مورد تجدیدنظر قرار داده، برای بررسی کارفرما و تأیید او تسلیم کند. برنامه زمانی جدید پس از تصویب کارفرما، به پیمانکار ابلاغ می‌شود و از آن پس، سایر مفاد پیمان در مورد اتمام به هنگام کار، بر مبنای تاریخ جدید، نافذ خواهد بود. در صورت عدم تحقق کاهش مدت پیمان، در پایان مدت توافق شده موضوع این بند، اضافه مبلغ توافق شده پیمان به تناسب مدت کاهش نیافته، کاهش می‌یابد و پیمانکار از این بابت مشمول خسارت تأخیر   نمی‌شود.

ماده 65 : تعلیق

65-1. کارفرما می‌تواند در طول مدت اجرای پیمان دستور تعلیق قسمتی از کار و یا تمام کار را در یک نوبت و حداکثر برای مدت 90 روز صادر کند. در ابلاغیه کارفرما باید تاریخ شروع تعلیق مشخص شود، پیمانکار موظف است پس از دریافت دستور کارفرما اجرای آن قسمت از کار و یا کل کار را به حالت تعلیق درآورد. ظرف 14 روز قبل از پایان این مدت پیمانکار موضوع را برای اتخاذ تصمیم نهایی به کارفرما منعکس می‌کند هرگاه پس از 14 روز از دریافت درخواست پیمانکار دستور شروع مجدد کار از سوی کارفرما به پیمانکار صادر نشود وی می‌تواند خاتمه پیمان را درخواست کند و یا قسمت متوقف شده کار را از موضوع پیمان حذف نماید که در این صورت اقدام‌های متعاقب آن طبق ماده 67 انجام می‌شود مدت تعلیق می‌تواند با توافق دو طرف تمدید شود.

65-2. برنامه کار، تعیین تکلیف کارهای نیمه تمام، شرح وظایف، کارهای لازم و حداقل ماشین‌آلات و نفرات مورد نیاز برای دوران تعلیق از سوی کارفرما به پیمانکار ابلاغ می‌شود و پیمانکار موظف به پیروی از آنهاست. از جمله پیمانکار موظف به حفاظت از تجهیزات و نگهداری از آنها در کارگاه یا هر جای دیگر است و نیز حراست از کارگاه و نگهداری از کارهای اجرا شده در شرایط ایمن با اوست. در مورد تجهیزات و مصالحی که هنگام ابلاغ تعلیق از سوی کارفرما، در دست ساخت بوده‌اند پیمانکار با نظر کارفرما نسبت به تکمیل ساخت آنها اقدام می‌کند.

65-3. نحوه محاسبه هزینه‌های ناشی از نگهداری کارها در دوران تعلیق موضوع بند 65-2 و همچنین سایر هزینه‌های ناشی از تعلیق در شرایط خصوصی بیان می‌شود.

65-4. در مواردی که توقف کار، ناشی از قصور پیمانکار در انجام کارها طبق مشخصات فنی و یا رعایت نکردن مقررات ایمنی و نیز شرایط نامناسب آب و هوایی باشد و یا در برنامه زمانی منضم به پیمان پیش‌بینی شده باشد، مشمول تعلیق بندهای 65-1 تا 65-3 نمی‌شود.

ماده 44 : تعلیق

44-1. کارفرما می‌تواند در طول مدت اجرای پیمان، دستور تعلیق قسمتی از کار و یا تمام کار را در یک نوبت و حداکثر برای مدت 90 روز، صادر کند. در ابلاغیه کارفرما، باید تاریخ شروع تعلیق، مشخص شود. پیمانکار موظف است پس از دریافت دستور کارفرما، اجرای آن قسمت از کار و یا کل کار را به حالت تعلیق درآورد. ظرف 14 روز قبل از پایان این مدت، پیمانکار موضوع را برای اتخاذ تصمیم نهایی، به کارفرما منعکس می‌کند. هر گاه پس از 14 روز از دریافت درخواست پیمانکار، دستور شروع مجدد کار از سوی کارفرما به پیمانکار صادر نشود، وی می‌تواند پیمان را طبق مفاد ماده 48 فسخ نماید و یا قسمت متوقف شده کار را از موضوع پیمان حذف نماید که در این صورت، اقدام‌های متعاقب آن، طبق ماده 46 انجام می‌شود. مدت تعلیق می‌تواند با توافق دو طرف، تمدید شود.

44-2. برنامه کار، تعیین تکلیف کارهای نیمه تمام، شرح وظایف، کارهای لازم و حداقل ماشین‌آلات و نفرات مورد نیاز برای دوران تعلیق، از سوی کارفرما به پیمانکار ابلاغ می‌شود و پیمانکار، موظف به پیروی از آنهاست. از جمله، پیمانکار موظف به حفاظت از تجهیزات و نگهداری از آنهاست و نیز حراست از کارگاه و نگهداری از کارهای اجرا شده در شرایط ایمن، با اوست. در مورد تجهیزات و مصالحی که هنگام ابلاغ تعلیق از سوی کارفرما، در دست ساخت بوده‌اند، پیمانکار با نظر کارفرما نسبت به تکمیل ساخت آنها اقدام می‌کند.

44-3. نحوه محاسبه هزینه‌های ناشی از نگهداری کارها در دوران تعلیق، موضوع بند 44-2 و همچنین سایر هزینه‌های ناشی از تعلیق، در شرایط خصوصی بیان می‌شود.

44-4. در مواردی که توقف کار، ناشی از قصور پیمانکار در انجام کارها طبق مشخصات فنی و یا رعایت نکردن مقررات ایمنی و نیز شرایط مندرج در بند 50-1 بوده و یا در برنامه زمانی منضم به پیمان پیش‌بینی شده باشد، مشمول تعلیق موضوع بندهای 44-1 تا 44-3 نمی‌شود.  

ماده 66 : تأخیر در اتمام به موقع کار

66-1. پیمانکار، موظف به انجام کارها، طبق برنامه زمانی منضم به پیمان و آخرین تجدیدنظرهای آن است. هرگاه در تاریخ تعیین شده در برنامه زمانی منضم به پیمان و یا آخرین تجدید نظر آن، انجام کار یا قسمت‌های اصلی آن به پایان نرسیده باشد، کارفرما به پیمانکار اخطار می‌کند که حداکثر در طول مدت 14 روز کارها را به پایان برساند. پیمانکار، در طول این مدت باید نسبت به اتمام عملیات اقدام کند و یا با ارسال اسناد و مدارک لازم تمدید مدت پیمان را طبق بند 64-1 درخواست نماید. در صورت عدم اتمام کار در طول مدت یاد شده، یا عدم قبول دلالی وی از سوی کارفرما برای تمدید، پیمانکار ملزم به پرداخت خسارت تأخیر در کار به میزان درج شده در شرایط خصوصی خواهد بود. حداکثر مبلغ خسارت نیز در بند 5-4 موافقتنامه درج شده است. تاریخ مبنای محاسبه تأخیرها آخرین تاریخ تغییر یافته طبق بند 64-1 یا 64-2 است.

هرگاه تأخیر پیمانکار، بیشتر از حدی باشد که کارفرما را محق به دریافت حداکثر خسارت مشخص شده در موافقتنامه بنماید کارفرما می‌تواند با اخطار قبلی طبق ماده 68، پیمانکار را برکنار کند.

ماده 45 : اتمام به موقع کار

45-1. پیمانکار، موظف به انجام کارها، طبق برنامه زمانی منضم به پیمان و آخرین تجدیدنظرهای آن است. هرگاه در تاریخ تعیین شده در برنامه زمانی منضم به پیمان و یا آخرین تجدیدنظر آن، انجام کار یا قسمت‌های اصلی آن به پایان نرسیده باشد، کارفرما به پیمانکار اخطار می‌کند که حداکثر در طول مدت 14 روز، کارها را به پایان برساند. پیمانکار در طول این مدت باید نسبت به اتمام عملیات اقدام کند و یا با ارسال اسناد و مدارک لازم، تمدید مدت پیمان را طبق بند 43-1، درخواست نماید. در صورت عدم اتمام کار در طول مدت یاد شده، یا عدم قبول دلایل وی از سوی کارفرما برای تمدید، پیمانکار ملزم به پرداخت خسارت تأخیر در کار، به میزان درج شده شرایط خصوصی خواهد بود. حداکثر مبلغ خسارت تأخیر نیز، در بند 3-5 موافقتنامه درج شده است. تاریخ مبنای محاسبه تأخیرها، آخرین تاریخ تغییر یافته طبق بند 43-1 یا 43-2 است. هرگاه تأخیر پیمانکار، بیشتر از حدی باشد که کارفرما را محق به دریافت حداکثر خسارت مشخص شده در موافقتنامه بنماید، کارفرما می‌تواند با اخطار قبلی، طبق ماده 47، پیمانکار را برکنار کند.

 

45-2. هرگاه پیش از سپری شدن مدت تکمیل کار، پیمانکار کارهای موضوع پیمان را تکمیل کند، به ازای هر روز تسریع کار، به میزان تعیین شده در شرایط خصوصی، هزینه تسریع کار به پیمانکار پرداخت می‌شود. حداکثر مبلغ پاداش تسریع، در بند 3-6 موافقتنامه درج شده است.

ماده 67 : خاتمه پیمان به درخواست کارفرما

67-1. کارفرما می‌تواند، بنا به مصلحت خود و بدون اعلام دلیل در هر مقطعی پیش از تکمیل کار، پیمان را خاتمه دهد. در این صورت طی اطلاعیه ای، مراتب را با مشخص کردن روز خاتمه پیمان، به پیمانکار اعلام می‌کند. در این اطلاعیه تکلیف کارهایی که ناتمام ماندن انها در شرایط روز صدور اطلاعیه موجب بروز خطر و یا زیان مسلمی‌است، به طور روشن مشخص می‌شود. 

پس از دریافت اطلاعیه یاد شده، اقدام‌های زیر انجام می‌شود :

67-1. پیمانکار، از شروع هر نوع کار جدید غیر از تکمیل کارهای ناتمام که در اطلاعیه مشخص شده است، خودداری می‌کند. همچنین، اقدام‌های حفاظتی را که از سوی کارفرما تعیین شده است، برای کارهای انجام شده قبلی به اجرا در می‌آورد.

67-2. پیمانکار، موظف است تمام پیمان‌های خود را با مهندسان طراح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم، با رعایت ماده 67-1 متوقف سازد، مگر آن دسته از پیمان‌های وی را که کارفرما خواستار ادامه آنها از طریق انتقال پیمان به خود است. اسناد و مدارک مربوط به تدارک مصالح و تجهیزاتی را که در چارچوب برنامه زمانی موضوع بند 3-2-1، در مرحله سفارش خرید به سازندگان یا فروشندگان و یا سایر مراحل خرید و حمل، تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند و همچنین، سایر اسناد مربوط به تعهدات پیمانکار در برابر اشخاص ثالث و در ارتباط با پیمان باید همراه اسناد مثبته مالی تحویل کارفرما شود.

تمام مصالح و تجهیزات پروژه که تاکنون در محل ساختمان و نصب به کار نرفته اما به کارگاه حمل شده است. براساس موازین پیمان و اسناد و مدارک پیوست آن به وسیله پیمانکار تقویم شده همراه اسناد و مدارک مثبته تسلیم کارفرما می‌گردد.

67-3. کارفرما، آن قسمت از کارها را که ناتمام است، طبق ماده 62 تحویل قطعی گرفته و آن قسمت از کارها را که کاملاً پایان یافته است (و مراحل      راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی آن با موفقیت انجام شده است)، طبق ماده 60 تحویل موقت می‌گیرد. هرگاه معایبی در مورد کارهای ناتمام مشاهده شود، پیمانکار مکلف است به هزینه خود در مدت لازم که با توافق کارفرما تعیین   می‌شود رفع عیب کند و سپس به نحو یاد شده تحویل قطعی دهد.

67-4. پیمانکار، با هماهنگی کارفرما نسبت به برچیدن آن بخش از تأسیسات موقت در محل کارگاه که مورد نیاز کارفرما نیست، اقدام کرده و بخش‌های مورد نیاز کارفرما با توافق دو طرف تقویم شده و همراه با اسناد و مدارک مربوط تحویل کارفرما می‌گردد. همچنین، پیمانکار موظف به پاکسازی کارگاه از   نخاله‌ها، مصالح مازاد و غیرقابل استفاده ماشین‌آلات و تجهیزات ساختمانی خود است.

67-5. پیمانکار، موظف به تسویه حساب کامل با کارکنان خود در کارگاه و خاتمه کار آنان است.

67-6. پیمانکار، موظف است تمام نقشه‌ها، مشخصات فنی و تمام اسناد و مدارکی را که توسط وی، مهندسان طراح، فروشندگان یا پیمانکاران دست دوم تهیه شده است به کارفرما تحویل دهد.

67-7. پیمانکار صورت وضعیت کارهای انجام شده را تا تاریخ ابلاغ خاتمه پیمان تنظیم کرده و به مشاور کارفرما تسلیم می‌کند در این صورت وضعیت     هزینه‌های تقویم شده در بندهای 67-2 و 67-4 نیز درج می‌شود.

به همراه این صورت وضعیت، مدارک زیر به وسیله پیمانکار پیوست می‌شود :

-   هر گونه بیمه نامه لازم برای مصون نگهداشتن کارفرما در برابر ادعاهای اشخاص ثالث، از زمان تحویل موقت (برای بخش‌های تحویل موقت شده) به بعد طبق شرایط خصوصی.

-   مدارک دال بر حل و فصل هرگونه دعاوی از جمله ادعای مالکیت اشخاص ثالث، در رابطه با کارهای موضوع پیمان، پیمانکار، به همراه این مدارک، اقرارنامه ای را تنظیم و به کارفرما تسلیم می‌کند که طی آن هرگونه حق تصرف و یا داشتن بدهی را در رابطه با پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان، خرید دانش فنی، مصالح و تجهیزات و سایر مطالباتی که ممکن است متوجه کارفرما شود، منتفی دانسته و نسبت به حل و فصل ادعاها و پرداخت       بدهی‌های خود، مهندسان طراح، پیمانکاران دست دوم و فروشندگان،      توافق‌های لازم را با طرف‌های ذینفع به عمل آورده است و در این زمینه تضمین‌های لازم را به کارفرما تسلیم خواهد کرد.

-   اسناد مثبته، مربوط به هزینه‌های موضوع بندهای 67-2 و 67-4.

67-8. در صورتی که صورت وضعیت و اسناد و مدارک تحویل شده از سوی پیمانکار، موضوع بند 67-7 از نظر مشاور کارفرما قابل قبول باشد، ظرف مدت حداکثر یک ماه، مراتب پذیرش کفایت مدارک و قبولی صورت وضعیت برای بررسی، به پیمانکار اعلام می‌شود. در غیر این صورت ضمن استرداد آن، دلایل عدم پذیرش صورت وضعیت ظرف همان مهلت قبلی به پیمانکار اعلام می‌گردد تا وی نسبت به تکمیل مدارک اقدام کند و مجدداً صورت وضعیت را تسلیم نماید.

پس از دریافت صورت وضعیت قابل قبول مشاور کارفرما، صورت وضعیت ظرف مدت 15 روز به وسیله مشاور کارفرما و 15 روز دیگر به وسیله کارفرما بررسی و مبلغ آن پس از کسر کسور مربوط به پیمانکار پرداخت می‌گردد.

67-9.  با تأیید مبلغ صورت وضعیت قطعی از سوی دو طرف پیمانکار از هر گونه ادعایی علیه کارفرما در ارتباط با پیمان صرفنظر می‌کند، مگر در موارد ادعاهایی که قبل از ابلاغ خاتمه پیمان مطرح کرده باشد؛ اما حل و فصل آن از سوی دو طرف، به زمان‌های بعد موکول شده باشد. هرگاه کارفرما در مدت 15 روز از تاریخ تأیید صورت وضعیت، طلب پیمانکار را پرداخت نکند، طبق بند 53-8 خسارت تأخیر پرداخت به پیمانکار تعلق می‌گیرد.

67-10. ضمانتنامه انجام تعهدات و مبالغ تضمین حسن انجام کار، به تناسب بخش‌های تحویل موقت و قطعی شده کار و براساس مادۀ 14، آزاد و مسترد می‌شود.

ماده 46 : خاتمه پیمان توسط کارفرما

کارفرما می‌تواند، بنا به مصلحت خود و بدون اعلام دلیل، در هر مقطعی پیش از تکمیل کار، از ادامه و تکمیل کار و اجرای پروژه صرفنظر کرده و به پیمان خاتمه دهد. در این صورت، طی اطلاعیه ای مراتب را با مشخص کردن روز خاتمه پیمان، به پیمانکار اعلام می‌کند. در این اطلاعیه، تکلیف کارهایی که ناتمام ماندن آنها درشرایط روز صدور اطلاعیه موجب بروز خطر و یا زیان مسلمی‌است، به طور روشن مشخص می‌شود. کارفرما نباید به قصد انجام کار رأساً یا توسط پیمانکار دیگر، براساس مفاد این ماده به پیمان خاتمه دهد. پس از دریافت اطلاعیه یاد شده، اقدام‌های زیر انجام می‌شود :

46-1. پیمانکار، از شروع هر نوع کار جدید، غیر از تکمیل کارهای ناتمام که در اطلاعیه مشخص شده است، خودداری می‌کند. همچنین،      اقدام‌های حفاظتی را که از سوی کارفرما تعیین شده است، برای کارهای انجام شده قبلی به اجرا در می‌آورد.

46-2. پیمانکار، موظف است تمام پیمان‌های خود را با مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی، با رعایت بند 46-1 متوقف سازد، مگر آن دسته از پیمان‌های وی را که کارفرما خواستار ادامه آنها از طریق انتقال پیمان، به خود است. اسناد و مدارک مربوط به تدارک کالا و تجهیزاتی را که در چارچوب برنامه زمانی موضوع جزء 3-1-1، در مرحله سفارش خرید با سازندگان یا تأمین‌کنندگان و یا سایر مراحل خرید و حمل، تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند و همچنین سایر اسناد مربوط به تعهدات پیمانکار در برابر اشخاص ثالث و در ارتباط با پیمان، باید همراه اسناد مثبته مالی تحویل کارفرما شود. تمام کالا و تجهیزات پروژه که تا تاریخ خاتمه پیمان، در محل ساختمان و نصب به کار نرفته اما به کارگاه حمل شده است، براساس موازین پیمان و اسناد و مدارک پیوست آن، به وسیله پیمانکار تقویم شده، همراه اسناد و مدارک مثبته، تسلیم کارفرما می‌گردد.

46-3. کارفرما، آن قسمت از کارها را که ناتمام است، طبق ماده 42 تحویل قطعی گرفته و آن قسمت از کارها را که کاملاً انجام شده است (و مراحل راه‌اندازی و آزمایش‌های عملکردی آن با موفقیت انجام شده است)، طبق ماده40 تحویل موقت می‌گیرد. هرگاه، معایبی در مورد کارهای ناتمام مشاهده شود، پیمانکار مکلف است به هزینه خود، در مدت لازم که با توافق کارفرما تعیین می‌شود، رفع عیب کند و سپس به نحو یاد شده تحویل قطعی دهد.

46-4. پیمانکار با هماهنگی کارفرما، نسبت به برچیدن آن بخش از تأسیسات موقت در محل کارگاه که مورد نیاز کارفرما نیست، اقدام کرده و بخش‌های مورد نیاز کارفرما، با توافق دو طرف تقویم شده و همراه با اسناد و مدارک مربوط، تحویل کارفرما می‌گردد. همچنین، پیمانکار موظف به پاکسازی کارگاه از نخاله‌ها، مصالح مازاد و غیرقابل استفاده، ماشین‌آلات و تجهیزات ساختمانی خود است.

46-5. پیمانکار موظف به تسویه حساب کامل با کارکنان خود در کارگاه و خاتمه کار آنان است.

46-6. پیمانکار موظف است تمام نقشه‌ها، مشخصات فنی و تمام اسناد و مدارکی را که توسط وی، مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان، یا پیمانکاران فرعی تهیه شده است، به کارفرما تحویل دهد.

46-7. پیمانکار صورت وضعیت کارهای انجام شده را تا تاریخ ابلاغ خاتمه پیمان، تنظیم کرده و به کارفرما تسلیم می‌کند. در این صورت وضعیت، هزینه‌های تقویم شده در بندهای 46-2 و 46-4، نیز درج می‌شود. به همراه این صورت وضعیت، مدارک زیر به وسیله پیمانکار پیوست میشود:

46-7-1. هرگونه بیمه نامه لازم برای مصون نگهداشتن کارفرما از ادعای اشخاص ثالث، از زمان تحویل موقت به بعد، طبق پیوست 6.

46-7-2. مدارک دال بر حل و فصل هر گونه دعاوی، از جمه ادعای مالکیت اشخاص ثالث، در رابطه با کارهای موضوع پیمان.

46-7-3. پیمانکار به همراه این مدارک، اقرارنامه ای را تنظیم می‌کند که طی آن، هرگونه حق تصرف و یا داشتن بدهی را در رابطه با پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان، خرید دانش فنی، کالا و یا تجهیزات و سایر مطالباتی که ممکن است متوجه کارفرما شود، منتفی دانسته و نسبت به حل و فصل ادعاها و پرداخت بدهی‌های خود، مهندسان طراح، پیمانکاران فرعی و تأمین‌کنندگان، توافق‌های لازم را با طرف‌های ذینفع به عمل آورده است.

46-7-4. اسناد مثبته مربوط به هزینه‌های موضوع بندهای  46-2 و 46-4.

46-8. در صورتی که صورت وضعیت و اسناد و مدارک تحویل شده از سوی پیمانکار، موضوع بند 46-7 از نظر کارفرما قابل قبول باشد، ظرف مدت حداکثر یک ماه، مراتب پذیرش کفایت مدارک و قبولی         صورت وضعیت برای بررسی، به پیمانکار اعلام می‌شود. در غیراینصورت، ضمن استرداد آن، دلایل عدم پذیرش صورت وضعیت ظرف همان مهلت قبلی به پیمانکار اعلام می‌گردد، تا وی نسبت به تکمیل مدارک اقدام کند و مجدداً آن را تسلیم نماید. پس از دریافت صورت وضعیت قابل قبول کارفرما، ظرف مدت 30 روز بوسیله کارفرما بررسی و مبلغ آن پس از کسر کسور مربوط به پیمانکار پرداخت می‌گردد.

46-9. با تأیید مبلغ صورت وضعیت قطعی از سوی دو طرف، پیمانکار از هر گونه ادعایی علیه کارفرما در ارتباط با پیمان صرفنظر می‌کند، مگر در مورد ادعاهایی که قبل از ابلاغ خاتمه پیمان مطرح کرده باشد، اما       حل و فصل آن از سوی دو طرف، به زمان‌های بعد موکول شده باشد. هرگاه کارفرما در مدت تعیین شده  طلب پیمانکار را پرداخت نکند، طبق بند 33-8، خسارت تأخیر به پیمانکار تعلق می‌گیرد.

46-10. تضمین انجام تعهدات و مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار، به تناسب بخش‌های تحویل موقت و قطعی شده کار و براساس ماده 8، آزاد و مسترد می‌شود.

46-11. پرداخت مبلغ صورت وضعیت قطعی مورد تأیید کارفرما منوط به ارائه مدارک دال بر پرداخت حقوق و عوارض دولتی از جمله بیمه    تأمین اجتماعی براساس قوانین و مقررات مربوطه از سوی پیمانکار است.

ماده 68 : برکناری پیمانکار

68-1. وقوع هر یک از شرایط زیر می‌تواند باعث برکناری پیمانکار از تمام یا قسمتی از کارهای موضوع پیمان شود بدون آنکه از سایر اختیارات و حقوق کارفرما بکاهد.

68-1-1. قصور مستمر پیمانکار در اجرای کارهای موضوع پیمان طبق اسناد و مشخصات فنی پیمان و بدون آنکه محدود به آنها باشد، شامل موارد زیر خواهد بود.

-    قصور در انجام دادن به موقع کارهای فنی و مهندسی، عملیات ساختمان و نصب و تأمین عوامل موردنیاز به تناسب قسمت‌های مختلف کار.

-    قصور در تأمین به موقع مصالح و تجهیزات از نظر کمی‌و کیفی

-    تأخیر در شروع و اتمام قسمت‌های مختلف کار و عقب ماندن از برنامه زمانی کارها با توجه به ماده 64.

-    توقف تمام یا قسمتی از کار، بدون دلیل موجه یا به علت توقیف اموال پیمانکار از سوی محاکم قضایی

68-1-2. عدول بارز یا نادیده انگاشتن برخی از مفاد پیمان

68-1-3. ورشکستگی یا انحلال شرکت پیمانکار که موجب توقف و یا کندی پیشرفت کار می‌شود. 

68-1-4. واگذاری پیمان از سوی پیمانکار، به اشخاص ثالث

68-1-5. تأخیر مستمر در پرداخت دستمزد کارکنان از سوی پیمانکار، با توجه به بند 27-6.

68-2. در صورتی که به علت هر یک از عوامل یاد شده، کارفرما در نظر داشته باشد پیمانکار را از تمام یا بخشی از کار برکنار کند، مراتب را با درج مواردی که به آنها استناد نموده است، به پیمانکار ابلاغ می‌کند.

پیمانکار مکلف است ظرف مدت هفت روز از تاریخ دریافت ابلاغ کارفرما، در صورتی که دلایلی حاکم از عدم انطباق نظر کارفرما با موارد اعلام شده داشته باشد، مراتب را به اطلاع کارفرما برساند. اگر ظرف مهلت مقرر پاسخی از سوی پیمانکار نرسد، یا کارفرما دلایل اقامه شده را مردود بداند، کارفرما بر حسب مورد، برکناری پیمانکار را از تمام یا بخشی از کار به وی ابلاغ می‌کند و بدون نیاز به انجام دادن تشریفات قضایی، به ترتیب مفاد این ماده، عمل می‌نماید.

68-2-1. کارفرما، کارهای انجام شده، کارگاه‌ها، تأسیسات و ساختمان‌های موقت، مصالح و تجهیزات موجود در انبارهای کارگاه یا محل‌های دیگر،   ماشین‌آلات ساختمانی پیمانکار و هر نوع تدارکات موجود در کارگاه را، در اختیار می‌گیرد.

پیمانکار، با هماهنگی کارفرما، نسبت به برچیدن آن بخش از تأسیسات موقت در محل کارگاه، که مورد نیاز کارفرما نیست، اقدام می‌کند و بخش‌های مورد نیاز کارفرما، با توافق دو طرف تقویم شده و همراه با اسناد و مدارک مربوط، تحویل کارفرما می‌گردد. همچنین، پیمانکار موظف به پاکسازی کارگاه از   نخاله‌ها، مصالح مازاد و غیر قابل استفاده و تجهیزات ساختمانی خود است. ماشین‌آلات ساختمانی پیمانکار، که برای ادامه کارها توسط کارفرما مورد نیاز باشد، تا پایان کار در کارگاه باقی می‌مانند.

68-2-2. با اطلاعیه قبلی کارفرما، پیمانکار حداکثر ظرف هفت روز، برای صورت برداری از کارهای انجام شده قبلی و سایر تجهیزات و تأسیسات یاد شده در بند 68-2-1 به اتفاق کارفرما در محل حضور می‌یابد. در صورت عدم حضور پیمانکار در موعد مقرر، کارفرما به منظور تأمین دلیل، با حضور نماینده دادگاه محل، مستقیماً نسبت به صورت برداری‌ها، اقدام می‌نماید.

68-2-3. پیمانکار، موظف است تمام پیمان‌های خود را با مهندسان طراح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم که کارفرما خواستار ادامه آنها نیست، با رعایت مفاد بندهای قبل، متوقف سازد. همچنین، اسناد و مدارک مربوط به تدارک تجهیزات و مصالحی را که در چارچوب برنامه زمانی طبق بند 3-2-1 در مرحله سفارش خرید به فروشندگان و یا سایر مراحل خرید و حمل تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند را به کارفرما منتقل کند. همچنین، باید سایر اسناد مربوط به تعهدات خود را در برابر اشخاص ثالث و در رابطه با پیمان، همراه اسناد مثبته مالی، تحویل کارفرما دهد.

68-2-4. پیمانکار، موظف است تمام نقشه‌ها، مشخصات فنی و اسناد و مدارکی را که توسط وی، مهندسان طراح، فروشندگان و پیمانکاران دست دوم تهیه شده‌اند به کارفرما تحویل دهد.

68-2-5. پس از انجام صورت برداری‌ها، مبالغ زیر محاسبه می‌شود :

-  بهای کارهای انجام شده طبق پیمان، تا زمان برکناری پیمانکار

-  بهای تجهیزات و مصالح موجود در کارگاه، که طبق مشخصات فنی پیمان تأمین شده‌اند.

-  هزینه تأدیه شده از سوی پیمانکار، برای آن بخش از تجهیزات و مصالحی که پیمانکار در چارچوب برنامه زمانی تهیه شده طبق بند 3-2-1 در مرحله سفارش خرید به سازندگان، فروشندگان یا سایر مراحل خرید و حمل تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند و اسناد آنها تحویل کارفرما شده است.

-  هزینه احداث تأسیسات و کارگاه‌های موقت پیمانکار، در صورتی که بخشی از آن در محاسبه هزینه مستقیم کارها به شرح یاد شده منظور نشده و مورد نیاز کارفرما برای ادامه کارها باشد.

68-2-6. صورت وضعیت قطعی کارهای انجام شده تا زمان برکناری پیمانکار، تهیه شده و مابه التفاوت آن با پرداخت‌های قبلی به پیمانکار، مشخص        می‌شود.

در صورتی که این مابه التفاوت مثبت باشد، رقم مابه التفاوت به حساب طلب پیمانکار منظور می‌شود و در صورت منفی بودن آن رقم مابه التفاوت به حساب بدهی وی منظور می‌گردد. ضمانتنامه انجام تعهدات، تا تاریخی که کارفرما تعیین می‌کند، به وسیله پیمانکار تمدید شده و مبالغ تضمین حسن انجام کار یا ضمانتنامه معادل آن با توجه به ماده 12، نزد کارفرما باقی می‌ماند.

68-2-7. کارفرما، از طریق ارجاع کار به سایر پیمانکاران و یا سایر روش‌های متعارف، نسبت به تکمیل کار اقدام و هزینه‌های اتمام کار را با در نظر گرفتن هزینه‌های بالاسری خود ثبت می‌کند.

هرگاه مجموع هزینه انجام شده به وسیله کارفرما، برای تکمیل کار و رقم صورت وضعیت قطعی، از رقم پیمان کمتر باشد، تفاوت آن به پیمانکار پرداخت می‌شود و با رعایت ماده 14، تضمسن حسن انجام کار و ضمانتنامه انجام تعهدات پیمانکار، آزاد می‌گردد. در این حالت، ماشین‌آلات ساختمانی، مصالح اضافی و تأسیسات موقت تحویل پیمانکار می‌شود.

هرگاه مجموعه هزینه انجام شده به وسیله کارفرما برای اتمام کار و رقم    صورت وضعیت قطعی، از مبلغ پیمان بیشتر باشد، کسری مبلغ مورد نیاز برای اتمام کار، از محل مطالبات پیمانکار و از جمله ضمانتنامه انجام تعهدات و تضمین‌های حسن انجام کار وی، تأمین می‌شود. در صورتی که مطالبات و تضمین‌های پیمانکار برای این منظور کافی نباشد و یا مانده حساب پیمانکار در صورت وضعیت قطعی منفی باشد، پیمانکار باید ما به التفاوت مربوط را به کارفرما تأدیه نماید. در صورت استنکاف پیمانکار از پرداخت بدهی خود، کارفرما طلب خود را رعایت قوانین جاری کشور، از سایر دارایی‌های پیمانکار وصول   می‌کند.

ماده 47 : فسخ پیمان توسط کارفرما

47-1. وقوع هر یک از شرایط زیر می‌تواند باعث فسخ پیمان و برکناری پیمانکار از تمام یا قسمتی از کارهای موضوع پیمان شود، بدون آنکه از سایر اختیارات و حقوق کارفرما بکاهد :

47-1-1. قصور مستمر پیمانکار در اجرای کارهای موضوع پیمان، طبق اسناد و مدارک پیمان و بدون آنکه محدود به آنها باشد، شامل موارد زیر خواهد بود :

- قصور در انجام دادن به موقع کارهای فنی و مهندسی، عملیات ساختمان و نصب و تأمین عوامل مورد نیاز، به تناسب قسمت‌های مختلف کار

- قصور در تأمین به موقع کالا و تجهیزات، از نظر کمی‌و کیفی

- تأخیر در شروع و اتمام قسمت‌های مختلف کار و عقب ماندن از برنامه زمانی کارها، با توجه به ماده 45.

- توقف تمام یا قسمتی از کار، بدون دلیل موجه یا به علت توقیف اموال پیمانکار از سوی محاکم قضایی

- قصور یا عدم رعایت ضوابط و الزامات بهداشت، ایمنی و محیط زیست

47-1-2. عدول بارز یا نادیده انگاشتن برخی از مفاد پیمان

47-1-3. ورشکستگی یا انحلال شرکت پیمانکار

47-1-4. واگذاری کامل موضوع پیمان به اشخاص ثالث از سوی پیمانکار

47-1-5. واگذاری بخشی از موضوع پیمان بدون اخذ موافقت کارفرما با رعایت مفاد پیوست 15

47-1-6. تأخیر مستمر در پرداخت دستمزد کارکنان از سوی پیمانکار، با توجه به بند 15-6.

47-1-7. اثبات پرداخت هر گونه حق دلالی، کمیسیون، رشوه و پاداش یا هدیه به عوامل کارفرما و یا واسطه از سوی پیمانکار برای تحصیل یا اجرای موضوع پیمان.

47-1-8. بکارگیری کارکنان شاغل در وزارت نفت و شرکت‌های تابعه آن اعم از رسمی، پیمانی و قراردادی در اجرای موضوع پیمان

47-2. در صورتی که به علت هر یک از عوامل یاد شده، کارفرما در نظر داشته باشد پیمانکار را از تمام یا بخشی از کار برکنار کند، مراتب را با درج مواردی که به آنها استناد نموده است، به پیمانکار ابلاغ و مراتب را برابر ضوابط حاکم بر نحوه رسیدگی به تخلفات حرفه ای، به مرجع    صادر کننده گواهینامه صلاحیت پیمانکار اعلام می‌کند. تاریخ فسخ پیمان یا فسخ بخشی از پیمان در این حالت، تاریخ ابلاغ مراتب به پیمانکار است. پیمانکار مکلف است ظرف مدت هفت روز از تاریخ دریافت ابلاغ کارفرما، در صورتی که دلایلی حاکم از عدم انطباق نظر کارفرما با موارد اعلام شده داشته باشد، مراتب را به اطلاع کارفرما برساند. اگر ظرف مهلت مقرر پاسخی از سوی پیمانکار نرسد یا کارفرما دلایل اقامه شده را مردود بداند، کارفرما برحسب مورد، برکناری پیمانکار را از تمام یا بخشی از کار به وی ابلاغ می‌کند و بدون نیاز به انجام دادن تشریفات قضایی، به ترتیب مفاد این ماده، عمل می‌نماید.

47-2-1. کارفرما کارهای انجام شده، کارگاه‌ها، تأسیسات و ساختمانهای موقت، کالا و تجهیزات موجود در انبارهای کارگاه یا محل‌های دیگر، ماشین‌آلات ساختمانی پیمانکار و هر نوع تدارکات موجود در کارگاه را در اختیار می‌گیرد. پیمانکار با هماهنگی کارفرما، نسبت به برچیدن آن بخش از تأسیسات موقت در محل کارگاه که مورد نیاز کارفرما نیست، اقدام می‌کند و بخش‌های مورد نیاز کارفرما، با توافق دو طرف تقویم شده و همراه با اسناد و مدارک مربوط، تحویل کارفرما می‌گردد. همچنین، پیمانکار موظف به پاکسازی کارگاه از نخاله‌ها، مصالح مازاد و غیر قابل استفاده و تجهیزات ساختمانی خود است. ماشین‌آلات ساختمانی پیمانکار که برای ادامه کارها توسط کارفرما مورد نیاز باشند، تا پایان کار در کارگاه باقی می‌مانند.

47-2-2. با اطلاعیه قبلی کارفرما، پیمانکار حداکثر ظرف هفت روز، برای صورت برداری از کارهای انجام شده قبلی و سایر تجهیزات و تأسیسات یاد شده در جزء 47-2-1، به اتفاق کارفرما در محل حضور می‌یابد. در صورت عدم حضور پیمانکار در موعد مقرر، کارفرما به منظور تأمین دلیل، با حضور نماینده دادگاه محل، مستقیماً نسبت به صورت برداری‌ها، اقدام می‌نماید.

47-2-3. پیمانکار موظف است تمام پیمان‌های خود را با مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی که کارفرما خواستار ادامه آنها نیست، با رعایت مفاد بندهای قبل، متوقف سازد و سایر پیمان‌ها را به کارفرما منتقل نماید. همچنین، اسناد و مدارک مربوط به تدارک تجهیزات و مصالحی را که در چارچوب برنامه زمانی طبق بند 3-1-1، در مرحله سفارش خرید به تأمین‌کنندگان و یا سایر مراحل خرید و حمل تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند را به کارفرما منتقل کند. همچنین باید سایر اسناد مربوط به تعهدات خود را در برابر اشخاص ثالث و در رابطه با پیمان، همراه اسناد مثبته مالی، تحویل کارفرما دهد.

47-2-4. پیمانکار، موظف است تمام نقشه‌ها، مشخصات فنی و اسناد و مدارکی را که توسط وی، مهندسان طراح، تأمین‌کنندگان و پیمانکاران فرعی تهیه شده‌اند، به کارفرما تحویل دهد.

47-2-5. پس از انجام صورت برداری‌ها، مبالغ زیر محاسبه می‌شود :

-   بهای کارهای انجام شده طبق پیمان، تا زمان فسخ پیمان

-   بهای تجهیزات و کالای موجود در کارگاه که طبق اسناد و مدارک فنی، مهندسی و طراحی تأمین شده‌اند.

-   هزینه تأدیه شده از سوی پیمانکار، برای آن بخش از تجهیزات و مصالحی که پیمانکار در چارچوب برنامه زمانی تهیه شده طبق بند      3-1-1، در مرحله سفارش خرید به سازندگان، تأمین‌کنندگان یا سایر مراحل خرید و حمل تا قبل از رسیدن به کارگاه هستند و اسناد آنها تحویل کارفرما شده است.

-   هزینه احداث تأسیسات و کارگاه‌های موقت پیمانکار، در صورتی که بخشی از آن در محاسبه هزینه مستقیم کارها، به شرح یاد شده منظور نشده و مورد نیاز کارفرما برای ادامه کارها باشد.

47-2-6. صورت وضعیت نهایی کارهای انجام شده تا زمان برکناری پیمانکار، تهیه شده و مابه التفاوت آن با پرداخت‌های قبلی به پیمانکار، مشخص می‌شود. در صورتی که این مابه التفاوت مثبت باشد، رقم     مابه التفاوت به حساب طلب پیمانکار منظور می‌شود و در صورت منفی بودن آن، رقم مابه التفاوت به حساب بدهی وی منظور می‌گردد. تضمین انجام تعهدات، تا تاریخی که کارفرما تعیین می‌کند، به وسیله پیمانکار تمدید شده و مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار با توجه به ماده 6، نزد کارفرما باقی می‌ماند.

47-2-7. کارفرما، از طریق ارجاع کار به سایر پیمانکاران و یا سایر روشهای متعارف، نسبت به تکمیل کار اقدام و هزینه‌های اتمام کار را با در نظر گرفتن هزینه‌های بالاسری خود، ثبت می‌کند. هرگاه مجموع هزینه انجام شده به وسیله کارفرما، برای تکمیل کار و رقم صورت وضعیت قطعی، از رقم پیمان کمتر باشد، صورت وضعیت نهایی تأیید شده موضوع بند 47-2-6 پس از کسر کسور   به پیمانکار پرداخت، با رعایت ماده 8، مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار و تضمین انجام تعهدات پیمانکار، آزاد می‌گردد. در این حالت ماشین‌آلات ساختمانی، کالای اضافی و تأسیسات موقت تحویل پیمانکار می‌شود. هرگاه مجموع هزینه انجام شده به وسیله کارفرما برای اتمام کار و رقم صورت وضعیت نهایی، از مبلغ پیمان بیشتر باشد، کسری مبلغ مورد نیاز برای اتمام کار، از محل مطالبات پیمانکار و از جمله تضمین انجام تعهدات و مبالغ سپرده یا تضامین حسن اجرای کار وی، تأمین می‌شود. در صورتی که مطالبات و تضمین‌های پیمانکار برای این منظور کافی نباشد و یا مانده حساب پیمانکار در صورت وضعیت نهایی منفی باشد، پیمانکار باید مابه التفاوت مربوط را به کارفرما تأدیه نماید. در صورت استنکاف پیمانکار از پرداخت بدهی خود، کارفرما طلب خود را با رعایت قوانین جاری کشور، از سایر دارایی‌های پیمانکار وصول می‌کند.

 

ماده 69 : خاتمه پیمان به درخواست پیمانکار

69-1. پیمانکار در موارد زیر می‌تواند درخواست خاتمه پیمان را از کارفرما بنماید :

69-1-1. تأخیر در پرداخت پیش پرداخت و یا صورت وضعیت‌های تأیید شده از سوی کارفرما به مدت 90 روز از زمان پیش‌بینی شده در پیمان.

69-1-2. تأخیر در تحویل زمین موضوع ماده 40، به مدت 90 روز از زمان پیش‌بینی شده در پیمان و یا تأخیر در تحویل قسمتی از زمین که باعث توقف اجرای بیش از 25 درصد مبلغ پیمان شود.

69-1-3. تأخیر در انجام کار و تأمین تسهیلات، مصالح و تجهیزات در تعهد کارفرما، موضوع مواد 46 و 47 به نحوی که در اثر این تأخیرها به مدت 90 روز متوالی، امکان انجام حداقل 25 درصد از میزان کار پیش‌بینی شده برای این ماه‌ها، با رعایت مفاد ماده 47، برای پیمانکار فراهم نشود.

69-1-4. افزایش یا کاهش مبلغ پیمان به میزان بیش از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان طبق قسمت آخر ماده 49-3.

69-2. پس از دریافت درخواست پیمانکار، کارفرما در طول پانزده روز، پیمانکار را برای مذاکره و توافق در مورد ادامه کار دعوت می‌کند در صورتی که 14 روز پس از دعوت کارفرما و تشکیل اولین جلسه مذاکره دو طرف در مورد ادامه کار به توافق نرسند، به پیمان خاتمه داده می‌شود و اقدام‌های پس از آن، براساس ماده 67، به اجرا گذاشته می‌شود.

ماده 48 : فسخ پیمان توسط پیمانکار

48-1. پیمانکار، در موارد زیر حق فسخ پیمان را دارد :

48-1-1. تأخیر در پرداخت پیش پرداخت و یا صورت وضعیت‌های تأیید شده از سوی کارفرما، به مدت 90 روز از زمان پیش‌بینی شده در پیمان

48-1-2. تأخیر در تحویل زمین موضوع ماده 26، به مدت 90 روز از زمان پیش‌بینی شده در پیمان و یا تأخیر در تحویل قسمتی از زمین که باعث توقف اجرای بیش از 25 درصد مبلغ پیمان شود.

48-1-3. تأخیر در انجام کار و تأمین تسهیلات، کالا و تجهیزات در تعهد کارفرما، موضوع ماده 27، به نحوی که در اثر این تأخیرها به مدت 90 روز متوالی امکان انجام حداقل 25 درصد از میزان کار پیش‌بینی شده برای این ماه‌ها، با رعایت مفاد ماده 27، برای پیمانکار فراهم نشود.

48-1-4. افزایش یا کاهش مبلغ پیمان به میزان بیش از 25 درصد مبلغ اولیه پیمان، طبق بند 29-3.

48-1-5. عدم صدور دستور شروع مجدد کار در پایان مهلت تعلیق از سوی کارفرما، موضوع بند 44-1.

48-2. پس از اعلام پیمانکار، کارفرما ظرف 15 روز، پیمانکار را برای مذاکره و توافق در مورد ادامه کار، دعوت می‌کند. در صورتی که 15 روز پس از دعوت کارفرما و تشکیل اولین جلسه مذاکره، دو طرف در مورد ادامه کار به توافق نرسند، به پیمان خاتمه داده می‌شود و اقدام‌های پس از آن، براساس ماده 46 به اجرا گذاشته می‌شود.

ماده 70 : خاتمه پیمان به علت وقوع حوادث قهری

در صورت وقوع حوادث قهری موضوع ماده 73 و ادامه آن به مدت بیش از 180 روز، پیمان خاتمه یافته و اقدام‌های پس از آن براساس ماده 67 اجرا می‌شود.

ماده 49 : خاتمه پیمان به علت وقوع حوادث قهری

در صورت وقوع حوادث قهری موضوع ماده 50 و ادامه آن به مدت بیش از 180 روز، پیمان با درخواست یکی از طرفین خاتمه یافته و اقدام‌های پس از آن، براساس مادۀ 46 اجرا می‌شود.

خطرات و زیان‌های احتمالی و مسؤولیت دو طرف پیمان

ماده 71 : مسؤولیت‌های کارفرما، در پذیرش ضرر و زیان (Risks)

مسؤولیت‌های کارفرما در پذیرش ضرر و زیان به شرح زیر است :

71-1. وقوع شرایط قهری (Force Majour)، به شرح ماده 73.

71-2. بهره‌برداری و تصرف تمام یا قسمتی از کارها به وسیله کارفرما یا اشخاص ثالث و بروز خطراتی که ناشی از قصور پیمانکار نباشد.

71-3. وجود اشتباه در نقشه‌ها، مدارک فنی تهیه شده به وسیله کارفرما، یا اشتباه در اطلاعات مبنای طراحی تسلیم شده از سوی وی به پیمانکار و یا تأخیر در تحویل آنها

71-4. بروز زیان‌های ناشی از اجرای بخش‌هایی از کار، به وسیله کارفرما

71-5. عدم اجرای تعهدات قراردادی به وسیله کارفرما یا هر یک از عوامل منتسب به وی

71-6. تغییر در قوانین و مقررات داخلی که به نحو بارزی منجر به افزایش هزینه یا زمان اجرای کار شود.

 

ماده 72 : مسؤولیت‌های پیمانکار در پذیرش ضرر و زیان

مسؤولیت‌های پیمانکار در پذیرش خطرات و ضرر و زیان شامل تمام   مسؤولیت‌های درج شده در پیمان و پذیرش انواع خطرات و ضرر و زیان‌هاست.

بجز آنچه که به عنوان مسؤولیت‌های کارفرما در ماده 71 مشخص شده است.

موارد زیر، در زمره خطرات پذیرفته شده از سوی پیمانکار هستند :

72-1. پیمانکار، مسؤول مراقبت از تمام و یا هر بخشی از کار، از تاریخ شروع کار تا تاریخ تحویل موقت یا تاریخ خاتمه پیمان، موضوع ماده 67 است. مسؤولیت پیمانکار، از این تاریخ به بعد محدود به مسؤولیت رفع نقص در دوره مسؤولیت رفع نقص، موضوع ماده 61 است.

72-2. جبران خسارت به اشخاص ثالث و پاسخگویی به ادعاها : مسؤولیت جبرانی هرگونه خسارت وارده به اشخاص ثالث و یا ادعاهای آنها در موارد مرتبط با موضوع پیمان، به عهده پیمانکار است و وی موظف به پاسخگویی و جبران خسارت‌ها و مصون نگهداشتن کارفرما از این گونه ادعاها و        خسارت‌هاست.

72-3. با وجود انتقال مالکیت مصالح و تجهیزات به کارفرما از زمان بسته بندی و یا بارگیری، مسؤولیت مراقبت از تمام تجهیزات و مصالح طبق بند 72-1، به عهده پیمانکار است.

 

ماده 73 : وقوع حوادث قهری

73-1. حوادث قهری به معنی بروز هرگونه شرایطی خارج از اختیار کارفرما و پیمانکار، به رغم پیش‌بینی تمهیدات لازم و معقول توسط دو طرف است که ادامه کار را غیرممکن کند. حوادث قهری از جمله شامل موارد زیر است،       بی آنکه محدود به آنها باشد :

73-1-1. جنگ، اعم از اعلام شده یا نشده، یا اشغال به وسیله بیگانگان

73-1-2. شورش، انقلاب یا کودتای نظامی‌یا جنگ داخلی

73-1-3. تشعشعات هسته ای یا نشت سایر مواد رادیواکتیو و سمی‌

73-1-4. اعتصاب‌های عمومی‌کارگری، به استثنای مواردی که تنها محدوده به کارکنان پیمانکار باشد.

73-1-5. شیوع بیماری‌های واگیردار

73-1-6. زلزله، سیل و طغیان‌های غیرعادی (با توجه به آمارهای موجود و به رغم پیش‌بینی تمهیدات لازم، به تناسب اطلاعات موجود از سوی پیمانکار)، آتش سوزی‌های دامنه دار و غیرقابل کنترل.

73-2. عدم انجام تعهدات قراردادی توسط هر یک به علت بروز شرایط قهری، به منزله قصور یا نقض پیمان تلقی نمی‌شود. همچنین، هیچ یک از دو طرف مسؤول خسارت‌هایی که طرف دیگر در نتیجه عدم اجرا و یا تأخیر در اجرای تعهدات خود ناشی از شرایط قهری، دیده است، نخواهد بود.

73-3. هرگاه به نظر هر یک از دو طرف پیمان، شرایط قهری پیش آمده باشد، که باعث وقفه و عدم امکان اجرای تعهدات قراردادی از سوی وی شود،         بی درنگ مراتب را به طرف دیگر اطلاع می‌دهد.

73-4. پیمانکار، موظف است حداکثر کوشش خود را برای اتمام کارهایی که در شرایط قهری رها کردن آنها منجر به زیان جدی به آنها می‌شود و همچنین بخش‌هایی از کارهایی که در شرایط قهری قرار ندارند، به کار بندد و سایر  اقدام‌های لازم را برای انتقال مصالح، کالاها و تجهیزات نصب نشده و      ماشین‌آلات ساختمانی به محل‌های مطمئن و ایمن، معمول دارد. کارفرما، نیز باید تمام امکانات موجود خود را در حد متعارف برای تسریع در این امر، در اختیار پیمانکار قرار دهد.

در صورتی که پیمانکار در اجرای مفاد این کارها، متحمل هزینه‌های اضافی شود، هزینه‌های مربوط، پس از تأیید کارفرما، پرداخت می‌شود.

73-5. در ورود خسارت‌های وارده به کارها و اموال در نتیجه بروز شرایط قهری به ترتیب زیر عمل می‌شود :

73-5-1. هرگاه خسارت وارده به کارهای موضوع پیمان مشمول بیمه نبوده و یا میزان آن برای جبران خسارت وارده کافی نباشد جبران خسارت به عهده کارفرماست، مشروط بر آنکه پیمانکار تعهدات خود را در مورد تهیه بیمه‌نامه‌ها، به ترتیب درج شده در مواد 15 و 16 انجام داده باشد.

73-5-2. هرگاه خسارت وارده به کارهای موضوع پیمان مشمول بیمه موضوع ماده 15 باشد جبران خسارت‌های وارده به کارفرما و همچنین هزینه‌های کارهای انجام شده به وسیله پیمانکار که بهای آنها پرداخت نشده است از محل بیمه تأمین می‌شود.

73-6. پس از رفع شرایط قهری، پیمانکار مکلف است با ابلاغ کارفرما، اجرای کارها را بلافاصله آغاز کند. در این صورت، تمدید مناسبی از سوی پیمانکار پیشنهاد می‌شود که پس از بررسی و تصویب کارفرما به پیمانکار ابلاغ می‌شود.

73-7. پس از رفع شرایط قهری پیمانکار مکلف است با ابلاغ کارفرما، اجرای کارها را بلافاصله آغاز کند. در این صورت، تمدید مناسبی از سوی پیمانکار پیشنهاد می‌شود که پس از بررسی و تصویب کارفرما، به پیمانکار ابلاغ        می‌شود. هرگاه شرایط قهری بیش از 180 روز ادامه یابد، در آن صورت، به پیمان خاتمه داده شده و اقدام‌های پس از آن، طبق ماده 67 انجام می‌شود.

ماده 50 : وقوع حوادث قهری

50-1. حوادث قهری به معنی بروز هرگونه شرایطی خارج از اختیار کارفرما و پیمانکار، به رغم پیش‌بینی تمهیدات لازم و معقول توسط دوطرف است که ادامه کار را غیرممکن کند. حوادث قهری از جمله، شامل موارد زیر است، بی آنکه محدود به آنها باشد :

50-1-1. جنگ، اعم از اعلام شده یا نشده، یا اشغال به وسیله بیگانگان

50-1-2. شورش، انقلاب، کودتای نظامی‌یا جنگ داخلی

50-1-3. تشعشعات هسته ای، یا نشت سایر مواد رادیواکتیو و سمی‌

50-1-4. اعتصاب‌های عمومی‌کارگری، به استثنای مواردی که تنها محدود به کارکنان پیمانکار باشد.

50-1-5. شیوع بیماریهای واگیردار

50-1-6. بروز شرایط جوی استثنایی مانع انجام کار، زلزله، سیل و  طغیان‌های غیرعادی (با توجه به آمارهای موجود و به رغم پیش‌بینی تمهیدات لازم، به تناسب اطلاعات موجود از سوی پیمانکار)، آتش‌سوزی‌های دامنه دار و غیرقابل کنترل

50-2. عدم انجام تعهدات قراردادی توسط هر یک از دو طرف به علت بروز شرایط قهری، به منزله قصور یا نقض پیمان تلقی نمی‌شود. همچنین، هیچ یک از دو طرف، مسؤول خسارت‌هایی که طرف دیگر در نتیجه عدم اجرا و یا تأخیر در اجرای تعهدات خود ناشی از شرایط قهری، دیده است، نخواهد بود.

50-3. هرگاه به نظر هر یک از دو طرف پیمان، شرایط قهری پیش آمده باشد که باعث وقفه و عدم امکان اجرای تعهدات قراردادی از سوی وی شود، بی درنگ مراتب را به طرف دیگر اطلاع می‌دهد.

50-4. پیمانکار، موظف است حداکثر کوشش خود را برای اتمام کارهایی که در شرایط قهری رها کردن آنها منجر به زیان جدی به آنها می‌شود و همچنین بخش‌هایی از کار را که در شرایط قهری قرار ندارد، به کار بندد و سایر اقدام‌های لازم را برای انتقال مصالح، کالاها و تجهیزات نصب نشده و ماشین‌آلات ساختمانی به محلهای مطمئن و ایمن، معمول دارد. کارفرما نیز، باید تمام امکانات موجود خود را در حد متعارف برای تسریع در این امر، در اختیار پیمانکار قرار دهد. در صورتی که پیمانکار در اجرای مفاد این کارها متحمل هزینه‌های اضافی شود، هزینه‌های مربوط پس از تأیید کارفرما، پرداخت می‌شود.

50-5. در مورد خسارت‌های وارده به کارهای موضوع پیمان در نتیجه بروز شرایط قهری، به ترتیب زیر عمل می‌شود :

50-5-1. هر گاه خسارت وارده به کارهای موضوع پیمان، مشمول بیمه موضوع ماده 9 باشد، جبران خسارت‌های وارده به کارفرما و همچنین هزینه کارهای انجام شده به وسیله پیمانکار که بهای آنها پرداخت نشده است، از محل بیمه تأمین می‌شود.

50-5-2. هرگاه خسارت وارده به کارهای موضوع پیمان، مشمول بیمه نبوده و یا میزان آن برای جبران خسارت وارده کافی نباشد، جبران خسارت به عهده کارفرماست، مشروط بر آنکه پیمانکار تعهدات خود را در مورد تهیه بیمه‌نامه‌ها، به ترتیب درج شده در ماده 9، انجام داده باشد.

50-6. جبران خسارت وارده به نیروی انسانی، ماشین‌آلات و ابزار آلات پیمانکار، به عهده پیمانکار است.

50-7. پس از رفع شرایط قهری، پیمانکار مکلف است با ابلاغ کارفرما، اجرای کارها را بلافاصله آغاز کند. در این صورت تمدید مناسبی از سوی پیمانکار پیشنهاد می‌شود که پس از بررسی و تصویب کارفرما، به پیمانکار ابلاغ می‌شود. 

ماده 74 : حد مسؤولیت مالی پیمانکار 

74-1. حداکثر تعهد پیمانکار در برابر کارفرما (Maximum Liabilty)، معادل مبلغ درج شده در ماده 6 موافقتنامه است.

74-2. به غیر از آنچه که به عنوان خسارت تأخیر در اتمام به موقع کار موضوع ماده 66 آمده است، هیچ یک از دو طرف پیمان در برابر طرف دیگر، در مورد خسارت‌های غیرمستقیم از قبیل عدم النفع، عدم استفاده و بهره‌برداری، عدم انعقاد پیمان‌های جدید و مانند اینها که ممکن است متحمل شود، مسؤول نیست.

 

حل اختلاف، اقامتگاه قانونی، قانون حاکم

ماده 75 : حل اختلاف 

دو طرف، باید نهایت کوشش خود را برای حل اختلاف بین خود در رابطه با این پیمان بطور دوستانه به کار برند.

هرگونه اختلاف ناشی از این پیمان را که نتواند به صورت دوستانه بین دو طرف حل و فصل کرد، به هیأتی متشکل از نماینده وزیر یا بالاترین مقام کشوری سازمان کارفرما (در مورد کارفرهایی که تابع هیچ یک از وزارت خانه‌ها نیستند) و نمایندگان دو طرف پیمان، ارجاع می‌شود در صورتی که نسبت به مورد اختلاف توافق حاصل نشود، موضوع باید در دادگاه‌های صالحه ایران حل و فصل گردد.

 

ماده 51 : حل اختلاف

هرگاه در تفسیر یا اجرای مفاد پیمان بین طرفین اختلاف نظر پیش آید، اختلاف بین طرفین ابتدا از طریق مذاکره تفاهم حل و فصل خواهد شد و در صورت عدم حصول نتیجه به شرح مذکور، براساس شیوه نامه    حل اختلاف قراردادی که در پیوست 21، به پیمان منضم می‌شود، قابل حل خواهد بود. در صورتی که نسبت به مورد اختلاف توافق حاصل نشود، موضوع باید در دادگاه‌های صالحه ایران، حل و فصل گردد.

ماده 76 : اقامتگاه قانونی

اقامتگاه قانونی کارفرما و پیمانکار، همان است که در موافقتنامه نوشته شده است. در صورتی که یکی از دو طرف، محل قانونی خود را تغییر دهد، باید نشانی جدید خود را دست کم 15 روز پیش از تاریخ تغییر، به طرف دیگر اطلاع دهد. تا وقتی که نشانی جدید به طرف دیگر اعلام نشده است، مکاتبات به نشانی قبلی ارسال شود و دریافت شده تلقی می‌گردد.

ماده 52 : نشانی

نشانی قانونی کارفرما و پیمانکار، همان است که در موافقتنامه نوشته شده است. در صورتی که یکی از دو طرف، محل قانونی خود را تغییر دهد، باید نشانی جدید خود را دست کم 15 روز پیش از تاریخ تغییر، به طرف دیگر اطلاع دهد. تا وقتی که نشانی جدید به طرف دیگر اعلام نشده است، مکاتبات به نشانی قبلی ارسال می‌شود و دریافت شده تلقی می‌گردد.

ماده 77 : قوانین و مقررات حاکم بر پیمان

77-1. قوانین و مقررات حاکم بر این پیمان، تنها قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی‌ایران است.

 

نماینده کارفرما                  نماینده پیمانکار

نام و نام خانوادگی                           نام و نام خانوادگی

      امضا                                                        امضا

                         مهر                                            مهر

ماده 55 : قوانین و مقررات حاکم بر پیمان

قوانین و مقررات حاکم بر این پیمان، تنها قوانین و مقررات کشور جمهوری اسلامی‌ایران است.

 

                                                           کارفرما                                                                                                                                                                                               پیمانکار

                                                        نام شرکت                                                                                                                                                                   نام شرکت

نام و نام خانوادگی صاحب امضای مجاز                                  نام و نام خانوادگی صاحب امضای مجاز

                     امضا                                                         امضا

                      مهر                                                          مهر

 

 

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد