نجفی

تهران از بی‌انضباطی اجتماعی رنج می‌برد

شهردار تهران بر لزوم افزایش همکاری‌ها با پلیس تأکید کرد و گفت: پلیس جزو لاینفک شهرداری تهران است.

به گزارش ایلنا، محمدعلی‌نجفی در مراسم تقدیر از مأموران انتظامی تهران بزرگ که به مناسبت هفته نیروی انتظامی برگزار شد، گفت: علاقه‌مند بودیم که از مأموران پرتلاش ناجا در سطح وسیع‌تری تقدیر کنیم اما واقعیت این است که به دلیل برنامه‌ریزی‌های دیرهنگام این مهم محقق نشد و حتی از اشتری دعوت کردیم که در این مراسم حضور یابند، اما طی پیامی عذرخواهی خود را اعلام کرده و به دلیل تعدد برنامه‌های هفته ناجا نتوانستند در این مراسم حضور یابند.

وی با بیان این که نقاط مشترک و مسؤولیت‌های یکسانی فی‌مابین ناجا و شهرداری تهران قرار دارد، اظهار کرد: کار ناجا و شهرداری در بسیاری از زمینه‌ها از یک جنس است و تعامل و همدلی این دو نهاد می‌تواند موجب آرامش و آسایش بیش‌تر شهروندان باشد، چرا که شهروندان از بسیاری از عملکرد‌ها و مأموریت‌های این دو نهاد بهره می‌برند و ارتباط نزدیکی با این دو نهاد دارند.

شهردار تهران با بیان این که ارتباط مستمر و گسترده شهرداری و نیروی انتظامی با مردم سبب شده که این دو نهاد به‌طور مداوم مورد قضاوت مردم قرار گیرند، گفت: این قضاوت صرفاً در امور ظاهری و فیزیکی نیست، چرا که براساس نظرسنجی که در شهریورماه انجام دادیم مشخص شد، مردم در کنار توجه به حمل و نقل، فضای سبز شهری و... به مسایل مربوط به کیفیت محیط زیست و کیفیت اجتماعی زندگی توجه زیادی دارند و از شهرداری انتظار توجه زیاد به جنبه‌های کیفی زندگی خود را دارند.

نجفی با بیان این که در نیروی انتظامی نیز مردم می‌خواهند که در کنار برقراری نظم و امنیت به مسایلی همچون حقوق شهروندی، اخلاق شهری و... نیز توجه شود، افزود: تحولات دنیای رسانه‌ای و ارتباط زیاد مردم با فضاهای مجازی سبب شده که قضاوت مردم بیش‌تر شده است و نهادی موفق است که بتواند این تحولات را درک کرده و مطابق تحولات و مطالبات مردمی برنامه‌ریزی کند.

وی به مثلث شهرداری، پلیس و شهروندان اشاره کرد و گفت: اگر این مثلث به خوبی تعریف شود و هماهنگی و هم‌افزایی بیش‌تری ایجاد شود می‌توان کیفیت زندگی مردم را تغییر داد و این هماهنگی‌‌ها تأثیر معنادار و قابل درکی در زندگی مردم ایجاد می‌کند. همان طور که در آغاز سال تحصیلی این هماهنگی‌‌ها انجام شد و مردم شرایط بهتری را در وضعیت ترافیکی شاهد بودند.

شهردار تهران با بیان این که مردم سرمایه‌های اجتماعی هستند که باید آنها را تقویت کرد و با اتکا به این سرمایه خدمات بیش‌تری ارایه کنیم، اظهار کرد: نزول کاهش فاصله شهرداری و شهروندان سبب شده که مردم نسبت به تهران احساس تعلق و مسؤولیت بیش‌تری داشته باشند و این مسأله نیز در نیروی انتظامی صدق می‌کند، چرا که اگر مردم وارد شوند، پلیس می‌تواند از کمک به مردم بهره‌مند شود و امنیت را که به فرمایش مقام‌معظم‌رهبری یکی از ضروریات بشر امروز است، برقرار کنند.

نجفی با بیان این که امنیت ابعاد مختلف دارد و به عنوان یک مقوله بیرونی نباید به آن نگریست، گفت: امنیت بیش‌تر حس درونی است، چرا که بیش‌تر جنبه درونی دارد و احساس امنیت می‌تواند در ارتقای امنیت مؤثرتر باشد.

وی با بیان این که شهرداری می‌تواند در گسترش امنیت مؤثر باشد، ادامه داد: در خصوص مباحث اجتماعی نیز شهرداری و پلیس می‌توانند همکاری نزدیکی داشته باشند که یکی از آنها مبارزه با فساد است، چرا که مبارزه با فساد هم در ریشه و هم در ظاهر مهم است و همان‌گونه که ریشه فساد را هدف قرار می‌دهیم باید با مظاهر فساد نیز مقابله کرد.

شهردار تهران با بیان این که هم برنامه مدیریت شهری و هم شورای جدید شهر تهران مسأله مبارزه با فساد در هر نوع و هر شکل است و به عنوان محور اصلی در دستور کار قرار گرفته، اظهار کرد: امیدواریم قدم مؤثری در این راستا‌ برداریم هرچند که در ریشه‌یابی فساد در شهرداری اقدامات کمابیشی انجام شده اما معتقدیم باید در کنترل ناهنجاری‌های اجتماعی اقدامات بیش‌تری براساس برنامه‌ریزی‌‌ها انجام شود.

نجفی با بیان این که باید برنامه‌ریزی‌هایی برای عبور از چالش‌های اجتماعی و جلوگیری از تبدیل شدن مسایل به بحران انجام دهیم، گفت: تهران از نظر انضباط اجتماعی در همه جهات رنج می‌برد و امیدواریم بتوانیم با در نظر گرفتن مسایل مختلف کیفیت زندگی در شهر را در ابعاد مختلف هم چون بهبود ترافیک، سد معبر، دستفروشان، کودکان کار و... انجام دهیم.

وی با بیان این که پلیس یک بخش لاینفک شهرداری است، افزود: امیدواریم با کمک یکدیگر شرایط را به گونه‌ای برسانیم که تنها دغدغه پلیس نبود مجرم باشد و در سایه تعاملات با یکدیگر خدمات مؤثرتری را به شهروندان ارایه کنیم و قطعا همکاری شهرداری و پلیس در آینده یک نمونه کامل از همکاری‌ها و همدلی‌‌ها خواهد بود.

 

گفتنی است، در این مراسم که با حضور رحیمی برگزار شد، اعضای شورای شهر از جمله آرمین، رسولی، میرلوحی و علیخانی حضور داشتند که از زحمات رحیمی، فرمانده تهران و معاونینش و همچنین یگان ویژه شهرداری تقدیر و تشکر شد.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد