صدای ترقه و کم‌شنوایی دائمی

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عوارض جبران‌ناپذیر صدای موج انفجار بر گوش اشاره کرد و گفت: انفجارهای با صدای بلند می‌تواند کم‌شنوایی دائم در افراد ایجاد کند.

 ترقه بازی و انفجار بمب‌های دست‌ساز و نظایر آن در مراسم چهارشنبه‌ پایان سال، هر ساله موجب صدماتی به برخی افراد می‌شود؛ از جمله این صدمات سوختگی، آسیب به بعضی اعضای بدن به خصوص صورت، چشم و گوش است که می‌تواند جبران‌ناپذیر باشد.

به گزارش میزان،آسیب‌های صوتی و ناشنوایی اعم از موقت یا دائم یا وزوز گوش از جمله صدمات مواجهه حلزون گوش داخلی با صداهای انفجار در مراسم چهارشنبه آخر سال است که این مراسم را تلخ می‌کند.

بلندی صدا (شدت صدا) براساس واحدی به نام دسی‌بل (db) اندازه‌گیری می‌شود و این شاخص برای به دست‌ آوردن قدرت آسیب‌‌رسانی یک صدا به گوش به‌کار می‌رود.

شدت صدای بین 70 تا 90 «دسی‌بل» حداکثر آستانه مناسب شنوایی اعلام شده و اگر از این شدت بالاتر باشد، می‌تواند به گوش آسیب جدی برساند.

پدرام برقعی در این مورد توضیح داد: پرده صماخ و لاله گوش از جمله اجزای این عضو بدن هستند که در اثر موج انفجار در معرض آسیب جدی قرار دارند.

متخصص گوش، حلق و بینی ادامه داد: اگر شدت صدای ناشی از انفجار ترقه یا بمب کم باشد و مدت آن کوتاه باشد، با آزاد شدن رادیکال‌های آزاد می‌تواند آسیب موقت به گوش برساند، اما اگر شدت صدا خیلی زیاد بوده و شخص مستعد باشد، آسیب ماندگارتری به گوش می‌رسد.

برقعی با اشاره به این‌که هر ساله تعداد قابل توجه افراد شرکت‌کننده در مراسم چهارشنبه پایان سال با آسیب گوش روبه‌رو می‌شوند، به مردم توصیه کرد که از انفجار ترقه و بمب‌های که ایجاد سروصدای بلند می‌کند به شدت خودداری کنند.

برقعی با اشاره به این‌که سروصداهای بلند یک عامل آسیب‌رسان به گوش است، گفت: دومین عامل آسیب‌رسان به گوش مدت زمان تماس با صداهای بلند است. این اتفاق عمدتاً در مورد محیط‌های کاری پرسروصدا روی می‌دهد که صداهای بلند طولانی مدت وجود دارد و عوارض نامطلوب بر گوش می‌گذارند.

متخصص گوش، حلق و بینی با اشاره به این‌که هرچه صدا بلندتر و زمان آن طولانی‌تر باشد، آسیب به گوش بیش‌تر است، گفت: هرچه صدا به افراد نزدیک‌تر بوده و شدت صدا بلندتر باشد فرد مستعد آسیب بیش‌تری می‌شود.

افراد سالخورده مستعد آسیب جدی‌تری به گوش هستند.

وی با بیان این‌که هرچه سن بالاتر می‌رود آسیب به گوش براثر سروصدای بلند بیش‌تر می‌شود، گفت: سالخوردگان نسبت به جوانان بسیار مستعدتر به آسیب جدی و‌ غیرقابل برگشت به گوش هستند.

برقعی به این افراد توصیه کرد که در مراسم چهارشنبه پایان سال، بیش‌تر مراقب خود باشند تا دچار مشکلات این عضو بدن نشوند.

وی با اشاره به این‌که موضوع ارث در آسیب رسیده به گوش نقش دارد، افزود: برخی افراد به صورت ژنتیکی مستعد آسیب به گوش هستند، این افراد حتی بر اثر انفجار‌های خفیف تر هم در معرض خطر جدی بوده و حتی کم‌شنوایی دائم برای آنان به وجود می‌آید.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگر صداهایی مانند انفجار، مکرر و پیاپی باشد و گوش زمان لازم برای ترمیم آسیب از صداهای قبلی را نداشته باشد، در این عضو بدن آسیب‌های برگشت‌ناپذیر ایجاد می‌شود.

وی افزود: آمادگی حلزون گوش افراد مختلف در مواجهه با صدای بلند تا حدی با هم متفاوت است و این موضوع باعث می‌شود بعضی افراد مستعدتر به آسیب‌های طرف به گوش باشند.

برقعی افزود: درصورتی که شخصی در مواجهه با صدای بلندانفجار قرارگرفت و احساس کم شنوایی یا وزوز در گوش داشت، باید سریع‌تر به پزشک مراجعه کند تا شاید بتوان از شدت و طولانی شدن عوارض کاست.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد