بحران آب را جدی بگیریم

با وضعیت بارش‌‌ها در کشور 34.5 میلیون نفر در ۳۳۴ شهر در تابستان امسال در معرض تنش آبی قرار خواهند گرفت.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان 34.5 میلیون نفر در کشور با تنش آبی روبه‌رو هستند و کشور ما با بحران جدی آب مواجه است و در این میان 6 کلان‌شهر اصفهان، یزد، بندرعباس، شیراز، کرمان و بوشهر بیش از همه در وضعیت بحرانی هستند.

امسال در کشور حدود 43 درصد کاهش بارندگی و 78 درصد کاهش بارش برف داشتیم؛ به گونه‌ای که می‌توان گفت امسال در کشور هیچ برفی برای ذوب شدن نداشتیم.

این در صورتی است که سرانه آب کشوربرای هر نفر سالانه 5500 مترمکعب در سال 55 به میزان 1700 مترمکعب در سال 85 رسیده و اکنون این رقم به زیر 1500 مترمکعب است. همچنین میزان آب سالانه در دسترس کشور از بارش‌ها از 130 میلیارد مترمکعب در 10 سال گذشته به 100 میلیارد متر مکعب رسیده است.

لازم به ذکراست که با وضعیت بارش‌ها در کشور 34.5 میلیون نفر در 334 شهر در تابستان امسال در معرض تنش آبی قرار خواهند گرفت.

امسال حدود 45 درصد مخازن سدهای کشور پر و بیش از 50 درصد این سد‌ها خالی هستند که این موضوع می‌تواند منابع آبی و همچنین صنایع کشور از جمله کشاورزی را با چالش بحران آب رو‌به‌رو کند.

کمبود بارش‌ها بیش‌تر در محدوده فلات مرکزی ایران بوده که حدود 52 درصد کاهش بارندگی داشته؛ این در حالی است که فلات مرکزی ایران با استقرار جمعیت شهری حدود 32 میلیون و 400 هزار نفری بحرانی‌‌ترین وضعیت آبی را در سال 97 تجربه می‌کند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد