فرونشست سطح زمین در ایران سالانه ۵۴ میلی‌متر است

فرونشینی سطح زمین از جمله مخاطرات محیطی است که بشر در دهه‌های اخیر به دلیل برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی در دشت‌های آبرفتی با آن مواجه شده است.

به گزارش سیناپرس، این پدیده همانند سایر مخاطرات مانند زلزله، خشکسالی، سیل، طوفان و لغزش از جمله موانع توسعه اقتصادی- اجتماعی و عمرانی به شمار می‌رود.

نتایج تحقیقات پیرامون این موضوع نشان داده که افت شدید آب زیرزمینی در سال‌های اخیر منجر به بروز مخاطرات ژئومورفولوژیکی فرونشست در کشور شده است.

بر اثر این نشست، ترک‌ها و شکاف‌هایی در مناطق مورد نظر با اشکال و عمق و طول متفاوت ایجاد شده است. تغییرات این اشکال در طول زمان موجب ایجاد فرم‌های متفاوت و عوارض متعددی می‌شود که شامل شکاف‌های طولی ممتد، شکاف‌های منقطع، حفرات مدور، چاله‌های وسیع و فروچاله‌هایی است که این عوارض باعث تخریب برخی از اراضی کشاورزی و کانال‌های آبیاری و همچنین باعث تغییر شیب زمین در برخی نواحی و تهدید شبکه‌های انتقال نفت و گاز و سایر تأسیسات عمرانی و کاهش برگشت‌ناپذیر ظرفیت مخزن آبخانه می‌شود.

فرونشست زمین در یک میلیون هکتار از دشت‌های ایران روی داد و به نظر می‌رسد در حال حاضر یکی از مسایل و معضلات منابع طبیعی کشور همین موضوع باشد.

براساس شواهد، بیلان منفی آب‌های زیرزمینی کشور باعث فرونشست یک میلیون هکتار از عرصه‌های کشور در مناطق مختلف شده است. نتیجه مدیریت غلط منابع آبی و پیامدهای ناگوار آن به‌ویژه حفر چاه‌های مجاز و غیرمجاز هر روز آشکارتر می‌شود؛ وقتی بی‌هیچ ضابطه و معیاری چاه عمیق و نیمه‌عمیق حفر می‌شود تا کشاورزی ناپایدار توسعه یابد، آبخوان‌‌ها خالی می‌شود، سطح آب‌های زیرزمینی پایین می‌رود و در نتیجه ۲۳۰دشت حاصلخیز کشور دچار بحران می‌شود.

نشست زمین در ایران ۹۰ برابر اندازه جهانی است

براساس نتایج پژوهشی که به تازگی منتشر شده است؛ پدیده فرونشست زمین در ایران به ۹۰ برابر اندازه جهانی رسیده است.

محمد‌درویش، فعال و پژوهشگر محیط‌زیست، در گفت‌وگو با رویداد۲۴ درباره این آمار گفته است: اتحادیه اروپا اعلام کرده اگر سرزمینی سالانه 4 میلی‌متر فرونشست داشته باشد، باید کمیته‌ای برای حل این بحران ایجاد شود، این درحالی است که در ایران فرونشست سالانه ۵۴ میلی‌متر است اما مسؤولان عملاً هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.

این اظهارات در حالیست که دو پژوهشگر ایرانی اعلام کرده‌اند که در پایتخت میزان فرونشست زمین سالانه ۳۶ سانتی‌متر است. براساس این برآوردها، شهر تهران در یک دهه گذشته دو متر فرورفته است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد