فعالسازی گردشگری ترکیبی بین منطقه آزاد ماکو و ترابزون

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ماکو به همراه هیأت همراه در سفر به ترابزون ترکیه به همراه سرکنسول ایران با معاون و اعضای اتاق تجارت و صنعت ترابزون ضمن دیدار و گفت‌وگو از توسعه همکاری‌های تجاری و صنعتی و فعالسازی ظرفیت‌های گردشگری ترکیبی بین منطقه آزاد ماکو و ترابزون خبر داد.

به گزارش مناقصه‌مزایده به نقل از روابط‌عمومی منطقه آزاد ماکو؛ غلامرضا‌سلیمانی در این دیدار ضمن معرفی ظرفیت‌های منطقه در حوزه‌های صنعتی؛ گردشگری؛ کشاورزی؛ معدن و لجستیک گفت: خوشبختانه توافقات اولیه‌ای برای احداث شهرک صنعتی مشترک با ترکیه در منطقه آزاد ماکو انجام شده و علاوه بر آن برای ساخت این شهرک، هزار هکتار زمین با امکانات جانبی نیز اختصاص پیدا کرده است.

وی ادامه‌داد: منطقه آزاد ماکو با ۲۲۰ کیلومتر مرز مشترک با ترکیه، به‌زودی امکان تبدیل به یک قطب تولید مشترک ایران و ترکیه را دارد و توافقاتی با مقامات ترکیه برای جامه عمل پوشاندن به این هدف حاصل شده که از جمله این اهداف افزایش همکاری‌های مشترک، حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بخش‌های تجاری و اقتصادی منطقه و بهره‌مندی از ظرفیت‌های این منطقه است.

سلیمانی در ادامه تصریح‌کرد: در تحقق تعاملات تجاری ۳۰ میلیارد دلاری که رؤسای جمهور ایران و ترکیه هدف‌گذاری کرده‌اند، منطقه آزاد ماکو می‌تواند نقش برجسته‌ای ایفا کند؛ چون موقعیت ژئواستراتژیک منطقه آزاد ماکو به‌عنوان نقطه کانونی برای اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب و همچنین دروازه ورودی ایران به اروپا از طریق ترکیه تنها مرز زمینی است که همه این ویژگی‌ها را باهم دارد.

وی از توسعه گردشگری ترکیبی با برقراری پروازهای ماکو- ترابزون خبر داد و گفت: ظرفیت‌های گردشگری بکری در منطقه آزاد ماکو وجود دارد که می‌تواند بستر همکاری در این زمینه با بندر ترابزون باشد و می‌توان به ایجاد ظرفیت گردشگری ترکیبی بین ماکو و ترابزون در این منطقه با توجه به زیرساخت‌های مناسب و وجه اشتراکات تاریخی و فرهنگی اقدام کرد.

مصطفی‌زینی، معاون اتاق تجارت و صنعت ترابزون (TTSO Başkan Yardımcısı Mustafa Zihni Serdar) نیز در این دیدار با اشاره به مشترکات فرهنگی و سلیقه‌ای دو کشور از توسعه روابط در حوزه‌های گردشگری؛ صنعتی و تجاری استقبال کرد.

وی با اشاره به این‌که برای عبور از شرایط فعلی تحریم‌ها علیه ایران باید در حوزه موادغذایی و دارویی تجارت کرد، اضافه‌کرد: تجارت بین ماکو و ترابزون حاوی منافع مشترک و اقدامی برد- برد است.

زینی خاطرنشان‌ساخت: همه ما تلاش می‌کنیم که سهم مهمی در افزایش حجم تبادل تجاری با ایران و هدف‌گذاری رؤسای جمهوری دو کشور در رسیدن به رقم ٣٠ میلیارد دلار تجارت بین دو کشور داشته باشیم.

 

 


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد