مردم با درایت و حساسیت آب مصرف کنند

با وجودی‌ که پاییز امسال شاهد افزایش بارندگی‌‌‌ها نسبت به سال گذشته بوده‌ایم اما همچنان وضعیت سدهای ایران تعریفی ندارد و هنوز در برخی از استان‌ها همچون یزد، اردبیل و سیستان و بلوچستان با بارش‌هایی کم‌تر از حد نرمال مواجه هستیم.

به‌گزارش ایسنا، در پاییز پر باران امسال، حدود 92 میلی‌متر بارندگی در کشور ثبت شد که این حجم از بارش نسبت به میانگین 50 سال اخیر حدود 46 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ این رقم‌‌‌ها به‌طور خاص در مقایسه با پاییز کم‌بارش و خشکِ سال گذشته که در همین زمان حدود 30 میلی‌متر بود، رشدی برابر 213 درصد داشته است.

با این وجود، وزارت نیرو بیانیه‌ای را منتشر و تأکید کرده است که به‌دلیل خشکسالی طولانی‌مدت گذشته و خشک بودن اراضی، بارندگی کم‌تر به رواناب تبدیل شده است. همین امر باعث شده که تغییرات چندانی در موجودی مخازن سدهای کشور اتفاق نیفتد و کماکان حجم برخی از سد‌‌ها همچون دوستی، کوثر و زاینده‌رود که تأمین‌کننده آب شرب شهر‌‌ها هستند، نسبت به سال گذشته کاهش داشته باشد.

به‌طورکلی باید گفت که تعداد ۱۷۸ سد بزرگ در کشور وجود دارد که براساس اعلام شرکت مدیریت منابع آب ایران، از ابتدای مهرماه تا ششم آذرماه امسال، هنوز تعداد( ۹۶ سد) معادل ۵۴ درصد کم‌تر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

براساس ارزیابی صورت گرفته، از میزان ورود رواناب‌‌‌ها به سدهای کشور در آذرماه سال‌جاری، 5.61 میلیارد مترمکعب میزان ورودی به مخزن سدهای کشور در سال آبی ۹۸-۹۷ بوده که نسبت به سال آبی ۹۷-۹۶ از رشد ۱۰۵ درصدی برخوردار بوده است. بر همین اساس، حجم ذخیره مخازن سد‌‌ها در سال آبی ۹۸-۹۷ به میزان 21.94 میلیارد مترمکعب گزارش شده که در مقایسه با سال قبل 5 درصد افزایش یافته است.

در همین راستا رضا‌اردکانیان، وزیر نیرو معتقد است اگرچه بارش‌های اخیر مناسب بوده است، ولی با توجه به خشکسالی‌های اخیر باید استفاده صحیح از منابع آبی مورد توجه مردم و مسؤولان باشد چراکه در صورت خروج از چرخه خشکسالی، چندین سال طول می‌کشد تا منابع آبی مناسب را به دست بیاوریم و با وجود افزایش بارندگی‌های اخیر کشور، در بخش تنظیم آب کشاورزی و آشامیدنی از سد‌‌ها با کاهش روبه‌رو هستیم.

همچنین هدایت فهمی، معاون دفتر برنامه‌ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در این باره گفت: علی‌رغم این‌که پاییز امسال شاهد افزایش بارندگی‌‌‌ها در ایران هستیم، اما به‌دلیل این‌که خشکسالی ایران از ۱۵ سال پیش نهادینه شده، نمی‌توان به بهبود وضعیت خشکسالی امید داشت و باید گفت که افزایش بارندگی در پاییز یک سال، به ‌معنای سال آبی پربار نیست، ممکن است در زمستان و بهار شاهد کمبود بارندگی‌‌‌ها در ایران باشیم.

در چنین شرایطی، وزارت نیرو بر اساس پیش‌بینی‌‌‌ها درباره استمرار شرایط کم‌آبی از سال‌های گذشته و شرایط بارش در سال آبی جاری، اقدام‌های خود را برای رفع تنش آبی در مصارف مختلف و به‌خصوص در بخش آب شرب، برنامه‌ریزی و اجرا کرده است.

طبق اعلام مراجع رسمی، برخلاف بارش‌های مناسب و گاهی سیل‌آسا در دو ماه ابتدایی فصل پاییز، وضعیت بارش در فصل زمستان در محدوده نرمال تا کم‌تر از نرمال پیش‌بینی شده که این موضوع نیازمند توجه و دقت ویژه در سال آتی، مدیریت مصرف در حوزه‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعت و اساساً همراهی همه ارکان دولتی و آحاد مردم است. لذا از تمامی هموطنان ارجمند تقاضا شده برای بهره‌مندی همگان از نعمت ارزشمند آب، درایت و حساسیت لازم را در مصرف به ‌کار گیرند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد