مشاور مقام معظم رهبری

اقدامات آمریکا در سوریه بهانه‌جویی است

علی‌اکبرولایتی گفت: آنچه آمریکایی‌‌ها در سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی انجام دادند، بهانه‌جویی است.

به گزارش ایسنا، مشاور مقام‌معظم‌رهبری در کنفرانس خبری با چی‌پی‌بینگ، عضو کمیته مشورتی وزارت خارجه چین با بیان این‌که در این دیدار درباره 3 مسأله سوریه، برجام و روابط راهبردی بحث شد گفت: به طرف چینی گفتم از ابتدای بحران سوریه ایران در کنار سوریه ایستاده و همچنان هم این حمایت را ادامه می‌دهد.

وی گفت: آنچه آمریکایی‌ها در سوریه به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی انجام دادند بهانه‌جویی است. آنها به دنبال شکست تروریست‌ها خودشان وارد کار شدند و این نشان داد حالا که مزدورانشان موفق نشدند اهدافشان را پیاده کنند حامیانشان وارد شدند و این از نظر ما محکوم است. دولت و مردم سوریه قوی‌تر از هر رمان دیگری می‌توانند از تمامیت ارضی خود دفاع کنند.

وی ادامه داد: ما یقین داریم اتهام دروغ استفاده از سلاح شیمیایی به دولت سوریه می‌زنند. دیدار هیأت ایرانی از غوطه شرقی نشان می‌داد که سلاح شیمیایی استفاده نشده چرا که آثار سلاح شیمایی مدت‌ها می‌ماند.

ولایتی ادامه‌داد: ما از مواضع دولت چین در محکومیت حملات خودسرانه تقدیر می‌کنیم.

مشاور مقام‌معظم‌رهبری در رابطه با برجام نیز اظهارکرد: چین معتقد است ایران به تعهداتش عمل کرده و ما تأکید کردیم وظیفه کشورهای دیگر است که آمریکا را به تعهداتش متعهد سازند.

وی در رابطه با روابط ایران و چین گفت: از زمان سفر رییس جمهور چین به ایران در ٢٠١٦ روابط پیشرفت خوبی کرده و از نظر چین، ایران نقش مهمی در جاده ابریشم دارد و سفیر چین در این دیدار اطلاع دادند در روزهای آینده هیأتی به ایران می‌آید و برای همکاری مهم و راهبردی دو کشور در این بندر از چابهار دیدار می‌کند.

مشاور مقام‌معظم‌رهبری تصریح کرد: در زمانی که وزیر خارجه چین دو سال پیش به ایران آمد توافق داشتیم که سقف روابط تا ٢٠٠ میلیارد دلار امکان رشد دارد و اکنون هم در همین راستا عمل می‌کنیم.

ولایتی در ادامه با توجه به تحولات منطقه اظهارکرد: این نوع اجلاس‌‌ها با محوریت فشار به لحاظ سیاسی و بین‌المللی بی‌اعتبار است و به جای این‌که در دفاع از کیان جهان عرب و دولت مظلوم سوریه باشد به جبهه‌ای علیه آن تبدیل شده است.

وی گفت اینها (سعودی آمریکا و رژیم اسرائیل) مرد میدان که نیستند بلکه از سراسر دنیا افرادی را بسیج کردند، علیه دولت قانونی سوریه اقدام کنند اما این دولت 7 سال مقاومت کرد و الان بسیار قدرتمند است. بدون تردید دولت و ملت سوریه پیروز می‌شوند و نیاز به حمایت مسؤولان ضعیف‌النفس برخی کشورهای عربی ندارند. این در حالی است که برخی کشورهای شرافتمند عربی از جمله عراق، الجزایر، لبنان و تونس همواره از دولت قانونی سوریه حمایت کردند. این نشست از قبل معلوم است چه نتیجه‌ای دارد و جز یک بیانیه دیکته شده از سوی حکومت سعودی نتیجه‌ای ندارد.

وی در پاسخ به این‌که برخی به دنبال برجام دو و 3 هستند، اظهار کرد: دو خط مشخص در منطقه است خط مقاومت و سازش. خط مقاومت از تهران تا فلسطین ادامه دارد و تا کنون نشان داده که پیروز است و امروز موقعیت آن قوی‌تر از 7 سال پیش است. من برای هیأت چینی از دیدارم از غوطه شرقی مثال زدم که این نبرد غوطه شرقی مثل نبرد در ویتنام بود که مردم ویتنام در دهه ٥٠ میلادی بر فرانسوی‌‌ها پیروز شدند.

وی افزود: بدون تردید پیروزی سوریه در غوطه شرقی پیروزی بر مجموعه آمریکایی‌‌ها و اسرائیل و سعودی‌هاست و در آینده قوی‌تر هم می‌شوند. دیگران هستند که باید شکست‌هایشان را توجیه کنند و گرنه ایران قوی‌تر از گذشته به حمایتش ادامه می‌دهد.

وی درباره آینده برجام نیز تصریح‌کرد: اینقدر این گفته‌های آمریکایی‌‌ها بی‌اعتبار شده که هیچ کشوری سخنان رییس‌جمهور آمریکا را جدی نمی‌گیرد. ما بر مواضع خود ایستادیم و همه گزینه‌ها را روی میز داریم و دستمان کاملاً باز است و هیچ بن‌بستی نداریم و متناسب با شرایط تصمیم‌گیری می‌کنیم.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد