ظریف

باید به فقدان گفت‌و‌گو در منطقه پایان دهیم

ظریف در نشست شورای روابط خارجی آمریکا گفت: ما باید به عنوان گام نخست و اصلی، به فقدان گفت‌و‌گو در منطقه پایان دهیم.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، محمدجواد ظریف در سخنرانی خود در نشست شورای روابط خارجی آمریکا با بیان این مطلب اظهارداشت: من نمی‌خواهم درباره استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه ایران صحبت کنم زیرا همه شما درباره آن می‌دانید. من به عنوان دیپلمات جوان پیش‌نویس یک نامه‌ای را به دبیر کل سازمان ملل متحد نوشتم که از طریق دکتر ولایتی، وزیر خارجه وقت فرستاده شد و از دبیر کل سازمان ملل متحد پرسیدم تا ببیند آیا می‌توان تمهیدات منطقه‌ای برای جلوگیری از گسترش مناقشه در خلیج‌فارس ایجاد کند. این نامه مربوط به تاریخ ۱۹۸۵ یا ۱۹۸۶ بود. این نامه بعداً اساس پاراگراف 8 قطعنامه ۵۹۸ سازمان ملل متحد شد که به جنگ ایران و عراق خاتمه داد. این پاراگراف از دبیر کل خواست تمهیدات منطقه‌ای میان کشورهایی در خلیج‌فارس فراهم کند تا از گسترش مناقشه و شدت گرفتن بیش‌تر اوضاع خودداری کنند.

وی افزود: ما شروع به اجرای قطعنامه ۵۹۸ یعنی آتش‌بس و خروج نیرو کردیم. حتی این پاراگراف از دبیر کل خواست علت‌های آغاز این مناقشه را بررسی کند. دبیر کل بعداً با گزارشی آمد و همان‌طور که همه شما می‌دانید گفت عراق جنگ 8 ساله را شروع کرد که منجر به نابودی بسیار شد اما متأسفانه وضعی شد که جامعه بین‌المللی از متجاوز تقریباً به صورت کامل حمایت کرد. دبیر کل هرگز به پاراگراف 8 نرسید زیرا کشورهای منطقه با آن راحت نبودند. دو سال بعد از جنگ ایران و عراق در سال ۱۹۸۸، صدام حسین تفنگش را در دست گرفت- در حقیقت تفنگ‌های آنها را در دست گرفت زیرا در حقیقت آنها بودند که برای او آورده بودند و علیه کشوری نشانه رفت که این تسلیحات را برای وی فراهم کرده بود. کویت هدف اولیه بود اما این پایان جاه‌طلبی وی نبود. وی (صدام) در پیامی که برای ما فرستاد گفت که ما قصد داریم خلیج‌فارس را بگیریم. معنایش این بود که وی می‌خواست سراسر منطقه را بگیرد.

وزیر امور خارجه ایران گفت: ما فاجعه‌های زیادی را در منطقه ما دیده‌ایم. ما پیش‌بینی کرده بودیم جنگ سوم یا چهارم خلیج‌فارس فقط موجب افراطی‌گری بیش‌تر خواهد شد. ما اکنون در وضعی به‌سر می‌بریم که الان در آن قرار داریم. این جانبداری را بشکنید و روابط جدیدی را شروع کنید. ما معتقدیم در منطقه خود از گفت‌و‌گو به خصوص زمانی که اینجا (نیویورک) هستیم، آسیب دیده‌ایم. همسایگان ما به خصوص عربستان سعودی می‌خواهند این احساس را ایجاد کنند که ما تهدید موجودیتی هستیم. ما اساس نهادی برای این گفت‌و‌گو منطقه‌ای را داریم. ما نیاز داریم محیطی ایجاد کنیم که همه را شامل شود.

وزیر خارجه کشورمان بیان‌داشت: ما باید مجموعه‌ای از اصول را برای حل و فصل مشکلات در منطقه رعایت کنیم که از جمله از آن عدم دخالت در امور یکدیگر و سپس آغاز اقدامات اعتمادساز است. در صورتی که منطقه به سمت تغییر گسترده پیش نرود و قدرت‌های بزرگ نیز در این روند کمک‌کننده نباشند، آمریکا صرفنظر از این‌که چقدر سلاح به منطقه بفروشد باز هم زیان خواهد دید زیرا باید هزینه‌های بیش‌تری متحمل شود.

محمدجواد ظریف افزود در جنگ‌های کنونی هیچ برنده‌ای وجود ندارد و همه بازنده‌اند، یک کشور مردم خود را در جنگ از دست می‌دهد و کشور دیگر پول خود را. دوره بازی‌های مجموع صفر در جامعه بین‌المللی به سر آمده است و همه یا برنده و یا بازنده‌ایم.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت دوره نفوذ هژمونی مدتهاست به سر آمده است اما آمریکا پس از جنگ سرد باز تلاش کرد، این روند را ادامه دهد.

وی افزود برای آن‌که منطقه‌ای قدرتمند داشته باشیم نباید تلاش کنیم که قدرتمند‌ترین در منطقه باشیم و اگر کشوری تلاش کند که قدرتمند‌ترین باشد، به سوی نابودی منطقه گام برداشته است.

ظریف درباره عربستان سعودی گفت: ما را به مداخله در امورشان متهم می‌کنند. مواردی وجود دارد که آنها (عربستان) در امور داخلی ما دخالت کرده‌اند، اما ما هرگز مانند ولیعهد سعودی نگفته‌ایم که درگیری را به داخل خاک عربستان خواهیم کشید.

وزیر امورخارجه کشورمان در نیویورک گفت: مردم ایران انتظارات اقتصادی بیش‌تری دارند. در دولت ترامپ هیچ مجوزی از سوی OFAC صادر نشده و دولت آمریکا برجام را نقض کرده است.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد