وزیر امور خارجه روسیه

آمریکا قصد خروج از سوریه را ندارد

وزیر امور خارجه روسیه گفت به‌رغم ادعاهای دونالد ترامپ، آمریکا با جدیت در حال بررسی تحکیم جایگاهش در کرانه شرقی رود فرات در سوریه است و قصد خروج از این کشور جنگ‌زده را ندارد.

به گزارش ایلنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه درباره بازسازی سوریه هم تأکید کرد: بازسازی اقتصادی زمانبر است و اطمینان دارم که همگی ما باید در راستای منافع مردم سوریه و حفظ تمامیت ارضی و حاکمیت ملی سوریه حرکت کنیم. دلیل بیان این سخنان این است که کشورهای بسیاری عامدانه برای تجزیه سوریه تلاش می‌کنند.

لاوروف همچنین تأکیدکرد: با وجود وعده آمریکا مبنی بر این‌که هدفش فقط نابودی تروریست‌‌ها در سوریه است، به‌رغم آن‌که مدعی است هدفش شکست داعش است و به‌رغم تمام این ادعا‌ها و ادعاهای رییس‌جمهوری آمریکا، واشنگتن در واقع جای خودش را در کرانه شرقی رود فرات محکم می‌کند و قصد خروج ندارد.

اظهارات رییس دستگاه دیپلماسی روسیه کم‌تر از یک ماه پس از آن مطرح می‌شود که دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا اظهاراتی شگفت‌آور درباره خروج نیروهایش از سوریه مطرح کرد که به نظر با اظهارات پیشین دولت واشنگتن از جمله از سوی مواضع مقام‌های ارشد پنتاگون و وزارت خارجه در تضاد بود. این مقام‌ها مکرراً به حضور پایدار نیروهای آمریکایی در سوریه تأکید کردند.

در همین حال سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفت: تمام شرایط برای احیای یک کشور متحد و جدایی‌ناپذیر در سوریه مهیاست.

وی در نشست وزرای دفاع سازمان همکاری شانگهای گفت: اکنون تمام شرایط ایجاد شده است تا احیای سوریه به عنوان یک کشور متحد و جدایی‌ناپذیر صورت بگیرد. اما برای رسیدن به این هدف، لازم است که نه تنها روسیه بلکه سایر اعضای جامعه جهانی تلاش کنند. ما روی حمایت کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای حساب کردیم.

حل بحران سوریه در گرو موفقیت مذاکرات ژنو است

در همین ارتباط، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که حمایت از راهکار سیاسی بحران سوریه به موفقیت مذاکرات ژنو بستگی دارد.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در کنفرانس مطبوعاتی با استفان لوون، نخست‌وزیر سوئد در استکهلم گفت: هیچ‌گونه راهکار نظامی برای بحران سوریه وجود ندارد و حمایت از راهکار سیاسی به موفقیت مذاکرات ژنو بستگی دارد.

وی خواهان ارسال کمک‌های انسانی به تمامی خاک سوریه و تمامی نیازمندان و ایجاد راهکاری برای محاکمه عاملان استفاده از سلاح شیمیایی شد.

گوترش ابراز امیدواری کرد که مذاکرات به راهکاری در آینده نزدیک برای خروج از باتلاق کنونی بینجامد.

گفتنی است قرار است در جریان کنفرانسی دو روزه با محوریت حمایت مالی سوریه، دولت‌های جهان برای جمع‌آوری بیش از ۶ میلیارد دلار کمک برای این کشور تلاش کنند و اتحادیه اروپا امیدوار است که این کنفرانس در عین حال شانسی برای این‌که روسیه، ترکیه و ایران تلاش‌های صلح‌ خود را تجدید کنند، ‌باشد.

به گزارش رویترز، در حالی که جنگ داخلی سوریه وارد هفتمین سال خود می‌شود، بروکسل از مقام‌های ۸۵ دولت و آژانس غیردولتی دعوت کرده تا به جذب اعتبارات برای کمک‌های انسان دوستانه برای سوریه از جمله در زمینه ساخت و ساز و مین‌زدایی در این کشور بپردازند.

رابرت بیرن، یک مقام آژانس امدادرسانی بین‌المللی CARE گفت: تأمین این کمک‌‌ها یک امر بسیار مهم است اما تأمین اعتبار تنها بخشی از فرایند است. از طرف دیگر باید «انسداد عمدی و سیستماتیک» کمک‌‌ها در داخل سوریه متوقف شده و امدادرسان‌‌ها دسترسی بدون محدودیت به شهروندان پیدا کنند.

بازسازی شهرهایی نظیر حلب در سوریه احتمالاً به چندین میلیارد دلار بودجه احتیاج دارد و به گفته اتحادیه اروپا تا زمانی که قدرت‌های دخیل در جنگ نیابتی در سوریه از یک فرایند ‌گذار سیاسی صلح آمیز حمایت نکنند، این فرایند نمی‌تواند آغاز شود.

از جمله بزرگ‌ترین حامیان مالی سوریه اتحادیه اروپا، آمریکا، نروژ و ژاپن هستند.


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد