اسرائیل؛ پشت پرده اتهامات ضد ایرانی دانمارک؟!

درست 5 روز مانده به تحریم‌های نفتی ایالت متحده علیه ایران، کشور دانمارک با یک ادعای بی‌اساس ایران را متهم به یک واقعه تروریستی انجام نشده کرد. دانمارک ادعا کرد که فردی قصد ترور یکی از سران گروهک تروریستی الاحوازیه در خاک دانمارک را داشت که از قضا، این ترور با دستگاه اطلاعات ایران هماهنگ بوده است.

ضربه به اتحاد ایران و اروپا

وزیران امور خارجه نروژ، فنلاند، سوئد، ایسلند و دانمارک در نروژ علیه این اقدام بیانیه‌ای صادر کردند تا این اقدام را محکوم کنند. ولی کار تا جایی پیش رفت که فدریکا‌موگرینی، مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به دانمارک سفر کرد تا اقدام دانمارک را بررسی کند. این اتفاق درست در شرایطی روی داده که روابط ایران و اروپا بر پایه برجام بهبود یافته و قرار است اروپایی‌ها با سازوکاری که ارایه می‌دهند ایران کم‌ترین ضربه را از تحریم‌های آمریکا متحمل شود. اقدام دانمارک شاید باعث شود اتحادیه اروپا بیش‌تر به فکر بهبود شرایط داخلی کشور‌های عضو بیفتد. امروزه اتحادیه اروپا از شرایط خوبی بهره‌مند نیست. بیش‌تر کشورهای عضو این اتحادیه در سیاست داخلی خود با مشکلات زیادی رو به رو هستند، علاوه بر سیاست داخلی این کشور‌ها روابط این کشور‌ها با یکدیگر هم چندان مطلوب نیست. با توجه به اقدامات اتحادیه اروپا در راستای حفظ برجام چندین کشور از جمله دانمارک از این اقدام رضایت چندانی ندارند و بیش‌تر به دنبال پیروی از سیاست‌های ایالت متحده علیه ایران هستند.

پروژه ضربه‌زنی به ایران

علی‌بیگدلی، کارشناس مسایل اروپا گفت : «اکنون شرایط و مناسبات اتحادیه اروپا با ایران به گونه‌ای است که قاره سبز تصمیم دارد برای حفظ برجام حمایت‌های خود را از ایران در تقابل با آمریکا داشته باشد. لذا کاخ سفید و به خصوص ترامپ سعی ندارد با تندتر کردن شرایط، گسل خود را با اتحادیه اروپا بیش‌تر کند. از این رو واشنگتن با برنامه‌ریزی خود از طریق غیرمستقیم سعی کرده است با این پروژه، روابط اتحادیه اروپا با ایران تحت تأثیر قرار گیرد. دانمارک در جنگ جهانی دوم میزبان بسیاری از یهودیان قاره سبز بود و این جمعیت یهودیان به واسطه دانمارک راهی آمریکا شدند. بنابراین هم آمریکایی‌‌ها و هم یهودیان اروپایی خاطره خوبی از اقدامات کپنهاگ در خلال جنگ جهانی دوم دارند. از سوی دیگر هم این مناسبات سبب شده است تا دانمارک سر سپردگی بسیار زیادی به واشنگتن و سیاست‌های کاخ سفید داشته باشد. لذا هم تل‌آویو و هم واشنگتن در این فرصت بسیار کوتاه تا عملیاتی شدن سازوکار ویژه اتحادیه اروپا هیچ بازیگر و کشوری مناسب‌تر از دانمارک را برای جوسازی‌های اخیر علیه ایران مناسب ندیده‌اند. پس آمریکا و اسرائیل با مناسب دیدن این بستر سعی کردند از این محور با متهم کردن تهران برای انجام اقدام تروریستی در خاک دانمارک، روابط ایران و اتحادیه اروپا را تحت‌الشعاع قرار دهند.»

عجله دانمارک برای اطلاع‌رسانی

نصرت‌ا...تاجیک نیز در واکنش به ادعای مقامات دانمارکی بیان کرد: «اطلاعات و قرائن ارایه شده از سوی مقامات دانمارکی خیلی ضعیف و متناقض است ولی با توجه به این‌که در آستانه 5 نوامبر که تحریم‌های نفتی آمریکا شروع می‌شود، قرار داریم و تلاشی که ایران برای تطبیق خود با استانداردهای بین‌المللی در زمینه مسایل اقتصادی، FATF، قانون مبارزه با پولشویی و... انجام داده، این اقدام دانمارک به نوعی تلاش برای به هم زدن رابطه ایران و اتحادیه اروپا و ایجاد مانع در برقراری کانال مالی بین ایران و اروپا است. از آنجایی که اطلاعات بیرون آمده بسیار ناقص، مبهم و متضاد است، حتی نخست‌وزیر نروژ نیز در مصاحبه‌ای که 5 کشور اسکاندیناوی در حمایت از دانمارک داشتند، گفت هنوز اطلاعات برای تصمیم‌گیری کم است و لذا به نظر می‌رسد دانمارک با عجله خاصی این قضیه را مطرح کرده است. اتفاقاً حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از این اقدام نیز به مشکوک بودن این حرکت دانمارکی‌‌ها می‌افزاید.»

به دنبال پشت پرده ترور در دانمارک

مسأله ترور در دانمارک همزمان با تحریم‌هایی که قرار است آمریکا علیه ایران اعمال کند، شاید نشان‌دهنده این مسأله باشد که پشت پرده این قضایا آمریکا و اسرائیل هستند. اسرائیلی که بعد از 22 سال برای منزوی کردن ایران در منطقه به عمان سفر کرد تا نقش میانجی‌گری این کشور در حل مسایل خاورمیانه به نفعش سنگینی کند، این بار بعید نیست که چند روز مانده به تحریم‌های آمریکا علیه ایران، چنین اتفاقی در یکی از شهرهای اروپایی را مدیریت کند تا اتحادیه اروپا را مانند گذشته نسبت به ایران بدبین کند. روابط سیاسی و اقتصادی ایران و دانمارک به حدی نیست که چنین ادعاهای دروغینی بر روابط ایران و اتحادیه اروپا تأثیر مخربی بر جای گذارد، بلکه بلعکس؛ با این اتفاقات شاید جامعه جهانی و به خصوص اتحادیه اروپا نسبت به آمریکا مواضع سخت‌تری از خود نشان دهند.

منبع: سایت دیپلماسی ایرانی


نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد