آیا سازمان بازرسی یا سایر دستگاه‌های حاکمیتی می‌توانند پاسخ به سؤالات یا اطلاعات را با مهر محرمانه از دسترس عموم خارج کنند؟

آیا سازمان بازرسی یا سایر دستگاه‌های...

    براساس ماده 2 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات (مصوب 1388) «هر شخص ایرانی حق...

رییس در شرکت‌های دولتی کیست؟

رییس در شرکت‌های دولتی کیست؟

    بالا‌ترین مقام دستگاه (هیأت مدیره) یا بالا‌ترین مقام اجرایی (مدیرعامل)؟ برای پاسخ...

منظور از دستگاه اجرایی چیست؟

منظور از دستگاه اجرایی چیست؟

   مطابق بند 11 ماده 1 قانون برنامه و بودجه (مصوب 1351) منظور از دستگاه اجرایی «... و...

بالا‌ترین مقام اجرایی در شرکت‌های دولتی کیست؟

بالا‌ترین مقام اجرایی در شرکت‌های دو...

   براساس ماده 107 لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت (مصوب 1347) «شرکت سهامی به...

پایگاه جامع اطلاعات مناقصات مزایدات ایران

اطلاعیه مهم درباره اطلاعات مناقصات مزایدات ؛ تغییر نحوه انتشار راهنمای مناقصه مزایده

اطلاعیه مهم درباره اطلاعات مناقصات مزایدات ؛ تغییر نحوه انتشار…

31 شهریور 1397 5604
مناقصه مزایده با تشکر از همراهی تک تک مخاطبان عزیز ؛ به استحضار می رساند اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران از تاریخ 97.07.01 در قالب دیگری منتشر خواهد شد…
برای ورود به بانک اطلاعات مناقصه مزایده کلیک کنید

به صورت کلی دو نوع تمدید قرارداد متصور است ؛ تمدید منحصر زمانی برای انجام تعهد اصلی مندرج در قرارداد اولیه و دوم:تمدید زمانی و مبلغی برای انجام کار جدید در قالب یک توافق جدید در ادامه همان تعهد قبلی.

اصولاً تمدید قرارداد به صورت عام در حقوق خصوصی با توافق قبلی (شرط ضمن عقد) یا بعدی در هر دو نوع فوق امکان‌پذیر است. ولی در حقوق عمومی از مصادیق ماده 603 قانون مجازات اسلامی است یعنی در معاملات و ... و تشخیصات و امتیازات مربوط به دستگاه متبوع ‌برای دیگری نفعی اعم از پاداش یا حق‌الزحمه و ... منظور نمودن، که مستوجب کیفر می‌باشد.

اما اصولاً وقتی که اجرای قرارداد بنا به تشریفات اداری و مالی مربوط به کارفرمای بخش عمومی به تعویق افتاده باشد کمیسیون موضوع ماده 39 آیین‌نامه معاملات دولتی مصوب ۱۳۴۹ می‌تواند با احراز عذر موجه پیمانکار با تمدید قرارداد موافقت نماید و تمدید مجدد آن نیز با موافقت همان کمیسیون امکان‌پذیر است؛ همچنین اگر تأخیر در اجرای تعهدات مستند به قوه قاهره باشد، مدتی که اجرای قرارداد به دلیل فورس ماژور معلق گردیده است به مدت قرارداد افزوده می‌شود. (بخشی از نظر شماره15991/239361 مورخ: 23/12/1390 معاونت حقوقی رییس‌جمهور) پس می‌توان گفت تمدید قرارداد برای اجرای تعهدات اولیه در حقوق عمومی امکان‌پذیر است.

از سویی دیگر بندهای 2 ماده 10 و 7 ماده 31 آیین‌نامه معاملات دولتی در بیان شروط الزامی در تنظیم قراردادهای دولتی چه این قرارداد‌ها از روش‌ ارجاع رقابتی مانند مناقصه یا غیررقابتی مانند عدم الزام و ترک تشریفات حاصل شوند به دستگاه مناقصه‌گزار که در اینجا همان دستگاه دولتی است الزام نموده این شرط باید در قرارداد‌ها گنجانده شود: «دستگاه مناقصه‌گزار اختیار دارد مقدار کالا یا کار مورد معامله را تا بیست و پنج درصد افزایش یا کاهش دهد مشروط بر این‌که کلیه محاسبات ‌فنی نسبت به این افزایش یا کاهش متناسباً رعایت و تطبیق نماید.» یا «اختیار مناقصه‌گزار نسبت به افزایش یا کاهش مورد معامله در مدت قرارداد تا میزان بیست و پنج درصد مقدار مندرج در قرارداد.» البته شرط این افزایش و کاهش 25 درصدی گزاره موجود در متن یعنی رعایت تناسب و تطبیق این افزایش و کاهش در کل موضوع قرارداد می‌باشد. که اصولاً به علت جلوگیری از غرری شدن قرارداد یا بیع است. چه آنکه از شروط صحت معامله معین بودن و معلوم بودن مورد معامله است.

لذا قراردادهای عمومی با توجه به شرط ضمن عقد مذکور، در برخی موارد با افزایش حجم موضوع قرارداد امکان تمدید خواهند داشت مثلا در قراردادهای تعهد به نتیجه مانند پیمانکاری احداث یا ساخت کالا و ماشین‌آلات با توجه به تمدیدهای مجاز ذکر شده، عملاً افزایش 25 درصد مورد معامله بر مدت قرارداد تأثیر گذاشته و موجب تمدید آن است ولی در قراردادهای تعهد به وسیله مانند پیمانکاری‌های تعمیراتی و خدمات حجمی یا خدمات مشاوره، افزایش 25 درصد مورد معامله اگر در زمان و مدت قرارداد رخ نداده باشد یا ابلاغ نشده باشد، به استناد عبارت «در مدت قرارداد» بند مذکور به علت خارج شدن از رکن اصلی قرارداد که همان مدت است مجاز نبوده و از موارد غیرقانونی بشمار خواهد آمد. در خصوص انواع قراردادهای خرید آنی هم باید قائل به عدم امکان تمدید زمانی و به تبع آن عدم امکان افزایش 25 درصد مورد معامله بعد از تحویل کالا و پایان انجام تعهد بود.

شاهد این نظر ماده 37 آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران مصوب 1355 است که با رویکرد حاکم بر آیین‌نامه معاملات دولتی نگارش یافته و اشعار دارد «در صورتی که شهرداری بخواهد ... میزان کار یا خدمت یا جنس موضوع پیمان را کسر یا اضافه نماید باید قبل از انقضای مدت به پیمانکار ابلاغ نماید».

پس می‌توان نتیجه گرفت که تمدید قرارداد در حقوق عمومی با توجه به اصل ممنوعیت و ماده 603 قانون مجازات اسلامی در ممنوعیت ایجاد نفعی برای اشخاص در معاملات و امتیازات دستگاه‌ها؛ در نوع اول (تمدید منحصر زمانی برای انجام تعهد اصلی مندرج در قرارداد اولیه) که ناشی از تاخیرات مجاز و غیرمجاز مندرج در مقررات می‌باشد برای اجرای تعهدات امکان‌پذیر و در نوع دوم (تمدید زمانی و مبلغی برای انجام کار جدید در قالب یک توافق جدید در ادامه همان تعهد قبلی) تا 25 درصد موضوع قرارداد اولیه که متعاقباً ممکن است زمان قرارداد را طولانی‌تر نماید مجاز است و بیش از آن امکان نداشته و ممنوع است.

 لذا تمدید مجدد یک قرارداد در دستگاه‌های اجرایی از مصادیق ایجاد نفع برای اشخاص در دستگاه متبوع بوده و مرتکب و دستور دهنده به تأدیه دو برابر وجوه و منافع حاصله از این طریق محکوم می‌شود و در صورتی که عمل وی موجب تغییر در مقدار یا کیفیت مورد معامله یا افزایش قیمت تمام شده آن گردد به حبس از شش ماه تا پنج سال محکوم خواهد شد.

 

 

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - امام جمعه زاده

  با سلام و احترام
  در خصوص شق اول ذکر سه نکته لازم است:
  1) تمدید مدت پیمان در چارچوب شرایط عمومی (تاخیرات مجاز یا افزایش 25 درصد) می تواند انجام شود و از آنجا که شرایط عمومی از نوع دوم است لذا با رعایت آن ایرادی بر دستگاه اجرایی وارد نخواهد بود.
  2) تمدید مدت پیمان نیازی به هیات حل اختلاف مندرج در ماده 39 آیین نامه معاملات نداشته و جزو مصادیق قابل ارجاع نیز نحواهد بود
  3) اصولا آیا مدت پیمان همان دوره انجام کار است؟ به نظر اینجانب دوره پیمان از زمان تنفیذ یا زمان تحویل قطعی کار بوده و اعم از دوره انجام کار می باشد.
  در خصوص شق دوم نیز توجه فرمایید که:
  3) الزاما تمدید مدت به معنی ایجاد نفع برای اشخاص نخواهد بود چراکه با فرض اخذ قیمت بصورت رقابتی قاعدتا قیمت مناسب در زمان مناقصه اخذ شده است و با توجه به تورم سالانه کشور عموما مناقصات جدید از تمدید قرارداد های قبلی هزینه بیشتری به دستگاه های دولتی تحمیل می نماید و چه بسا خواسته پیمانکار مربوطه عدم تمدید مدت باشد (و کارفرما با قبول آن مشمول کجازات باشد !!) . لذا به نظر می رسد در سقف مبلغ پیمان (و 1.25 آن) و با رعایت شرایط قرارداد مربوطه، تمدید مدت چنین پیمانهایی نیز می تواند در دستگاه ها بررسی و در صورت صرفه و صلاح انجام گردد.
  با سپاس

انتخاب سردبیر

ظرفیت‌های عظیم بنادر کشور اهرم رهایی از تحریم‌ها!

ظرفیت‌های عظیم بنادر کشور اهرم رهایی از تحریم‌ها! ...

ظرفیت‌های عظیم بنادر کشور اهرم رهایی از تحریم‌ها! گروه راه ...

1397-28-11
استخراج واقعی مبنای محاسبه حقوق دولتی معادن قرار گیرد

استخراج واقعی مبنای محاسبه حقوق دولتی معادن قرار گیرد ...

رییس خانه معدن ایران استخراج واقعی مبنای محاسبه حقوق دولتی ...

1397-28-11
دعوای « ترکسل » و « MTN » بر سر «ایرانسل» همچنان ادامه دارد!

دعوای « ترکسل » و « MTN » بر سر «ایرانسل» همچنان ادامه دارد! ...

مناقشه 15 ساله یک مزایده !! دعوای « ترکسل » و « MTN » بر س ...

1397-28-11
عرضه ماهیانه ۶ میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی در بورس انرژی

عرضه ماهیانه ۶ میلیون بشکه نفت خام سبک و سنگین و میعانات گازی در بورس انرژی ...

مجلس به دولت تکلیف کرد عرضه ماهیانه ۶ میلیون بشکه نفت خام س ...

1397-28-11
جیب خالی کارفرمایان و ریسک در پروژه‌های نفتی

جیب خالی کارفرمایان و ریسک در پروژه‌های نفتی

در گفت‌و‌گوی یک فعال خصوصی با مناقصه‌مزایده مطرح شد جیب خا ...

1397-28-11
مقدار بدهی‌های شهرداری تهران را فقط خدا می‌داند!

مقدار بدهی‌های شهرداری تهران را فقط خدا می‌داند!

از قالیباف انکار؛ از شورای شهر اصرار مقدار بدهی‌های شهرداری ...

1397-28-11
فرابورس و دو عرضه مهم در آخرین ماه سال 97

فرابورس و دو عرضه مهم در آخرین ماه سال 97

فرابورس و دو عرضه مهم در آخرین ماه سال 97 گروه بانک، بیمه، ...

1397-27-11
ظرفیت‌های توسعه معدن از نگاه رهبری

ظرفیت‌های توسعه معدن از نگاه رهبری

ظرفیت‌های توسعه معدن از نگاه رهبری گروه زمین و معدن بخش م ...

1397-27-11
ناقوس مرگ پیمانکاران به صدا در آمده است

ناقوس مرگ پیمانکاران به صدا در آمده است

ناقوس مرگ پیمانکاران به صدا در آمده است رامین شاهی- در کشو ...

1397-27-11
اهمیت ضمانت‌نامه‌ها در تجارت بین‌المللی

اهمیت ضمانت‌نامه‌ها در تجارت بین‌المللی

اهمیت ضمانت‌نامه‌ها در تجارت بین‌المللی مجتبی قدیری ‌در ت ...

1397-27-11
میزان صادرات محموله‌های نفتی در هاله‌ای از ابهام

میزان صادرات محموله‌های نفتی در هاله‌ای از ابهام ...

مصائب صنعت نفت ادامه دارد میزان صادرات محموله‌ها در هاله‌ای ...

1397-27-11
جا افتادن فرهنگ اعتراض!

جا افتادن فرهنگ اعتراض!

به بهانه اعتراضات دنباله‌داران بازیکنان فوتبال به داور جا ا ...

1397-27-11