منظور از ابلاغ در مناقصه و پیمان چیست؟

منظور از ابلاغ در مناقصه و پیمان چیس...

    براساس ماده 22 قانون برگزاری مناقصه «ارسال مکاتبات در صورتی معتبر است که فرستادن ...

ارزیابی فرآیند تدارکات عمومی معرفی نماگر سهولت معامله با دولت- آخر

ارزیابی فرآیند تدارکات عمومی معرفی ن...

    آیا اشخاصی که در مرحله تحقیق بازار و تعیین مشخصات فنی نقش ایفا نموده‌اند، می‌توان...

هیئت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری مناقصات ؛ مرجع قضایی یا اداری ؟!

هیئت رسیدگی به شکایات قانون برگزاری ...

محدودۀ بحث، ناظر به «ماده 7» قانون برگزاری مناقصات است که، بیان می‌دارد «هیأت رسیدگی ...

ارزیابی فرآیند تدارکات عمومی معرفی نماگر سهولت معامله با دولت-هشت

ارزیابی فرآیند تدارکات عمومی معرفی ن...

  «ارزیابی تدارکات عمومی» از سال 2013 و بر مبنای درخواست «کارگروه ضدفساد کشورهای عضو ...

پایگاه جامع اطلاعات مناقصات مزایدات ایران

اطلاعیه مهم درباره اطلاعات مناقصات مزایدات ؛ تغییر نحوه انتشار راهنمای مناقصه مزایده

اطلاعیه مهم درباره اطلاعات مناقصات مزایدات ؛ تغییر نحوه انتشار…

31 شهریور 1397 3672
مناقصه مزایده با تشکر از همراهی تک تک مخاطبان عزیز ؛ به استحضار می رساند اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران از تاریخ 97.07.01 در قالب دیگری منتشر خواهد شد…
برای دانلود رایگان آخرین شماره راهنمای مناقصه مزایده کلیک کنید
اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران 31-06-97
31 شهریور 1397 2643
اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران 27-06-97
27 شهریور 1397 2494
اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران 26-06-97
26 شهریور 1397 2391
اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران 25-06-97
25 شهریور 1397 2432
اطلاعات جامع مناقصات و مزایدات ایران 24-06-97
24 شهریور 1397 2286

آیا در مناقصه های دو مرحله ای می توان برای بومی بودن مناقصه گران امتیاز در نظر گرفت ؟ اصولا در مناقصات دو مرحله ای 2 جا برای امتیاز قایل شدن وجود دارد اولی در ارزیابی کیفی و دومی در ارزیابی فنی بازرگانی.

1.     در ارزیابی کیفی و معیارهای ذکر شده در آیین‌نامه مربوطه تنها اشاره‌ای که به بومی بودن شده است در متن ماده 27 «اولویت استفاده از استانداردهای بومی و ایرانی در صورت وجود می‌باشد» و قوانین به صورت مستقیم به عبارت بومی بودن پیمانکاران اشاره‌ای نشده است.

اما در ماده ۱۵‌ آیین‌نامه ارجاع کار به پیمانکاران مصوب سال 81 یکی از معیارهای ارجاع کار برای تنظیم جدول ارزیابی توان اجرای کار؛ بومی بودن پیمانکار و داشتن تجربه در محل اجرای پروژه ذکر شده بود که البته این آیین‌نامه با ابلاغ قانون برگزاری مناقصات سال 83 و آیین‌نامه ارزیابی کیفی در سال 85 از درجه اعتبار ساقط گردید. ولی در آیین‌نامه‌های معاملاتی مصوب هیأت وزیران از جمله شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید و شرکت مادر تخصصی فرودگاه‌های کشور در سال 88، شرکت مادر تخصصی توسعه ایرانگردی و جهانگردی و شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در سال 89، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و صندوق ضمانت صادرات ایران و سازمان‌های مناطق آزاد تجاری- صنعتی در سال 91 و ده‌ها نمونه دیگر با توجه به آیین‌نامه ارجاع کار؛ در تعیین معیارهای ارزیابی کیفی «اولویت بومی بودن پیمانکار و داشتن تجربه در محل اجرای پروژه» را مورد تأکید قرار داده‌اند که هیچگاه مورد ایراد رییس مجلس در این بخش قرار نگرفت لذا مناقصه‌گزاران دیگر نیز به تبعیت از این عدم ایراد رییس مجلس می‌توانند در معیارهای ارزیابی کیفی خود در صورت لزوم چنین معیاری را قرار دهند که اصولاً فقط در مرحله ورود به رقابت مؤثر خواهد بود، همچنان که در جزء 1 بند الف ماده 15 آیین‌نامه ارزیابی کیفی آمده است «امتیاز ارزیابی پیمانکاران خارجی همکار پیمانکار داخلی به نسبت سهم آن‌‌ها در عدد 9/0 ضرب می‌شود

2.     در مورد ارزیابی فنی فقط در جزء 5 بند ت ماده 23 آیین‌نامه خرید خدمات مشاوره سال 85 در خصوص معیارهای اصلی ارزیابی فنی پیشنهادها، برای بومی بودن مشاور امتیاز 5 در نظر گرفته شده بود که این آیین‌نامه نیز با ابلاغ آیین‌نامه جدید در سال 88 لغو گردید.

اما باید توجه داشت از آنجایی که تعیین معیاری به عنوان معیار ارزیابی فنی بازرگانی می‌تواند در گران‌تر خریدن از طریق مناقصه تأثیر داشته باشد قراردادن چنین معیاری کمی دور از عقل اقتصادی است زیرا شرکتی که بومی است اصولاً باید با توجه به جمع بودن امکاناتش در محل پروژه نسبت به شرکتی که خارج از محل بوده و بومی نیست هزینه‌های کمتری داشته باشد پس معقول نیست با چنین معیاری یک امتیاز بناحق برای وی قائل شویم.

3.     در خصوص بومی بودن در مواد دیگری از قوانین به امتیازاتی اشاره شده است که توجه به آن‌ها لازم است.

الف- در ماده 29 آیین‌نامه معاملات دولتی سال 49 آمده «در صورتی که حایز حداقل بها بیش از یک نفر باشد و نسبت به انجام معامله با یکی از آن‌‌‌‌ها در مهلتی که کمیسیون تعیین خواهد کرد بین آن‌‌‌‌ها توافق نشود، حق تقدم با برنده مناقصه خواهد بود که در محل انجام کار سکونت دارد در صورتی که سایرین نیز واجد این شرط باشند کمیسیون برنده مناقصه را از طریق قرعه تعیین خواهد کرد.

ب- همچنین بر اساس ماده 22 قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار «کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلفند در انتخاب طرف قرارداد در معاملات خود از جمله پیمانکاری‌ها و امثال آن‌ها، چنان‌چه اشخاص حقوقی بخش عمومی اعم از دولتی و غیردولتی و اشخاص حقیقی و حقوقی بخش‌های تعاونی و خصوصی از لحاظ ضوابط عمومی انتخاب طرف قرارداد در شرایط برابر باشند، اشخاص حقیقی و حقوقی بخش‌های تعاونی و خصوصی را در اولویت قرار دهند.» [زیرنویس 266]

توضیح: البته موارد اخیر زمانی جاری است که دو یا چند مناقصه‌گر با قیمت و شرایط یکسان از لحاظ امتیاز فنی، مورد بررسی قرار گیرند. چون رویکرد قانون برگزاری مناقصات در ارزیابی مالی مناسب‌‌‌‌ترین قیمت و کمترین قیمت متناسب می‌باشد اصولاً در مناقصات دومرحله‌ای به جهت استفاده از فرمول قیمت تراز شده مطابق آیین‌نامه مستندسازی، چنان‌چه قیمت تراز شده دو یا چند مناقصه‌گر یکسان باشد، از بین آن‌‌‌‌ها قیمت پیشنهاددهنده‌ای که قیمت کمتری را ارایه کرده است به عنوان برنده اول معرفی خواهد شد زیرا در نهایت حتی با تبدیل امتیاز فنی‌اش به قیمت، بر قیمت پیشنهادی پایین‌تر از خود با اینکه امتیاز کمتری داشته غلبه نکرده است. ولی در مناقصات یک مرحله‌ای به استناد صریح متن فوق مناقصه‌گری که (محل ثبت دفتر مرکزی‌اش مطابق اسناد ثبتی شرکت و آخرین تغییرات روزنامه رسمی برای اشخاص حقوقی) و محل سکونت (برای اشخاص حقیقی) در یک استان و شهر واقع شده باشد، به عنوان برنده مناقصه معرفی می‌گردد.

اما بهتر است از قبل در اسناد مناقصه شرط شود (به استناد ماده 8 قانون آیین‌نامه معاملات دولتی) در مناقصات یک مرحله‌ای دارای ارزیابی کیفی در صورت حدوث چنین وضعی، مناقصه‌گری که امتیاز ارزیابی کیفی‌اش بیشتر باشد اولویت دارد. لذا در غیر از موارد یاد شده برنده از طریق قرعه تعیین خواهد شد که امری بعید است. [زیرنویس 267]

تذکر- از سویی به موجب اصل 22 قانون اساسی «حیثیت، جان، مال، حقوق، مسکن و شغل اشخاص از تعرض مصون است مگر در مواردی که قانون تجویز کند» و به موجب اصل 40 «هیچ کس نمی‌تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیریا تجاوز به منافع عمومی قرار دهد» و بر اساس اصل 146 «هر کس‏ مالک‏ حاصل‏ کسب‏ و کار مشروع‏ خویش‏ است‏ و هیچکس‏ نمی‌تواند به‏ عنوان‏ مالکیت‏ نسبت‏ به‏ کسب‏ و کار خود امکان‏ کسب‏ و کار را از دیگری‏ سلب‏ کند.» پس اصولاً ایجاد محدودیت برای شرکت‌ها نیاز به حکم صریح دارد که در تبصره ۱ ماده ۶۲ مکرر الحاقی به قانون مجازات اسلامی (مصوب ۱۳۷۷) تصریح شده است که؛ سلب حقوق اجتماعی باید به موجب قانون و یا حکم دادگاه باشد لذا توجه به ماده ۵۷۰ (اصلاحی1381) قانون مجازات اسلامی از باب مسؤولیت کیفری مدیران بسیار ضروری می‌باشد: «هر یک از مقامات و مأمورین وابسته به نهاد‌‌‌‌ها و دستگاه‌های حکومتی‌که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک‌ تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.» لذا دستگاه‌ها نمی‌توانند معیارهای محدود کننده در ارزیابی کیفی یا فنی بازرگانی قرار دهند (یا حتی لیست سیاه ایجاد کرده یا از ارایه اسناد به برخی اشخاص خودداری نمایند) شایان ذکر است از موارد مربوط به ایجاد محرومیت قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مقابله با فساد مصوب 1390 (بند پ ماده5)، دستورالعمل نحوه رسیدگی به تخلفات انتظامی (حرفه‌ای) پیمانکاران و بند پ ماده 9 آیین‌نامه ارزیابی کیفی قابل اشاره هستند. [زیرنویس 34]

 

با استفاده از زیرنویس‌های 34، 266 و 267 کتاب مجموعه قوانین و مقررات برگزاری مناقصه و مزایده چاپ هشتم 95

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • مهمان - امام جمعه زاده

  درود
  1) با توجه به اصل ممنوعیت که توسط جناب آقای قره داغلی مورد تاکید می باشد
  برای اولویت دادن به حائز امتیاز ارزیابی کیفی بیشتر چه مستند قانونی وجود دارد؟! عموما اولویت های موجود در قوانین و مقررات بر اساس محل ثبت شرکت و یا نوع شرکت می باشد. استناد به ماده 8 آیین نامه معاملات دولتی در این خصوص صحیح به نظر نمی رسد چراکه حکم آمده در این ماده مشروط بوده و لازم است عدم مغایرت شرط با قوانین و آیین نامه معاملات بررسی شود.

  2) در خصوص درج بومی بودن در ارزیابی فنی اظهار نظر صریحی نشده است. لیکن به نظر می رسد که بومی بودن از جمله مواردی است که مربوط به بررسی صلاحیت طرف معامله می باشد (و نه در خصوص محصول) و لذا ذکر آن تنها در ارزیابی کیفی مجاز می باشد.
  به نظرم همین حکم را در خصوص سایر اولویت ها نیز می توان داد چراکه خصوصی یا تعاونی بودن مربوط به شخصیت طرف معامله می باشد و صرفا در اسناد ارزیابی کیفی قابل درج است و ذکر آن در ارزیابی فنی صحیح نمی باشد. چراکه مطابق تعریف ارزیابی فنی بازرگانی صرفا در خصوص پیشنهاد مناقصه گران است.

  با تشکر

انتخاب سردبیر

خطر کوچ خودرو‌ها از آزادراه‌ها به جاده‌ها!

خطر کوچ خودرو‌ها از آزادراه‌ها به جاده‌ها!

خطر کوچ خودرو‌ها از آزادراه‌ها به جاده‌ها!  گروه راه وشهرس ...

1397-22-08
چوب حراج قاچاقچیان به بازار سوخت

چوب حراج قاچاقچیان به بازار سوخت

طرح جدید بنزینی؛ تهدید یا فرصت؟! چوب حراج قاچاقچیان به باز ...

1397-22-08
تأمین نیاز صنایع فرآوری مشروط به اجرای نقشه راه معدن و صنایع‌معدنی

تأمین نیاز صنایع فرآوری مشروط به اجرای نقشه راه معدن و صنایع‌معدنی ...

تأمین نیاز صنایع فرآوری مشروط به اجرای نقشه راه معدن و صنایع ...

1397-22-08
نابودی زمین با بیت‌کوین !!

نابودی زمین با بیت‌کوین !!

نابودی زمین با بیت‌کوین !! گروه فناوری اطلاعات تحقیقات ن ...

1397-22-08
سازمان خصوصی‌سازی در معرض تهمت و تهدید

سازمان خصوصی‌سازی در معرض تهمت و تهدید

مصائب واگذاری ها به بخش خصوصی واقعی سازمان خصوصی‌سازی در مع ...

1397-22-08
حناچی وارد بهشت شد

حناچی وارد بهشت شد

تا سه نشه؛ شهردار نشه حناچی وارد بهشت شد گروه اجتماعی- پی ...

1397-22-08
بافت‌های فرسوده؛ بمب ساعتی یا فرصتی اقتصادی!

بافت‌های فرسوده؛ بمب ساعتی یا فرصتی اقتصادی!

بافت‌های فرسوده؛ بمب ساعتی یا فرصتی اقتصادی! گروه راه و شه ...

1397-21-08
ضرورت نگاه مدیریتی و کلان به مخاطرات زمین‌شناسی

ضرورت نگاه مدیریتی و کلان به مخاطرات زمین‌شناسی

مدیرکل دفتر مخاطرات سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور ...

1397-21-08
گرفتاری‌های ارزی صنایع تبدیلی و افزایش صادرات مواد‌اولیه

گرفتاری‌های ارزی صنایع تبدیلی و افزایش صادرات مواد‌اولیه ...

خام‌فروشی به جای فرآوری گرفتاری‌های ارزی صنایع تبدیلی و افز ...

1397-21-08
مناقصه تعیین پیمانکار یک پروژه آبی در اهواز برگزار شد

مناقصه تعیین پیمانکار یک پروژه آبی در اهواز برگزار شد ...

تصفیه‌خانه فاضلاب شرق اهواز روی مدار می‌آید مناقصه تعیین پی ...

1397-21-08
پاگشای استارت‌آپ‌ها در فرابورس از طریق صندوق‌های جسورانه

پاگشای استارت‌آپ‌ها در فرابورس از طریق صندوق‌های جسورانه ...

پاگشای استارت‌آپ‌ها در فرابورس از طریق صندوق‌های جسورانه گر ...

1397-21-08
استارت اجرای بسته حمایتی مردم از ماه جاری

استارت اجرای بسته حمایتی مردم از ماه جاری

استارت اجرای بسته حمایتی مردم از ماه جاری زهرا قره داغی- بس ...

1397-21-08