فراخوان های برگزیده

طرح هر پشت‌بام یک نیروگاه خورشیدی در کشور اجراء می‌شود

 سخنگوی صنعت برق گفت: طرح هر پشت‌بام یک نیروگاه خورشیدی با هدف بهینه‌سازی مصرف در مرحله نخست برای مشترکان پرمصرف برق به مرحله اجراء در خواهد آمد.

به گزارش ايرنا،‌ مصطفی رجبی‌مشهدی تصريح كرد: طرح استفاده از مولدهای خورشیدی کوچک برای مشترکان پرمصرف طراحی شده تا بتوانند مصرف خود را بهینه کرده و به جمع مشترکان خوش‌مصرف بپیوندند.

وی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی درباره زمان اجرای طرح به‌زودی انجام خواهد شد، خاطرنشان ساخت: مشترکان پرمصرف برای استفاده از مولدهای خورشیدی کوچک در سامانه‌ای که برای این طرح ایجاد خواهد شد، ثبت‌نام کرده و اقدام‌های لازم را مرحله به مرحله انجام می‌دهند.

معاون برنامه‌ریزی و اموراقتصادی شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران، ادامه داد: مولدهای در نظر گرفته شده در این طرح، فضای خیلی کمی‌را اشغال می‌کنند تا آنجا که برای هر تولید کیلووات انرژی خورشیدی به تقریباً چهار تا پنج مترمربع فضا نیاز است.

رجبی‌مشهدی گفت: برخی مشترکان پرمصرف در حد ۴۰۰تا ۵۰۰وات نیروگاه خورشیدی نیاز دارند که می‌توانند این میزان را بر روی کولر آبی نصب کرده و از آن به عنوان سایهبان کولر آبی استفاده کنند که این کار کارآیی کولر را هم افزایش خواهد داد.

وی ادامه داد: استفاده از این مولدهای کوچک خورشیدی سبب خواهد شد تا مصرف برق از شبکه سراسری کاهش داده شود و به نوعی خود مشترک بخشی از مصرف خود را تأمین کند که این می‌تواند در اصلاح الگوی مصرف تأثیرگذار باشد.

سخنگوی صنعت برق افزود: مشترکانی که مصرف برق بسیار بالایی دارند، می‌توانند از انرژی خورشیدی بیشتر و از مولدهای با قدرت بالاتر استفاده کنند.

رجبی‌مشهدی گفت: توصیه نخست ما به مشترکان پرمصرف آن است که بهینهسازی را اولویت قرار دهند و در مرحله بعد به سمت استفاده از انرژی خورشیدی که کم‌صدا و پاک است و نیاز به تعمیر و نگهداری کمی‌دارد، بروند.

وی ادامه داد: البته این طرح می‌تواند به‌عنوان یک نیروگاه کوچک از سوی همه مشترکان مورد استفاده قرار گیرد.

 تسهیلاتی که برای این طرح در نظر گرفته شده

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی شرکت توانیر درباره تسهیلاتی که برای مشترکان در این طرح در نظر گرفته شده، افزود: سرمایه‌گذاری در این طرح توسط خود مشترک صورت می‌گیرد اما بهره آن وام یا یارانه سود تسهیلات را سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری برق ایران (ساتبا) پرداخت خواهد کرد و به این ترتیب کمک خواهد شد تا یک وام بدون بهره در اختیار مشترک قرار گیرد و مشترک به صورت قسطی آن را بازگرداند.

رجبی‌مشهدی خاطرنشان کرد: مشترکان پرمصرف از هزینه‌های صورت‌حسابی که بابت بهای برق می‌پردازند، می‌توانند هزینه‌های آن نیروگاه را تأمین کرده و به تدریح که بدهی آنها تسویه شد صاحب یک نیروگاه خورشیدی کوچک شوند.

سخنگوی صنعت برق گفت: این اقدام مبارکی است که بخش عمده‌ای از راهبرد ما در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور خواهد بود که درآینده می‌تواند میزان آلایندگی ناشی از مصرف سوخت‌های فسیلی در نیروگاه‌ها را نیز کاهش دهد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

Iran

574856
مجموع موارد
5960
موارد جدید
32953
مجموع مرگ و میر
459250
مجموع بهبود
Last updated: 2020-10-26 17:18:23