آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظیر خودرو، ماشین‌آلات و تجهیزات دولتی توسط دستگاه‌های اجرایی به غیر وجود دارد؟

آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظی...

 آیا امکان اجاره دادن اموال منقول نظیر خودرو، ماشین‌آلات و تجهیزات دولتی توسط دستگاه‌...

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و سایر سازمان‌ها می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی و تجاری از جمله شرکت در مناقصات و مزایدات داشته باشند؟

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌...

آیا دستگاه‌های اجرایی مانند شهرداری‌ها و سایر سازمان‌ها می‌توانند فعالیت‌های اقتصادی ...

ارزیابی کیفی مناقصه‌گران و تهیه فهرست کوتاه، ارتباطی به عمومی یا محدود بودن مناقصه ندارد

ارزیابی کیفی مناقصه‌گران و تهیه فهرس...

براساس بند «هـ» ماده 2 قانون برگزاری مناقصات «ارزیابی کیفی مناقصه‌گران: عبارت است از ...

مناقصه بین‌المللی چرا و چگونه؟

مناقصه بین‌المللی چرا و چگونه؟

    ارتباطات پیچیده کنونی در جهان و نیاز کشورها به تعامل با یکدیگر، امری غیرقابل اجتن...

فراخوان های برگزیده روز

فضای اینترنت 5G در ایران مبهم است!

هر قدر بتوانیم سرویس بهتری ارئه دهیم و نسل پیشرفته‌تری از اینترنت برای کاربران فراهم کنیم اتفاق خوبی خواهد بود، اما بحث این است که آنچه را هم داریم تقویت کنیم، یعنی G4را هم توسعه و تقویت کنیم.

رضا الفت‌نسب در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به لزوم به‌کارگیری نسل جدید اینترنت در توسعه کسب‌وکارها اظهار داشت: واقعیت این است که ما هنوز در اینترنت معمولی و G4 مشکل داریم، قطعاً گجت‌های کنونی نسل جدید اینترنت را ساپورت نمی‌کنند.

وی تصریح کرد: دستگاه‌های گوشی کنونی امکان جدید و اینترنت با سرعت بالاتر را پشتیبانی نمی‌کنند، بنابراین همه‌گیر شدن آن فعلاً مبهم است. اما در صورت فراهم شدن امکانات، مردم از سرعت بالا برای گذران امور خود استقبال می‌کنند.

دبیر انجمن صنفی کسب‌وکارهای اینترنتی با بیان اینکه فعلاً در مرحله آزمون و خطا به‌سر می‌بریم، گفت: در هر حال اگر دو نسل بالاتر هم بیاد و مردم بتوانند هزینه‌ها را پرداخت کنند و گوشی خریداری کنند، حتماً بازار خوبی دارد.

وی ادامه داد: هر قدر بتوانیم سرویس بهتری ارئه دهیم و نسل پیشرفته‌تری از اینترنت برای کاربران فراهم کنیم اتفاق خوبی خواهد بود، اما بحث این است که آنچه را هم داریم تقویت کنیم، یعنی G4را هم توسعه و تقویت کنیم، در حال‌حاضر در برخی روستاهای دورافتاده مثل مثل سیستان‌وبلوچستان دسترسی به اینترنت معمولی هم کم است. هر چند طی پنج سال گذشته اوضاع روبه بهبود رفته اما همچنان در بسیاری مناطق به‌خصوص در نقاط صعب‌العبور مشکل داریم.

الفت‌نسب یادآور شد: به هر حال هر قدر اینترنت با سرعت بالاتر و خدمات بهتر را در اختیار مردم قرار دهیم، تعداد کاربران نیز افزایش می‌یابد به شرطی که بسترهای لازم نیز فراهم شود.

سلام ایران به نسل پنجم اینترنت

اولین شبکه نسل پنجم ارتباطی ایران توسط وزارت ارتباطات و به‌صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شد.

زمانی که بحث راه‌اندازی پایلوتG5 از سوی وزیر ارتباطات مطرح شد، خیلی‌ها به این نکته انتقاد کردند که در این وضعیت اقتصادی چرا باید برای چنین چیزی هزینه کرد؟

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات درخصوص ضرورت همراه شدن با این فناوری، گفت: بین فعال بودن و منفعل بودن در مواجهه با تکنولوژی یک انتخاب داریم. انتخاب طبیعی و منطقی این است که فعال باشیم و دارای برنامه. وزارت ارتباطات نیز با همین دیدگاه جلو رفته است.

ستار‌هاشمی‌افزود: در دو، سه سال گذشته برای دستیابی و اجرای این تکنولوژی برنامه‌ریزی کردیم و برنامه‌های مدون را در دستور کار مطالعاتی خود قرار دادیم. وزارت ارتباطات به تکنولوژی نسل پنجم کاملاً با یک نگاه هدفمند و در زمان مناسب ورود کرده است چراکه اگر در مقطعی که نقطه عطف این تکنولوژی است به آن ورود نکنیم، فناوری ما را غافلگیر می‌کند.

هاشمی‌گفت: در نتیجه مطالعات انجام‌شده درخصوص نسل پنجم ارتباطات وزارت ارتباطات به این نتیجه رسید که استفاده از ظرفیت‌های فناورانه در هر مقطع جزء شروط اصلی پیشرفت در حوزه فناوری است. ضمن اینکه وزارت ارتباطات تکلیف دارد تا 10درصد از ترافیک شبکه ملی اطلاعات را بر بستر تکنولوژی‌های نوین ارائه کند.

معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات درخصوص گوشی‌هایی که برای استفاده از نسل پنجم ارتباطات مناسب هستند، افزود: در حال‌حاضر گوشی‌هایی که امکان پشتیبانی از نسل‌پنجم ارتباطات را داشته باشند محدود است اما به این معنی نیست که ضرورتاً این گوشی‌ها گران‌قیمت هستند. بلکه در دسته گوشی‌هایی باقیمت نرمال در بازار می‌توان شرایط استفاده از این تکنولوژی را فراهم کرد. البته نسل پنجم ارتباطات به‌صورت پایلوت اجراء شده است تا امکان ارزیابی میدانی بسیاری از عوامل مختلف و مرتبط فراهم و به تبع آن فرصت رسیدگی به مشکلات ایجاد شود. کمبود گوشی و تهیه مودمی‌که برای اتصال به آن نیاز است، از جمله موارد مهمی‌است که در گام‌های بعدی به آن رسیدگی خواهیم کرد.

هاشمی‌با بیان اینکه پیاده‌سازی کامل نسل‌پنجم ارتباطات حساب‌شده و به‌صورت مرحله‌ای پیش خواهد رفت، گفت: مرحله اول این تکنولوژی به‌صورت پایلوت در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات راه‌اندازی شده است و پس از طرح پایلوت، پنج نقطه از شهر تهران با مشارکت اپراتورهای همراه اول و ایرانسل به نسل پنجم ارتباطات مجهز خواهد شد. ادامه این روند تا تجهیز کامل کشور در دستور کار اپراتورها قرارگرفته است.

او درخصوص تعامل اپراتورها در این طرح گفت: اپراتور ایرانسل نقش مشارکتی بسیار فعال در راه‌اندازی سایت مرتبط با اجرایی شدن طرح پایلوت نسل‌پنجم ارتباطات داشت. برای تست کردن این فناوری در کشور تعاملات ما محدود به یک وندور خاص نبود و با آزمایشگاه‌های تحقیقاتی زیادی تعامل کردیم و در نهایت به جمع‌بندی رسیدیم.

وی افزود: متناسب با آن نظرات نقشه‌راه و تقسیم مسؤولیت‌هایی که در نظر داشتیم، اجرای نسل شبکه پنجم در ایران در دستور کار قرار گرفت و همان‌طور که رئیس‌جمهوری محترم اعلام کردند، اکنون شاهد راه‌اندازی اولین شبکه نسل پنجم ارتباطات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم.

معاون وزیر ارتباطات افزود: نسل پنجم شبکه ارتباطات، صرفاً یک زیرساخت ارتباطی نیست. فناوریG5 بسترساز زیست‌بوم داخلی برای اقتصاد است که می‌تواند محرک اصلی پیشرفت اقتصاد دیجیتال باشد. زیست‌بومی‌که کاربردهای فراوان دارد.

هاشمی‌با اشاره به اینکه بحث راه‌اندازی نسل‌پنجم تلفن همراه، در راستای اسناد بالادستی شامل اسناد «معماری کلان و اهداف شبکه ملی اطلاعات» قرار می‌گیرد و جزء مصوبات شورای‌عالی فضای مجازی است، تشریح کرد: معماری شبکه نسل‌پنجم ارتباطات مبتنی بر فکرافزار است و با توجه به این‌که در حوزه‌های فکرافزاری و نرم‌افزاری وضعیت ویژه‌ای داریم، به‌دنبال آن هستیم که ضمن انتقال این تکنولوژی امکان جذب آن را هم فراهم کنیم. به همین دلیل از تمامی‌ذی‌نفعان این بخش مانند حوزه‌های دانشی، دانشگاه‌ها، سندیکای مخابرات و نظام صنفی رایانه‌ای دعوت کردیم که پای‌کار بیایند تا این مهم رقم بخورد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

انتخاب سردبیر

بهره‌برداری از 18 واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی در قالب قراردادهای بیع متقابل

بهره‌برداری از 18 واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی در قالب قراردادهای بیع متقابل ...

بهره‌برداری از 18 واحد نیروگاهی سیکل ترکیبی در قالب قرارداده ...

1399-23-05
شاخصِ رفت و برگشت!

شاخصِ رفت و برگشت!

نگاهی ویژه به آخرین روز کاری بازارسرمایه شاخصِ رفت و برگشت! ...

1399-23-05
پایداری صنعت فولاد با تبدیل ذخایر سنگ‌آهن به معادن قابل استخراج

پایداری صنعت فولاد با تبدیل ذخایر سنگ‌آهن به معادن قابل استخراج ...

معاون طرح‌های توسعه معدن و صنایع‌معدنی ایمیدرو مطرح کرد   پ ...

1399-23-05
گرانی خودرو با قیمت‌سازی در بازار

گرانی خودرو با قیمت‌سازی در بازار

گرانی خودرو با قیمت‌سازی در بازار   گروه خودرو- بازار خودرو ...

1399-23-05
همیشه موافق خصوصی‌سازی پالایشگاه‌های نفت بوده‌ایم

همیشه موافق خصوصی‌سازی پالایشگاه‌های نفت بوده‌ایم ...

وزیر نفت همیشه موافق خصوصی‌سازی پالایشگاه‌های نفت بوده‌ایم ...

1399-23-05
جزییات سند مقابله با انحصار کسب‌وکارها در فضای مجازی

جزییات سند مقابله با انحصار کسب‌وکارها در فضای مجازی ...

جزییات سند مقابله با انحصار کسب‌وکارها در فضای مجازی معاون ...

1399-23-05
وزیر پیشنهادی صمت در کنکور مجلس رد شد!

وزیر پیشنهادی صمت در کنکور مجلس رد شد!

واکنش نمایندگان به برگزاری مهم‌ترین امتحان سال وزیر پیشنهاد ...

1399-23-05
ساخت واحد ccr در حال برگزاري مناقصه است

ساخت واحد ccr در حال برگزاري مناقصه است

مديرعامل پالايشگاه نفت تهران ساخت واحد ccr در حال برگزاري م ...

1399-21-05
سیگنال منفی جمع شد!

سیگنال منفی جمع شد!

سیگنال منفی جمع شد! عرضه صندوق جنجالی دارا دوم در اولین چه ...

1399-21-05
قیمت‌گذاری دستوری عامل توسعه نامتوازن زنجیره آهن و فولاد!

قیمت‌گذاری دستوری عامل توسعه نامتوازن زنجیره آهن و فولاد! ...

قیمت‌گذاری دستوری عامل توسعه نامتوازن زنجیره آهن و فولاد! ...

1399-21-05
نبود تجهیزات برای تکمیل خودروها بهانه نیست

نبود تجهیزات برای تکمیل خودروها بهانه نیست

مدرس‌خیابانی نبود تجهیزات برای تکمیل خودروها بهانه نیست ...

1399-21-05
وزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیست

وزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیست ...

وزارت نفت با عرضه پالایشگاه‌ها در صندوق ETF مخالف نیست  در ...

1399-21-05