فراخوان های برگزیده

امنیت سایبری اسرار تجاری و اسناد مزایده‌ها؛ اولویت اول مشاغل در سال ۲۰۲۱

افزایش نقض‌های اطلاعاتی و حمله‌های هکری موجب شده امنیت سایبری یه مهم‌ترین مسأله برای شرکت‌ها و سازمان‌ها تبدیل شود. به گزارش خبرگزاری آنا، در دنیای سریع و دیجیتالی امروز، تناوب حملات سایبری ازنظر حجم و پیچیدگی افزایش یافته است. به همین دلیل اتخاذ اقدامات امنیت سایبری بیش از هر زمان دیگری حیاتی شده است. به گفته «آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت» (CISA) ، امنیت سایبری هنر محافظت از شبکه‌ها، دستگاه‌ها و داده‌ها از دسترسی غیرمجاز یا استفاده مجرمانه و نیز اطمینان از محرمانه بودن، یکپارچگی و در دسترس بودن اطلاعات است. حملات سایبری غالباً به‌صورت دستیابی، دست‌کاری یا از بین بردن اطلاعات حساس، اخاذی پول از کاربران، یا قطع روند فعالیت‌های تجاری یا برنامه‌های تحقیقاتی (مانند COVID-۱۹) توسط سوءاستفاده از آسیب‌پذیری‌ها اتفاق می‌افتد. اساساً، این حملات سایبری می‌تواند نقض داده‌ها باهدف سرقت اطلاعات شخصی، دارایی‌های تحقیقاتی، اسرار تجاری و اطلاعات مربوط به مزایده‌ها، قیمت‌ها و... باشد و یا می‌تواند «حمله محروم‌سازی از سرویس» (DoS) باشد که طی آن سیستم‌ها و زیرساخت‌ها غیرفعال می‌شود. کاهش تهدیدات ناشی از حملات سایبری نیازی است که هرساعت احساس می‌شود، زیرا آنها نه‌تنها فعالیت‌های تجاری را مختل می‌کنند بلکه اقتصاد ملی را نیز خراب می‌کنند. برای مقابله با تهدیدات سایبری، روش‌های معمول مانند نصب برنامه‌های ضد بدافزار یا رمز عبور و فیلترهای ورود به سیستم دیگر کافی نیست. ازاین‌رو مدیران ارشد امنیت اطلاعات (CISO) ، کارشناسان امنیتی و محققان در حال استفاده از فناوری‌هایی همچون هوش‌مصنوعی و یادگیری ماشینی برای تقویت نرم‌افزاری امنیت سایبری موجود هستند که می‌تواند به پیش‌بینی به‌موقع، شناسایی و پیشگیری حملات کمک کند.

افزایش هزینه‌های جهانی در بازار امنیت سایبری

طبق گزارش‌ها پیش‌بینی می‌شود که بازار جهانی امنیت سایبری با نرخ رشد مرکب سالانه ۸,۱ درصد از 153.9 میلیارددلار در سال ۲۰۱۹ به 227.4 میلیارددلار در ۲۰۲۳ خواهد رسید. آمریکا با سهم ۴۱ درصدی، منطقه برتر امنیت سایبری در سراسر جهان است هرچند که در سال میلادی گذشته و اوایل سال‌جاری با حملات سایبری بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شد. پیش‌بینی می‌شود بازار این منطقه با نرخ رشد مرکب سالانه 8.5 درصد، از 63.7 میلیارددلار در سال ۲۰۱۹ به ۹۵.۶ میلیارددلار در ۲۰۲۳ برسد. پیش‌بینی می‌شود اروپا نیز با سهم ۳۰ درصدی بازار، از 45.5 میلیارددلار در سال ۲۰۱۹ به 65.8 میلیارددلار در سال ۲۰۲۳ در رتبه دوم برسد. بازار امنیت سایبری در منطقه آسیا و اقیانوسیه نیز با سهمی‌۲۳ درصدی، از 35.3 میلیارددلار در سال ۲۰۱۹ به 52.8 میلیارددلار در سال ۲۰۲۳ افزایش یابد. درعین‌حال، پیش‌بینی می‌شود راهکارهای امنیت سایبری شاهد رشد 16.1 درصدی بودجه باشند که از رقم 6.2 میلیارددلار در ۲۰۱۹ به 11.1 میلیارددلار در ۲۰۲۳ افزایش یابد. همچنین در تلاش برای جلوگیری از مجرمان اینترنتی، مشاغل مشتاق خواهند بود که برای اتخاذ تدابیر و استراتژی‌های امنیت سایبری هزینه کنند، زیرا ما بیش از گذشته به فناوری اعتماد می‌کنیم.

دلیل افزایش اتخاذ راه‌کارهای امنیت سایبری

جدا از تهدیدات سایبری در حال رشد، عامل اصلی ایجاد چشم‌انداز در حوزه امنیتی سایبری افزایش تقاضا برای راهکارهای امنیت سایبری سرویس‌های ابری، تقاضای قوانینی مانند مقررات عمومی‌حفاظت از داده‌ها (GDPR) و محصولات جدید امنیت سایبری است که با استفاده از هوش‌مصنوعی و سایر فناوری‌های نوین توسعه می‌یابند. با این‌وجود، تنگناهای خاصی در حال ظهور هستند که ابتدا باید به آنها توجه شود. اینها شامل افزایش برنامه‌های باج افزاری، افزایش تهدیدهای اینترنت اشیاء، سوءاستفاده از هوش‌مصنوعی برای ایجاد اشکال جدید تهدیدات سایبری و خطرات بلاک چین است. اما در سال ۲۰۲۰ شیوع ویروس کرونا موجب شد بسیاری از مشاغل، شرکت‌ها، سازمان‌ها و کسب‌وکارها سیاست دورکاری اتخاذ کنند و کارمندان را برای کار کردن از خانه تشویق کنند. دورکاری‌ها اگرچه در کاهش گسترش کرونا مؤثر بود اما موقعیتی برای مجرمان اینترنتی و هکرها فراهم کرد، چراکه بسیاری از کارمندان مورد هدف این افراد قرار گرفتند و داده‌های بسیاری در معرض خطر قرار گرفت و یا افشاء شد. از این‌رو شرکت‌ها باید ضمن به‌روزرسانی سیستم‌های امنیتی خود، راهنمایی و آموزش‌هایی را برای کارمندان خود درنظر بگیرند. در این سال بازهم مؤسسات، ادارات دولتی، مراکز درمانی، شرکت‌های بزرگ فناوری، دانشگاه‌ها و... مورد حملات هکرها و مجرمان اینترنتی قرار گرفتند. از این گذشته اخیراً یکی از بی‌سابقه‌ترین حملات سایبری در ایالات‌متحده رخ داد، جایی که وزارت بازرگانی، وزارت امنیت داخلی، پنتاگون، وزارت خزانه‌داری، خدمات پستی و بنیاد ملی سلامت آمریکا و... مورد نفوذ هکرها قرار گرفتند. همه این موارد نشان می‌دهد حوزه امنیت سایبری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و روزبه‌روز نقش آن بیشتر نمایان می‌شود. بنابراین انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۱ اولویت اصلی شرکت‌ها، سازمان‌ها و مشاغل مختلف سرمایه‌گذاری بیشتر روی این حوزه باشد تا بتوانند از اطلاعات حساس خود به‌خوبی محافظت کنند.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • هیچ نظری یافت نشد

Iran

1385706
مجموع موارد
6420
موارد جدید
57560
مجموع مرگ و میر
1177367
مجموع بهبود
Last updated: 2021-01-26 21:09:50